Dzisiaj jest: czwartek, 20 lutego 2020   Imieniny: Leon, Ludomił, Eustachy

więcej ›

PUBLICYSTYKA

Gorący temat

Wybudujemy wam spalarnię!

„Drogie matki i ojcowie! Wasze dzieci na tych pięknych placach zabaw będą wdychać dym palonych opon – szczególnie na 'szóstce'. Pani Prezydent jest bardzo dumna ze spalarni wyrobów gumowych – na terenie Moszczenicy, konkretnie obok sortowni śmieci – ale i też z kolejnej inwestycji, która zajmie się odpadami nieżelaznymi. Widzę, że Moszczenica to będzie niedługo wysypisko śmieci w centrum miasta. Zapewne pamiętacie smrody z Eko-Maru?!”

Mail tej treści trafił niedawno na skrzynkę pocztową redakcji JasNetu. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej sprawie, kierując swoje pierwsze kroki do magistratu. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy okazało się, że wszystko zaczęło się już 5 lat temu.

„Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia „Budowa (montaż) instalacji do recyklingu opon i odpadów gumowych za pomocą pirolizy niskotemperaturowej” została wydana przez prezydenta miasta w 2011 roku. Przed wydaniem decyzji Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska uzgodnił warunki realizacji, a Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wodzisławiu Śląskim zaopiniował pozytywnie realizację. W 2015 roku dokonano przeniesienia decyzji na rzecz innego podmiotu” – informuje Katarzyna Wołczańska, rzecznik Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

To może skupmy się na szczegółach, bo tam najczęściej ukrywa się przysłowiowy diabeł. Pierwotnie decyzja została wydana na wniosek osoby działającej na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez prezesa Zarządu „Eko-Mar” Sp. z o.o. Z kolei 4 lata później dokonano przeniesienia decyzji prezydenta miasta Jastrzębie-Zdrój na rzecz innej firmy – Dudek&Kostek Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Warto dodać, że decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest ważna 6 lat. A jej przeniesienie nie przedłuża ważności dokumentu.

A teraz wróćmy z powrotem do magistratu, który zdradza nam szczegóły inwestycji. „Instalacja pierwotnie przewidziana była jako wolnostojąca, jednak inwestor zaproponował zmianę polegającą na obudowaniu jej halą. Praca instalacji w budynku będzie korzystniejsza ze względu na oddziaływanie na środowisko” – przekonują urzędnicy – „Także wprowadzone rozwiązania, polegające na zmniejszeniu ilości instalowanych reaktorów z 5 do 2 sztuk oraz umieszczeniu ich w hali, nie powodują konieczności zmiany obowiązującej decyzji, ani uzyskania nowej”.

„Instalacja musi spełniać warunki decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Przed rozpoczęciem działalności przedsiębiorąca będzie musiał uzyskać stosowne zezwolenia, pozwolenia i decyzje wynikające z przepisów o ochronie środowiska, a dotyczące gospodarowania odpadami i emisji zanieczyszczeń do powietrza” – dodaje rzecznik Katarzyna Wołczańska.

I jeszcze jedna ważna informacja. Do przetwarzania termicznego (odzysku) odpadów będzie wykorzystywany proces pirolizy niskotemperaturowej. Urzędnicy uspokajają, że piroliza jest procesem rozkładu termicznego substancji prowadzonego poprzez poddawanie ich działaniu wysokiej temperatury, ale bez kontaktu z tlenem. Co na to wszechwiedzący Internet? Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że opinie na ten temat są podzielone.

„Wielką zaletą pirolizy jest to, że odzyskuje się niemal 100% substancji wchodzących w skład gumowych odpadów. Zaś takie pierwiastki jak siarka znajdująca się w oponach, jest prawie w całości zawarta w odzyskanym oleju i nie uwalniana się do środowiska w ilościach, które byłyby szkodliwe” – czytamy na stronie firmy Pireco Technology, wykorzystującej wspomnianą technologię.

„Wszystko to pięknie i ładnie w teorii wygląda, a w praktyce polega to na tym, żeby na podstawie takich teoretycznych rozważań uruchomić działalność, a jak już służby odwrócą wzrok, to teoria pozostanie teorią, a praktyka zacznie się oddalać od tej pierwszej z prędkością światła” – pisze jeden z mieszkańców Studzienic, gdzie próbowano zlokalizować podobną inwestycję.

