Dzisiaj jest: poniedziałek, 17 czerwca 2019   Imieniny: Grzegorz, Ignacy, Laura

więcej ›

WIADOMOŚCI

Katastrofa na "Zofiówce": odnaleziono ostatniego górnika

W środę, 16 maja, tuż po północy Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała o odnalezieniu ostatniego z poszukiwanych górników. Ciało zaginionego uwięzione było pod jedną z  wielu konstrukcji w zniszczonym tąpnięciem chodniku H10.  Ratownicy rozpoczęli jego transport do podziemnej bazy, a następnie na powierzchnię. Operacja ta trwała klika godzin.

Ratownicy w dalszym ciągu przeszukują miejsca, które wskazały wczoraj psy poszukiwawcze. Ze skrzyżowania chodników H-10 i H-2 wypompowano już wodę. Ratownicy w dużej części spenetrowali to miejsce, nie natrafili jednak wciąż na ostatniego, poszukiwanego górnika. Wodą zalany jest jeszcze przodek H-2 i przekop wentylacyjny F-H za skrzyżowaniem. Drugie miejsce, które penetrują ratownicy to część zachodnia chodnika H-10, który jest bardzo mocno zdeformowany. Ratownicy pracują w ekstremalnie ciężkich warunkach, aby pokonać kolejne metry, muszą usunąć olbrzymią ilość zniszczonych konstrukcji.

W ciągu ostatniej nocy lustro wody opadło na tyle, że ratownicy w specjalistycznych, wodoszczelnych kombinezonach mogli częściowo spenetrować 20-metrowy chodnik oraz przodek H-2. W chodnikach H-10 i H-2 w dalszym ciągu utrzymuje się woda na poziomie od 1 do 2 metrów, co uniemożliwia skuteczne poszukiwania. Z inicjatywy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postawiło w stan gotowości zespoły poszukiwawcze z psami. Do dyspozycji jest pies policyjny rasy owczarek belgijski, który jest wyszkolony do pracy w wodzie, natomiast psy straży pożarnej z Jastrzębia-Zdroju są specjalnie przygotowane do pracy w gruzowiskach i zawałach. W momencie, kiedy tylko warunki na to pozwolą, zostaną wpuszczone do penetracji chodnika.

Niedzielny, 13 maja, poranek przynosi kolejną informację z kopalni "Zofiówka". Odnaleziono drugiego z poszukiwanych górników. Akcja trwa nadal. W dalszym ciągu poszukiwany jest jeszcze jeden górnik. Ciało mężczyzny znaleziono w zalewisku podczas wypompowywania wody. Wcześniej w tym rejonie uchwycono sygnały z nadajników w górniczych lampach. Przypomnijmy, że w sobotę, 12 maja, ratownicy dotarli do pierwszego z trzech poszukiwanych górników. W chwili, gdy był transportowany do bazy ratowniczej, nie dawał oznak życia.

Wciąż trwa dramatyczny wyścig z czasem. „Wiertacze celnie wywiercili drugi otwór z przekopu F kołowego na poziomie 900 metrów i trafili do chodnika H-10. Otwór ma średnicę 9,5 cm. W tym momencie ratownicy opuszczają przewód z urządzeniem łączności odbiorczo-nadawczym (Przenośny Telefon Ratowniczy) oraz pakiet żywnościowy. W dalszym ciągu ratownicy wypompowują wodę z zalewiska w chodniku H-10. Linia zalewiska przesunęła się o 19 metrów. Widoczne są już elementy konstrukcji wzmacniającej strop skrzyżowania chodnika H–10 z chodnikiem H-2. Jak tylko będzie taka możliwość, ratownicy natychmiast podejmą próbę penetracji tego odcinka chodnika” – czytamy w komunikacje JSW.

Dwóch ratowników Podhalańskiej Grupy GOPR z psem tropiącym przeszukiwali w nocy z środy na czwartek, 9/10 maja, podziemne wyrobisko w kopalni „Zofiówka”. „Nasi ratownicy przyjechali do kopalni późnym popołudniem i całą noc pracowali na dole, przeszukując metr po metrze miejsce tragedii. Pies zaznaczył dwa miejsca, w których potencjalnie mogą być zasypani ludzie” – mówił Mariusz Zaród, naczelnik Podhalańskiej Grupy GOPR. Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała także o przybyciu na teren kopalni wojska. Jak podkreślono, różne firmy oferują pomoc w akcji ratowniczej, tym razem taką propozycję złożyło Ministerstwo Obrony Narodowej, a konkretnie Marynarka Wojenna. Sprzęt, jaki przywieźli ze sobą żołnierze, to między innymi drony, które można wykorzystać do penetrowania zbiorników wodnych. Jednak sam fakt wykorzystanie tego konkretnego sprzętu będzie podlegać licznym obwarowaniom. Ratownicy górniczy zdołali obniżyć lustro blokującego im przejście zalewiska o 60 centymetrów. W rejonie akcji spenetrowano także dwa miejsca wskazane przez psa szkolonego do poszukiwania ludzi. Jednocześnie ratownicy rozpoczęli wiercenie drugiego już 100-metrowego otworu, aby spróbować trafić nim w przestrzeń za zalewiskiem.

Już wiadomo, że ratownicy górniczy zlokalizowali sygnał radiowy z dwóch nadajników. Mowa o miejscu, gdzie znajduje się podziemne rozlewisko, w sumie 300-400 metrów sześciennych wody. Jednak zdaniem prezesa JSW Daniela Ozona należy być ostrożnym w kreśleniu czarnych scenariuszy. „Należy pamiętać o tym, że położenie lamp górniczych może być inne od położenia rzeczywistego górnika. Liczymy na to, że górnikom udało się w porę ewakuować” – mówił w czasie konferencji prasowej. Obecnie rozważane są trzy plany działania. Odpompowywanie wody z podziemnego rozlewiska, co może potrwać 8-10 godzin – w tym celu przygotowano cztery specjalistyczne pompy. Użycie zastępu nurków do penetracji akwenu, co wiąże się z koniecznością zwiezienia na dół niemal tony sprzętu. Wreszcie – odwiert techniczny do tego rejonu z przekopu w innym wyrobisku. Aktualnie w akcji bierze udział 17 zastępów ratowniczych, łącznie dziś zostaną zadysponowane 34 ekipy.

„W nocy ratownicy odebrali sygnał radiowy. W najbliższych godzinach chcą do końca spenetrować chodnik z urządzeniem odbierającym sygnał z nadajników w lampach górników” – powiedział w czasie wtorkowej, 8 maja, konferencji prasowej Daniel Ozon, prezes JSW. Jak podkreślił, odebrany przez ratowników sygnał radiowy może pochodzić z lamp dwóch z trzech poszukiwanych górników. „Nie wiemy, czy sygnał radiowy emituje nadajnik z jednej górniczej lampy czy z dwóch. Ratownicy penetrują wyrobisko z urządzeniem namierzającym sygnał” – dodał prezes Ozon. Na tę chwilę w kopalni „Zofiówka” pracuje 15 zastępów ratowniczych. W ciągu całej doby będzie ich 40. „Do godzin porannych ratownicy doszli do 84 metra wyrobiska. Zostało im do spenetrowania około 50-60 metrów” – powiedział dziennikarzom.

Nadal nie ma kontaktu z 2 uwięzionymi górnikami w strefie centrum wstrząsu, który miał miejsce w sobotę, 5 maja, około godziny 11 na poziomie 900 w kopalni "Zofiówka". Wstrząs miał siłę około 3,5 stopni w skali Richtera. Na tym odcinku pracowało 11 górników. 4 zdołało się ewakuować, 2 znaleziono i lekko ranni znajdują sie w szpitalu. 2 innych wydobyto martwych, teraz odnaleziono kolejnego a z 2 nadal nie ma kontaktu. Akcja jest bardzo trudna, trwa nadal, choć powoli, a to ze względu na bardzo trudne warunki: rumowisko, ciasnota, wysoka temperatura  i stężenie metanu grożące wybuchem. Ratownicy muszą przeciskać się przez prześwit nie większy niż 0,6 m, co uniemozliwia nawet pracę z aparatami na plecach. Optymistyczne jest to, że ratownicy stwierdzają w miejscu katastrofy miejsca z powietrzem, co daje szansę dla reszty uwięzionych. Zarząd JSW sprowadził najnowocześniejszy sprzet lokalizacyjny i zaangażował specjalistów z czołowych uczelni do pomocy w akcji. Podjęcie akcji ratowniczej utrudniało bardzo silne stężenie metanu, dochodzące w tym wyrobisku do 60%, obecnie znacznie już spadło, ale może być różne w różnych miejscach. Na miejscu znajduje się już 16 zastępów ratowniczych po 5 ratowników. Na terenie kopalni wyznaczono specjalnie pomieszczenie dla zaniepokojonych rodzin zaginionych górników.

Do kopalni przyjechał w sobotę premier Mateusz Morawiecki, który zapoznał się z sytuacją w sztabie kryzysowym w kopalni "Zofiówka", a następnie odwiedził rannych górników w szpitalu i rozmawiał z rodziną jednego z nich. W niedzielę przybył także prezydent Andrzej Duda. Rozmawiał w sztabie kryzysowym na "Zofiówce"  i odwiedził rannych górników w szpitalu. Przybył również arcybiskup Wiktor Skworc, który spotkał się i pobłogosławił rodziny poszkodowanych górników.

