Dzisiaj jest: czwartek, 21 września 2017   Imieniny: Hipolit, Jonasz, Mateusz

więcej ›

PUBLICYSTYKA

A to ciekawe

Jaki był ten rok?

Jaki był ten mijający rok? Czy zapamiętamy go na długo? Zapewne momenty euforii przeplatały się z chwilami smutku. A gorycz deptała po piętach szczęściu. Niespełnione nadzieje? Ambitne plany? Łzy i uśmiech na naszych twarzach? Oto subiektywny ranking najważniejszych wydarzeń w Jastrzębiu-Zdroju. Subiektywny, ponieważ życie to ciągłe dokonywanie wyborów. Teraz sami możecie dopisać ciąg dalszy do naszych redakcyjnych przemyśleń. Serdecznie zachęcamy!

Jeszcze dobrze nie rozpoczął się 2016 rok, a już tchnęło prawdziwym optymizmem. W STYCZNIU nowo wybrany prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Tomasz Gawlik skierował do pracowników list, w którym podnosił na duchu załogę JSW. „Mimo naprawdę trudnej sytuacji z optymizmem patrzę w przyszłość, bo wierzę, że dzięki ciężkiej pracy wspólnie uda się nam przetrwać ten kryzys” – przekonywał.

Co ciekawe, powody do radości miał także Jarosław Zagórowski, czyli poprzednik Tomasza Gawlika na stanowisku szefa Jastrzębskiej. Od początku roku odwołany prezes zaczął kierować... Hutą Bankową w Dąbrowie Górniczej. Awans to czy koniec jego menedżerskich ambicji? No cóż, niektórzy wspominają nieśmiało, że huta ma poważne problemy finansowe i walczy o utrzymanie się na rynku. A może to tylko plotki?

W LUTYM zastrajkowała stara jak odciski paproci na węglu sygnalizacja świetlna. Mowa o światłach na skrzyżowaniu Podhalańskiej, Arki Bożka i ks. Popiełuszki. Urząd Miasta tłumaczył wówczas, że urządzenie to prawie zabytek klasy zero. A jeden z naszych „niepoprawnych” redaktorów zasugerował, by zaangażować policjanta, a najlepiej policjantkę, która pokierowałaby ruchem własnoręcznie. Co za bezczelność!

Początek roku powitał nas także nowymi stawkami opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nie chcąc zanudzać naszych Czytelników statystykami, zasugerujemy tylko długie wizyty w inhalatorium w Parku Zdrojowym, które wyciszą nas i pozwolą zapomnieć o bolesnych podwyżkach.

Powiało optymizmem. A to wszystko za sprawą Powiatowego Urzędu Pracy w Jastrzębiu-Zdroju, który na początku MARCA pochwalił się wynikami za ubiegły rok. Mówiąc bez ogródek – mamy najniższe bezrobocie od dobrych kilku lat! I jeśli w 2012 roku zarejestrowanych zostało 3755 bezrobotnych, to już trzy lata później ta liczba wyniosła „zaledwie” 3151 osób, które odwiedziły jastrzębski „pośredniak”. Cieszycie się, drodzy Czytelnicy?

Ale ten miesiąc zapisał się w naszej pamięci także jako początek audytu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz pozostałych spółkach górniczych. Dzielnych kontrolerów interesowały przykładowo posiadane zasoby węgla lub liczba ścian wydobywczych. Niestety, oficjalne źródła nie informują, czy audytorzy natknęli się na zagubioną Arkę podczas swoich poszukiwań. A szkoda!

