2020-02-29

Jastrzębski Węgiel - Resovia Rzeszów

Sportowe życie po utracie nóg

Marian Zakowicz z brązowym medalem Mistrzostw Polski

Druga połowa czerwca stała pod znakiem kolejnych żeglarskich wyczynów Mariana Zakowicza, niegdyś członka mistrzowskiej ekipy Andrzeja Burego, a obecnie samodzielnego sternika. Jastrzębianin, który wiele lat temu stracił nogi w wypadku na KWK Zofiówka, najpierw wywalczył 12. miejsce w Mistrzostwach Europy Żeglarzy Niepełnosprawnych w niemieckiej Kilonii, a następnie zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski w Giżycku.

W Kilonii Marian Zakowicz walczył w klasie Hansa 303 Eurosaf, reprezentując AKS OSW Olsztyn. Jastrzębianin zajął 12. pozycję z 83 punktami. Złoto w tej klasie zdobył jego klubowy kolega Piotr Cichocki, wyprzedzając reprezentanta gospodarzy Jensa Krokera.

Po występie u naszych zachodnich sąsiadów nasz reprezentant wziął udział w 24. Mistrzostwach Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością, w ramach których niegdyś brylował w załodze z Burym i Eugeniuszem Rakowiczem. Tu jastrzębianin zajął trzecie miejsce, walcząc wraz z Leszkiem Królem i Haliną Grabek. Ekipa Zakowicza o punkt ustąpiła Oldze Górnaś-Grudzień, Wiesławowi Wolszy i Markowi Bagińskiemu oraz o cztery złotej załodze Waldemara Woźniaka, który ze wspomnianej Kilonii przywiózł brązowy medal. Początek zmagań w Giżycku był pechowy dla Zakowicza, który został zablokowany w pierwszym wyścigu i zajął w nim dopiero siódmą pozycję. W następnych zmaganiach nasz sternik skutecznie odrabiał straty i ostatecznie został sklasyfikowany na trzeciej pozycji z 21 punktami na koncie.

Źródło: msz.org.pl