W sobotę mieszkańcy niektórych bloków wybiegli na ulicę w obawie o swoje życie. Wiadomo także, że wstrząs był odczuwalny nie tylko w samym Jastrzębiu-Zdroju. Tak dużego wstrząsu dotąd w tym rejonie nie było. W niedziele 6 maja miało miejsce kilka wstrząsów wtórnych jednak o znaczniej mniejszej sile ale wyzwoliły nowe ilości metanu, co spowolniło nieco akcję. Jak informowała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju, tuż po godzinie 11.00 rozdzwoniły się telefony. Przerażeni mieszkańcy relacjonowali „na gorąco” swoje spostrzeżenia. Mówili o huśtających się żyrandolach, poprzewracanych przedmiotach, a nawet wrażeniu, że „cały blok się zaraz poskłada”. Pierwsze oględziny przez inspektora nadzoru budowlanego pokazały, że żadne budynki mieszkalne nie doznały poważnych uszkodzeń.

 
 

środa, 16 maj 2018, informacja własna

KOMENTARZE

 • emeryt z zofiówki | 17/05 godz. 18:06

  Wyrazy głębokiego współczucia dla rodzin górników.SZCZĘŚĆ BOŻE!!!

 • anna | 17/05 godz. 13:51

  do tyle, nie jestem babą tylko kobietą i właśnie przez takich chamów jak ty proszę o wyłączenie komentarzy.Zajmij się lepiej sobą i twoim podejściem do innych a nie moją zupą czy drugim daniem.Właśnie ja się modlę a nie ja ty opluwam innych w komentarzach.

 • Agrawa | 17/05 godz. 10:09

  A mam pytanie jednego człowieka znałem kibica czy można wypisać nazwiska mimo ochrony danych osobowych bo na kopalnie niestety nie pojadę patrząc na klepsydry

 • Do kolegi z wywiadu w tv | 16/05 godz. 20:46

  Wolałbym osobiście Ci to powiedzieć. Mam nadzieję, że to przeczytasz. Mam nadzieję, że to był zwykły popis przed kamerą, bo Twoja rodzina na pewno okropnie się o Ciebie martwiła, czekała przed wejściem na kopalnię na Ciebie być może z płaczem, czy przeżyjesz, a Ty mówisz, że chciałeś tam zostać i pomagać innym, gdzie już kilkanaście zastępów ratowników było? A niby rodzina najważniejsza, jak to powiedziałeś. Wracajcie do zdrowia.

 • mieszkanka | 16/05 godz. 17:05

  Wspomóżmy modlitwą Tych, którzy odeszli ! Wspierajmy rodziny, które muszą pogodzić się z tak wielką stratą i rodzinną tragedią. Podziękujmy przede wszystkim ratownikom, którzy narażając własne życie śpieszyli z pomocą swoim kolegom, podziękujmy innym, którzy wspierali na bieżąco akcję ratowniczą (Straż.Policja,Lekarze, Wojsko itd. trudno tu wszystkich wymienić !!!!! Eliminujmy natomiast te wszystkie sępy i hieny, które mają pożywkę na cudzej tragedii. Proponuję może nie zamykać komentarzy, ale u więcej »suwać te wszystkie podszyte jadem nienawiści i tych, którzy po prostu chcą zaistnieć ( nie ważne jak, byle się wybić z ogółu.)PAMIĘTAJMY o Tych, którzy odeszli, ich rodzinach i tych, którzy nie pozwolili im zostać tam na dole. PRZYKRE !!! :(

 • Pepsi | 16/05 godz. 13:12

  Szacunek dla wszystkich co pomagali w akcji.....nie którzy co się wypowiadali na temat pracy ratowników powinni stanoc przed lustrem i spojrzeć sobie w oczy

 • NIL | 16/05 godz. 12:53

  Faktycznie pod takim artykułem powinna być wyłączona możliwość komentarzy. To co ludzie wypisują świadczy o tym że jesteśmy narodem mściwym i zazdrosnym. Nawet w obliczu takiej tragedii w regionie i tak plujemy jadem :(. Naród który nie umie współczuć jest narodem przegranym.

 • Iga | 16/05 godz. 12:23

  Strach czytać niektóre komentarze!!
  Ileż w niektórych ludziach nienawiści i jadu się wylewa ,bo można bezkarnie bluzgac po górnikach i ratownikach.
  Panowie najwyższy szacunek dla Was, że mieliście odwagę wejść w te czarna czeluśc by szukać zaginionych kolegów!!
  A ci którzy tak opluwaja: który i za jaką kase tam by wszedł? A gdyby tam musiał iść ktoś z waszych bliskich też byście tak gadali że łaski nie robią bo im za to płacą? Człowiek ma określoną odporność psychiczną i są sytuacje tak t więcej »ragiczne że można tego nie wytrzymać. Dodam że nie mam nikogo bliskiego pracującego na kopalni ale mam wyobraźnię. Rodzinom wyrazy szczerego współczucia.

 • Zebra | 16/05 godz. 11:56

  Wszystkie nieprzychylne komentarze to zazdrość w czystej postaci. Jak macie tak źle to dlaczego się nie zatrudnicie na kopalni. W Czechach przyjmują i lepiej płacą.

 • to tyle | 16/05 godz. 11:48

  Do anna. Co ty będziesz tu rozkazywać ,że Jasnet ma wyłączyć komentarze. Ty wyłącz zupę sobie nastawioną na gazie. Baby to sie wtrącą wszędzie. Módl się za tych górników.

 • to tyle | 16/05 godz. 11:46

  do kitaro. Myśl trochę ta łepetyna, żałoba była ustalono już ze względu na tych 4 tragicznie zmarłych. Myślenie nie boli,ale widać że sa tacy co ich to dotkliwie dotyka. Lepiej się pomódl za zmarłych anie wielkie tutaj hallo robisz. Im już teraz tylko modlitwa potrzebna najbardziej.

 • ewa | 16/05 godz. 11:45

  Ludzie opamiętajcie się! Wobec tak wielkiej tragedii, niewyobrażalnego trudu ratowników wszystkie słowa są miałkie. Wielki szacunek dla ratowników, ogromne wyrazy współczucia dla rodzin... Do jasnetu apel o wyłączenie komentarzy. Może tylko księga kondolencyjna by wystarczyła

 • anna | 16/05 godz. 11:33

  Tak jak myślałam zacznie się teraz opluwanie żyjących.

 • she89 | 16/05 godz. 10:24

  Wpis niezgodny z regulaminem!

 • kitaro | 16/05 godz. 10:17

  Żałoba trwa a gostek dopiero odnaleziony i nie pochowany,kto zarządza żałobę jak gostek jeszcze na dole przebywa...wiadomo bylo że nie żyje,ale uśmiercać przed odnalezieniem...coś nie halo...

 • do do | 16/05 godz. 09:51

  A Ty co taki cwaniak??? Nie możesz wrócić na kopalnię bo zostałeś zwolniony dyscyplinarnie i teraz kozaczysz. Nie cwaniakuj tak chłoptasiu! Typowe pazerne nasienie na kasę!!! Żal!!

 • RYL | 16/05 godz. 09:29

  Wpis niezgodny z regulaminem!

 • Kaja | 16/05 godz. 09:28

  Wstyd mi za tych co plują tu jadem i nie potrafią się opanować....opamietajcie się ... mądrzy teraz bo tragedia nie dotyczy bezpośrednio was...

 • zołza z zofiówki | 16/05 godz. 09:20

  Do Anna: Mam nadzieję ,że rodzina upora sie z tak wielką tragedią (*)

 • mieszkanka | 16/05 godz. 09:09

  Głębokie wyrazy współczucia dla rodzin wszystkich górników, którzy odeszli ! Może Ci którzy narażali ich życie dla ...większego wydobycia, przyjdzie w końcu moment refleksji, a może jakieś najmniejsze wyrzuty sumienia...? Dwaj dzięki Bogu uratowani, niech pomyślą, czy może to nie było to ostrzeżenie i niech jak najszybciej uciekają z tego zawodu. Tym ludziom już nikt nie zwróci życia, ale kto zwróci ich rodziną te chwile z nadzieją, że może ich bliscy jednak ocaleli i ich jeszcze spotkają...? G więcej »órnikom, którzy odeszli ,, Wieczny odpoczynek racz dać Pnie, a światłość... .". Właśnie ta światłość, której im brakowało tam ... na dole ! [*][*][*][*] ;(

 • do do zniesmaczonej | 16/05 godz. 08:42

  chlopaki? toz to faceci p[o 30 a nie dzieciaki, jak im tak cięzko moga zawsze znmienic prace

 • anna | 16/05 godz. 08:31

  do Jasnet.Znaleziono ciało ostatniego górnika więc proszę wyłączcie już dodawanie komentarzy.

 • Deuter | 16/05 godz. 07:58

  Ty Ratownik nie bądż taki mądry bo ci nikt następnym razem Valenta nie wybije

 • max | 16/05 godz. 06:55

  Wpis niezgodny z regulaminem!

 • Daro | 16/05 godz. 06:25

  Skrzyżowania to najsłabszy element wyrobiska korytarzowego , z tego względu powinny być projektowane i budowane z najwyższą starannością . A co kiedy skrzyżowanie , wali się samo pod własnym ciężarem ? Jak ma się nie zawalić w czasie wstrząsu ? Zapytam , czy te skrzyżowania były dobrze zaprojektowane bo wcześniej z tym był kłopot i na Jastrzębiu i na Zofiówce . A teraz giną ludzie , trzeba by wziąć specjalistę i to sprawdzić ! Ale to już w rękach rodzin poległych górników ! Dobry adwokat i spr więcej »awa wygrana !

