Dzisiaj jest: poniedziałek, 25 czerwca 2018   Imieniny: Albrecht, Dorota, Łucja

więcej ›

PUBLICYSTYKA

Sponsorowane

Dlaczego Walne?

Rzadko uczestniczę w dyskursie publicznym osobiście i indywidualnie. Jeśli się wypowiadam to wraz z Zarządem w trakcie wywiadu. Jednak teraz postanowiłem skontaktować się z Państwem za pomocą tego materiału, by podzielić się swoimi myślami i działaniami
.
Każdorazowo Walne Zgromadzenie Członków to dla mnie osobiście wielki stress i wielkie emocjonalne wyzwanie. Nie jest przyjemnie być „wielbłądem”, któremu na garb wsadza się wszystkie winy tego świata. Taką właśnie sytuację mamy od kilku lat w naszej Spółdzielni. Czy to prawda, czy też jawne kłamstwo i pomówienie, określone środowisko wiecznie nas oczernia i każdorazowo w trakcie walnego daje upust swoim frustracjom. Czasami człowiek ma tego serdecznie dosyć, ale mam taki charakter, że im więcej mnie atakują, tym jestem bardziej na to odporny.

Siłą rzeczy muszę teraz nawiązać do ostatniego Walnego Zgromadzenia. W trakcie spotkań z członkami dostaliśmy jednoznaczną decyzję. Wyciszyć się, nie atakować, nie zaogniać sytuacji tylko pracować nie zwracając uwagi na grupę frustratów.

My to zrozumieliśmy i realizujemy. I co się stało? Otóż druga strona konfliktu potraktowała to, jako akt poddania się i zaczęła permanentny atak. Już nie tylko na zarząd, ale i na część Rady Nadzorczej. Przeszkadzają im przewodniczący B. Lepczyński, czy członkowie Z. Staszków oraz J. Próchnicki. Czemu przeszkadzają? Bo się nie zdecydowali realizować poleceń frustratów. To nasze uspokojenie wykorzystują do maksimum. Widać już ich wszędzie i jest jedno hasło. WYKOŃCZYĆ, DOBIĆ Zarząd i NIEPOKORNYCH członków Rady. Chcą osiągnąć swoje cele przy pomocy posła Matusiaka i związanych z nim środków medialnych.  Apogeum osiągnęli organizując przed budynkiem GSM PIKIETĘ, w której uczestniczyło w kulminacyjnym momencie aż… 43 osoby, w tym tylko… 15 członków naszej spółdzielni. Reszta to osoby ściśle związane z PiS Jastrzębie-Zdrój. Najbardziej aktywni byli właśnie ci przedstawiciele partii rządzącej i było ich aż 28 osób. Czego oni szukają w GSM? Etatów? Pieniędzy? Czy po prostu zadymy?

My nadal zachowujemy się spokojnie zgodnie z decyzją członków GSM na Walnym. Zobaczymy na ile nam starczy sił. Liczymy, że to Wy członkowie powiecie DOSYĆ, położycie tamę takim rozróbom i umożliwicie spokojna pracę Zarządowi. Na Walnym, które zwołał Zarząd, bo to jego obowiązek, chcemy przede wszystkim spokoju. Nie będziemy w żaden sposób prowokować. Chcemy tylko zrealizować dwa punkty, które wymusza na nas Statut i Ustawa. Będziemy natomiast zdecydowanie reagować na próby rozwalenia Walnego, szczególnie przez osoby nie będące członkami GSM. Na to nie ma naszej zgody i jeśli trzeba będzie zwrócimy się o interwencję odpowiednich służb. Mamy nadzieję, że w tym przypadku Policja podejmie interwencję, mimo swojej bierności w ostatnim czasie i ochraniania tylko jednej opcji politycznej. U nas nie ma polityki więc zakładamy, że wszelkie rozróby, będą potraktowane tak jak należy. Zawsze wierzyłem w mądrość członków naszej społeczności i wierzę, że jak zawsze wspólnie się nie zawiedziemy.

