Dzisiaj jest: sobota, 6 czerwca 2020   Imieniny: Dorota, Norbert, Paulina

więcej ›

SPORT

Alpinizm

Baseball

Biegi

Boks

Futsal

Hokej

Judo

Karate

Kolarstwo

Koszykówka

Morsowanie

Narciarstwo

Olimpiady specjalne

Piłka nożna

Pływanie

Pływanie w płetwach

Rajdy samochodowe

Rekreacja

Siatkówka

Siatkówka plażowa

Sporty walki

Szachy

Taekwondo

Tenis

Tenis stołowy

Żeglarstwo

Inne

ZAPOWIEDZI

2020-06-12

GKS Jastrzębie - Sandecja Nowy Sącz

Fortuna I Liga

Jastrzębie-Zdrój

więcej »

2020-06-20

GKS Jastrzębie - Zagłębie Sosnowiec

Fortuna I Liga

Jastrzębie-Zdrój

więcej »

2020-09-20

Jastrzębski Bieg Kobiet na 5+

Bieg główną arterią miasta na 5,3 km

Jastrzębie-Zdrój

więcej »

więcej zapowiedzi

PUBLICYSTYKA

Kolarska wataha Wilka

 

Przed dwoma laty Tadeusz Wilk wraz z Januszem Wolińskim i Krzysztofem Dudźcem objechali na rowerach całą Polskę. Była to wspaniała sportowa lekcja, którą młodemu pokoleniu przekazała trójka kolarskich weteranów. Ponieważ jednak "ciągnie Wilka do lasu", to również tegoroczne lato będzie stało pod znakiem wspaniałej przygody.

 

Tym razem pod hasłem "Sport - Trzeźwość - Godność" Tadeusz Wilk wraz z towarzyszami wyprawy zmierzy się ze szlakiem GreenVelo, wiodącym przez najpiękniejsze zakątki północnej i wschodniej Polski. Jastrzębska ekipa (z wałbrzyskim wsparciem) wyruszy 1 sierpnia z Elbląga i cztery tygodnie później zamelduje się w Końskich na Kielecczyźnie. To niemal dwa tysiące kilometrów "w siodełku"! - Mija mi już trzydziesty rok bez kropli alkoholu w ustach. Dzięki temu w moim życiu jest właśnie godność i odwaga, czyli wartości, których nie można oddać "do przechowalni kłopotliwych rupieci" - wyjaśnia powody ponownego wyruszenia na trasę Tadeusz Wilk, który w swoim "kolarskim życiu" już siedmiokrotnie objechał nasz kraj.

 

- Ciągnie Wilka do lasu…
Tadeusz Wilk - Taka jest natura Wilka (śmiech). Do organizacji kolejnego rajdu skłoniło mnie zaskakująco spore zainteresowanie pasjonatów kolarstwa tego typu wydarzeniami. Nie będę ukrywał, że dzięki JasNetowi zaistniało zapotrzebowanie na takie imprezy. Pytano mnie, kiedy znów jadę i czy można dołączyć do "rowerowej watahy Wilka". Mnie nie trzeba długo namawiać. Już siedem razy objechałem kraj "od dechy do dechy" na rowerze. Mam swoje lata, ale tygodniowo "robię" ok. 200-300 km. Kocham kolarstwo.

 

- W tym roku nie zamierza pan jednak po raz kolejny objechać kraju.
- Nie. Będziemy podążać trasą GreenVelo, czyli wschodnim szlakiem rowerowym, który zaczyna się w Elblągu i kończy w Końskich na Kielecczyźnie. Rajd Szlakiem Porozumień Sierpniowych, który zaliczyliśmy dwa lata temu, był świetną ideą, ale niestety nie każdy ma możliwość wyjechać z domu na ponad półtora miesiąca. Dlatego tym razem powalczymy od 1 do 28 sierpnia, a więc równe cztery tygodnie. GreenVelo wiedzie przez najpiękniejsze zakątki północnej i wschodniej Polski. O jego istnieniu dowiedziałem się z mediów i od razu przypomniałem sobie 2013 rok, gdy na rowerze pojechałem do Giżycka, na Zlot Kolarzy-Turystów PTTK. Pamiętam te cudowne okolice. Chciałbym znów je odwiedzić. Ponadto stamtąd już blisko do obszarów, gdzie działał i walczył dowódca wileńskiej Armii Krajowej Aleksander Krzyżanowski, czyli słynny "Wilk". Co więcej, posłem z Elbląga, czyli miasta, z którego wyruszymy, jest Jerzy Wilk. Na jego profilu na portalu społecznościowym znalazłem ciekawe motto: "Siłą Wilka jest wataha, siłą watahy jest Wilk". Bardzo mi się to spodobało!