 • Anna | 16/05 godz. 05:52

  o pierwszej w nocy poszla informacja odnalezli cialo ostatniego górnika Boże daj ukojenie bliskim

 • Ratownik | 16/05 godz. 03:54

  Już nie dlugo. Poznamy wasze imiona nazwiska i twarze fachowcy od ratownicta

 • Związek | 16/05 godz. 02:54

  Nikt im nie kazał zostać górnikiem, nikt na siłę górników w kopalniach nie trzyma. Jak się nie podobają warunki ciężkie pracy to się zwolnić i zatrudnić się w Biedronkach lub w Czechach na produkcji.Każdy chciałby pracować po 6 h mieć Barbórki, trzynastki, kartki i węgiel, niestety coś za coś. Jest ryzyko jest zabawa (kasa)

 • Zenek | 15/05 godz. 22:43

  Witam moi drodzy muszę sprostowac to co pisałem parę dni temu o akcji ratowniczej że jest jakaś dziwna i wogóle... Dziś uważam że dałem się ponieść emocją, tym co ludzie gadają,same bzdury. Dziś wiem że się należy wielki szacunek dla ratowników górniczych za to co tam robicie naprawdę wielki szacun.sory za to co pisałem.

 • Do Ala od ala | 15/05 godz. 22:27

  To masz ten zarobek

 • Ban | 15/05 godz. 21:19

  Trusiu czekamy na ciebie ...mocno wierzymy

 • Do zniesmaczona | 15/05 godz. 20:00

  Nikt Ci nie kazał ich oglądać! więc co Cię to interesuje. Mają prawo opowiedzieć o tym bo tyłu ludzi czekało na informacje o ich zdrowiu. Osobiście uważam, że powinno się pokazywać jaka harówa jest na dole i po części ten reportaż to pokazał.

 • | 15/05 godz. 19:40

  Ludziska zastanowcie sie co wy wypisujecie!!! Dajcie juz spokoj i zostawcie w spokoju uratowanychgornikow (niech chlopaki ciesza sie zyciem, maja do tego prawo), a rodzinom teagicznie zmarlych dajcie przezyc godnie zalobe! Zal mi was, bo jestescie zalosni i glupi...

 • | 15/05 godz. 19:38

  święta Barbaro nie bądż już taka zaborcza.Oddaj tego ostatniego górnika.Boże miej litość nad tymi ratownikami.

 • Do zniesmaczonej | 15/05 godz. 19:20

  To ty jesteś żałosna.
  Chlopaki opowiadają o tym co tam przeżyli i dobrze ,niech każdy wie jak wygląda ta cięzka praca.
  Szacunek dla tych chłopaków że dali radę i przeszli taki kawał w tak trudnych warunkach.

 • Odra | 15/05 godz. 18:56

  ludzie zgineli... panie Boże miej ich w swej opiece... szkoda ze kibice sie martwią tylko o jedno czy mecz sie odbędzie... przykro mi o tym pisać ale niestety tak jest...

 • 1962 | 15/05 godz. 17:41

  KASA misiu KASA !!!

 • do zniesmaczona | 15/05 godz. 17:14

  dokladnie podobnie uwazam, wywiady, w swiatlach kamer itp, jeden pan opowiada nie wiadomo o czym , zalosne to

 • madzia | 15/05 godz. 10:56

  35 lat
  38 lat
  29 lat

 • Do roxi | 15/05 godz. 10:37

  Po ilości zniczy widać, że znieczulica? Litości. Smutek i żałobę nosi się w sercu, a nie w zniczu. Pokazówke ludzie mają urządzać?

 • Z gruby | 15/05 godz. 09:54

  Kiedy rozpoczyna się eksploatację to straty w ludziach już są wliczone, z tąd ocena ryzyka zawodowego, czy oceny zagrożeń na terenie zakładu, na pierwszym miejscu jest życie ludzkie ale ekonomia robi swoje, a że chcą zamknąć rejon H to oznacza że straty są większe od zysków, akurat trafiło na tych jedynastu...

 • Do Ala | 15/05 godz. 09:36

  Nikt tam nie idzie po śmierć tylko po zarobek !! Każdy idzie tam gdzie lepiej płacą a że duże ryzyko ? O tym się nie myśli aż tak,każdy chce zjechać i wyjechać cały i zdrowy ! Niestety nie zawsze się udaje .....!

 • ryl | 15/05 godz. 09:32

  kiedy będzie otwrcie siłowni przy biurowcu JSW?
  Czy powstanie nowa spółka JSW Siłownia?

 • do zniesmaczona | 15/05 godz. 09:19

  Wpis niezgodny z regulaminem!

 • Ciągłe zastraszanie | 15/05 godz. 09:08

  Wpis niezgodny z regulaminem!

 • zniesmaczona | 15/05 godz. 08:02

  uważam że nagrywanie programów i udzielanie wywiadów w telewizji przez górników którzy przeżyli to jakaś pomyłka!!!! mogli poczekać aż pochowają ich kolegów !!!! to ma być wasza górnicza żałoba ????!!!!!

 • Ala | 15/05 godz. 06:04

  No niebezpieczna nikt nikomu nie karze tam pracowac

 • Yhm | 15/05 godz. 03:18

  Nikt ratowników nie wysyła na śmierć. Nie Wpuszczą ich gdy będzie zagrożone ich życie. Warunki pozwalają to mają iść a nie że ja się boję! Napewno nie jeden się bał. Ale jak jesteś ratownikiem masz co trzy lata jubilata, lekką robotę to twoim zadaniem jest przystąpić do akcji. Bez pozdrowień dla pseudo ratowników. A informacja na 18:30 od ratownika że odnaleziono ostatniego górnika bo go osobiście zbierali do worka. Niestety ale w takich warunkach ciało rozkłada się bardzo szybko. Pół biedy że n więcej »ie ma na zofiji szczurów bo by już ich dawno futrowały. Przykre ale prawdziwe.

 • D. | 14/05 godz. 22:13

  Dlaczego nie znamy imion i nazwisk tych ludzi?

 • Bolo | 14/05 godz. 21:59

  Błagam! Zostają ratownikami bo chcą ratować zycie??? Po prostu lepszy zarobek i emerytura jubilat co kilka lat to jest najważniejsze ale są potrzebni i nikt wam nie zabrania próbować sie dostać do KSRG Ja bym się nie nadawał i tyle nawet za 10tyś a akcje może są sztucznie przedłużone ale jak jest jakiś pożar Co wy sugerujecie? że oni liczą kasę a na górze rodzina płacze i czeka czy będą mogli pogrzeb zorganizować litości!SZCZĘŚĆ BOŻE

 • roxi | 14/05 godz. 21:51

  zamiast biadolić, niech każdy weźmie po znicz i idzie zaświecić zmarłym górnikom bo po ilości zniczów widać że jest znieczulica

 • Actimel live | 14/05 godz. 17:22

  Yhm ratownik przedewszystkim ma myśleć i analizować ryzyko, jeżeli ratownik odmawia zastępowemu lub dowódcy to musi mieć ku temu powody, nie każdy jest alfą i omegą

 • | 14/05 godz. 16:59

  Poziom komentarzy żenujący w katolickim gorliwym PIS owksim Jastrzębiu WSTYD

 • Alkoholik niepijący | 14/05 godz. 16:20

  Prawda w oczy kole !
  Podajcie chociaż pseudonimy zabitych górników Zarządzie wspaniały od dronów i australijskich kompozytowych pomp szlamowych !

 • KWKPn | 14/05 godz. 14:26

  Zgadzam sie z yhm !!!
  P.s ale nie zazdroszcze im tych pieniedzy i pracy podczas takiej akcji,
  A ludzie co nie pracowali ani nigdy nie byli na dole to sobie mogą pisać brednie ale w komiksach...

 • do yhm | 14/05 godz. 14:19

  Szczera prawdę napisałeś. Ratownikiem nie zostaje się po to żeby więcej zarabiać- ale żeby w razie potrzeby z narażeniem własnego życia(dobry ratownik to żywy ratownik)) ratować życie innym.

 • yhm | 14/05 godz. 13:37

  Ratownik który odmawia podjęcia akcji to nie ratownik. To pseudoratownik i ratownikom tylko wstyd robi. I nie jest to szkalowanie ratowników. Tacy ludzie powinni już mieć dożywotni zakaz pracy w ratownictwie.

 • Arti | 14/05 godz. 13:08

  Wiadomo kiedy pogrzeby się odbędą?

 • prawdomówny | 14/05 godz. 12:15

  Prawdę można przysypać stosem kłamstw , nie da się jej jednak nigdy zmienić

 • wolny | 14/05 godz. 12:08

  Mamy wolny kraj i wolność wypowiedzi straszeniem nic nie osiągniecie nie te czasy.

 • Dawid | 14/05 godz. 11:19

  Cytat ze strony JSW:

  "Ważna informacja dla portali internetowych 13-05-2018

  Jeżeli publiczne fora dyskusyjne nie będą należycie nadzorowane przez portale, zwłaszcza w przypadku braku reakcji na zgłoszone przez służby prasowe spółki nadużycia, JSW rozważy wystąpienie o ochronę dóbr osobistych Spółki i jej pracowników, w szczególności o ochronę czci zmarłych."