Dlaczego Walne?

22 stycznia zaczynamy Walne Zgromadzenie Członków. Termin jest bardzo nietypowy. Styczeń. Data nad wyraz dziwna, mogąca wywołać pewną konsternację. Mogą ją jeszcze zwiększać publikacje ma pewnym lokalnym portalu, gdzie anonimowy pisarz twierdzi, że Zarząd nadużywa władzy zwołując Walne Zgromadzenie, a także to „Zarząd zrobił Walne i wydał pieniądze”. Ja wiem, że takim jak bracia Matusiak nie mieści się w głowie, że ktoś wydaje legalnie pieniądze na jakiś cel w legalny sposób. Tym celem jest oczywiście organizacja Walnego - najważniejszego organu Spółdzielni, gdzie to wypowiedzieć się może każdy członek Spółdzielni. Suweren!

Ów portal twierdzi, że cel Walnego to uwolnienie się od Andrzeja Kinasiewicza, człowieka realizującego cele Matusiaków w Radzie Nadzorczej GSM. Tu się jednak mylą. Bo pozbycie się kogoś takiego jak Kinasiewicz nie jest warte organizacji specjalnego Walnego Zgromadzenia Członków. Podstawowym celem obrad Walnego Zgromadzenia Członków Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej jest zmiana Statutu. To jest cel najważniejszy! Zwykły mieszkaniec może zapytać: Czemu nie zmieniać Statutu w maju czy w czerwcu? Odpowiedź jest prosta: Sejm RP, a głównie głosami posłów PiS, z posłem Matusiakiem między innymi, wydał nowelizację Ustawy o Spółdzielniach Mieszkaniowych. Było to we sierpniu 2017 roku. Posłowie zadecydowali, że spółdzielnie mieszkaniowe muszą do września 2018 roku zmienić statuty, tak aby były zgodne z postanowieniami ustawy z 2017 r.  Krajowy Rejestr Sądowy, który rejestruje zmiany w Statutach, robi to około 3-4 miesiące od wysłania dokumentów. Wniosek z tego jest prosty. W maju będzie za późno, aby dokonać zmian w Statucie, tak aby były one zarejestrowane przez wrześniem 2018 roku.

Czemu zatem wspomniany portal tak ubolewa nad zwołaniem Walnego Zgromadzenia w styczniu? Czy naprawdę chodzi o pieniądze Spółdzielców? Czy Matusiakom o to chodzi?? No cóż, wątpię! W końcu Andrzej Matusiak czerpał pieniądze w związku ze swoją pracą jako członek Rady Nadzorczej GSM i nie przejmował się wtedy, że robi to na koszt spółdzielców. Czy może raczej chodzi o to, żeby Statut nie został zarejestrowany do września 2018 roku, bo wtedy KRS, przejęty przez PiS, będzie mógł wsadzić do GSM swojego komisarza. Komisarza w typie Andrzeja Matusiaka, czyli człowieka, który na finansach się nie zna, za to wie jak czerpać korzyści z bycia na stanowisku, czego wiele przykładów przytaczaliśmy. Jeśli zatem ktoś mówi, że trwoni się pieniądze spółdzielców, to może należy żądać zwrotu tych pieniędzy od posła Grzegorza Matusiaka i jego kolegów, którzy uchwalili ustawę do której my, musimy dostosować nasz Statut. Koszt przeprowadzenia Walnego to ok. 15 tysięcy złotych, nie tak jak „nadaje radio Erewań” a więc wspomniane medium, „informujące”, że to koszt 40 tysięcy. Dla nas dużo, ale dla takich, jak poseł Matusiaka, to może jak splunąć. Może po Walnym spotkamy się pod jego biurem z prośbą o zwrot tej kwoty, jako narzuconej przez ustawę sejmową.

