Dzisiaj jest: wtorek, 22 stycznia 2019   Imieniny: Anastazja, Dominik, Wiktor

więcej ›

PUBLICYSTYKA

Teksty nadesłane

Kłopoty z rowerami

Witam redakcję JasNetu. Chciałbym podzielić się z Państwem obserwacjami z jednego dnia próby korzystania z wypożyczalni rowerów w Jastrzębiu-Zdroju.

Jest niedziela, 10 czerwca, piękna pogoda. Aż prosiło się, aby wyskoczyć z żoną na przejażdżkę rowerkami. Żona ma swój rower, ja niestety nie. Ale wiedziony zachętą pani Prezydent postanowiłem skorzystać z systemu Nextbike. Po przeczytaniu na stronie www.rowerjastrzebie.pl informacji, że rejestracja jest dziecinnie prosta i dokonać jej można przed terminalem wypożyczającym, postanowiłem, że żona podjedzie swoim rowerem pod DH Domus i stamtąd rozpoczniemy przejażdżkę już razem. Ja, rzecz jasna, ruszyłem pieszo.

Gdy stanąłem przed terminalem, okazało się, że ten najprawdopodobniej jest nieczynny. Aby zgłosić ten fakt i dowiedzieć się, czy jest jakaś szansa na szybkie uruchomienie terminala, zadzwoniłem pod podany na nim numer. Zadzwoniłem... Myślę, że szybciej dodzwoniłbym się do Białego Domu niż do BOK Nextbike. Podczas oczekiwania na połączenie (około 15 minut) kilkoro chętnych odeszło z kwitkiem, między innymi młode małżeństwo, które wiedzione zaufaniem do „profesjonalizmu" firmy Nextbike, najpierw usadowiło swoją pociechę w siedzisku roweru, a dopiero później chcieli wypożyczyć jednoślad. Nic z tego. Terminal pokazał figę z makiem, z czego najbardziej niezadowolona była ich pociecha, gdyż musiała zostać wysadzona z rowerka. Myślę, że ci ludzie nabrali zapewne dystansu do „łatwości dostępu do rowerów" firmy Nextbike.

W międzyczasie podjechała żona i widząc złość w moich oczach poprosiła, abyśmy podeszli pod Urząd Miasta do następnego terminala. „Spacer ostudzi moje nerwy i będzie jeszcze szansa na radość z wspólnej przejażdżki rowerami” – pomyślałem. Rzeczywiście, moja złość ulatniała się wraz z wylanym potem. Upał doskwierał, a odcinek do przejścia znaczny. Nareszcie stanęliśmy na wprost terminala przy UM. Na wyświetlaczu (bardzo nieczytelnym) wyświetlała się data, więc nadzieja przerodziła się w pewność. Będzie jazda! Nacisnąłem przycisk „wypożycz", lecz nic się nie działo.

Przypomniałem sobie, że przecież mogę wypożyczyć rower poprzez „apkę” Nextbike. W trakcie logowania podjechał serwis Nextbike. Dwóch panów ze zdziwieniem stwierdziło, że rowery stojące przy stojakach, pomimo iż stoją w elektrozamkach, nie są zapięte i można było je bez niczego wyjąć i pojechać w siną dal. Bez logowania, opłaty, użycia terminala... Po prostu nie działał elektrozamek. Postanowiłem skorzystać z okazji i wynająć jeden z zapiętych i zabezpieczonych rowerów przy panach z serwisu (aby w razie czego mieć świadków). Jednak po wpisaniu numeru roweru, otrzymałem informację, że dany egzemplarz jest już wypożyczony. Panowie byli totalnie zaskoczeni. Po chwili stwierdzili, że jednak dziś sobie nie pojeżdżę. Poinformowałem ich, że terminal pod DH Domus również nie działa. Ruszyłem pieszo w drogę powrotną do domu z mocnym postanowieniem: „Żadnego wypożyczania w Nextbike!!! Kupuję rower!!!"

Gdy przyszedłem do domu, natychmiast zgłosiłem problemy do firmy Nextbike za pomocą formularza na ich stronie, bo kolejne 20 minut spędzone z telefonem przy uchu podczas próby dodzwonienia się do BOK doprowadziły mnie do furii. Po 3 godzinach odpisali, że ustosunkują się do problemów w ciągu 14 dni. No tak, telefonu nie odbierają, bo trzeba by pomyśleć nad problemem natychmiast. 14 dni to akurat czas, aby każdemu odechciało się korzystać z usług firmy Nextbike. Mnie zniechęcili w ciągu jednego popołudnia.