 

- W 2014 roku jechał pan Szlakiem Porozumień Sierpniowych pod hasłem "Sport - Trzeźwość - Solidarność". Jak będzie teraz?
- Hasło przewodnie to podstawa! Dlatego teraz będziemy działać pod szyldem "Sport - Trzeźwość - Godność".

 

- Skąd "Godność"?
- Od lat jestem członkiem Jastrzębskiego Klubu Trzeźwości "Karlik", który działa przy Parafii św. Katarzyny. Mija mi już trzydziesty rok bez kropli alkoholu w ustach. Dzięki temu w moim życiu jest właśnie godność i odwaga, czyli wartości, których nie można oddać "do przechowalni kłopotliwych rupieci". Dla mnie rodzina jest najważniejsza i to dzięki niej jestem szczęśliwym człowiekiem. Noszę przy sobie zdjęcie papieża Jana Pawła II, na odwrocie którego znajduje się cytat z jego "Listu do Rodzin": "Naród prawdziwie suwerenny i duchowo mocny jest zawsze złożony z mocnych rodzin: rodzin świadomych swojego powołania i posłannictwa w dziejach. W centrum tych wszystkich spraw i zadań stoi zawsze rodzina. Jakiekolwiek odsunięcie jej na dalszy plan, wycofanie z przysługującej jej w społeczeństwie pozycji, musi oznaczać niszczenie autentycznej substancji społecznej". Być może ktoś uzna to za patos, ale dla mnie naprawdę nie są to puste słowa.

 

- Dlaczego warto być trzeźwym?
- Odpowiedź wydaje się prosta, ale tak nie jest. Być może najważniejsze jest to, aby właśnie prowadzić godne życie, o czym mówiłem przed chwilą. To klucz do tego, aby mieć dobrą, szczęśliwą rodzinę. Cieszę się z tego, że od 1985 roku żona nie widziała pijanego męża, dzieci - pijanego ojca, a wnuk - pijanego dziadka. Dla mnie jest to potężna motywacja, aby nie chwycić za kieliszek. Nie ma mowy nawet o symbolicznym szampanie na Sylwestra.

 

- "Kolarska wataha Tadeusza Wilka" liczy na chwilę obecną…?
- Na razie jest nas pięcioro. Na pewno wyruszy wraz ze mną Janusz Woliński, z którym przed dwoma laty objechałem Polskę, o czym doskonale wiedzą czytelnicy JasNetu. Kiedy Janusz dowiedział się o moim pomyśle na GreenVelo, niezmiernie się ucieszył i z marszu kazał mi wszystko załatwiać (śmiech). Udział zadeklarowali też weterani z Wałbrzycha, czyli Wojciech Wyziński i Zbigniew Sowiński. Ponadto pojedzie z nami pan Tomek, który na co dzień pracuje na KWK Jas-Mos. Co więcej, to on namówił do udziału w rajdzie swoją znajomą, a więc po raz pierwszy wyruszymy na trasę w towarzystwie pani. Niezmiernie mnie to cieszy. Mamy jeszcze pięć wolnych miejsc, ponieważ w miejscach noclegowych będziemy mieli po dziesięć rezerwacji.

 

- Czyli żadne postoje pod namiotami nie wchodzą w grę.
- Oczywiście, że nie. Mamy już swoje lata, więc nie kombinujemy. Nie będzie to jednak jakiś wielki koszt. Ot, skromne miejsca noclegowe, na kieszeń każdego człowieka. Na przykład w Kodniu miejsce sypialne kosztować będzie jedynie 15 zł, a bodaj najdrożej będzie w jednej miejscowości na Mazurach, gdzie kwota za nocleg wyniesie 45 zł.