Nowy rok, nowe plany, ale i rozliczenie starego roku.
 
Walne Zgromadzenia wzbudzają wśród niektórych spółdzielców duże emocje, niektórym wydaje się że to najlepszy okres aby wyostrzać swoją retorykę.  Żałuję jednak, że żadna z tych osób nie zastanawia się, że Spółdzielnia działa nie tylko w okresach około Walnych, ale także przez cały rok. Ubiegły rok bowiem obfitował w sporo wydarzeń pozytywnych. Najważniejszym z nich było ustabilizowanie budżetu GSM. Można o nim dziś powiedzieć jedno: jest bardzo stabilny i dodatni, przychody z czynszów przekraczają wydatki. Dodatkowo udało się nam wypracować bardzo solidną nadwyżkę bilansową, którą członkowie podzielą podczas Walnego sprawozdawczego (planujemy w okolicach kwietnia-czerwca, co zależne jest od przygotowania sprawozdania biegłego rewidenta). Działania te dają pewność, że w roku 2018 nie będzie podwyżek eksploatacji w naszej spółdzielni. Zarządowi udało się ograniczyć liczbę zatrudnionych w biurach GSM, co również wiąże się z ograniczeniem kosztów działalności o ponad 100 tys. złotych (przeciw ograniczaniu kosztów jest część Rady Nadzorczej z pobudek egoistycznych). Zmniejszono też ilość osób świadczących usługi na rzecz GSM. W 2017 roku pozyskaliśmy ponad 209 białych certyfikatów (oszczędność energetyczna), które mamy zamiar spieniężyć w roku 2018, co poprawi wynik nadwyżki budżetowej, jaki będą dzielić członkowie GSM na Walnym  w 2019 roku, a może to być nawet 200 tysięcy złotych.

Ubiegły rok to podpisanie umowy na ukończenie wymiany starych dźwigów na nowe, bezawaryjne, konsumujące mniej energii elektrycznej.  Niestety też w tym zakresie część członków Rady Nadzorczej „popisała się”. Głosowali przeciw przygotowanym przez nas negocjacjom z KONE co spowodowało, że dźwigi będą droższe o 20 tys. złotych. Nasza brygada konserwacyjno-remontowa wykonała montaż prawie 7  km rur gazowych i CO. Wymalowaliśmy 16 318,8 m2 klatek schodowych i piwnic, wymieniono 3 rozdzielnie elektryczne, zainstalowano 254 lampy typu Panda Caro z czujnikami ruchu na klatkach schodowych oraz 66 świetlówek energooszczędnych, które zaoszczędzą nam ok 35 500 kilowatów energii rocznie. Dociepliliśmy 2 135,3 m2 budynków.

Nasze panie sprzątaczki codziennie muszą uprzątnąć 127 958,15 m2 klatek schodowych, a także 434 189,79 m2 powierzchni zewnętrznych. Te same panie zimą uprzątają ze śniegu 81 106 m2 powierzchni chodników i schodów. Udało nam się odzyskać 1 084 550 złotych będących długiem w stosunku do Spółdzielni.  Administracje usunęły łącznie około 9 500 usterek, zlikwidowały około 271 szkód jakie zgłosili mieszkańcy.

Pracownice działu członkowskiego musiały w ubiegłym roku przejrzeć dokładnie ponad 8000 akt, aby zaktualizować dane w związku z nowelizacją Ustawy o Spółdzielniach Mieszkaniowych. Radcy Prawni wystosowali 180 pozwów o zapłatę w stosunku do dłużników na kwotę 835 380 zł. Nasza księgowość wdrożyła nowe przepisy, z wprowadzeniem sławnego Jednolitego Pliku Kontrolnego, prócz tego ta sama księgowość wykonała 51 600 operacji księgowych. Dział techniczny nadzorował wydatkowanie 7 milionów zł z funduszu remontowego, a pracownice działu Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi rozliczały CO i wodę z 223 punktów poboru. To właśnie te drobne wydawać by się mogło sprawy, zajmują większość czasu pracy pracownikom GSM. Tego nie widać, są to rzeczy naturalne, niezauważalne, ale to one powodują, że lokatorzy mogą spokojnie spędzać czas po pracy, czy na zasłużonej emeryturze, w mieszkaniach zarządzanych przez Górniczą Spółdzielnię Mieszkaniową.
 
