Jastrzębski Węgiel - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

2019-02-20

Jastrzębski Węgiel - AZS Olsztyn

Porażka na własne życzenie...

Hokeiści Cracovii Kraków zakończyli passę zwycięstw JKH GKS Jastrzębie, która rozpoczęła się wraz ze zdobyciem Pucharu Polski pod koniec minionego roku. W czwartkowy wieczór podopieczni Roberta Kalabera trochę na własne życzenie przegrali z "Pasami" na Jastorze 2:3 (0:2, 2:1, 0:0), a głównym powodem takiego stanu rzeczy była przespana pierwsza tercja. - Niektórzy nasi zawodnicy chyba uwierzyli, że teraz wygrywać będziemy już wszystko, nie wkładając w grę od początku do końca wszystkiego, co mamy. Tymczasem wszystkie nasze dotychczasowe zwycięstwa bardzo ciężko wywalczyliśmy - jak zwykle nie owijał w bawełnę Kalaber.

W pierwszej tercji tylko dobrej formie Ondreja Raszki gospodarze zawdzięczali, że przegrywali zaledwie 0:2. Cracovia rzuciła się na JKH GKS jak wściekły pies na ofiarę, ale aż do 12. minuty nasz bramkarz zachowywał czyste konto. W końcu jednak wobec naporu rywali Raszka musiał skapitulować, a wynik otworzył Damian Kapica. Gol dla "Pasów" nie przebudził niestety jastrzębian, czego najlepszym dowodem była akcja z 16. minuty, gdy potężny Stepan Csamango wjechał w naszą obronę jak w masło. Niebawem było już 0:2 po znakomitej dwójkowej akcji tegoż Csamango z Michalem Vachovcem, którzy rozklepali naszą defensywę. Ten wynik po 20 minutach należało uznać za najniższy wymiar kary dla gospodarzy.

Nie mamy prawa wiedzieć, co działo się w przerwie w szatni JKH GKS, jednak w drugiej odsłonie zobaczyliśmy już zupełnie inny zespół. Wprawdzie początek tej partii należał do gości, ponieważ najpierw Csamango zmarnował okazję sam na sam z Raszką, a moment później rezultat podwyższył świetnym uderzeniem z dystansu Kasper Bryniczka, jednak potem gospodarze wreszcie zaczęli grać. Nie minęły dwie minuty i pierwszą bramkę dla Jastrzębia strzelił Peter Fabusz, któremu pozostało jedynie umieścić gumę w pustaku po podaniu Vladimira Lukaczika. W 38. minucie było już 2:3 i tu znakomicie pokazał się wracający z ławki kar Jan Sołtys, który świetnym uderzeniem po tafli pokonał Michaela Łubę. Za moment mógł być już remis, jednak Łuba wybronił... kaskiem bombę Tomasza Kominka.

Choć po drugiej partii na Jastorze mocno powiało optymizmem, a części kibiców przypomniała się pogoń z półfinału Pucharu Polski, to niestety tego dnia nie oglądaliśmy już żadnego gola. Początkowo jastrzębianie dosłownie oblegali bramkę Cracovii, ale nie byli w stanie pokonać mającego furę szczęścia Michaela Łuby. Gospodarze coraz mocniej się otwierali, co "Pasy" wykorzystały do kilku groźnych kontr, które nie zakończyły się trafieniami tylko dzięki Raszce oraz znakomicie interweniującemu w sytuacji jeden na dwóch Jakubowi Michałowskiemu. W naszych szeregach działo się coraz bardziej nerwowo, co nie sprzyjało walce o remis. Gra była szarpana, a na dodatek w ostatniej minucie po błędzie Jakuba Gimińskiego JKH GKS zmuszony był grać w osłabieniu, co de facto przekreśliło szansę na dogrywkę. W efekcie trzy punkty pojechały do Krakowa, a "Pasy" odniosły pierwsze od dwóch miesięcy zwycięstwo nad drużyną czołowego kwartetu.

- To był bardzo ciężki mecz, jak zresztą każdy z Jastrzębiem. Zanotowaliśmy bardzo dobry początek, czyli pierwszą tercję oraz pierwszą część drugiej tercji. Potem jednak pozwoliliśmy rywalowi wrócić do gry, gdy po naszym błędzie gospodarze zdobyli gola na 2:3. W trzeciej tercji chcieliśmy utrzymać wynik i cieszę się, że to nam się udało - powiedział trener Cracovii Rudolf Rohaczek.

- Zagraliśmy dziś słabe spotkanie. Słaby był początek meczu. Słabo jeździeliśmy na łyżwach i brakowało nam komunikacji. Zawodnicy zamiast grać prosto próbowali robić kiwki we własnej tercji. Rywal nas atakował, a my popełnialiśmy błędy - wyliczał trener JKH GKS Robert Kalaber. - Dopiero przy stanie 0:3 zaczęliśmy grać dokładniej, czego efektem były dwa gole. W trzeciej tercji zabrakło nam nieco szczęścia. Nie zagraliśmy dziś jednak dobrze, podobnie zresztą jak wcześniej z Oświęcimiem - dodał Słowak.

Teraz przed JKH GKS Jastrzębie trzy kolejne ciężkie wyjazdy do Nowego Targu, Katowic i Tychów. Natomiast na Jastorze widzimy się ponownie 20 stycznia, gdy przy Leśnej zamelduje się Zagłębie Sosnowiec.

10 stycznia 2019, Jastrzębie-Zdrój, 17:45
JKH GKS Jastrzębie - Cracovia Kraków 2:3 (0:2, 2:1, 0:0)
0:1 Kapica - Kalinowski - Noworyta 11:21
0:2 Vachovec - Csamango - Bepierszcz 16:56
0:3 Bryniczka - Kapica - Kalinowski 25:48 5/4
1:3 Fabusz - Lukaczik - Homer 27:04 5/4
2:3 Sołtys - Jarosz - Gimiński 38:15

JKH GKS Jastrzębie: Raszka - Homer, Lukaczik, Wróbel, Fabusz, Paś - Grof, Michałowski, Kominek, Dubinin, R. Nalewajka - Kubesz, Bigos, Ł. Nalewajka, Kulas, Nahunko - Gimiński, Kantor, Jarosz, Sołtys, Wałęga