  Mam nadzieję, że zarówno portale internetowe jak i komentujący zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Rozumiem wolność słowa i więcej »swobodę wypowiedzi, ale rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji oraz szkalowanie Zmarłych, Górników, Ratowników, Zarządu itp., powinno być odpowiednio karane.

 • karol | 14/05 godz. 10:59

  Do Grzegorz poczytaj sobie ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 28 czerwca 2002 r.a potem kogoś pouczaj. A resztę faktów to od samych pracowników Zofiówki i warto żeby pozostali nie pracujący na kopalni o tym wiedzieli.

 • malutki | 14/05 godz. 10:59

  Sam się ogarnij bo jesteś nierozgarnięty !

 • On | 14/05 godz. 10:51

  Przykre że nie udało się im pomóc a wiadomości ze szukają 3 to kpina bo 3 też już jest niestety nie żyje tylko spółka już robi z tego cyrk

 • Jastrzebianin | 14/05 godz. 10:37

  Szkoda,że poziom tutaj piszących jest taki niski. Nie dosyć,że błędy to stylistyka dno. Tragedia dotycząca wielu osób a takie barachło pisze co mu się podoba. Tragedia

 • | 14/05 godz. 10:32

  Też mam nadzieję że nie cierpieli :-( bo myśl że cudem przeżyli ale nie doczekali na pomoc jest przerażająca :-( Niech spoczywają w spokoju (*)

 • Actimel live | 14/05 godz. 10:17

  Mark to lekarz stwierdza zgon, a nie ratownik, który tylko może prubować porozumieć się z poszkodowanym, takie przepisy i procedury, z tego co mówił prezes to były strzelania urabiające, nie był strzelań torpedujących ani odprężających, urabianie kombajnem skończono podobno na koniec kwietnia

 • Do Grzegorz z 738 | 14/05 godz. 09:53

  Ogarnij się ....cyt."Aktywne:
  a) strzelania wstrząsowe w złożu oraz odprężające i torpedujące w skałach
  otaczających, a także mieszane, np. wstrząsowo-odprężające ,więc nie gadaj głupot kasjerze z biedronki.

 • mark | 14/05 godz. 08:41

  "nie dawał oznak życia", "nie ma z nim kontaktu" głupie hasła podawane przez spółkę, zamiast powiedzieć że nie żyje.

 • Grzegorz | 14/05 godz. 07:38

  Karol a twoja żona czasem nie jest sekretarką prezydentowej miasta ?
  Bo tak wszystko dokładnie wiesz ! Tak też zeznawaj jak cię prokurator będzie słuchał !
  Górnicy mieli strzelanie odprężające wykonać ?!!! Nie ma takich strzelań w górnictwie polskim , coś ty wymyślił za paszkwila na strzelniczy i dyrektora kopalni !!!Poszukaj sobie w przepisach jakie sa w górnictwie węglowym strzelania i jakie macie strzelania w palnie ruchu a nie pisz takich głupot na jasnecie bo się flaki przewracają . Tyś więcej »chyba maturę robił w 1,5 roku !

 • | 13/05 godz. 23:02

  Życie jest niesprawiedliwe. Wystarczy chwila i nie ma istnienia. Ktoś miał plany, marzenia..ktoś kogoś kochał..ktoś miał dzieci, które czekały na tatę..co im teraz powiedzieć...jak powiedzieć nie będzie taty jak będziesz dorastał...co powiedzieć wdowie? Co powiedzieć tej która nie zdążyła być żoną? Ta cisza..samotność..co powiedzieć...Coś się skończyło i już nigdy nie będzie jak dawniej..Pozostali żywi cierpiący..rany nie goją się tak szybko o tym wiedzą tak zranieni..życie na przekór! więcej »

 • żona górnika z innej spółki | 13/05 godz. 22:49

  Mam tylko nadzieję, że ci górnicy przed śmiercią nie cierpieli. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym, Amen.

 • kot | 13/05 godz. 21:54

  został sprowadzony kolejny pies

 • | 13/05 godz. 21:33

  Wyrazy wspolczucia i kondolencje dla rodzin tagicznie zmarlych Gornikow. Czesc ich pamieci i niech sw. Barbara ma ich dusze w swojej opiece. Spoczywajcie w pokoju [*]

 • Do Adam | 13/05 godz. 21:30

  Czasy dyrektora K. juz nie wroca, a wielka szkoda. To byl odpowiedni czlowiek na odpowiednim miejscu.

 • emi | 13/05 godz. 20:51

  panowie czy rejon H wcześniej był zamknięty i ponownie go otworzyli ?? a wcześniejsze partie w tym rejonie były czy to pierwotny rejon

 • do Do sprzedawca | 13/05 godz. 20:49

  Weś kilof i stuknij się i to mocno !!!

 • do redakcji jasnet | 13/05 godz. 19:57

  Wpis niezgodny z regulaminem!

 • Sylwia | 13/05 godz. 19:53

  Wyraz współczucia dla wszystkich rodzin tragicznie zmarłych górników Wieczny odpoczynek racz im dać Panie [*]
  Czy ktoś może podać w jakim wieku byli górnicy?

 • emeryt | 13/05 godz. 19:31

  25lat na dole ,w tym czasie na mojej zmianie przezyłem wyrzut metanu na poziomie 1000 wyrzut i wybuch na scianie,wyrzut kawerny w przodku gdzie pracowałem na szcęście jeszcze nie doszliśmy do chodnika itd było sporo chwil niebezpiecznych ale nigdy nic złego mnie nie spotkało - wiem jedno jeśli sczęście i Bóg nie pomorze to w starciu z takimi siłami my górnicy nie mamy szans ,sztygar i dwaj górnicy przeżyli bo złamali wszystkie przepisy-ale zyją dwaj inni niejechali tasmą i wiemy co się stało ,w więcej »szystkim 5ciu zabrakło 30minut by byli nadal z nami. To jest właśnie górnictwo Cześć Ich Pamięci -łączę się w bólu z rodzinami poległych.

 • Xyz | 13/05 godz. 19:23

  Proszę bez jadu.Tragedia dla rodzin gór niczych. Każdy powinien mieć swój grób .Czekam na koniec akcji ratunkowej a 1 listopada zaświecę znicza i pomodlę się za ich duszę.

 • JASMOS | 13/05 godz. 19:02

  Do.

  franio | 13/05 godz. 08:45

  ciekawe kiedy znowu każą tam fedrować, jeden z kierowników już kazał ludziom się zwalniac kto sie boi.

  Żaden śmieszny kierowniczek mnie nie przyjmował żeby mnie mógł zwalniać.

  Śmieszny jest ten dozór.
  Cienkie bolki na tej Zofiówce.

 • zołza z zofiówki | 13/05 godz. 18:52

  Każdy jastrzębnianin nosi żałobę w sercu, współczucie ,żal i wyrazy współczucia dla rodzin.

 • xxx | 13/05 godz. 16:52

  masakra powiem tyle szkoda ludzi:-(( (*)(*)(*)(*)(*)

 • Bolec | 13/05 godz. 16:30

  Ci co pozwolili swoimi ekspertyzami "fedrować" w rejonie H pokład 409/4, teraz zasiadają w komisji WUG :-))) Diabelski plan ! A ja się pytam skąd oni strzelali , gdzie mieli stanowisko strzałowe ???!!!! Na skrzyżowaniu H-10 , w muldzie ???!!!!!Górnik jak prąd zawsze idzie po najmniejszej linii oporu !

 • mieszkaniec Jastrzebia | 13/05 godz. 16:09

  Boże miej nad nimi opiekę. Kondolencje dla rodzin górników którzy zostali na wieczną szychtę. Bardzo wielka tragedia.

 • górnik jankowice | 13/05 godz. 15:51

  Dlaczego od razu nie zakręcili zaworów z wodą? Dopiero po kilku dniach się zorientowali...

 • jastrzębianka | 13/05 godz. 15:46

  Proszę się opamietac nie pisac głupich komentarzy w tej chwili rodziny bliscy opłakują tragicznie zmarłych Wyrazy Współczucia i wielkie podziękowanie dla ratowników i osób wspierających ich w walce o odnależienie

 • Hanys Zofija | 13/05 godz. 15:21

  Racja!!! Ktoś już pisał o "orłach" z Boryni,na stołkach....pisałem już jakimi błysnęli"pomysłami",ale jasnet to cenzuruje.Wysyłanie ludzi w ten rejon po wcześniejszych ostrzeżeniach,to było delikatnie mówiąc ogromne ryzyko!!!!

 • Do sprzedawca | 13/05 godz. 15:09

  Ktoś coś powiedzial i poszło... Nie masz pewności nie szerz plotek !! i nie snuj domysłów co do nadliczbowych godzin pracy... na pewno ratownicy siedzą sobie na dole i przeciagaja dla kasy... ludzie ogarnijcie się...

 • Sprzedawca | 13/05 godz. 14:24

  W sobotę rano klientka mi powiedziała że na nocnej szychcie piątkowej wyłowiono 3 martwych bo jej mąż jej powiedział górnik
  a w mediach dawkują informacje
  dziwne albo klientka jasnowidzka albo ....kasa za pracę nadliczbową której nie ma ?

 • Jastrzębianin | 13/05 godz. 14:08

  Wyrazy współczucia dla wszystkich tych, których dotknęła ta tragedia.

 • Żal | 13/05 godz. 14:04

  Ten kto podpisał się pod ponownym otwarciem rejonu H, powinien odpowiedzieć cb za śmierć tych górników. Niech im ziemia lekką będzie.