„Problemem są uboczne produkty pirolizy, czyli smoły. Nie dosyć, że mogą zapaćkać od wewnątrz całą instalację, to jeszcze stanowią źródło emisji przeróżnych aromatów jak fenole, naftaleny i inne” – dodaje inny internauta.

Ale Studzienice, o których wspominamy wcześniej, nie były jedyną miejscowością, gdzie planowano zlokalizować "spalarnię opon", pozostając przy tym „brutalnym” określeniu inwestycji. Z naszej wiedzy wynika, że firma Dudek&Kostek, zanim trafiła do Jastrzębia-Zdroju, próbowała swoich sił w województwie wielkopolskim. Tutaj jednak trafiła na zdecydowany opór mieszkańców, o czym donosi korespondent jednego z lokalnych portali internetowych.

„Pod koniec 2011 roku odbyła się sesja Rady Miasta Mosiny, podczas której obecny był przedstawiciel inwestora – firmy Dudek&Kostek. Przybyli także licznie mieszkańcy Mosiny, zatroskani o negatywny wpływ planowanej inwestycji na otoczenie oraz zdrowie i życie. Mieszkańcy oraz radni byli zbulwersowani faktem, że informacja o toczącym się postępowaniu lokalizacyjnym została przez urzędników zatajona lub w niedostateczny sposób upubliczniona, mimo iż inwestor rozpoczął swe starania już w 2010 roku. Dyskusja była bardzo burzliwa i skończyła się dopiero po 6 godzinach” – relacjonuje „Zielone Puszczykowo”.

A jak te konsultacje społeczne wyglądały w naszym mieście? Raz jeszcze oddajmy głos rzecznikowi magistratu: „W czerwcu 2011 roku na tablicy ogłoszeń została wywieszona informacja: '(...) Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój podaje do publicznej wiadomości informację o przystąpieniu do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko z udziałem społeczeństwa przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. Budowa (montaż) instalacji do recyklingu opon i odpadów gumowych za pomocą pirolizy niskotemperaturowej (...)'”

Taka informacja wisiała sobie przez 21 dni, po czym przepadła w czeluściach urzędniczej machiny. Dość powiedzieć, że większość mieszkańców, których pytaliśmy o zaklad przy ulicy Rozwojowej, nie miała pojęcia, czego dotyczy nasze pytanie.

Tymczasem inwestycja została chwilowo wstrzymana. Dlaczego? „Inwestor w 2016 roku złożył do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego wniosek o udzielenie pozwolenia na użytkowanie hali magazynowo-produkcyjnej z częścią socjalną, z instalacją do recyklingu opon i odpadów gumowych na działkach przy ulicy Rozwojowej. Organ nadzoru budowlanego wydał decyzję o odmowie udzielenia pozwolenia” – precyzuje Urząd Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

Jakie będą dalsze losy tego przedsięwzięcia? Z naszych informacji wynika, że decyzja nadzoru budowlanego była związana jedynie z brakami w dokumentacji. Jeśli inwestor uzupełni niedociągnięcia formalne, a Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach spojrzy przychylnie na instalację do recyklingu opon, niebawem przy ulicy Rozwojowej powstanie nowy zakład.

„Wybudujemy wam spalarnię!” – zdają się mówić urzędnicy, choć takie słowa nigdy nie padły z ich ust. Może i lepiej? W końcu po co zaklinać rzeczywistość? Wystarczy, że ta, którą obserwujemy wokół siebie, jest zbyt skomplikowana...

fot. pixabay

 

czwartek, 14 kwi 2016, Damian Maj

KOMENTARZE

 • Gwidon | 28/04 godz. 15:55

  W kadencji 1998 2002 również przyjechali "biznesmeni",którzy chcieli
  podobnej inwestycji.Radni z Osiedla Chrobrego powiedzieli stanowcze NIE.Teraz radnym jest pan Markiewicz słabo wykształcony i niekompetentny ,który ma zamiar z tego osiedla się wyprowadzić.

 • os. Chrobrego | 27/04 godz. 20:06

  Co na to bezradny Markiewicz? Nabrał wody w usta jak Jego Pan - Janecki.

 • ekolog | 27/04 godz. 00:32

  proponuje objazdowa rade miasta pod spalarnia moze szybciej ich szlak trafi

 • normalny | 26/04 godz. 11:39

  Ponoć zgodę wydał już poprzedni prezydent... Nie można zamieszczać adresów, ale ludzie, zachęcam:
  wywozcie swoje śmieci na posesje tych prezydentów, aby sobie tam wąchali "niegrozne" opary...