Do czego dążę? Otóż firma, która nie wie, że dwa z czterech terminali zabudowanych w mieście nie działają, na kilometr trąci amatorszczyzną! Dodatkowo apeluję do ludzi, którym jednak udało się skorzystać z rowerów w niedzielę, aby sprawdzili dokładnie swoje konta, gdyż te jednoślady, które zostały zwrócone pod UM, na skutek awarii elektrozamka, nie zostały zarejestrowane jako zwrócone. Dowodem jest informacja, jaką otrzymałem po wpisaniu numeru roweru.

Czytniki w terminalach są nieczytelne. Kontakt z Nextbike w przypadku awarii czy innych praktycznie nie istnieje, gdyż telefonów nikt nie odbiera, a na pismo odpowiadają do 14 dni (tak zapewniają). Rejestracja i opłata aktywacyjna to czarna magia i droga przez mękę, a dla ludzi starszych czy niekoniecznie będących za pan brat z elektroniką – wręcz niemożliwa.

Ostatnie sprawa. Prosiłbym o zadanie pytania pani Prezydent (bo firmuje swoją osobą rowery miejskie), co stało się z pieniędzmi nadpłaconymi akonto na wypożyczanie rowerów w poprzedniej firmie. Ja sam miałem na koncie poprzedniej firmy ponad 30 zł (nie liczę opłaty aktywacyjnej, gdyż była bezzwrotna). Kto mi zaręczy, że za rok znów nie zostanę „wyrolowany" przez kolejną firmę wybraną przez panią Prezydent do świadczenia usług rowerowych w naszym mieście?

Z wyrazami szacunku dla redakcji

fot. nadesłane

wtorek, 12 cze 2018, Tekst nadesłany

KOMENTARZE

 • Anka Pisanka | 22/06 godz. 06:02

  do Roman: To może jeszcze, tak na wszelki wypadek, każdy rower powinien zostać wyposażony w silnik spalinowy lub tak modny ostatnio elektryczny. Dlaczego? Żebym się nie martwiłą, że kiedy zabraknie mi sił na pedałowanie (bez skojarzeń proszę) to uruchomię ten napęd i zdążę oddać rower w możliwie krótkim czasie od momentu wypożyczenia.

 • abc | 21/06 godz. 17:03

  Znowu narzekania. Jak się nie podoba to nie jeździć.

 • Roman | 18/06 godz. 19:12

  Odp.do miXo Sprawa prosta po co każdy rower z fotelikiem. Dlatego powinien być z fotelikiem, aby gdy oddam rower do bazy nie musiałbym się martwić, że przy powrocie nie zabraknie mi takiego roweru bo w tym czasie ktoś inny go wypożyczy i będę musiał z dzieckiem na rękach wracać.

 • Krzysztof | 18/06 godz. 17:58

  Czyli nie warto korzystać z tej wypożyczalni. UM powinien się tym zająć i zażądać zwrotu opłat wyłożonych przez UM czyli przez nas. Widać jak łatwo jest zniszczyć dobry pomysł przez złą organizację. Tylko konsekwentne żądania naprawiania najmniejszego uchybienia w działaniu może wymusić solidność usługi. Teraz wszystko w rękach właściwych urzędnika. A może nawet tylko jednego. To nie takie ważne. To co najważniejsze to jego kompetencja i skuteczne działania.

 • seboc | 18/06 godz. 09:30

  "kto kupil rowery za tak horendalna cene?"

  Nikt nie kupil. Rowery za 220 tys. zostaly wypozyczone. Jesienia wroca do wlasciciela.

 • zosia | 18/06 godz. 08:17

  Wiele osób pyta co z pieniędzmi za poprzedni rok. Proszę wysłać reklamację zgodnie z regulaminem na adres: bok@polskirowermiejski .pl . Reklamacja musi zawierać opis /zwrot nadpłaconej gotówki/, imię i nazwisko, numer telefonu (login), adres e-mail podany podczas rejestracji. Moja kasa wróciła na konto.

 • J123 | 17/06 godz. 18:14

  Czy pani Hetman też tak niegospodarnie szastaa swoją prywatną kasą? Swoją może, ale środkami publicznymi musi gospodarować racjonalnie. To jest jej obowiązek, a nie przywilej!!!

 • sąsiad | 17/06 godz. 18:11

  Zmarnowała 220 tysięcy zł z naszych na 30. rowerków, które będą w mieście przez 4 lub 5 miesięcy. Później nie będzie rowerków aani kasy!!! Czy tak postępuje dobry gospodarz? Ile porządnych rowerów można kupić na własność za te 220 tysięcy zł???

