Dzisiaj jest: sobota, 26 maja 2018   Imieniny: Ewelina, Paulina, Filip

więcej ›

PUBLICYSTYKA

A to ciekawe

Minął kolejny rok...

Jaki był ten mijający rok? Czy zapamiętamy go na długo? Zapewne momenty euforii przeplatały się z chwilami smutku. A gorycz deptała po piętach szczęściu. Niespełnione nadzieje? Ambitne plany? Łzy i uśmiech na naszych twarzach? Oto subiektywny ranking najważniejszych wydarzeń w Jastrzębiu-Zdroju. Subiektywny, ponieważ życie to ciągłe dokonywanie wyborów. Teraz sami możecie dopisać ciąg dalszy do naszych redakcyjnych przemyśleń. Serdecznie zachęcamy!

STYCZEŃ rozpoczął się cokolwiek mglistym scenariuszem. A to za sprawą smogu w naszym mieście, który wciąż nie dawał za wygraną. Jakość powietrza była określana jako zła lub bardzo zła w całym regionie. Stężenie niebezpiecznych pyłów wynosiło ponad tysiąc tysiąc procent normy, a w niedalekim Rybniku nawet ponad dwa tysiące. Co ciekawe, włodarze tego ostatniego miasta zdecydowali się na odwołanie zajęć w szkołach i przedszkolach. Mowa o kilkudziesięciu placówkach. W Rybniku można było także skorzystać z bezpłatnej komunikacji. W tych dniach zalecano, aby nie wychodzić z domów, ewentualnie używać specjalnych maseczek ochronnych. Jako lekkomyślne określano uprawianie sportów na świeżym powietrzu.

Początek LUTEGO oznaczał roszady personalne w jastrzębskim magistracie. Funkcję pierwszego zastępcy prezydenta miasta Jastrzębie-Zdrój zaczął pełnić Roman Foksowicz. Z kolei dwuletnią pracę na tym stanowisku zakończył Ryszard Rakoczy, odpowiedzialny za „resorty” między innymi architektury, geodezji, infrastruktury czy zamówień publicznych. „Dziękuję wszystkim, z którymi dane mi było pracować, za owocną współpracę. Przede mną nowe wyzwania. Mam nadzieję, że z nałożonych na mnie obowiązków wywiązałem się dobrze” – mówił Ryszard Rakoczy. Natomiast wiceprezydent Roman Foksowicz deklarował: „Od lat działam na rzecz miasta. Powołanie mnie na stanowisko zastępcy prezydenta traktuję jako duże wyróżnienie i obowiązek wobec jego mieszkańców”.

Trzykondygnacyjny obiekt z parkingiem – na ponad 1000 miejsc, z czego 800 będzie zlokalizowanych w podziemnym garażu. Tak pokrótce miała wyglądać tzw. strefa centrum, czyli teren pomiędzy ulicami Północną, Warszawską, Porozumienia Jastrzębskiego i Sybiraków, gdzie inwestor planował budowę galerii handlowej. No właśnie, miała wyglądać... Niestety, w MARCU „gruchnęła wiadomość”, że perspektywa tego, iż w centrum Jastrzębia-Zdroju powstanie nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku, jest cokolwiek odległa. Kwestia budowy galerii handlowej wróciła do ponownego rozpatrzenia, z tym małym zastrzeżeniem, że rozpatrzy ją żorski samorząd, tak aby nasze miasto nie było sędzią we własnej sprawie.

Dariusz P. powraca! Przypomnijmy, że mężczyzna został skazany za celowe podpalenie domu w Ruptawie, w wyniku czego zginęła jego żona i czwórka dzieci. W uzasadnieniu orzeczenia sąd podkreślił, że jastrzębski podpalacz precyzyjnie zrealizował swój plan. Był osobą poczytalną, wiedział, że podkładając ogień, skazuje rodzinę na śmierć. Tymczasem w KWIETNIU okazało się, że obrońca Dariusza P., mecenas Eugeniusz Krajcer, złożył apelację od wyroku gliwickiego sądu. „Stoję na stanowisku, że wymiar sprawiedliwości nie rozwiał wszystkich wątpliwości dotyczących wydarzeń sprzed czterech lat. Nie dopuszczono wielu dowodów, które mogły mieć niebagatelny wpływ na ostateczny finał procesu. Dość powiedzieć, że jedyną hipotezą, jaką rozważał sąd, było podpalenie” – powiedział naszemu portalowi adwokat.