 • mieszkanka os 6 | 25/04 godz. 13:53

  proponuje aby p.prezydent otworzył taką spalarnie w pobliżu swojego domu. w głowie sie nie mieści ze to miasto za chwile będzie pustoszało

 • | 24/04 godz. 15:28

  z warszawy lub całej polski będą zwozić opony do spalarni?

 • Mirek | 23/04 godz. 18:21

  Pani Prezydent czy to jest plan na poprawę życia z Jastrzębiu zagnoić do reszty to miasto, tak maja wyglądać w pani inwestycje to maja być te wielkie firmy. ŻAŁOSNE

 • STOP | 21/04 godz. 13:09

  Sprawa jest jednoznaczna,wszyscy widza ,ze prezydent i rada dziala na szkode mieszkancow,jak wczesniej; ,podwyzszenie oplat za smieci,komunikacja miejska,teraz palarnia smieci,ktorej w Polsce nikt nie chce.trzeba zrobic wszystkie kroki prawne o odwolanie ich.Poczatkiem powinno byc referendum.

 • merc | 21/04 godz. 08:46

  Coś w tym jest skoro inne miejscowości podziękowały takim spalarniom a w Jastrzębiu będzie bez najmniejszego problemu.

 • kto komu posmarował | 19/04 godz. 06:20

  Prezydentowa i radni nabrali wody w usta jak jeden mąż, a problem nie dotyczy tylko jednego osiedla a całej okolicy.

 • Jastrzębianka | 18/04 godz. 23:50

  Jest lepsza lokalizacja ... pod oknami Pana Janeckiego!

 • gojek | 18/04 godz. 19:07

  Gdzie są organizacje samorządowe? Zbierać podpisy! Uderzać do tych radnych, na których głosowaliście! Niech działają! No chyba, że wzieli w łapę za milczenie...

 • Obywatel | 18/04 godz. 13:58

  Hala moźe tylko ukryć co się spala bo chyba nikt nie wierzy źe zatrzyma wszystkie szkodliwe substancje czysta ścięta i kretactwo

 • mark | 18/04 godz. 10:18

  Efektem pirolizy jest siarka w powietrzu. Był ktoś z was pod takim zakładem gdzie czuć siarkę? To niedługo na szóstce będzie ładnie pachniało... DZIĘKUJEMY PREZYDENCIE.

 • fakt | 18/04 godz. 10:16

  A po drugie jak coś się spala to chyba powstają produkty uboczne prawda? Tak mnie uczyli na chemii w szkole, więc ktoś kto wierzy w głupoty że jest to bezpieczne dla mieszkańców to jest chyba naiwny.

 • fakt | 18/04 godz. 10:14

  Dla wszystkich naiwnych że spalarnia nie szkodzi, proszę poczytać na internecie jakie są produkty uboczne pirolizy. Naprawdę nie było lepszej lokalizacji niż pod samymi oknami osiedla??

 • xyz | 18/04 godz. 09:07

  czy ktoś organizuję jakąś petycje, żeby chociaż spróbować zatrzymać tą budowę?

 • do Ani | 17/04 godz. 21:17

  Czarny dym nie, ale podwyższony benzen w powietrzu jak najbardziej.

 • Lokator 11 do ja | 17/04 godz. 19:14

  Pytasz gdzie jest(była) Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa i czym się zajmuje? Odpowiadam. Obecnie zajmują się samochwalstwem, a mieszkańców Chrobrego mają gdzieś. Nowa strategia informacyjna GSM nie przewiduje przekazywania takich informacji jak sąsiedztwo spalarni opon. Zadzwoń do redaktora Janickiego-to Ci pomoże.

 • Osiedle Chrobrego | 17/04 godz. 12:24

  Zawalił Janecki, ale jeżeli Hetmanka tego nie odkręci to jako pierwsza powinna trafić do tej spalarni na taczce.

 • Ani | 17/04 godz. 10:04

  Ludzi czy wy wierzycie, że za oknami zobaczycie kominy czarnego dymu ze spalania opon? Trochę trzeba być łatwowiernym żeby uwierzyć w takie coś. Artykuł dla podniesienia ciśnienia i zrobienie afery. Nikt na takie coś nie mógłby sobie pozwolić teraz.

