2017-12-23

Jastrzębski Węgiel - Espadon Szczecin

14. kolejka siatkarskiej PlusLigi

Wielki krok do siódmego brązu!

We wtorkowy wieczór siatkarze Jastrzębskiego Węgla uczynili ogromny krok w kierunku siódmego w historii jastrzębskiej siatkówki brązowego medalu! Podopieczni Marka Lebedewa w mistrzowski sposób podnieśli się po półfinałowej klęsce z ZAKSĄ Kędzierzyn Koźle, w efekcie czego pewnie i zasłużenie pokonali w Hali Widowiskowo-Sportowej Resovię Rzeszów. Tym samym nasi zawodnicy są w znakomitej sytuacji przed niedzielnym rewanżem na Podpromiu.

Do zdobycia ligowego podium, na które przed sezonem mogli liczyć jedynie niepoprawni optymiści, wystarczy jastrzębianom w rewanżu "tylko" zwycięstwo w dwóch setach albo, w przypadku porażki 0:3 lub 1:3, triumf w "złotym secie". Krótko mówiąc - we wtorek na własnym parkiecie Pomarańczowi zrobili wszystko, co tylko mogli, aby zrealizować swoje i kibiców marzenia o medalu. Najlepszym zawodnikiem spotkania wybrany został Lukas Kampa, ale nie można nie wspomnieć o świetnej dyspozycji w ataku Macieja Muzaja, a także znakomitej zmianie, jaką dał Sebastian Schwarz, który zastąpił Jasona de Rocco po tym, jak Kanadyjczyk dwa razy z rzędu nie popisał się na przyjęciu. Ponadto warto wspomnieć, że w trakcie dziesięciominutowej przerwy po drugim secie kibice mieli okazję owacyjnie przywitać złotych medalistów mistrzostw Polski juniorów, czyli ekipę trenera Jarosława Kubiaka z Akademii Talentów JW.

"Mecz Przyjaźni" w Hali Widowiskowo-Sportowej mógł się podobać. Jastrzębski Węgiel prezentował się lepiej od przeciwnika, który w ciągu ostatnich pięciu lat każdorazowo meldował się w finale. Nie można było jednak nie zauważyć dwóch kwestii: raz, że nasi siatkarze mają w tym sezonie patent na rzeszowian, a dwa - podopieczni Andrzeja Kowala sprawiali wrażenie zespołu, który musiał wyjść na parkiet "za karę", przy czym ten ostatni aspekt w żadnej mierze nie pomniejsza sukcesu Pomarańczowych.

Pierwszy set był bardzo wyrównany. Przez pierwsze minuty jastrzębianie nie potrafili sobie poradzić z zagrywkami rywali, którzy mierzyli w pozycję Jasona de Rocco. "Baloniki" Piotra Nowakowskiego i Fabiana Drzyzgi trafiały w boisko, co mocno deprymowało gospodarzy. Na szczęście w końcówce, przy stanie 17:17, "oszalał" Maciej Muzaj (znakomite ataki na 19:18, 20:18 i 25:21) i to jemu nasz zespół zawdzięczał wygraną do 21. Druga partia była jeszcze lepszym widowiskiem. Nie mogło być inaczej, jeśli na tablicy w ostatecznym rozrachunku pojawia się wynik 34:32. Niemniej - jastrzębianie nieco pokpili tu sprawę na własne życzenie, bo początkowo prowadzili nawet 9:4 po asie Salvadora Olivy. Potem jednak sprawę zawalił de Rocco, który nie odebrał dwóch kolejnych łatwych piłek. Tym razem trener Mark Lebedew nie patyczkował się z Kanadyjczykiem i wprowadził do gry Sebastiana Schwarza, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Niemniej, Resovia złapała oddech i wkrótce po "czapie" Nowakowskiego na Muzaju zrobiło się 14:16, a następnie po kolejnym bloku (tym razem Marcina Możdżonka na Kosoku) - 18:21. Rzeszowianie prowadzili już 23:20 (!), ale gospodarze nie odpuścili i w sobie tylko znany sposób bronili kolejne piłki setowe. W końcu, po ataku Olivy, przejęli inicjatywę (29:28), a bohaterem ostatnich dwóch akcji okazał się Sebastian Schwarz, którego zagrania przyniosły naszej drużynie 33 i 34 punkt.

Dziesięciominutowa przerwa (ze wspomnianą prezentacją złotych juniorów Jastrzębskiego Węgla) tym razem wprawdzie nie zaszkodziła gospodarzom, ale nie zmienia to faktu, że nasi siatkarze niepotrzebnie podali w tej partii "tlen" rywalom. Przy zagrywce Olivy z 2:3 zrobiło się 7:3, a po asie Kosoka - 15:10. I wtedy w Resovii znów zaczął funkcjonować blok. Sygnał do ataku dał punktową zagrywką Thibaud Rossard (15:13), a potem goście założyli naszej ekipie dwie efektowne "czapy". Mimo to jastrzębianie zdołali odzyskać prowadzenie po ataku Olivy (23:21), ale chyba za wcześnie poczuli się zwycięzcami. Tu bowiem "piąty bieg" włączył Thomas Jaeschke i to on odwrócił losy rywalizacji, najpierw atakując na 23:24, a następnie bijąc asem, który po analizie video zakończył seta na korzyść gości. Na szczęście jednak tego dnia wyświechtane przysłowie o "porażce w pięciu setach, gdy nie wygrywa się w trzech" nie znalazło odzwierciedlenia w rzeczywistości. W czwartej odsłonie Jastrzębski Węgiel zwarł szyki i prowadził od początku do końca seta (4:2 - blok Lukasa Kampy, 11:7 - atak Muzaja, 15:9 - as Olivy, 19:12 - as Kampy, 21:13 - sprytna kiwka Muzaja), choć po ostatniej z wymienionych akcji w naszym zespole znów pojawiło się niebezpieczne rozprężenie, w efekcie którego Resovia podgoniła wynik aż do stanu 22:19. Tym razem jednak jastrzębianie nie pozwolili gościom na więcej, a mecz zakończyła nieudana zagrywka Lukasa Tichaczka. Rezultat 3:1 oznacza, że Jastrzębski Węgiel w pierwszym spotkaniu zdobywa trzy punkty meczowe.

18 kwietnia 2017, Jastrzębie-Zdrój, 18:00
Jastrzębski Węgiel - Resovia Rzeszów 3:1 (25:21, 34:32, 24:26, 25:21)

Jastrzębski Węgiel: Muzaj, Kampa, Boruch, Kosok, Oliva, De Rocco, Popiwczak (libero) - Schwarz, Sobala.

Resovia Rzeszów: Nowakowski, Perrin, Ivović, Schoeps, Drzyzga, Możdżonek, Masłowski (libero) - Dryja, Tichaczek, Rossard, Jaeschke, Lemański.

Stan rywalizacji w punktach:
Jastrzębski Węgiel - Resovia Rzeszów 3:0; rewanż - 23.04.2017 o godz. 17:30 w Rzeszowie.