Otwarte Mistrzostwa Śląska Mężczyzn im. Rufina Dudy

2018-08-07

JKH GKS Jastrzębie - MHK Dubnica (Svk)

Hokejowy mecz sparingowy

Hollywood zaorany!

Hokeiści JKH GKS Jastrzębie zdobyli Nowy Targ! W niedzielny wieczór podopieczni Roberta Kalabera w pięknym stylu pokonali Podhale 4:1 (2:0, 2:1, 0:0) i tym samym wyszli na prowadzenie w rywalizacji o półfinał! Do awansu ekipa z Leśnej potrzebuje już tylko jednego zwycięstwa. Warto dodać, że przed pierwszą syreną kibice Podhala w ordynarny sposób zwyzywali trenera Kalabera. Jego drużyna odpowiedziała w najlepszy możliwy sposób - po kilku minutach w sektorach gospodarzy miejscowego "Hollywood" było cicho... Dopingowali jedynie nasi fani, dosłownie szalejący ze szczęścia!

Pierwsza tercja przypominała pojedynek tyłka z batem. Jastrzębianie od początku spotkania robili na tafli, co chcieli i już po sześciu minutach prowadzili 2:0. Najpierw w 4. minucie po świetnym podaniu Kamila Świerskiego na wolne pole Przemysława Odrobnego "napoczął" Tomasz Kominek, a nieco ponad sto sekund później prowadzenie JKH GKS podwyższył skuteczną dobitką Leszek Laszkiewicz. Jak wspomniano wyżej, te niespodziewane dla gospodarzy ciosy skutecznie uciszyły halę w Nowym Targu i przez kilka minut było słychać jedynie doping ze strony naszych kibiców. Do końca premierowej odsłony "Szarotki" w zasadzie tylko raz zagroziły Ondrejowi Raszce, który w 13. minucie wygrał pojedynek z Siergiejem Ogorodnikowem. Ponadto chwilę po tej sytuacji świetną okazję na trzeciego gola miał po fatalnym błędzie defensywy rywali Tomasz Kulas, ale Przemysław Odrobny wyszedł z niej obronną ręką (i poruszoną bramką).

Na początku drugiej odsłony jastrzębianie kontynuowali natarcie. Już w 21. minucie mogło być 0:3, ale "Wiedźmin" znów miał furę szczęścia przy sytuacjach Richarda Bordowskiego i Dominika Jarosza. Co się jednak odwlecze, to nie uciecze i w 25. minucie wspomniany wyżej wynik stał się faktem po uderzeniu z półdystansu Richarda Bordowskiego. Czwarty cios nasz zespół wyprowadził w 29. minucie, tuż po tym, jak z ławki kar zjechał Filip Wielkiewicz. Tym razem zasłonięty Odrobny skapitulował po strzale z dystansu obchodzącego w dniu meczu 22. urodziny Marcina Horzelskiego, puszczając gumę między parkanami. Jednym słowem - nokaut. W zasadzie dopiero po pół godzinie gry gospodarze zdołali dojść do głosu, ale zapewne stało się tak również za sprawą pewnego rozluźnienia w naszych szeregach. Najpierw Raszka wprawdzie świetnie zatrzymał najazd Marcina Kolusza i Krzysztofa Zapały, ale gdy na ławkę kar powędrował Jan Homer nowotarżanie zdołali napocząć wynik po swojej stronie. Stało się to za sprawą świetnego podania Elvijsa Biezaisa do Ogorodnikowa, który z bliska dopełnił formalności i wlał kilka kropel nadziei w serca najbardziej optymistycznie nastawionych kibiców Podhala.

W trzeciej tercji jastrzębianie bardzo mądrze nie podkręcali tempa i starali się jak najdłużej utrzymać przy krążku. Wprawdzie początek ostatniej partii należał do gospodarzy, którzy starali się niepokoić Raszkę, ale ten pozostawał niepokonany. Na około kwadrans przed syreną sytuacja wróciła do normy. Taktykę naszego zespołu świetnie oddawała postawa podczas przewag, w trakcie których podopieczni Kalabera wymieniali dziesiątki podań, zanim w ogóle oddawali strzał na bramkę "Wiedźmina". Z "Szarotek" z minuty na minutę schodziło powietrze i w zasadzie w ostatnich minutach gospodarze byli już całkowicie pogodzeni z wynikiem i koniecznością przyjazdu z nożem na gardle we wtorek do Jastrzębia-Zdroju. Jeszcze w końcówce meczu mieliśmy dodatkowe emocje w postaci bójek z udziałem m.in. Dominika Nahunko, Marcina Horzelskiego oraz Bartłomieja Neupauera i Kamila Kapicy, który wykazał się zachowaniem z gatunku pożałowania godnych, atakując sparujacego w duecie z Neupauerem jubilata Horzelskiego. Cała afera skończyła się oczywiście licznymi karami i podniesieniem temperatury przed wtorkowym starciem na Jastorze.

Kto tydzień temu stawiał na taki scenariusz? Zapewne nasz zespół. Zapewne sztab trenerski. Zapewne część skończonych optymistów wśród kibiców. Ale powiedzmy sobie szczerze - obawialiśmy się najgorszego. Byliśmy w sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się... Podhale Nowy Targ. I właśnie dlatego musimy podejść spokojnie do tej nowej rzeczywistości. Do awansu potrzebujemy jeszcze jednego zwycięstwa. Mamy wszystkie atuty w ręku, ale musimy jeszcze postawić "kropkę nad i".

Jeszcze nie jesteśmy półfinalistami. Góral postawiony pod ścianą potrafi wykrzesać z siebie ogrom dodatkowej ambicji i sił. Musimy o tym pamiętać. Początek wtorkowej bitwy na Jastorze o 18:00.

4 marca 2018, Nowy Targ, 18:00
Podhale Nowy Targ - JKH GKS Jastrzębie 1:4 (0:2, 1:2, 0:0)
0:1 Kominek - Świerski - Homer 03:12
0:2 Laszkiewicz - Horzelski - Bordowski 05:28
0:3 Bordowski - Paś - Laszkiewicz 24:26
0:4 Horzelski - Ł. Nalewajka 28:19
1:4 Ogorodnikow - Biezais 34:30 5/4

Podhale Nowy Targ: Odrobny - Jaśkiewicz, Tomasik, Kolusz, Zapała, Wielkiewicz - Sulka, Samarin, Gruszka, Ogorodnikow, Biezais - Kapica, Pichnarcik, Michalski, Neupauer, Różański - Wojdyła, Mrugała, Svitac, Siuty, Kondraszow

JKH GKS Jastrzębie: Raszka - Horzelski, Jankovicz, Bordowski, Paś, Laszkiewicz - Lukaczik, Homer, Kominek, Kulas, Świerski - Kubesz, Gimiński, Nahunko, Wróbel, Ł. Nalewajka - Bigos, Michałowski, Pelaczyk, Jarosz, Matusik