 • mat | 16/04 godz. 22:25

  gochaa decyzję wydał Janecki, Hetmanowa
  przeniosła ją na inną osobę prawną, czy mogła ją cofnąć, z jakiego powodu jak wszystkie pozwolenia firma miała a czas na konsultacje minął za Janieckiego, cicho Janecki załatwił z radnymi sprawę i tyle w temacie

 • Norbi | 16/04 godz. 17:53

  Wiecie co kiedyś jezdziłem śmieciarką. I naprawdę uwierzcie Mi na słowo składowisko odpadów to większy syf który zatruwać będzie glee latami. Wiembo jeździłem i widziałem. Tak nawiasem w Niemczech jest ponad 80 spalarni śmieci w sensie odpadów komunalnych. I naprawdę serio lepiej jest odpady spalić niż to składować, a nie oszukujmy się że poziom recyklingu w Polsce jest mizerny. W DE butelki plastikowe czy słoiki i szkło po np. Piwie ma kaucje w PL nie. A wspomniany zakład to piroliza, niemniej więcej » jednak uwazam ze Jastrzebie powinno dac zielone swiatlo dla spalarni

 • Koks | 16/04 godz. 13:05

  I bardzo dobrze będą nowe miejsca pracy bardzo się ciesze:) a ludzie w Jastrzębiu tylko narzekają.. Ciekawe czy publicznie też jesteście tacy odważni czy tylko przed komputerem. W 2017 rusza również budowa galerii handlowej i own

 • Hera | 16/04 godz. 11:27

  Kolejne kukułcze jajo Janeckiego ! Ile jeszcze takich "kwiotków" jest na Urzędzie za poprzedniej władzy Janeckiego z PIS ? Prosze o konkrety !

 • normalny | 16/04 godz. 01:03

  Jak ktoś wierzy w herezje tego poprawnego politycznie dziennikarzyny... Jego sprawa.
  Choćby nie wiem jak to spalanie chemicznie określano, spalanie jest spalaniem i produkuje mnóstwo trujących związków.
  Radzę zacząć interesować się tematem mieszkańcom "szóstki" Zdroju i Moszczenicy... Takie firmy należy traktować krótko, jak to zrobili mieszkańcy innych miejscowości.

 • KOLO BORYNIA | 15/04 godz. 19:13

  Jak wam nie pasuje to opony z samochodu po wymianie brac do domu

 • do AdamŻ | 15/04 godz. 15:56

  Oburzasz się, bo truciciel nie tutejszy?
  U nas tylko Ślązoki mają monopol na trucie?
  Powinni tą spalarnię postawić u Ciebie pod oknem, abym się raczył swoimi umiłowanymi spalinami.

 • mieszkaniec | 15/04 godz. 14:46

  Jak się naprawdę chce powiadomić mieszkańców o jakiejś ważnej sprawie, to się to robi w inny sposób niż tylko przez BIP. Nie każdy ma codziennie czas przeglądać wszystkie informacje Wydziału Ochrony Środowiska. Na dodatek wszystkie te informacje są pomieszane-więc trudno między tysiącami wniosków o wycinkę drzew znaleźć informację o spalarni odpadów. Skąd się mieli na przykład o tym dowiedzieć ludzie starsi, którzy nie korzystają z internetu? a tak niby miasto dba o seniorów!
  Proponuję żeby prz więcej »ed wyborami informacje o kandydatach też umieszczać tylko na BIP!

 • do fakt | 15/04 godz. 13:41

  Macie krótką pamięć.Informacja o pirolizie opon była podana do publicznej wiadomości min w biuletynie informacji publicznej. Trzeba czytać takie informacje a nie tylko komentarze.To że nic ci o tym nie wiadomo nie dziwi wcale. Ostatnio p. Prezydent konsultowała kilka projektów i ile było osób. Najpierw kilka na następnym spotkaniu kilkanaście. Internauci wyśmiewali te konsultacje.Więc pretensje do siebie a nie do urzędników.A tak na marginesie piroliza to nie spalarnia lecz inny rodzaj termiczne więcej »go przetwarzania odpadów.Może warto trochę pogłębić swoją wiedzę.

 • wp | 15/04 godz. 13:07

  a co z hałasem i wydostającymi się gazami przez 24 godziny na dobę??