W MAJU ruszył długo oczekiwany remont ulicy Mazowieckiej. Zakres robót objął wymianę krawężników drogowych oraz konstrukcję podbudowy wraz z nawierzchnią bitumiczną na długości 950 mb. Prace podzielono na cztery etapy, co wiązało się z koniecznością wyłączenia z ruchu kolejnych odcinków drogi. W pierwszym etapie, który trwał od 10 maja do 19 czerwca, wykonano przebudowę odcinka ulicy Mazowieckiej – od ulicy Podhalańskiej do skrzyżowania z ulicą Pomorską. Rzecz jasna, kierowcy musieli uzbroić się w cierpliwość, a objazd został poprowadzony ulicami: Łowicką, Arki Bożka i Podhalańską. W tym czasie na ulicy Pomorskiej wprowadzono ruch dwukierunkowy.

To zdarzenie odbiło się szerokim echem wśród mieszkańców. 52-letnia kobieta, potrącona na pasach, zmarła wkrótce w szpitalu. Po raz kolejny przejście dla pieszych – to na wysokości Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 – zapisało się tragicznie w policyjnych statystykach. W końcu nadszedł czas, aby podjąć ważną decyzję. W CZERWCU na alei Jana Pawła II rozpoczęły się prace przy montowaniu fundamentów nowej sygnalizacji świetlnej. W tym przypadku zastosowano wydłużony sygnał zielony dla pieszych, umożliwiający przekroczenie jezdni przez osoby z ograniczoną sprawnością ruchową, udające się do pobliskiego szpitala.

„Prezydent dopięła swego!” – „cieszył się” w LIPCU jastrzębski magistrat. Od 1 września dzieci, młodzież i studenci, zameldowani w Jastrzębiu-Zdroju, mieli pojechać autobusami za darmo. „To pierwszy krok w realizacji całkowicie bezpłatnej komunikacji na terenie miasta. Skutecznie negocjowaliśmy warunki z MZK i dopięliśmy swego” – mówiła prezydent Anna Hetman. Wywalczona zmiana oznaczała, że rodzice dzieci zaoszczędzą minimum 500 złotych rocznie na jednym dziecku. Zaś w kieszeniach jastrzębskich rodzin pozostanie około 1 miliona 300 tysięcy złotych. O tym, czy bezpłatna komunikacja zostanie wprowadzona w Jastrzębiu-Zdroju miała ostatecznie zdecydować Rada Miasta, co, zresztą nie bez perturbacji, stało się namacalnym faktem.

W SIERPNIU dowiedzieliśmy się, że Grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej zakończyła pierwsze półrocze tego roku zyskiem netto w wysokości 1 429,1 mln zł, wobec 148,4 mln zł straty netto w tym samym czasie roku ubiegłego. Miał to być efekt między innymi korzystnych cen podstawowego produktu i programu naprawczego. „Na wyniki finansowe pierwszego półrocza istotny wpływ miała sytuacja na międzynarodowych rynkach węgla, koksu i stali. JSW jako czołowy producent węgla koksowego w Unii Europejskiej korzysta z tzw. renty geograficznej, podlega jednak ogólnym trendom rynku światowego. W pierwszym półroczu 2017 roku ceny węgla koksowego sprzyjały naszym wynikom” – podkreślał Daniel Ozon, ówczesny p.o. prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.

Wyjątkowo, bo 4 WRZEŚNIA, 12 097 uczniów w naszym mieście rozpoczęło rok szkolny 2017/2018. Przed młodymi ludźmi uroczyste apele, przemówienia, spotkania z nauczycielami, a przede wszystkim z kolegami i koleżankami z klasy. „Dyrektorzy wielu placówek mieli sporo pracy podczas wakacji, ponieważ prowadzono w nich remonty. W szkołach podstawowych konieczne było stworzenie klasopracowni do fizyki, chemii czy biologii. Największą zmianą w nowym roku szkolnym jest bowiem likwidacja gimnazjów. Zgodnie z przepisami, gimnazja uległy przekształceniom i włączeniom do szkół podstawowych” – informował jastrzębski magistrat.