W KWIETNIU „sypnęło” rządowym groszem! Rzecz jasna, mowa o programie „500+”. Na szczęście czarny scenariusz – straszący wizją magistratu obleganego przez monstrualne tłumy – nie wypełnił się. Mówiąc wprost, 1 kwietnia w budynku Urzędu Miasta nie zapowiadał „desantu” beneficjentów rządowego programu. Przy dwóch okienkach, obsługujących wnioskodawców, znajdowało się niespełna 10 osób. Podobnie było w przypadku Hali Widowiskowo-Sportowej, oferującej 3 punkty do składania wniosków i pokaźnych rozmiarów parking. Jednak na tym idyllicznym obrazku pojawia się pewna rysa. Mowa o Wydziale Spraw Rodzinnych i Alimentacyjnych, gdzie kolejka była najdłuższa, a emocje składających wnioski sięgnęły przysłowiowego zenitu.

Ta informacja spadła na nas jak grom z nieba. W nocy z 18 na 19 kwietnia w mieszkaniu przy ulicy Krakowskiej znaleziono ciało radnego Norberta Małolepszego. Jak się miało potem okazać, mężczyzna popełnił samobójstwo. Wszystko to, co stało się potem, było tylko smutnym aneksem dopisanym do rodzinnej tragedii. Plotki, domysły, szukanie winnych... Dzisiaj te rozważania nie mają większego sensu.

Policjanci, którzy użyli broni gładkolufowej w czasie zamieszek przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej działali zgodnie z prawem i nie przekroczyli swoich uprawnień. W MAJU Prokuratura Okręgowa w Gliwicach podtrzymała decyzję o umorzeniu śledztwa związanego z zarzutem przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy policji.

W tym miesiącu rozpoczęły się także pierwsze wypłaty w ramach rządowego programu „500+”. Jastrzębski Urząd Miasta otrzymał 7 mln 140 tys. zł dotacji z budżetu państwa na ten cel. Na początek pieniądze przekazano 402 rodzinom w łącznej wysokości 518 tys. zł. Jak zapewniał magistrat, znacznie większa transza miała trafić do jastrzębskich rodzin pod koniec maja.

CZERWIEC rozpoczął się w iście wybuchowym stylu! Nieznany sprawca lub sprawcy powiadomili o podłożeniu ładunku wybuchowego w Sądzie Rejonowym, Urzędzie Skarbowym, Prokuraturze Rejonowej oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ostatecznie alarmy okazały się fałszywe, jednak dreszczyk emocji, jaki udzielił się mieszkańcom Jastrzębia-Zdroju, został zauważony przez miejskich kronikarzy.

Nieco później dowiedzieliśmy się, jak wypadły matury w Jastrzębiu-Zdroju. Najlepszymi wynikami mógł poszczyć się Zespół Szkół nr 6 im. Jana III Sobieskiego. Zarówno w liceum ogólnokształcącym, jak i technikum maturę zdało tam ponad 90 procent abiturientów. Podobnie było w ZS nr 1. Zwycięzcom maturalnego „wyścigu szczurów” szczerze gratulujemy! Teraz to już „z górki” – wprost w objęcia uniwersytetów, politechnik, prywatnych uczelni...

Na początku LIPCA nastąpiło spektakularne uderzenie w naszego największego pracodawcę. Dosłownie! „Ciężarówka stoczyła się, kiedy kierowca był poza pojazdem, uderzając w elewację siedziby JSW. W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. 19-latek został ukarany mandatem karnym” – usłyszeliśmy od policjantów. Eh, jak niewiele potrzeba, aby zatrząść węglowym potentatem...

Aby ostudzić nieco emocje, magistrat postanowił uruchomić kurtyny wodne w całym mieście. Zbawienny wynalazek czekał na spacyfikowanych przez upały mieszkańców w Jarze Południowym, Hali Widowiskowo-Sportowej i na osiedlu Barbary. Ale to tylko początek tej wyliczanki.

W Jastrzębiu mieszka 14 milionerów! Tę zgoła sensacyjną informację podały na początku SIERPNIA lokalne media. Sensacyjną, bo w dobie powszechnego oszczędzania czy skromnych „piętnastych” pensji, mówienie o tych, którym udało się w życiu, zakrawa na polityczną prowokację.