 • ja | 15/04 godz. 12:49

  Sprawdziłem w internecie że przez większą część roku wieją wiatry od południowego zachodu i zachodu, czyli wprost na osiedle "szóstka". Ładny prezent nam miasto funduje. A gdzie Górnicz spółdzielnia się podziała? zapomnieli o swoich mieszkańcach nagle??? czy dalej będzie wałkowany temat o ukradzionych rusztowaniach??

 • fakt | 15/04 godz. 12:46

  Należy się zapytać mieszkańców czy kiedykolwiek byli na jakimś spotkaniu w tej sprawie? Kiedy odbyły się konsultacje społeczne ???. Mieszkam na szóstce i nic mi o tym nie wiadomo.

 • rak | 15/04 godz. 12:29

  Każdy chce żyć!!!

 • Gocha | 15/04 godz. 11:27

  Pozwolenie na budowę wydaje starosta czyli w naszym przypadku Prezydent Miasta. Pozwolenie zostało wydane w 2015 roku. A nawet jeśli pozwolenie zostałoby wydane przez poprzedniego prezydenta, to chyba obecnie urzędująca Pani Prezydent ma coś do powiedzenia w tej sprawie - np. może uchylić tamtą decyzję żeby ratować mieszkańców!

 • do oszukanej | 15/04 godz. 10:59

  do Oszukanej - szanowna Pani, proszę czytać ze zrozumienie, Kto "wpuścił" na podwórko niniejsza firmę-odp. p. Janecki, nie p. Hetman, kto wydaje pozwolenie na budowę/uruchomienie spalarni- jednostki zespolonej/niezespolonej administracji, nie p. Hetman, wreszcie kto miał większość w RM aby zwołać nadzwyczajne posiedzenie RM w tym temacie- w tamtych i tych latach jest to P I S wraz ze WS. Temat spalarni jak i długów, które trzeba było zwrócić JSW z tytułu niesłusznie pobranego podatku to miny pop więcej »rzedniego prezydenta, takie "niespodzianki" dla mieszkańców.

 • jarek | 15/04 godz. 10:24

  Należy się temu przyjrzeć bliżej, bo to podejrzana sprawa, ktoś dostał w łapę żeby sprawy nie nagłaśniać. Pieprzą o solance w parku zdrojowym a tu ludzi będą truć na całego i nikt o tym nie mówi. Taki zakład to kolejne choroby nowotworowe u mieszkańców ale o tym jest cicho....

 • Zygmunt | 15/04 godz. 08:59

  A co z Zarządami osiedli i Radnymi? Nawet oni nie wiedzieli? To jak współpracują z Urzędem? Będziemy pamiętać przy wyborach!

 • Działacz | 15/04 godz. 08:53

  niech ja najwięcej osób pójdzie do Radnych naszego miasta i zapyta się co teraz można zrobić żeby ta spalarnia nie powstała.....

 • Oszukana | 15/04 godz. 08:47

  A ja mam pytanie dlaczego dla tak ważnej inwestycji Władze naszego miasta(pozwolenie na budowę zgodnie z tym co podaje autor artykułu było wydane w 2015 r.) powiadomiły mieszkańców, w których interesie powinni działać, tylko poprzez wywieszenie jakiejś kartki na tablicy ogłoszeń w urzędzie, której nikt nie czyta? Dlaczego, jak pisze autor artykułu, w Mosinach można było zrobić sesję Rady Miasta z udziałem mieszkańców, a u nas nie? O projekcie OWN mówi się cały czas i chyba każdy z nas wie, że bę więcej »dzie coś modernizowane o o SPALARNI ŚMIECI jakoś zapomnieli nam powiedzieć!

 • AdamŻ do Mariusz | 14/04 godz. 22:03

  Przeleżałeś pod lodem ostatnie 50 lat???

 • AdamŻ | 14/04 godz. 22:00

  Wygląda na to że jastrzębscy radni pozwolili na dużo więcej niż radni ze Studzienic i Mosin. Brak rzetelnej informacji dla mieszkańców ze strony magistratu, lecz również JasNetu, może doprowadzić do tego że zaczniemy nagle oddychać zupełnie innym powietrzem. Pan EcoMaj zajął się jastrzębskimi kominami domków jednorodzinnych, a tymczasem pod Jego nosem może powstać supertruciciel. Czy nie za późno na takie informacje panie DM?

 • GIN | 14/04 godz. 21:55

  Czekam na sygnał aby to towarzystwo skutecznie pogonić z jastrzębia Zdr.

 • sjz | 14/04 godz. 21:50

  Zgode wydał JANECKI a nie doradcy.