 • karol | 13/05 godz. 14:01

  Kilka faktów. W piatek było strzelanie odprezajace w tej parti, w sobote górnicy o których mowa mieli to samo zrobic ale juz u siebie w przodku. Sztygar oddzialowy ktory byl z nimi, wyszedł wczesniej pochylnia by wywiesc gorników tasma. Dwoch pierwszych ktorzy sie uratowali jechali tasma, dwoch nastepnych bało sie jechac tasma i szli piechota, trójka pozostałych pakowała osprzet i do tasmy meli około 200m. Ponoć w tej parti 3 lata wczesniej zostały zawalone doszczetnie chodniki.

 • Do ghm | 13/05 godz. 14:00

  To że się pracuje w kopalni to nie oznacza że górnicy mają bezmyślnie skazywać się na śmierć! Ludzkie życie jest najważniejsze a nie węgiel tylko Ci którzy rządzą kopalniami mają to gdzieś. Niech ktoś w końcu zacznie o tym pisać, jak łamie się przepisy i naraża ludzi. Właśnie tak to się potem kończy...

 • Ryl z zofiowki | 13/05 godz. 12:09

  Ciekawe czy poniesie konsekwencje pan dyrektor kopalni?Niestety żadna kara nie przywróci życia

 • MARIA | 13/05 godz. 11:22

  Wyrazy współczucia dla rodzin górnikow ktorzy zginęli zjeżdżając zarabiać na chleb niech ich P . Bóg ma w swojej opiece.Wszyscy niech odmowią chociaż jedna Zdrowaśkę.Iwieczny odpoczynek za ich dusze.

 • Yhm do Dora | 13/05 godz. 10:34

  To nie kłótnie. Po to mają przywileje żeby NAS GÓRNIKÓW RATOWAĆ. Po to chodzą do takich robót żeby mieć siłę podjąć akcję na już. Nie może być tak że ktoś wymięknie. Jak coś się stanie to czekamy na ratunek a nie że panowie są ale niestety w ratownictwie dla pieniążków. Znacie to chopy z kopalń i wiecie jak jest.

 • Prawda | 13/05 godz. 10:33

  Do Ghm...prawda jest taka ze umiesz tylko przeliczać kto straci kto zyska komu wypłacą i ile! Co za Typ! Moze zamienisz się z tymi górnikami co zgineli na dole? Jak Ty byś się czuł gdyby ktos na twiom nieszczęściu przeliczał zyski! No ale to trzeba mieć rozum i byc człowiekiem a nie ....? Żal mi cie!

 • GRP BORYNIA | 13/05 godz. 10:25

  Szczęść Boże bracia górnicy. Spytajcie św. Barbarę ilu jeszcze ma zamiar zabrać. Kondolencje dla Żon, Dzieci,Rodziców, Narzeczonej. PS. Głupio komentować lepiej nic nie pisać.

 • adam | 13/05 godz. 09:48

  jak był dyr Kubaczka to zakazał fedrunku w parti H , ale przyszły orły z Boryni z "kużni talentów" i nic nie jest im straszne - no i są efekty

 • | 13/05 godz. 09:37

  Zamilczcie, chociaż w takich chwilach.

 • Wyrazy Szacunku | 13/05 godz. 09:12

  Dla ratownikow i Wyrazy wspolczucia dla rodzin Ludzie bezduszni!!! Smiejecie sie a tam jest- sym -maz- ojciec myslcie myalcie To nie boli!!!!

 • Dora | 13/05 godz. 09:00

  Ciągle wierzę ,że ten ostatni zaginiony górnik żyje.I tam mi strasznie żal wszystkich .
  I po co te niektóre niedobre komentarze ,kłótnie?
  Pomyślcie jakie kruche jest życie każdego z nas.

 • Ghm | 13/05 godz. 08:53

  nikt na sile do kopalni nie wciaga chcesz pracowac w takich warunkach wiesz na co sie zgadzasz to nie narzekaj , odszkodowania od kopalni ?za co? ktos im kazal tam isc? wiesz ze jest w tym rejonie nie bezpiecznie nie zgadzaj sie tam na prace lub sie zwolnij znajdz prace gdzie indziej ....koszty akcji trzeba bedzie odrobic wegiel znowu do gory....

 • franio | 13/05 godz. 08:45

  ciekawe kiedy znowu każą tam fedrować, jeden z kierowników już kazał ludziom się zwalniac kto sie boi

 • M | 13/05 godz. 08:44

  A na KWK borynia dyrektor techniczny lata po kopalni z alkomatem widać jest tak przejęty tym bezpieczeństwem że niema nic innego do roboty

 • D. | 13/05 godz. 07:15

  Rodziny zmarłych górników oraz Ci, którzy przeżyli ten wstrząs powinno bezwzględnie do domagać się ukarania winnych, ponieważ w tym rejonie powinno już nie być wydobycie i nikt by nie ucierpiał. Zwalanie winy na wyjatko silny wstrząs jest bezzasadne ponieważ na innych kopalniach też wtedy fedrowali a nic się nikomu nie stało. Ale jak to w każdej firmie.... ręką rękę myje. Minie trochę czasu i znów będą ryzykować życiem dobrych ludzi. Wielki szacunek dla Was Górnicy!

 • Gabi | 13/05 godz. 06:22

  Nie wiem co napisać, chce mi się tylko płakać.

 • Kamil | 13/05 godz. 01:33

  Wielki szacun dla ratokwników któży zjechali na dół po to zeby ratowac gorników. ratownicy sie "boja" to po co zostaja ratownikami . Gornicy kazdego dnia kiedy zjezdzaja na dól oni niewiedza czy wroca z szychty cali i sie nie boja ryzykuja zycie.

 • Maria | 13/05 godz. 00:25

  wieczny odpoczynek racz im dac Panie niech odpoczywają w pokoju amen a rodzinom tych zmarłych silę do przeżycia w tym dramatycznym czasie.

 • ss | 13/05 godz. 00:21

  nikt nie zasługuje na taką śmierć..

 • rob | 12/05 godz. 23:01

  A może w takich szczególnych przypadkach, jak ten, ratownik górniczy, również doskonale przeszkolony w udzielaniu pierwszej pomocy, mógłby stwierdzić zgon? Skoro potrafi stwierdzić, że nie daje oznak życia (tętno, oddech, odruchy). Zastęp mógłby iść dalej w poszukiwaniu kolejnych poszkodowanych, a nie transportować znalezionego nawet kilkaset metrów do bazy, gdzie jest lekarz, który "stwierdzi" zgon? Jaki ma to sens w przypadku ewidentnych przypadków, kiedy ofiara np. jest pozbawiona głowy czy w więcej »idać znaczne obrażenia? To tylko opóźnia działanie służb ratunkowych.

 • Aaaa | 12/05 godz. 22:46

  podobno ich wszystkich znaleLi tylko teraz grają na zwloke (*)

 • Hanys | 12/05 godz. 22:46

  Oooo...... obudził się

 • tatarata | 12/05 godz. 22:41

  nie znam się, ale zastanawiam się, czy nie ma czasem takiego sprzętu, takiej kamery termowizyjnej, która skierowana na miejsca zasypane ipt pokazywałaby ewentualnych ludzi ?? Mają tyle kasy na pompy i inne wiertła, może jest taki porządny wojskowy sprzęt ??

 • ala | 12/05 godz. 22:26

  wielkie wyrazy uznania dla ratowników z Bytomia.Dzięki nim jest jakis postęp.ale niestety ini sami wszystkiego nie zrobią.Szacunek dla nich.Niech Bóg ma ich w swojej opiece a nasi niech się od nich uczą!!!

 • Krzysztof | 12/05 godz. 22:24

  Zastepowy Tomala trafiłeś w sedno, mało tego trzeba spojrzeć jak wygląda obecna kadra i jak te osoby są wybierane.. Wujek -siostrzeniec,bracia. Ratownicy z centrali ci to są "bohaterowie" opadnie zgiełk i jsw powinna odciąć się od Bytomia. Ciekawe czy faktycznie jeden z dwóch uratowanych wskazał już na punkcie gdzie szukać tą trójkę.

 • Koko | 12/05 godz. 21:38

  To jest cyrk a nie akcja. Jeden kopie reszta patrzy jak kopie.

 • Gg | 12/05 godz. 21:30

  Do Adam. Słuchaj mają 15letni staż to są chyba doświadczeni pracownicy ja Cię rozumie bo widzę tych młodych bo się przebieram z nimi na łaźni, moim zdaniem jak się przyjmujesz na kopalnie to wcześniej załatwiłeś w związkach gdzie chcesz iść tak było, a powinno być tak że masz badania ćwiczenia jak mają ratownicy i wtedy typują kto tam się dostanie oczywiście ktoś odpadnie a nie po znajomosciach poszli i nie które zastępy odmawiają udziału w akcji przeciez to są jaja, albo jesteś ratownikiem albo więcej » pi....wydobycie i przodki ryzykuja codziennie a tu akcja i się znajdą pseudoratownicy

 • Yhm do zastępowy Tomala | 12/05 godz. 20:27

  To nie jest wytłumaczenie że ktoś jest młody. Jesteś ratownikiem to musisz mieć psychikę ze stali. Ratownika medycznego też byś tak tłumaczył? Strażaka który boi się ognia też? Robię na grubie i nie jestem ratownikiem bo wiem że bym nie dał rady jakby przyszło do naprawdę ciężkiej akcji jak jest w zofiówce. Także kto nie daje rady nie nadaje się do ratownictwa.

