JKH GKS Jastrzębie - Ferencvaros Budapeszt

Puchar Wyszehradzki

Sportowiec Maja 2019

"Niezniszczalny" Krystian Korzański triumfatorem majowej edycji naszego plebiscytu na Sportowca Miesiąca! Popularny "Diodak", reprezentujący 36. Harcerską Drużynę Czerwonych Beretów, zgromadził ponad 70% oddanych głosów, prowadząc od początku do końca głosowania.

W minionym miesiącu Krystian Korzański ponownie wziął udział w Ekstremalnym Maratonie Pieszym "Kierat", pokonując w Beskidzie Sądeckim dystans 100 km o sumie podejść 4000 m w świetnym czasie 16 godzin i 12 minut, co dało mu 27. miejsce w klasyfikacji generalnej wśród pół tysiąca uczestników. Z grona pięciu walczących w tej imprezie jastrzębian Korzański był rzecz jasna najlepszy, czym zasłużył sobie zresztą na naszą nominację. Jak już wspominaliśmy, wyczyn w Kieracie jest tym bardziej godny podziwu, że zaledwie kilka dni wcześniej jastrzębianin zdobył najwyższy szczyt Słowenii, Triglav. To właśnie z Alp Julijskich pochodzi powyższe (bardzo orzeźwiające!) zdjęcie.

Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w głosowaniu oraz sportową walkę od startu do finiszu naszej sondy. Już teraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji plebiscytu, w ramach której w maju wybierzemy Sportowca Czerwca.
  • 14 (6,4%)

Jastrzębski Klub Karate Kyokushin Kumite (Karate)

Kolejny owocny miesiąc w wykonaniu podopiecznych shihana Piórkowskiego. Ekipa Kumite najpierw wywalczyła drużynowo 4. miejsce w mocno obsadzonym 9. Międzynarodowym Turnieju o Puchar Solny w Wieliczce (3 złota, 3 srebra, 6 brązów), po czym wygrała 12. Turniej o Puchar Prezydenta Wodzisławia (10-10-10) i zdobyła 4. lokatę w Pucharze Śląska w Rudzie Śl. (2-4-10).

• 6 (2,7%)

Jastrzębski Klub Tenisa Stołowego - kadetki (Tenis stołowy)

Historyczny triumf w klasyfikacji punktowej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Bilczy, które miały rangę mistrzostw Polski kadetów. Jastrzębianie okazali się lepsi od ponad 60 innych ekip, kończąc zmagania ze srebrem i dwoma brązami w grach podwójnych, mieszanych i drużynowych (A. Kubiak, L. Kałużny) oraz w czołowych ósemkach gry pojedynczej (A. Kubiak, L. Kałużny, B. Skórko).

• 3 (1,4%)

Jastrzębski Węgiel - młodzicy (Siatkówka)

Absolutna dominacja w mistrzostwach Polski w roczniku 2004 i młodszych. Podopieczni D. Hołdy i J. Dejewskiego w drodze do złota wygrali 38 z 39 spotkań, tracąc w całym sezonie zaledwie 6 setów! W finale turnieju w Krośnie Odrzańskim siatkarze Akademii Talentów nie dali szans Chemikowi Bydgoszcz, wygrywając 2:0 (19, 20). MVP turnieju wybrano Dominika Budzynia.

• 2 (0,9%)

Konarski Dawid (Siatkówka - Jastrzębski Węgiel)

Niekwestionowany bohater końcówki sezonu. Dwukrotny mistrz świata w fazie zasadniczej grał czasem poniżej oczekiwań, ale za to "odpalił" w najlepszym możliwym momencie - w meczach o medale. Po tym, jak okazał się katem Skry Bełchatów, dał do wiwatu także Warcie Zawiercie w ciężkich pojedynkach o brąz. W dwóch z trzech z nich "Konar" został wybrany MVP.

• 161 (73,5%)

Korzański Krystian (Ultramaratony - 36. Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów)

Najlepszy z nielicznego grona jastrzębskich hardcorowców podczas Ekstremalnego Maratonu Pieszego "Kierat" (dystans 100 km, suma podejść 4000 m!) w Beskidzie Sądeckim. Korzański pokonał trasę w 16 h i 12 min., co dało mu 27. miejsce open wśród pół tysiąca śmiałków. Żeby było ciekawiej, Korzański ukończył Kierat mając w nogach zdobycie tydzień wcześniej Triglava.

• 1 (0,5%)

MTB Pressing Team (Kolarstwo górskie)

Drużynowi triumfatorzy klasyfikacji sportowej 3. etapu Bike Maratonu w Polanicy-Zdroju. W pokonanym polu kolarze jastrzębskiego teamu pozostawili ponad 40 ekip z całego kraju. Na sukces złożyły się udane występy P. Bonusiaka, T. Kubali, A. Brody i M. Mytnika. Do majowych sukcesów Pressingu należy także dołożyć brąz Arkadiusza Wawrzyczka w Tour de Silesia (510 km).

• 1 (0,5%)

Paluch Dorota (Tenis stołowy - JKTS Jastrzębie)

Zwyciężczyni Grand Prix Polski Weteranów w gronie pań 50-59 lat. Kapitan JKTS Jastrzębie wygrywała w minionym sezonie zawody w Wiśle (listopad), Ostródzie (styczeń), Łomży (luty) i Krakowie (maj), co dało jej 1. miejsce w klasyfikacji całego cyklu. Szczególne emocje przyniósł ostatni z turniejów, w którym Paluch postawiła "kropkę nad i", pokonując Jolantę Szatko-Nowak.

• 13 (5,9%)

Rajwa Roman (Lekkoatletyka - Klub Biegacza MOSiR Jastrzębie)

Wybitny występ podczas poznańskiej edycji biegu charytatywnego Wings For Life World Run, rozgrywanego w ponad 30 miastach na całym świecie. Wśród 7,5 tys. osób w Poznaniu Rajwa zajął 70. miejsce, "uciekając" przed samochodem-metą (z Adamem Małyszem na pokładzie) niemal 42 km. W klasyfikacji globalnej pochodzący z Bzia długodystansowiec zajął 349. pozycję.

• 7 (3,2%)

Suwaj Aneta (Lekkoatletyka - AZS AWF Katowice)

Zdobywczyni brązowego medalu open i srebrnego w kategorii K30 6. Jastrzębskiego Biegu Kobiet na 5+, w którym udział wzięło ponad tysiąc pań z całej Polski. Lekkoatletka z Zofiówki pokonała dystans 5,3 km w czasie 19:15, ustępując jedynie Sylwii Ślęzak (Częstochowa) i Sandrze Michalak (Sosnowiec), wyprzedzając zarazem na finiszu Michalinę Mendecką (Łaziska Górne).

• 11 (5%)

Tąta Jagoda (Judo - KJ Koka Jastrzębie)

Siódma zawodniczka Pucharu Europy Juniorów w litewskim Kownie. W kategorii 57 kg judoczka Koki toczyła wyrównane boje z kontynentalną czołówką, odnosząc trzy zwycięstwa (z Niemką, Turczynką i Białorusinką) i dwukrotnie przegrywając (w tym z późniejszą mistrzynią, Holenderką van de Meeberg). Do majowego dorobku Tąta dorzuciła brąz Pucharu Polski Seniorów w Pile.