 • Ojciec | 14/04 godz. 21:48

  Czyżby nasi radni już mieszkali poza miastem razem z ekologami ludzie trzeba o tym mówić i się organizować a elitom podziekujemy później

 • Mariusz | 14/04 godz. 21:45

  Brawo Jasnet za dobrą publicystykę, tego w naszym mieście potrzeba, przede wszystkim wybudzić ludzi z tego letargu bezczynności, godzenia się na wszystko. Kiedyś Kutz napisał o Ślązakach dupowatość, i tu nie chodziło mu o obrażanie, ale zwrócenie uwagi na jeden istotny problem Śląska, potulne godzenie się na wszystko co władza robi. Trzeba ludzi uświadamiać, że to oni i tylko oni decydują o swojej malej i dużej ojczyźnie. Władza ma nam służyć i realizować nasze oczekiwania, jeśli tego nie robi n więcej »ależy ją natychmiast usunąć, to my jesteśmy podmiotem wszelkich praw. Należy powiedzieć dość, dość. Ja już mam dość tego co dzieje się w Jastrzębiu i w Polsce, nie godzę się i nie pozwolę, aby moja mała i duża ojczyzna była tak traktowana.

 • obi | 14/04 godz. 21:42

  Czy ludzie z szóstki się ruszą?

 • Tubylec | 14/04 godz. 21:36

  Może dobra zmiana przestanie stawiać brzozowe pomniki pod knajpami gdzie posilkuje się w czasie obrad a zacznie działać dla dobra miasta i wyborców

 • Obywatele | 14/04 godz. 21:19

  Ładnych mamy doradców w mieście kasa kasa kasa jedna s przedajna sitwa brawo samorządowcy

 • Obywatel | 14/04 godz. 21:04

  Pogonić trzeba tych nierobów z urzędu ale nie do Warszawy tylko na zasiłek

 • | 14/04 godz. 20:41

  Czekamy na ruch ze strony poslow mieszkajacych w Jastrzebiu ,co potrafia w tej sprawie?

 • sara | 14/04 godz. 20:24

  Zaj......e nie zgadzam się. Mieszkam na szóstce i nie chce być zakopcona

 • Jastrzębianka | 14/04 godz. 16:37

  Wszystko jasne... firma z Warszawy. Decyzje podejmowane w Warszawie mają jeden cel - ZNISZCZYĆ ŚLĄSK!. Na Śląsku mamy najbardziej zanieczyszczone środowisko, ale jeszcze żyjemy, raczej wegetujemy. Warszawa jest miłosierna, przy pełnej akceptacji naszych władz, chce nam skrócić cierpienie.
  W innych rejonach Polski nie udało się przeprowadzić "utylizacji mieszkańców", nasz Prezydent kilka lat temu wyraził zgodę.

 • ja | 14/04 godz. 16:20

  BRAWO JASNET ,brawo redaktor MAJ ,KONKRETNIE I NA TEMAT

 • s | 14/04 godz. 15:55

  Oczywiście pomyje jak zwykle zostaną wylane na prezydent A.Hetman tyle tyko że nam zafundował to jak i wiele innych nie korzystnych rzeczy w mieście pan Janecki może zrobić w ustawę o odpowiedzialności byłych rządzących to z kilka razy by się zastanowili na co się zgadzają i w ich interesie było by powiadomienie mieszkańców nawet z ambony i zrozumiale a nie jakaś kartka wisiała tyle tylko że ludzie nie latają do urzędu codziennie

 • 16 | 14/04 godz. 15:14

  Czyli Janecki jak zwykle na wszystko się zgadzał byle nie w bziu. Cała polska ich pogoniła tylko nie on.
  Była jeszcze jedna sprawa która ucichła w tle z Janeckim - import Romów z Karwiny do Szerokiej na Gagarina.

 • jasnet.pl | 14/04 godz. 12:09

  Komentarze do tego tekstu zostały wyłączone! Minął okres dodawania komentarzy.

zobacz wszystkie komentarze

NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE

ARTYKUŁY

13/02

XXI wiek w GSM

0

więcej

BLOGI

22/02

W co gra MZK?

29

18/02

Radni hipokryci

7

więcej blogów

KALENDARZ

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Pliki cookie pozwalają na poznanie twoich preferencji na podstawie zachowań w serwisie. Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Poznaj szczegóły i możliwości zmiany ustawień w Polityce Cookies
Zamknij X