 • adam | 12/05 godz. 16:36

  Prawda jest taka że Ci którzy mieli najwięcej doświadczenia czyli ratownicy i zwykli górnicy odeszli na urlopy górniczy. pracuję na Zofiówce i obserwuje te akcję z bliska. Tam rządzą w większości młodziany z 15 letnim stażem . Nie mają doświadczenia , zżera ich stres, a presja z góry jest ogromna.W mediach mówią że 40 zastępów bierze udział w akcji-no i co z tego skoro w przodku jest 6 zastępów. Reszta śpi i czeka po 16 godzin na dole aż pozwolą im wejść do akcji. Po 16 godzinach siadają im lamp więcej »y i nie myślą o niczym tylko o tym żeby się wykompać i przespać. HAOS to jedno słowo jakie mi się ciśnie na usta.!! Kompletny brak logistyki i mądrego planu. Bardzo współczuję rodzinom . Jeśli tam ktoś żyje to będzie wielki cud, ale nadzieję trzeba mieć.

 • Szarmach | 12/05 godz. 14:19

  Już przycichło w mediach , możecie ich wyciągać !
  Kończcie ten cyrk !

 • Marian . | 12/05 godz. 14:17

  Austarlijskie pompy kompozytowe a pracę zrobiłaby zwykł P2Ba a już na pewno szlamówka szybowa , ale na górnictwie to trza się znać a nie wodę pompować " Playgerą "!!! "Fokę" zabudujcie i nie trzeba jej będzie doglądać ! Dużo metanu, nie można użyć poomp elektrycznych ! to doprowadzić do jego rozrzedzenia i puścić OSkę 6 stopniową - wypompuje za zmianę ! Nie da się ?! Hełmu na lewo obrócić . Oj chłopcy plastikowi !

 • Zastepowy Tomala | 12/05 godz. 13:20

  Co do młodych ratowników
  Wszyscy się dziwicie że ten Nie chce wejść w szczelinę 40 cm że ten się boi
  To właśnie zadanie tych starszych ratowników dać przykład nauczyć pokazać na czym tak naprawdę ratownictwo polega z czym to się je a przede wszystkim być autorytetem dla nich by jeszcze bardziej chcieli wchłonąć doświadczenie i wiedzę którą przekazać przyjdzie im następnym młodym

 • Do kwadrata | 12/05 godz. 10:32

  I takich właśnie ratowników podziwiam i cenie a nie tych co jak nie ma akcji to chca być ratownikami a jak jest akcja to nagle chorobowe...

 • Yhm | 12/05 godz. 10:05

  Górnik ma 100% racji.

 • Zastepowy Tomala | 12/05 godz. 09:43

  Metan że względu na słaby przepływ jest pod stropem waga 0.715 g 1 dcm3
  A tlenu przy spamu jest 19 %
  Waga 1.429 g 1 dcm3
  To nieprawda że zawsze 5 metanu wypiera 1% tlenu czy 1% co2 wypiera 1%tlenu
  Może to się stać kosztem azotu

 • górnik | 12/05 godz. 08:47

  Niech prezes Ozon skończy już opowiadać te brednie. Każdy górnik wie dobrze o tym że po takim wstrząsie spong styka się ze stropem czyli dla niezorientowanych sufit z podłogą. To tak jakby położyc puszkę po piwie wzdłuż na leżąco i w sekundzie zdeptać nogą. Człowiek nie ma żadnych szans. Metan 40-50% (5% metanu zabija 1 tlenu, wiec zostaje 16% tlenu gdzie człowiek sie udusi.

 • Edek | 12/05 godz. 07:20

  Ty do żony górnika jesteś dziwny gość z Jastrzębia to Ty chyba nie jesteś gdy byś był na dole i poczuł ten doświadczony zawód to byś zdanie zmienił każdy Górnik idąc do pracy żegna się z Żoną czy Ukochana nie wiadomo czy to jest ostanie pożegnanie czy nie nie doświadczyłeś fizycznej ciężkiej pracy miej Serce i wspolczul tym co zginęli za nie winna ciężka prace los każdego dnia może spowodować ze jutro Ty będziesz następny dej Boże by te trzej Górniki zyli i wyszli z tego cało i zdrowo więcej »

 • Gornik | 12/05 godz. 07:14

  Nie pracujesz na kopalni a obrażasz innych Górników może by ktoś się chciał zamienić z Tobą na miejsce Górnika każdemu się fajnie gada bo nie poczuł smaku tej ciężkiej pracy na dole w tych ciężkich warunkach cieplot potu i roboty gdy byś poczuł smak prawdziwe roboty i warunkow ekstremalnych zmienil bys szybko zdanie najlepiej to obrażać innych bo tyle umiesz człowieku nie doznałes przykrosci w życiu pamiętaj karma wraca będziesz kiedys sam płakał nad swoim losem w zyciu

 • Tymon | 12/05 godz. 04:53

  Chociaż jestem handlowcem to darzę ogromnym szacunkiem ratowników którzy tam teraz pracują i ryzykują własnym życiem a ci którzy poszli teraz na chorobowe to nie powinni pracować w tym zawodzie.
  Dlaczego od kilkunastu godzin nie podają żadnych informacji???

 • kwadrat | 12/05 godz. 03:20

  Jest 3 nad ranem jestem ratownikiem ktury wrucil po 14 godz akcji i naprawde nie robie tego dla pieniedzy. Jestem wyj..ny chrtnie bym dał spokój lecz nie chce zostawic kolegów z zastępu z którym jestem tam już 7 dzień .Oby to się już skończyło.

 • Prorok | 12/05 godz. 01:34

  Kolego z jastrzębia po tych całych studiach myślisz że w górnictwie niema ludzi ze studiami tylko na zmywaku maja jak ty dzięki nim masz światło i ciepło a to że nie pracujesz na dole to nie zazdrość tylko wspieraj a nie jadem plujesz

 • daw | 11/05 godz. 23:46

  opisal bym to tak ze JASNET tego by nie udostepnil..hejterzy zycze wam tego samego... nigdy nie zyczyl bym tego bo nikomu do tej pory tego samego nie zyczeylem nikomu ale jezeli wy tak postepujecie to niestety.... pod sciane z wami

 • Potwierdzone fakty | 11/05 godz. 23:12

  Przykre jest to pisać ale część ratowników młode chłopaki ma załatwioną fuche w ratownictwie ze względu na dobrą kasę i wysoki przelicznik coś około 1.8 za dniówkę a jak przyszło co do akcji na kopalni to po prostu część z nich boi się wejść w te przejścia po 40 cm. i dlatego to wszystko tak długo trwa bo jak się nic nie dzieję to kasa super a terez trzeba się wykazać i nie stety nie którzy nie są przygotowani na taką sytuację ale te kwestię zostawiam JSW tylko szkoda i żal górników czekajacych więcej »na pomoc. Nie jeden Górnik by prędzej pomógł poszkodowanym niż ratownik nie piszę oczywiście o wszystkich.

 • Do zastępowy Tomala | 11/05 godz. 22:57

  Szacunek dla Waszej pracy. Nie ma co wdawać się w polemikę. Mądremu nie trzeba tłumaczyć, głupi i tak nie zrozumie...
  Szczęść Boże

 • Zastepowy Tomala | 11/05 godz. 22:51

  Odpowiem wam na cześć pytań
  Zawsze w pierwszej fazie akcji zawalowej odcina się wodę a powietrze podaje się każdym rurociagiem jaki jest w danym chodniku nawet tym gdzie pierwotnie płynęła woda
  Zanim rurociag p poz został zakręcony wiele wody wpłynęło z rur do tego chodnika a jeszcze z tego co widziałem tam były też rury klimatyczne
  Kiedy to było zakręcone wszystko jest zapisane w sztabie akcji
  Natomiast co do uchylania się od akcji
  Przez ratowników to nieprawda i tyle więcej »

 • tomek | 11/05 godz. 21:50

  Warto przeczytać http://m.joemonster.org/art/41941 Co do samej Zofiowki warto by uzyskac informacje czy w tamtym rejonie mozna było prowadzic prace górnicze i co robił w tej sprawie dyrektor kopalni, oraz gdzie był sztygar prowadzacy zmiane. Jesli chodzi o ratowników to oni narzekaja na sposób prowadzenia akcji.

 • z Jastrzębia | 11/05 godz. 19:53

  Do Żona Górnika . Ty też się nie wykazałaś tu kulturą a innym zarzucasz.
  Do "Ona" Pomyśl logicznie co piszesz. Ci co wybierają zawód górnika idą świadomie do pracy a po części z powodu dobrego zarobku. A gdzie w Jastrzębiu mieliby pracować skoro nic tu nie ma. Więc nie mają w większości wyboru, chyba że ktoś kończy studia i wybiera pracę w innym mieście.Reszta jest skazana na prace na kopalni. Ale generalnie zawód górnika nie jest na pierwszym miejscu uplasowany, jako najbardziej niebezpie więcej »czny.
  Wyrazy współczucia dla rodzin i nadziei dla tych co czekają .

 • | 11/05 godz. 19:41

  Do
  | 11/05 godz. 16:16.Proszę nie obrażać zwierząt ponieważ zwierzęta mają więcej empatii niż niektórzy ludzi.

 • S.m | 11/05 godz. 17:31

  Serce pęka, niech już ich wyciągną.