Rok 2018 będzie rokiem jubileuszu 40-lecia działalności Spółdzielni, oczywiście Zarząd ma w planach zorganizowanie odpowiedniej oprawy tej rocznicy. Ten rok również będziemy realizowali swoją misję, czyli organizowali pracę Spółdzielni tak aby naszym lokatorom żyło się jak najlepiej w naszych zasobach. Oprócz spraw bieżących będziemy mogli zaproponować mieszkańcom kilka nowych rozwiązań poprawiających standard ich życia. Będziemy chcieli zaproponować bardziej kompleksowe podjęcie tematu monitoringu i bezpieczeństwa życia lokatorów, chcemy też zaproponować ułatwienia w poruszaniu się dla osób starszych mieszkających w niskich blokach. Najbliższy rok, to też rok ścisłego kontrolowania kosztów tak, aby nie podnosić stawek za eksploatację, a raczej zmierzać do ich obniżek.
 
Wszystko to dzieje się mimo ciągłych ataków środowisk związanych z pisowskimi działaczami Grzegorzem i Andrzejem Matusiak. Panowie ci nie cieszą się z żadnego sukcesu GSM, robią wszystko, aby nasza Spółdzielnia musiała się borykać z problemami. Donoszą na Spółdzielnię, łżąc przy tym niemiłosiernie. Jeśli myślicie Państwo że bracia Matusiak martwią się o los lokatorów GSM to jesteście w błędzie. Im zależy tylko na tym by panować w GSM i czerpać z tego konkretne korzyści.

My jednak, mimo tych problemów, robimy swoje i odnosimy wymierne sukcesy. Finanse GSM nie są zagrożone, a nieuleganie naciskom politycznym jest gwarantem jej rozwoju. Niestety przez bandyckie wręcz zachowania grupki frustratów Zarząd musiał podjąć decyzję o zatrudnieniu firmy ochroniarskiej do ochrony posiedzeń Rady Nadzorczej. To co tam się działo, pokażemy kiedyś na nagraniach monitoringu. Dochodziło do prób siłowych rozwiązań. Nie możemy na to pozwolić. Już doszło do sytuacji, że siła i atak spowodowały złamanie ręki członkowi Rady. Sprawca stanie przed sądem, ponieważ prokuratura postawiła jemu zarzuty. On jednak dalej uczestniczy w siłowych akcjach frustratów.

Zapraszam na Walne wszystkich rozsądnych członków GSM którym na sercu leży ta spółdzielnia. Pomóżcie sobie sami. Na nas możecie liczyć.

Gerard Weychert
Prezes GSM

 

piątek, 19 sty 2018, Tekst sponsorowany

Mieszkanie

Jastrzębie-Zdrój

cena: 110 000,00 zł
M-5 /110 TYS OŚ.ZOFIÓWKA

63.00 m2, Przedstawiam mieszkanie typu m-5 o powierzchni 63m2 , składające się z czterech pokoi, kuchni przedpokoju i łazienki, do mieszkania przynależy piwnica. Mieszkanie położone jest na czwartym piętrze w bloku przy ul. Malchera , z przeznaczeniem do remont... więcej

Malchera, jola@jgn-vesta.pl, 883 100 480

NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE

ARTYKUŁY

więcej

BLOGI

więcej blogów

KALENDARZ

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Pliki cookie pozwalają na poznanie twoich preferencji na podstawie zachowań w serwisie. Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Poznaj szczegóły i możliwości zmiany ustawień w Polityce Cookies
Zamknij X