Jastrzębska Dziesiątka

Bieg masowy na dystansie 10 km ulicami miasta

Skoczów

Nasi na podium Bike Maratonu

W sobotę w Miękini niedaleko Wrocławia ruszył kolejny sezon kolarskiego Bike Maratonu, czyli cyklu największych imprez w Polsce dla amatorów górsko-przełajowej odmiany szaleństwa na dwóch kółkach. W ramach tej imprezy rywalizacja odbywa się zwykle na trzech dystansach (giga, mega, mini), na których nie brakuje reprezentantów naszego miasta oraz jastrzębskich teamów. Nie inaczej było tym razem, a na wyróżnienie zasłużyli Przemysław Bonusiak, Zbigniew Kiszka (za wysokie lokaty open; fot. nr 4) oraz Monika Dawidowicz (za triumf w kategorii wiekowej; fot. nr 5 i nr 6).

Na najbardziej wymagającym dystansie giga (dystans 74 km, przewyższenia 730 m) zwyciężył Wojciech Halejak z Gliwic (czas 2:35:24), natomiast najlepiej z jastrzębian spisał się wspomniany Przemysław Bonusiak (MTB Pressing Team), zajmując 36. pozycję z wynikiem 3:04:21 (i tym samym 11. lokatę w kategorii M30). Natomiast na 62. miejscu finiszował jego klubowy kolega Grzegorz Koguciuk, notując czas 3:17:33. Ten rezultat dał naszemu kolarzowi 10. pozycję w kategorii M20.

Na trasie mega (51 km, przew. 480 m), gdzie najszybszy był Mikołaj Jurkowlaniec z Wrocławia (czas 1:47:42), zobaczyliśmy w akcji jednego mieszkańca Jastrzębia-Zdroju - Damiana Czekaja. Zawodnik ten zajął 126. miejsce open (oraz 59. w kategorii M30) z wynikiem 2:09:47.

Tradycyjnie już najwięcej naszych kolarzy wystartowało na trasie sprintu, czyli mini (28 km, przew. 230 m), w którym wygrał Szczepan Paszek z Bolesławca (czas 0:53:46). Tu walczyło sześciu jastrzębian, a najszybciej z naszych tę wymagającą trasę przejechał Zbigniew Kiszka z MTB Pressing Team, zajmując z wynikiem 59 minut i 2 sekund bardzo dobrą, 23. pozycję open, a zarazem stając na szerokim podium w kategorii M40, gdzie zajął piatą lokatę. Zawody na tym dystansie ukończyli też Grzegorz Niedzielko (Pressing, 111. miejsce open, czas 1:06:32, M20/19), Michał Zachariasz (Pressing, 161. miejsce, czas 1:09:22, M18/11), Mariusz Skwark (Pressing, 202. miejsce open, czas 1:11:32, M30/61) oraz Monika Dawidowicz (Tomazi Bike, 10. miejsce wśród pań, czas 1:13:10, wspomniane na wstępie złoto w kategorii wiekowej kobiet K30).

Ponadto jak zawsze warto odnotować świetny start mieszkańców innych miejscowości, którzy reprezentują barwy naszych teamów. Na trasie giga można było liczyć na bardzo dobry wynik Tomasza Kubali z Marklowic (MTB Pressing Team; fot. nr 3), który zajął 25. miejsce open z czasem 2:57:20 oraz zdobył brąz w kategorii M40. Rywalizację giga ukończył też jego klubowy kolega, wodzisławianin Tomasz Słobodzian (70. miejsce open, czas 3:20:25), zaś zmagania mega - Artur Gołębiewski z Pawłowic (160. miejsce open, czas 2:13:22). Największe żniwa przyniosła walka na trasie mini. Tu 7. open był Pressingowiec Damian PIeszko ze Świerklan (czas 0:56:02), zdobywając także brąz w mocnej kategorii M30, natomiast 10. pozycję zdobył rybniczanin z Tomazi Zbigniew Wycisk (czas 0:56:41; fot. nr 6), notujac również srebro w kategorii M40. Ponadto 16. lokatę zajął Arkadiusz Paszenda (czas 0:57:54, M30/6). Zawody ukończyły też rybniczanki: Monika Frystacka z Pressingu (30. miejsce wśród pań, czas 1:18:06) oraz Lidia Wycisk z Tomazi (41. miejsce wśród pań, czas 1:21:45).

Pełne wyniki (za DataSport.pl):
- rywalizacja GIGA >>>
- rywalizacja MEGA >>>
- rywalizacja MINI >>>

W tym sezonie Bike Maraton obejmuje jedenaście zawodów. Poza Miękinią impreza zawita jeszcze do Polanicy (13 maja), Zdzieszowic (26 maja), Świeradowa (9 czerwca), Szklarskiej Poręby (7 lipca), Bielawy (21 lipca), Obiszowa (5 sierpnia), Wisły (18 sierpnia), Wałbrzycha (8 września), Jeleniej Góry (23 września) oraz Sobótki (13 października).