Amfiteatr na pół tysiąca osób, park sensoryczny, kojący zmysły jastrzębian, elementy plaży miejskiej... Jaka jest szansa, że na zgliszczach Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego powstanie kompleks, który odmieni oblicze Jastrzębia-Zdroju? Kompleks na miarę europejskich ambicji? I za unijne pieniądze? Prezydent Anna Hetman w czasie sierpniowej konferencji prasowej zapewniała (spoglądając wymownie na wizualizacje przyszłej świetności OWN-u): „To nie są plakaty wyborcze!”

Ciąg dalszy dramatu na Przyjaźni. We WRZEŚNIU podejrzany o śmiertelne pobicie Krzysztofa Linde został aresztowany na trzy miesiące. „Mimo że Adrian S. zgłosił się dobrowolnie do prokuratury, to śledczy wystąpili do sądu o tymczasowe aresztowanie. Sąd przychylił się do tego wniosku” – mówił prokurator Arkadiusz Kwapiński.  Przypomnijmy, że 40-letni didżej został pobity w okolicy jednego z barów na osiedlu Przyjaźń. Po kilku dniach pobytu w cieszyńskim szpitalu zmarł.

W tym samym miesiącu Paweł Świderski, doradca prezydenta miasta do spraw komunikacji, promocji i wizerunku, przestał być pełnoetatowym pracownikiem Urzędu Miasta. „Pan Świderski złożył wniosek do sekretarza miasta, w którym poprosił o zmniejszenie obowiązków oraz czasu pracy” – informował jastrzębski magistrat. Prośba urzędnika została pozytywnie rozpatrzona. Innymi słowy, Paweł Świderski nadal pełni funkcję doradcy prezydenta, tylko w wymiarze 1/4 etatu.

PAŹDZIERNIK to tradycyjnie początek roku akademickiego. Jednak w Jastrzębiu-Zdroju nie zabrzmiała z tej okazji łacińska pieśń żaków „Gaudeamus igitur”, ponieważ miasto (prawie) nie ma wyższych uczelni. Wprawdzie funkcjonuje jeszcze Zamiejscowy Oddział Dydaktyczny Akademii Górniczo-Hutniczej w Jastrzębiu-Zdroju, ale jest on w trakcie wygaszania. „Gaudeamus igitur” – melodia przeszłości?

Po kilkumiesięcznej przerwie – wykorzystanej na nieunikniony remont – basen w Zespole Szkół nr 6 ponownie został otwarty. Ponownie, bo historia akwenu przy Harcerskiej zatoczyła szerokie koło, aby w spektakularnym finale cieszyć miłośników wodnych kąpieli. Obiekt przeszedł remont niecki basenowej, gdzie za pomocą elastycznych zapraw uszczelniających wykonano izolację przeciwwodną misy basenu, zamontowano też rynny przelewowe oraz wykonano nowe okładziny. Jednym słowem – znowu mokro przy Harcerskiej!

Bezpłatny dostęp do prysznica, toalety oraz miejsca, w których można się ogrzać. Tymczasowa ogrzewalnia dla bezdomnych z początkiem LISTOPADA otworzyła swoje podwoje. „Jest to kropla w morzu potrzeb, jednak podjęliśmy realne działania, tak by w okresie chłodnych nocy oraz zbliżającej się zimy osoby bezdomne miały zagwarantowane dodatkowe ciepłe miejsce wraz z zapleczem sanitarnym" – mówił wiceprezydent Janusz Buda.

Ale to nie jedyna dobra informacja tego miesiąca. Bo choć za oknem panowała prawdziwie wiosenna pogoda, to święta Bożego Narodzenia stały się inspiracją dla urzędników. Oto poczuliśmy klimat bożonarodzeniowy i noworoczny. Nagle nasze miasto przestało być szare, smutne i ponure, a przygotowane iluminacje przyciągały spacerowiczów jak magiczny magnes. Czyli co, po świętach wracamy do... bezbarwnej codzienności?