 • Ania | 15/06 godz. 22:49

  Tez chcialabym wiedzieć co zpieniędzmi niewykorzystanymiw zeszłym roku?

 • | 15/06 godz. 19:57

  kto kupil rowery za tak horendalna cene?

 • miXo | 15/06 godz. 17:59

  do Roman |. Po co każdy rower ma miec fotelik, nie mam zamiaru jeździć z fotelikiem z tyłu. Ludzie myślcie trochę. Najlepeij, to zakupić sobie rower anie dawać zarabiać komuś a nie wykorzystane pieniądze później kradną, bo skoro nie ma zwrotu, to jest kradzież.

 • Asia | 15/06 godz. 16:41

  Ja nie miałam problemu z wypożyczeniem i z tej samej firmy korzystałam w innych miastach i też było ok

 • | 15/06 godz. 11:43

  Wpis niezgodny z regulaminem!

 • Roman | 14/06 godz. 12:53

  Jak dla mnie rewelacja, mieszkam niedaleko hali sportowej i taka forma komunikacji jest super, brakowało tam stacji w ubiegłym roku. Oczywiście gdy nie pada deszcz.Z aplikacją i z wpisowym nie było żadnego problemu. Rower poprzez apkę wypożyczyłem i oddałem bez problemu. Myślę, że róbmy skandalu z tego powodu, że przez jakiś czas, chwilę nie działał system, zdarza się. Oczywiście zgadzam się z tym, że pieniądze nie wykorzystane powinne być zwrócone z powrotem na konto użytkownika po zakończeniu więcej »akcji w naszym mieście. Tak jak autor stwierdził, że po pierwsze nie wiadomo co za firma będzie za rok, a po drugie moim zdaniem firma nie jest właścicielem moich pieniędzy. Jedyne co jeszcze by można by było poprawić to, to że każdy rower powinien posiadać fotelik dla dziecka.

 • JA | 14/06 godz. 12:42

  skoro nie ma pieniędzy na remonty mostów w mieście np w Moszczenicy przy osiedlu Złote Łany nawet pieszo przez most nie można przechodzić to trzeba wydawać pieniądze na rowery żeby się jakoś poruszać po mieście ... tak wiem nieśmieszny żart :(

 • Gal Anonim | 14/06 godz. 11:31

  Myślę, że ten cały system rowerowej wypożyczalni miejskiej zdecydowanie lepiej by funkcjonował, gdyby wszystkie rowery były tandemami, a na każdym przednim siedzeniu, przez cały czas trwania umowy, siedziałby jakiś odźwierny. A ile miejsc pracy by przybyło!

 • Anka Pisanka | 14/06 godz. 11:11

  Proponuję wprowadzić bonus dla studentów jastrzębskich uczelni - wypożyczenie roweru gratis. Zaraz, to kto będzie na nich jeździł? No tak, mamy przecież jedną uczelnię, to Uniwersytet Trzeciego Wieku!

 • Władek | 13/06 godz. 17:31

  Nic dziwnego, jaki prezydent, takie pomysły i marnowanie naszych podatków. Za 30. rowerów zapłaciłaa 220 tysięcy zł, a za cztery miesiące nie będzie aani rowerów ani kasy!!! Widać, że myślenie i rządzenie jej w ogóle nie wychodzi!!!

 • saxon | 13/06 godz. 15:55

  Dodajcie punkty zdawania czy pobierania rowerów pod kopalniami zofiówka,borynia,jas-mos...założe sie że rowery miały by ogromne wzięcie!

 • marek | 13/06 godz. 14:38

  Do aron. A czasami na kopalni nie pracujesz bo tam płacą na zapas?

 • Do aron | 13/06 godz. 12:14

  Chwalisz się czy żalisz??
  Zwykłego obywatela nie stać na rower za 2,500 czy za 5,000zł.
  A to w ogóle to kogo obchodzi za ile masz rower bufonie?

 • jan | 13/06 godz. 08:07

  oj już teraz wszystko zwalajcie na rządzących w jastrzębiu z prezydent na czele! po prostu złośliwość rzeczy martwych. A teraz napiszcie artykuł ile razy w roku sprzęt działał!!!

 • bik | 12/06 godz. 21:17

  Do aron . Widać że pustak jestes chwaląc sie jakie to macie wypasione rowery, ja mam za 700 i jeżdze. Nie muszę mieć drogiego roweru,aby jechac na przejażdżkę. Ludzie lepiej kupic swój rower a nie ładować czyjeś kieszenie.