 • | 11/05 godz. 17:03

  Nie chce się czepiać ale dowiedziałem się że duża część ratowników poszła na rewir nie wytrzymujac tej akcji,jedni Od razu poszli jak się dowiedzieli a drudzy po jednej zmianie. Dajcie tam ludzi co codziennie narażają się,Ci którzy pracują bezpośrednio przy węglu

 • Jowisz | 11/05 godz. 16:50

  Szkoda czasu na czytanie i wypisywanie...ilu ludzi tylu fachowców i ekspertów...

 • | 11/05 godz. 16:20

  Ta wasza nienawiść i radość z ludzkiej tragedii jest przerażająca!!!!

 • | 11/05 godz. 16:16

  Dla mnie nie ma znaczenia to gdzie kto pracuje, jak wydarza się taka tragedia to ludzie powinni się wspierać i szanować to nas różni od zwierząt LUDZIE.

 • do_Seba | 11/05 godz. 16:15

  Dokładnie.

 • | 11/05 godz. 16:11

  Tak bardzo bym chciała, żeby Ci ludzie żyli. Nawet nie chce mi się wyobrażać co czują te biedne rodziny.

 • Alexis | 11/05 godz. 15:45

  Tak się fajnie gada jak tragedii nikt osobiście nie przeżyl
  Należałoby się trochę wyciszyć

 • F | 11/05 godz. 13:34

  Ja mam tylko takie pytanie. Czy na początku akcji ratowniczej został odcięty dopływ wody do chodnika w rurociągu który tam się znajduję i tłoczone do nich powietrze w celu choćby rozrzedzenia metanu? Dziwne że nagle tyle wody się tam pokazało. Myśli są takie że to nie było powietrze słyszane przez ratowników lecz może właśnie woda. Akcja ratownicza to porażka a odwierty miały być robione już od samego początku ale ja się nie znam więc się wypowiedziałem (magia internetu) bo jestem tylko ryl. Wyr więcej »azy współczucia dla rodzin I*I I*I

 • IB | 11/05 godz. 12:47

  Do Magda. Pamiętaj ze nadzieja umiera OSTATNIA. Potrafisz spojrzeć w oczy rodzinom i im to powiedzieć? Mam nadzieje ze kiedyś Ciebie to nie spotka.

 • max | 11/05 godz. 12:36

  Niewiem czy dotarły dobre wiesci czy to tylko jakas fama przeczytalem w internecie ze podobno ratownicy dotarli do tych 3 gornikow wywiercili otwor i ze niby oni zyja podawaja im jedzenie i telefon oby stał sie cud wierze ze uda sie ich uratowac tych pozostalych gornikow mam nadzieje i tzymam kciuki za ratownikow a rodzinom zycze szczesliwego zakonczenia i powrotu do domow szczesc boze .

 • Ona | 11/05 godz. 12:36

  Zastanawiam sie czy ludzie plujący takim jadem mają rozum?! Ręce opadają jak to się czyta...czego wy tak naprawdę zazdrościcie tym biednym górnikom? Kasy? Ciekawe gdyby w Polsce był jeden zawód...GÓRNIK tylko ci co msją jaja by pracowali resztę na bezrobociu...buraki ...ciekawe ilu z was by się teraz zamieniło...kto ma odwagę zrezygnowac ze słońca i zjechac tam gdzie go nie ma? Zastanówcie się bo żal mi was! Ale sw Barbara czuwa nad nimi i wie co robi!

 • gg2 | 11/05 godz. 11:29

  Niewyobrażalne szczęście mają Ci - Którym udało się odejść na emerytury i urlopy górnicze. Nie muszą już narażać codziennie życia pod ziemią i użerać się z głupim dozorem wyższym który tylko patrzy jak tu się wybić na czyiś plecach.

 • Obiektywny | 11/05 godz. 10:42

  Każda praca jest niebezpieczna i w każdej ktoś może zginąć.
  Każdy wie czym ryzykuje podejmując się danej pracy.
  Za każdego należy trzymać kciuki i się modlić i nie ważne kto w jakim zawodzie pracuje.

 • Żona Górnika | 11/05 godz. 08:34

  Straszna tragedia dla rodzin, tym bardziej, że żona jednego z tych górników na dniach będzie rodzić więc ludzie piszący te wstrętne komentarze idźcie w CH....!

 • MW | 11/05 godz. 07:54

  Jestem żoną górnika.Każdego dnia obawiam się o zdrowie i życie mojego męża,lęk jest większy jeśli wychodzi wieczorem na "nocną zmianę". Zdaję sobie sprawę z tego,że wypadek może zdarzyć się wszędzie,nie tylko na kopalni,ale ta praca jest szczególnie niebezpieczna.Uprzedzę komentarze:"sam sobie taką pracę wybrał". Każdy z nas gdzieś pracuje,każdy zawód jest potrzebny,a mieszkamy na Śląsku,pochodzimy z tradycyjnej górniczej rodziny i tak akurat się złożyło,że mąż pracuje na kopalni.Bardzo współc więcej »zuję rodzinom górników,którzy zginęli i tym którzy oczekują na męża,tatę,syna i życzę Wam z całego serca siły,cierpliwości i dużo,dużo wiary w to,że żyją i że wszystko będzie dobrze.Wielki szacunek dla ratowników,którzy kolejną dobę poświęcają swoje zdrowie i życie,aby odnaleźć swoich kolegów!

 • Seba | 11/05 godz. 04:56

  Czytajac te wasze chore wpisy jest mi wstyd i wstydze sie ze jestem z Jastrzebia chodz juz tam obecnie nie mieszkam ludzie tu piszacy hejtujacy to maja kompleksy ogarnijcie sie wiesniaki bo az wstyd nie zycze nikomu takiej sytuacji ale pamietajcie do tych co pisza zle o tej tragedi ze karma wraca to moze was spotkac i waszych najblizszych nie robcie jaj z tragedi nauczcie sie byc ludzmi a nie zawistnimi chamami Szczesc Boze wszystkim gornikom

 • ktos | 10/05 godz. 22:58

  kpina i nic wiecej ...

 • magda | 10/05 godz. 22:53

  pokazywanie spolecznosci jak sie interesuja wszyscy drony psy gopr wopr kto do cholery jasnej jeszcze !!!! wierzycie ze nadal zyja bo ja juz nie :(:(:(

 • Hajer zofia | 10/05 godz. 22:03

  Dajcie spokoj ratownikom. Nie jest niczym przyjemnym w takich warunkach pracować...ponadto majac świadomość że pracują na bombie (stopien z metanem o najwyższej wybuchowości) oraz prawdopodbnie nie odopalony materiał wybuchowy. Co do organizacji to faktycznie żenada, zero przygotowania do akcji.

 • Do Górnik | 10/05 godz. 20:19

  Skoncz pisać bzdury oddelegowanie dostają na 16godz nie wiesz nie pisz
  Same fachmany

 • Pracoholik | 10/05 godz. 20:16

  Lepiej się pomódlcie za tych górników,zamiast pisać bzdury.Tomala to ratownik starej daty i szanowany na Pniówku.

 • Tygrysek | 10/05 godz. 19:15

  Ja wciąż wierzę, że oni żyją bo Bóg jest Bogiem rzeczy niemożliwych. Może w tym katolickim kraju Bóg znajdzie ludzi, którzy się modlą i wierzą, zamiast dyskutować. Tylko czy Bóg znajdzie wiarę na ziemi, która przenosi góry?

 • Do Zenek i Krzys | 10/05 godz. 18:42

  Fachowcy od siedmiu boleści !

 • ds | 10/05 godz. 18:40

  Psy drony nurkowie i elektryczne samochody

 • Piotr | 10/05 godz. 18:38

  Wstyd, złość, bezradność-tylko to mi pozostaje po przeczytaniu większości bzdur jakie są pisane na tym portalu. Przepracowałem na Zofiówce 26 lat i widzę że młodszym kolegom rozum odbiera doszczętnie pisząc swoje wypociny

 • do Krzys | 10/05 godz. 18:25

  ale ty pusty jesteś Krzys ratownicy nie spali tylko odpoczywali żeby nabrać sil

 • Maciejka | 10/05 godz. 18:11

  Przestańcie patrzeć na WUG bo tu chodzi o życie ludzi, bez zatwierdzenia przez WUG na sprzęt od MON i te pieski biedne powinniście być dorosli i zrobić wyjątek, bo górnik byłby spisany za zwykły zegarek z bsteryjką 1,5 v... Bądźcie ludźmi

 • do Krzyś | 10/05 godz. 16:18

  siedzieli, a nie spali, bo czekali na wejście do akcji, często po 12-16 godzin, ty se poszedłeś na wyjazd, nie rzadko następna zmiana po Tobie poszła już do domu a oni pewnie dopiero wchodzili do akcji, poza tym każdy pracujący zastęp, inne zastępy muszą ubezpieczać w razie nie daj Boże "w". Jesteś takim znawcą procedur i przepisów dot. akcji ratownictwa to powiedz mi ile razy komuś ruszyłeś z pomocą kto choćby zasłabł, w sytuacji zagrożenia?

 • Krzyś | 10/05 godz. 16:07

  Zero organizacji idąc w rejon i wracając ratownicy spali.Żadna woda z węża nie wypływała.Coś nie tak z tą akcją.

 • Zenek | 10/05 godz. 15:17

  Moi drodzy ta akcja to jedno wielkie nieporozumienie śpiący ratownicy na chodnikach te pompowanie wody co sami pewnie zawalił pewnie zapom ieli zastawic wodę a ten otwór na powietrze co wiercą w piątą dobę śmiech na sali...

