2018-03-07

Jastrzębski Węgiel - Czarni Radom

24. kolejka siatkarskiej PlusLigi

Rosyjski Goliat pokonał Dawida

Mimo dobrego początku sensacji nie było. W środowy wieczór przy pełnych trybunach Hali Widowiskowo-Sportowej siatkarze Jastrzębskiego Węgla ulegli w trzech setach potężnemu Zenitowi Kazań. Najlepsza drużyna świata tylko w premierowej partii pozwoliła gospodarzom na dotrzymanie jej kroku. I choć nasi siatkarze sprawili znacznie lepsze wrażenie niż dwa tygodnie temu, to trzy punkty jadą do Rosji.

Na długo przez pierwszym gwizdkiem włoskiej pani arbiter przy parkiecie zasiadł Władimir Alekno i... przez kilkadziesiąt minut nie ruszał się z miejsca. Dysponujący posturą niedźwiedzia rosyjski szkoleniowiec rozmawiał m.in. z Ferdinando de Giorgim, ale przede wszystkim skupiał się na własnych myślach. Trudno powiedzieć, co było przedmiotem jego analizy, ale faktem jest, że goście dobrze odrobili zadanie domowe i mimo początkowych trudności wygrali pewnie, a ich zwycięstwo nie podlegało dyskusji.

Pierwsza partia była najbardziej zaciętą częścią środowego widowiska, choć na starcie rywale dosłownie wbili nasz zespół w parkiet. Najpierw asa zaliczył mający rozmiary trzydrzwiowej szafy Aleksandr Gucaljuk, a następnie atomowymi serwami popisał się Wilfredo Leon, przy drugim z uderzeń dosłownie zamiatając boisko Jakubem Popiwczakiem (5:8). Po pierwszej przerwie technicznej i czasie dla Fefe Jastrzębski Węgiel rozpoczął pogoń za faworytem. Po asie Macieja Muzaja i czapie Wojciecha Sobali na Leonie gospodarze zyskali kontakt z rywalem (9:10). Zenit uciekł wprawdzie na trzy oczka, ale i tę przewagę nasz zespół zniwelował po drugiej przerwie technicznej, kiedy to starcie nad siatką z Leonem wygrał Muzaj (16:16). Co więcej, po autowym ataku Matthew Andersona na tablicy pojawiło się niespodziewane 19:18 dla Jastrzębskiego Węgla. Amerykanin szybko jednak odkupił winy, nakładając efektowną czapę Muzajowi (21:22). Mimo to gospodarze zdołali jeszcze dogonić Rosjan (24:24), ale przy zagrywce Artioma Wolwicza na przyjęciu nie popisał się Jason de Rocco i pierwszy set padł łupem przeciwnika.

Wyrównany bój z tatarską potęgą dał nam nadzieję na podjęcie walki w drugim secie. I rzeczywiście, po dwóch autowych atakach Rosjan na początku zrobiło się 3:1 dla Jastrzębskiego Węgla. Potem jednak po asie Andersona i bloku na Olivie prowadzenie 8:5 objęli goście. Na dodatek błędy zaczęła popełniać włoska pani arbiter, co swoistą cieszynką skwitował Oliva, za co otrzymał żółtą kartkę. Po drugiej przerwie technicznej jastrzębianie zaczęli pogoń (asy rozkręcającego się z minuty na minutę de Rocco oraz ryzykującego Muzaja) i z 11:16 zrobiło się 18:19. Alekno wziął czas, wybijając z uderzenia Muzaja, który zaserwował w siatkę. Tego prowadzenia Zenit już nie wypuścił, wygrywając do 20 po nieudanym ataku Muzaja.

O trzeciej partii można powiedzieć jedynie tyle, że się odbyła. Grający na luzie klubowi mistrzowie świata i obrońcy tytułu w Lidze Mistrzów w zasadzie robili na parkiecie, na co mieli ochotę. Zdobywali punkty asami (4:10 Leona), blokami (dwa razy pod rząd czapy na Olivie), o atakach nie wspominając. Nietrudno dziwić się, że schodzący z parkietu przy stanie 13:19 Wolwicz miał na twarzy uśmiech od ucha do ucha. Trzecią partię i mecz zakończył udanym atakiem Nikita Aleksiejew.

To była surowa lekcja od Zenitu Kazań, ale w zasadzie nie spodziewaliśmy się niczego innego. Tym razem cudu nie było i Gucaljuk Goliat pokonał Dawida, któremu pozostaje teraz walka o drugie miejsce i awans do fazy play-off na lutowych wyjazdach w Tuluzie i Berlinie. Na koniec warto wspomnieć, że na meczu z Zenitem pojawił się były trener Jastrzębskiego Węgla Mark Lebedew

Teraz przed naszym zespołem powrót na PlusLigowy parkiet. W sobotę o 15:00 podopieczni Fefe de Giorgiego podejmą potrafiącą sprawiać niespodzianki Wartę Zawiercie.

31 stycznia 2018, Jastrzębie-Zdrój, 20:30
Jastrzębski Węgiel - Zenit Kazań 0:3 (24:26, 20:25, 18:25)

Jastrzębski Węgiel: Muzaj, Kampa, Boruch, Sobala, De Rocco, Hidalgo Oliva, Popiwczak (L) - Ernastowicz, Quiroga

Zenit Kazań: Michajłow, Butko, Gucaljuk, Wolwicz, Anderson, Leon, Krotkow (L) - Aleksiejew, L. Alekno, Pantalejmonenko, Kononow, Yudin