 • sjz | 12/06 godz. 20:41

  Za te 30. rowerów na okres 4 lub 5 miesięcy pani Hetman zapłaaciła z naszych podatków aż 220 tysięcy złotych. Rowery działają tak jak ona, czyli byle jak!!! Nadmieniam, że stare i starsze jest dobre tylko wino i pianino i nic więcej!!! Niech kończy koadencję, gasi światło i do świadania!!!

 • aron | 12/06 godz. 15:42

  oj tepy narodzie...nie lepiej kupić swój i po problemie a nie liczyć na czyjąś fałszywa łaske!!!i tylko nie mówcie że was nie stać...ja jestem zwykłym obywatelem i mam dwa...jeden za 2.500 a drugi za 5.000 i jeszcze żona ma tez swój dość drogi ale jeśli policzycie te ceny hrabianki to po sezonie też kupicie nówke!!!

 • 1962 | 12/06 godz. 14:26

  Jaka hrabina takie kulawe rowery PS. ale fotki fajnie wyszjy !!!

 • kasia | 12/06 godz. 14:17

  za zeszły rok zostało mi na koncie 16zł,nie duzo ale zawsze coś>jak starać się o zwrot?gdyz działa inna firma

 • | 12/06 godz. 13:56

  Kompromitacja!

 • Tomek | 12/06 godz. 13:55

  Co z kasą z tamtych rowerów.chrabino

 • Zenon | 12/06 godz. 13:16

  Chcieliście jeździć za darmo, to macie!

 • Wigry którymi nie jechałaś nigdy | 12/06 godz. 13:08

  Seboc a są tam rowery do którego się dzwoni i sam przyjeżdza. Mi sie marzy rower od hrabiny który sam pedałuje

 • | 12/06 godz. 12:53

  Dziekuje Panu za info, teraz warto sprawdzać czy elektrozamek przy rowerach działa, po co płacić za jazdę na rowerze skoro można mieć cały rower za darmo. Super, hrabina nie chwaliła się że rozdaje rowery

 • seboc | 12/06 godz. 12:50

  Jastrzebie placi firmie Nextbike 220 tys. za udostepnienie tych 30 rowerow na 5 miesiecy.

  Tyle samo zaplacili gospodarze Monachium tej samej firmie, maja rowery na wlasnosc. Tam rowery dostepne sa na przystankach autobusowych, tramwajowych czy metra. Stanowia uzupelnienie transportu miejskiego. Rowerow tego systemu jest 3200.

  Oprocz tego w miescie dziala kilka innych systemow, np. "Zadzwon do roweru" niemieckich kolei - rowery stoja w przypadkowych miejscach, dzwoni sie pod numer widoczny więcej »na rowerze i to wszystko.

 • obserwator | 12/06 godz. 12:37

  To już jasne dlaczego w słoneczny dzień wszystkie rowery w stojakach?W ubiegłym w taki sam dzień staly dwa lub trzy.No i czym się DAMA chwali? Nie dość,ze dopiero od czerwca to jeszcze nie działa.

 • Olo | 12/06 godz. 12:24

  A jo jeździłem i coś pan koloryzuje. Te rowery są lepsze i wygodniejsze! Nie siać zamętu, konkurencja mąci

 • ircuś | 12/06 godz. 12:11

  Jaki prezydent taka wypożyczalnia rowerów.

 • s.k. | 12/06 godz. 11:57

  Ciekawy artykuł. Ale poruszył Pan ciekawy temat odnośnie pieniędzy, które straciliśmy w poprzedniej firmie?

 • Robert | 12/06 godz. 11:46

  Winna firma a nie pani prezydent.
  Pani prezydent powinna się wziąśc za tą firmę bo dużo ludzi ma problemy z tymi rowerami a ja sam próbowałem się do nich dodzwonić i po 15 minutach nie wytrzymałem i to olałem.

 • jasnet.pl | 12/06 godz. 11:32

  Komentarze do tego tekstu zostały wyłączone! Minął okres dodawania komentarzy.

zobacz wszystkie komentarze

NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE

ARTYKUŁY

więcej

BLOGI

04/10

Pęd do władzy

6

więcej blogów

KALENDARZ

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Pliki cookie pozwalają na poznanie twoich preferencji na podstawie zachowań w serwisie. Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Poznaj szczegóły i możliwości zmiany ustawień w Polityce Cookies
Zamknij X