Zapadł wyrok w głośnej sprawie Dariusza P. Sąd wymierzył mężczyźnie karę dożywocia za celowe podpalenie domu w Ruptawie, w wyniku czego zginęła jego żona i czwórka dzieci. W GRUDNIU w Sądzie Okręgowym w Gliwicach Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku rozpoczęła się ostatnia odsłona tego szczególnego „sądowego serialu”. W ustnym uzasadnieniu orzeczenia sąd podkreślił, że Dariusz P. precyzyjnie zrealizował swój plan. Był osobą poczytalną, wiedział, że podkładając ogień, skazuje rodzinę na śmierć.

Zaczęliśmy optymistycznie, to może zakończmy w ten sam sposób. Ponad 18 mln zł unijnego dofinansowania pozyskało nasze miasto na realizację ważnych inwestycji. Na modernizację zabytkowego Parku Zdrojowego im. Mikołaja Witczaka oraz historycznych obiektów magistrat otrzymał 8 988 057 zł. Z kolei 1 979 108 euro udało się zdobyć na projekt pn. „Postindustrialne dziedzictwo pogranicza”. W Jastrzębiu-Zdroju zakłada on adaptację budynku byłych łaźni górniczych kopalni Moszczenica na Centrum Dziedzictwa Postindustrialnego. Jeśli nadal czujecie niedosyt, odsyłamy Was do naszych zapobiegliwych urzędników.

Do Siego Roku!!!

fot. pixabay
 

czwartek, 29 gru 2016, Damian Maj

Działki

Jastrzębie-Zdrój

cena: 94 000,00 zł
DZIAŁKI JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

873.00 m2, Przedstawiamy na sprzedaż działkę budowlaną o powierzchni 873 m.kw usytuowaną w Jastrzębiu-Zdroju w bardzo atrakcyjnej i pożądanej lokalizacji przy ulicy Młyńskiej. Działka płaska, w kształcie kwadratu o wymiarach ok.29X30 m. Media: prąd , gaz ,... więcej

Młyńska, anita@jgn-vesta.pl, 881 404 854

KOMENTARZE

 • | 03/01 godz. 19:24

  Do realista. Liczba partnerów seksualnych nie czyni mężczyzny bardziej męskim. Wr ecz przeciwnie źle o nim świadczy.

 • pracownik u prywaciarza | 03/01 godz. 12:45

  Ciesze się że PiS bierze się i od nowego roku ozusuje umowy o dzieło. Niech się biorą za nieuczciwych prywaciarzy. Niech na ludziach nie robią sobie kasy a pracownika oszukują.

 • borea | 03/01 godz. 12:22

  Do realista, dużo sexu nie wychodzi na zdrowie. Można sie uzależnić i stać sexsohlikiem. Wtedy tylko leczenie bo to utrudnia normalnie funkcjonowanie.

 • realista | 01/01 godz. 18:50

  a dla mnie ten rok był udany duzo sexu i alko szkoda tylko ze malo kasy

 • Marek | 29/12 godz. 17:22

  Rok był do Luftu dla mnie. Tak jak poprzedni.

 • jasnet.pl | 29/12 godz. 15:27

  Komentarze do tego tekstu zostały wyłączone! Minął okres dodawania komentarzy.

zobacz wszystkie komentarze

Z NAMI W ŚWIAT

Rumunia

RUMUNIA !

... Wczasy w Rumunii , w wysokiej klasy hotelu z wspaniałym wyżywieniem All inclusive - hotel Turquoise. Wyjazd z Jastrzębia Zdroju w dniu 23.07 powrót 01.0 rozwiń ›

ceny od 1.790 zł

termin: lato 2017

więcej ofert biura ›

GMB Family Tours ›

ZOBACZ TEŻ INNE PROPOZYCJE. WARTO! ›

NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE

ARTYKUŁY

więcej

BLOGI

więcej blogów

KALENDARZ

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Pliki cookie pozwalają na poznanie twoich preferencji na podstawie zachowań w serwisie. Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Poznaj szczegóły i możliwości zmiany ustawień w Polityce Cookies
Zamknij X