Ćwierćfinał PHL - 2. mecz

2020-02-29

Jastrzębski Węgiel - Resovia Rzeszów

Cud w Kazaniu! Rosja zdobyta!

Jastrzębski Węgiel zdobył Kazań! To sensacyjne rozstrzygnięcie zaległego meczu pierwszej kolejki Ligi Mistrzów stało się dziś faktem w stolicy Tatarstanu! Po środowej - teraz już wiemy, że jednak przypadkowej - porażce w Pucharze Polski z Treflem Gdańsk, podopieczni Slobodana Kovacia wygrali na wyjeździe z potężnym Zenitem, wielokrotnym mistrzem Rosji i triumfatorem Ligi Mistrzów, odrabiając w tie-breaku stratę... 9:14! To po prostu siatkarski cud! Tym samym droga do ćwierćfinału CEV Champions League stoi dla naszych siatkarzy otworem.

Już po kilkudziesięciu minutach wiedzieliśmy, że 18 stycznia 2020 roku nie będzie powtórki sprzed dwóch lat, gdy nasz zespół przegrał w Tatarstanie "na sucho". Wprawdzie o ile po pierwszym secie mogliśmy mieć wątpliwości, czy "pomarańczowi" dadzą sobie radę w starciu z rosyjską potęgą, o tyle przebieg drugiej partii przekonał nas, iż tego dnia wszystko jest możliwe. Zwycięstwo w secie różnicą dziewięciu punktów na obiekcie Zenitu nie zdarza się przecież codziennie. Wprawdzie w trzeciej odsłonie podrażnieni tą porażką podopieczni Aleksieja Werbowa odgryźli się jastrzębianom dość pewnym powrotem na prowadzenie, jednak w czwartej goście - mimo początkowych problemów (5:3, 10:8, 13:10 dla Kazania) - przywrócili równowagę. Od stanu 14:11 dla gospodarzy nasz zespół rozpoczął fantastyczną pogoń, zdobywając sześć punktów z rzędu! Tę passę Zenit zdołał wprawdzie przerwać, jednak Jastrzębski Węgiel nie oddał inicjatywy i tym samym doprowadził do tie-breaka.

Dzięki zdobyciu drugiego seta wiedzieliśmy już, iż niezależnie od przebiegu piątej partii nasz zespół pozostanie liderem grupy C. Jednak nasza ekipa bynajmniej nie zamierzała na tym poprzestać i w tie-breaku pokazała prawdziwie jastrzębski charakter! Zenit prowadził już pięcioma punktami (14:9) i miał pięć piłek meczowych (!), ale potem... stał się siatkarski cud. Jastrzębski Węgiel przy zagrywce "jokera" Jakuba Buckiego zdobył siedem punktów z rzędu i ostatecznie zwyciężył 16:14! Jeśli ktoś był na tyle szalony, aby postawić u bukmacherów zwycięstwo naszej drużyny na pięć minut przed zakończeniem tie-breaka, to został milionerem.

Opinie po meczu: "Fantastyczna sprawa!" >>>

Teraz przed Jastrzębskim Węglem powrót na krajowe parkiety i to... powrót "wagi ciężkiej". W środę podopieczni Slobodana Kovacia zagrają z Zaksą Kędzierzyn-Koźle, natomiast w kolejny weekend - z Vervą Warszawa. Pojedynki z mistrzem i wicemistrzem Polski odbędą się (jak wiadomo) na wyjazdach i bez wątpienia będą stanowiły bardzo istotny punkt odniesienia w ocenie fazy zasadniczej. Natomiast po kędzierzyńsko-stołecznych wojażach nasz zespół czeka kolejny mecz Ligi Mistrzów - tym razem w Turcji.

18 stycznia 2020, Kazań, 17:00
Zenit Kazań - Jastrzębski Węgiel 2:3 (25:18, 16:25, 25:20, 22:25, 14:16)

Zenit Kazań: Sokołow, Wolwicz, Lichoszerstow, Ngapeth, Butko, Michajłow, Gołubiew (libero) - Surmaczewski, Samojlenko, Zemczeniok, Alekno, Kononow.

Jastrzębski Węgiel: Fromm, Konarski, Vigrass, Kampa, Gladyr, Fornal, Popiwczak (libero) - Bucki, Lyneel.