 

- Szykuje pan niespodziankę - będziecie jechali jak peleton grupy kolarskiej w Tour de France.
- Można tak powiedzieć (śmiech). Mam gotowy projekt specjalnych, w pełni profesjonalnych koszulek kolarskich dla całej naszej grupy. Będę wymagał ich noszenia od członków "watahy Wilka", ponieważ to naprawdę znakomicie wygląda! Stąd też wpisowe do imprezy wynosi 200 zł i w ramach tej kwoty zawiera się cena koszulki. Kiedy w 2014 roku jechaliśmy przez Polskę w piątkę, a potem - we trójkę, to praktycznie na każdym postoju ktoś do nas podchodził i pytał, co robimy i gdzie jedziemy. Nie będę ukrywał, że budziło to pewien podziw. Na koszulkach jest herb Jastrzębia-Zdroju, a więc wszyscy wiedzą, skąd jesteśmy. Liczę, że pani prezydent Anna Hetman, która objęła patronat nad naszym rajdem, wesprze nas nie tylko dobrym słowem…

 

- Krótko mówiąc - liczy pan na wsparcie finansowe ze strony miasta.
- Przyda się każdy grosz. Będziemy promować Jastrzębie-Zdrój na jednym z najpopularniejszych szlaków kolarskich w Polsce. Sami finansujemy sobie koszulki z nadrukiem, na którym jest herb miasta. Mam nadzieję, że nawet w tej trudnej sytuacji "coś" się dla nas znajdzie. Natomiast wsparli nas już Spółdzielnia Mieszkaniowa "Nova" i Jastrzębska Spółka Ubezpieczeniowa. Tu chciałbym podziękować panom prezesom Władysławowi Dydo i Wojciechowi Frankowi, że nie pozostali głusi na naszą inicjatywę. Dziękuję również posłowi Grzegorzowi Matusiakowi, który objął patronat honorowy. Na pewno jednak całej tej imprezy nie byłoby bez zarządu Jastrzębskiego Klubu Trzeźwości "Karlik" i jego prezesa Stanisława Kałużniaka.

 

- Słyszałem co nieco o pewnej żelaznej skarbonce…
- To pomysł mojej wspaniałej żony Jadwigi! Małżonka wie, że nie jestem oszczędnym człowiekiem i pieniądze raczej mi się ręki nie kleją (śmiech). W związku z tym zainwestowała w żelazną, zamykaną skarbonkę, do której nakazała mi wrzucać drobne pieniądze na wyprawę. I to działa! Tu 5 zł, tam 10 zł i… pojemnik robi się coraz cięższy! Cała rodzina Wilków stara się tam od czasu do czasu coś dołożyć (śmiech). Mam nadzieję, że również nasze miasto dorzuci się do tego…

 

Czytaj więcej (m.in. regulamin i trasa rajdu) - www.rajd.jasnet.pl >>>

 

rozm. mg

KOMENTARZE

 • Dorek | 14/05 godz. 10:58

  Niech Wam szczęście na szlaku sprzyja!

 • Antoś | 10/05 godz. 13:34

  Panie Tadku zycze z całą rodziną wszystkiego najlepszego na szlaku!!! gdybyśmy mieli tylko czas to jak zazwyczaj, miałby Pan nas za kompanów!!!

 • Tadeusz | 06/05 godz. 19:29

  Niestety od wielu lat "Wilka nie można zastraszyć i zawlec do psiarni,można go tylko odstrzelić". Nie akceptuje on politycznej poprawności.

 • zdziwiony | 05/05 godz. 19:41

  Panie Tadeuszu !!!
  Tu powinien się Pan realizować, bo w przeciwieństwie do politycznych komentarzy, zwyczajnie jest Pan w tym dobry !!!

 • marzena | 04/05 godz. 19:56

  Trzymam za Was kciuki,powodzenia

 • Hania | 28/04 godz. 18:37

  Super pomysł. Powodzenia panie Tadeuszu.A jednak marzenia się spełniają

 • Tadeusz | 27/04 godz. 20:24

  Skoro "pomysł piękny" to może jak Dobry Bóg pozwoli,gdy uda nam się przejechać ten szlak to może wyrazimy o nim pozytywne zdanie.

 • Jola | 27/04 godz. 14:16

  Pomysł piękny, ale szlak to żart mediów...Jeszcze nie spotkałam się z pozytywną opinią na jego temat.

 • Marcin | 27/04 godz. 11:14

  Jestem przekonany, że uda wam się pokonać tą trudną trasę.

 • krzyś | 27/04 godz. 08:27

  Brawo Tadek jedż tak dalej,powodzenia

 • jaga | 26/04 godz. 22:35

  Życzę potencjalnym uczestnikom powodzenia.Damy radę

 • jasnet.pl | 26/04 godz. 04:42

  Komentarze do tego tekstu zostały wyłączone!
  Minął okres dodawania komentarzy.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Pliki cookie pozwalają na poznanie twoich preferencji na podstawie zachowań w serwisie. Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Poznaj szczegóły i możliwości zmiany ustawień w Polityce Cookies
Zamknij X