Ta informacja ucieszyła wielu jastrzębian. W pierwszej połowie PAŹDZIERNIKA posłowie uchwalili projekt ustawy o wypłacie ekwiwalentów z tytułu utraconych deputatów węglowych. Ostatecznie posłowie przegłosowali projekt w wersji zaproponowanej wcześniej przez Komisję do Spraw Energii i Skarbu Państwa. Rozszerzyła ona prawo do ekwiwalentu na wszystkie osoby, które posiadały prawo do bezpłatnego węgla, nie tylko na podstawie układów zbiorowego pracy, ale też porozumień lub innych regulacji obowiązujących w przedsiębiorstwach górniczych. Jak zapowiadał resort energii, pieniądze miały być wypłacone do końca roku (ostatecznie ta sztuka udała się jeszcze przed świętami), zaś w 2018 roku będą rozpatrywane odwołania osób uprawnionych, które nie otrzymały rekompensat.

„W uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej jako niezłomnego kapelana 'Solidarności', wspierającego duchowo i materialnie polskich górników, krzewiącego ideę walki o Polskę niepodległą i sprawiedliwą, a także za pogłębianie i propagowanie postaw patriotycznych”. Tak brzmiało oficjalne uzasadnienie na stronie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który 11 LISTOPADA, w Narodowe Święto Niepodległości, uhonorował najwyższym odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego księdza prałata Bernarda Czerneckiego. Oprócz jastrzębskiego kapelana, odznaczenia otrzymali aktor Franciszek Pieczka i rzeźbiarz Andrzej Pityński. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że prałat Czernecki jest „synem śląskiej ziemi, Ślązakiem z krwi i kości, który zawsze mówił o sobie: 'jestem Polakiem'”.

„Rzeczpospolita musi dbać o górników, dbać o polskie górnictwo, to zadanie rządzących i moje jako prezydenta. My nie mamy cenniejszego bogactwa niż węgiel” – mówił Andrzej Duda Prezydent RP podczas GRUDNIOWEJ Karczmy Gwarków w kopalni Pniówek. „Górnictwo to nie jest zawód, ale stan. I służba bliźnim. Służba godna niezwykłego szacunku. Jestem wzruszony i bardzo dumny z tego, że jako prezydent mogę tutaj z Wami być. To spotkanie mężczyzn ciężkiej pracy dla Rzeczypospolitej” – padło z ust głowy państwa – „Węgiel zapewnia nam suwerenność. Musimy polskie górnictwo nie tylko zabezpieczyć, ale i rozwijać. Nawet, jeśli są inne trendy w Europie. Wierzę, że ten surowiec będzie nam potrzebny jeszcze bardzo długo, nie tylko dziesięciolecia, ale setki lat”.

fot.pixabay

 
 

czwartek, 28 gru 2017, Damian Maj

Mieszkanie

Jastrzębie-Zdrój

cena: 72 000,00 zł
NAJTAŃSZE M-3 Z BALKONEM

33.00 m2, W sprzedaży mieszkanie M-3 , przy ul. Śląskiej w Jastrzębiu - Zdroju , zlokalizowane na 3 piętrze niskiego bloku . Mieszkanie do remontu . Dwa przechodnie pokoje , kuchnia z oknem , łazienka łącznie z toaletą , balkon. Do mieszkania przynal... więcej

Śląska, renata@jgn-vesta.pl, 883 100 495

KOMENTARZE

 • mieszkaniec | 05/01 godz. 11:00

  Zero rozwoju miasta !!!,a p.prezydent rozpoczyna kampanię wyborczą ZA NASZE PIENIĄDZE,wydając broszurę pod hasłem "niezbędnik seniora".

 • nickjastzrebie | 02/01 godz. 19:04

  nuda nuda nuda...........

 • | 31/12 godz. 14:49

  Nie cieszcie się ludzie będzie gorzej :/

 • marcin | 29/12 godz. 19:32

  rok był dosyć dobry, ale nie naj lebszy

 • | 29/12 godz. 13:01

  U mnie na wiosce więcej dzieje się niż w tym niby mieście...

 • jasnet.pl | 28/12 godz. 09:06

  Komentarze do tego tekstu zostały wyłączone! Minął okres dodawania komentarzy.

zobacz wszystkie komentarze

NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE

ARTYKUŁY

21/05

Miasto demolka?

5

więcej

BLOGI

więcej blogów

KALENDARZ

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Pliki cookie pozwalają na poznanie twoich preferencji na podstawie zachowań w serwisie. Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Poznaj szczegóły i możliwości zmiany ustawień w Polityce Cookies
Zamknij X