 • Górnik | 10/05 godz. 15:08

  Do wszystkich zawistnych znawców i specjalistów od górnictwa i ratownictwa od siedmiu boleści - Ratownicy biorą udział w akcji nie rzadko po 18-20 godzin, każdy jest już zmęczony i ma dość! wraca do domu zjeść przespać się 3 godziny i wstać żeby zaraz znowu jechać na kopalnie! Jeden z drugim taki mądry bo siedzi sobie przed komputerkiem, pije kawe i zajada sie ciastkiem i pisze tylko oszczerstwa z zawiści? zazdrości? a może sam jest taki sfrustrowany swoim życiem że jedyne na co go stać to wylew więcej »anie pomyj na prawdziwych Górników i Ratowników! Szczęść Boże!

 • kasiurka | 10/05 godz. 15:02

  idzie weekend wiec stawka za akcje ratowniczą rośnie , sami zobaczycie ostatniego wyciągną po weekendzie... kaska kaska kaska kaska

 • emeryt | 10/05 godz. 13:51

  Jak czytam te doniesienia prasowe to Polska to piekan być kraj , można być sędzią w swojej sprawie !
  Patrz członkowie komisji WUG !
  I co to też niezgodne z regulaminem ?

 • Haierr | 10/05 godz. 13:06

  Zapewne po wszystkim Jsw podpisze kolejne umowy z Marynarką Wojenną na drony, płetwonurkami i innymi w ramach innowacji. Ciekawe czy WUG robi kontrolę z urzędu czy też będzie faktura.

 • Pacze | 10/05 godz. 10:44

  Odnoszę wrażenie że to już jakiś poligon nurkowie ,pies, wojsko wszyscy sprawdzają się w nowej sytuacji , penie wszyscy nauczą się czegoś nowego ale co z zaginionymi "? Górnictwo istnieje tyle czasu zamiast szkolić się gdy nic się nie dzieje to kombinują po wypadku planów milion a efekty jako takie ,oczywiście chwała że chcą ich ratować ale...no właśnie kisdyś był taki co mówił że trzeba fedrować choćby węgiel był czerwony , chciałbym wierzyć że to się zmieniło chociaż górników jest jeszcze wi więcej »elu.

 • z pod ziemi | 10/05 godz. 10:43

  Zawsze winny jest ten co już nie żyje, ale są dwie strony medalu załogi same dają się zdziczyć nie patrząc na swoje bezpieczeństwo. W JSW nadal są praktyki wietrzenia czujników w czasie drążenia wyrobiska. Nawet ta katastrofa na głupich przodowych nie robi wrażenia dalej dopuszczają się łamania przepisów na przodkach.

 • Habys | 10/05 godz. 10:16

  Kiedy płacą tą premię ? Podpisali już podwyżkę?

 • emeryt górniczy | 10/05 godz. 08:52

  Wpis niezgodny z regulaminem!

 • Hanys Zofija | 10/05 godz. 08:50

  @Hajer Zofia racja racja racja!!!! Kto świadomie wysyłał ludzi w tak narażony rejon ,który już nie raz o sobie dawał znać,ale władza sie "wybieli" prawda? I znowu białe kołnierzyki,będą debatować,komisje itp,a co robili przed tym zdarzeniem......a wiem straszyli ludzi zwolnieniami za l4!!!!!!

 • Janusz | 10/05 godz. 08:49

  A wodę w rurociągu p.poż zakręciliście ?
  Bo będziecie pompować wiecznie a akcja będzie trwać i trwać . A wody czasem do ścieku na F kołowy poz 900 nie lejcie bo ścieki są zapchane i woda tamtędy nigdy nie płyneła pod szyb IIz , szczelinami bedzie wracać, migrować do muldy na H-10 !

 • maja | 10/05 godz. 06:36

  Zal zal i plucie jadem ,ratownik naraza swoje zycie idac po zasypanych gornikow napewno nie mysla wtedy o pieniadzach ,to wy o nich cagle piszecie ludzie przestancie w tym nieszczesciu wspierajcie rodziny i chocby dobrym slowem zastep ratownikow ,szacunek dla was chlopaki oby udalo sie do dotrzec do nich

 • | 10/05 godz. 04:47

  Tak niestety wiem że są tacy papierowi ratownicy
  Ale tak jest we wszystkich grupach pracowniczych
  Natomiast co do psów dronach itd
  To sztab akcji próbuje wszystkiego co tylko można zrobić by się tam dostać
  Psy nie zjeżdżają na dół do kopalni jeśli nie mogą oddychać rozwiesza się ręczniki które nasiąkają zapachem
  Oczywiście niestety martwego człowieka

 • H2 | 10/05 godz. 02:41

  Nie słuchajcie bajek ta historia kończy się źle czesc ich pamieci

 • zołza z zofiówki | 10/05 godz. 00:00

  Do Obserwator:Trafiłeś 10/10 ,tylko niestety piszące takie bzdety to są osoby ,,w nogach śpiące g... wiedzące,,o pracy w kopalni nie mają bladego pojecia,ale jakie maja błyskotliwe komentarze -skróra cierpnie a ,,kabel i wąskie drzwi na takich czekają,,
  Prawdziwy Jastrzębianin łączy się w smutku z rodzinami górników ,a nie pisze dyrdymały ,jakby mu się pies zes..ł na dywan.Miłego

 • jastrzebianka | 09/05 godz. 23:08

  ludzie czy wy widzicie wszędzie tylko pieniądze przecież jak się czyta wasze wpisy to człowiekowi się w glowie nie miesci jak można taka tragedia i tylko pieniądze widzieć macie oprócz kasy w glowie odrobine jakiejś normalności serca i wspolczucia dla rodzin tych gornikow,nie wam oczy zaslonily pieniądze ,przecież idz na dol jeden z drugim zobacz jaki to kawalek chleba a później będziesz pisać głupoty ,wstyd brak zrozumienia powagi sytuacji ludzie nie zyja inni narazaja swoje zycie żeby odnal więcej »eźć pozostałych pomagają ,uczestniczą w akcji, wszyscy powinni być razem w takiej sytuacji ja bardzo szanuje tych wszystkich ratowniokow i innych ludzi tam pomagających jesteście wielcy szacunek dla was robicie kawal dobrej i ciężkiej pracy dobrze ze jestescie

 • Klkl | 09/05 godz. 22:35

  Chłopie nie jeden by chciał w ratownictwie i nie jeden poszedłby ratować kolegów także nie miej takiego wybujalego ego o sobie.pozdrawiam

 • Ivo75 | 09/05 godz. 22:26

  Boże !!!może stanie się cud

 • kozik | 09/05 godz. 21:25

  I dzięki ci za to Panie Zastępowy bo dobrze wiedzieć że gdy będe sam zasypany ty i inni aniołowie z krzyżami na głowie ruszycie mi z pomocą jeśli nawet liczycie na kase to daj wam boże górę szmalu byście tylko po mnie przyszli i po moich kolegów w potrzebie jest fajna piosenka zespołu głębia o ratownikach gdy jej słucham włosy stają dęba ale do tego potrzeba troszkę empatii owszem nie wierze już aby koledzy żyli ale przynajmniej rodzina będzie mogła w spokoju ich pochować bo nie spoczniecie dopó więcej »ki ich nie wydobędziecie ja was SZANUJE i zawsze będę szczęść boże.

 • Majstersztyk | 09/05 godz. 21:04

  Panie Zastępowy Tomala. Owszem masz PAN rację. Narażcie Swoje Życie dla innych. I za to wielki szacunek i cześć. Ale proszę przyznać,ze prawdą jest też to że są i takie osoby ,, dzieci po znajomości,,. Niestety i stwierdzam to z przykrością że takie zakaly psują reputację uczciwym pracownikom na każdym stanowisku pracy

 • Ko | 09/05 godz. 21:00

  Modlitwa pozostaje nadzieja wiara zobaczymy pójdą po ciała żyją .......

 • Fragment | 09/05 godz. 21:00

  Fragment konferencji z godziny 19.00 tvp. Info.... Żołnierze mają takie "podwodne drony" ... Powodzenia

 • Xxx | 09/05 godz. 20:42

  Po co pletwonurkowie skoro chca wypompowac wode.?

 • Zastepowy Tomala | 09/05 godz. 20:13

  A tak na marginesie
  Kto z was gotów jest poświęć własne życie
  Kto
  Kto

 • G | 09/05 godz. 20:11

  Do zastepowy Tomala. Słuchaj może znajdą się przypadki ze tak niema jak napisałem poniżej, na co dzień widzę Twoich kolegów i powiem Ci szczerze że nie chciałbym żeby tacy ludzie mnie ratowali, jestem ciekawy jak te badania i ćwiczenia przechodzą z taką nadwagą.przez cały rok odpoczywacie robiąc tamy dopiero jak akcja to się przypocicie kapke

 • xxx | 09/05 godz. 20:08

  Gdyby żyli to było by słuchac jakiś szturm po rurach a tu nic cisza

 • Zastepowy Tomala | 09/05 godz. 19:58

  Żal żal i jeszcze raz żal mi tych którzy tak łatwo kąsają ratowników
  Możecie wszyscy pluć na nas obrażać nas i gardzic nami
  A my i tak gdy nie daj boże przyjdzie taka potrzeba nie zawachamy się poświęcić własne życie by was ratować
  Szczęść Boże

 • POliytk | 09/05 godz. 19:57

  hajer odpowiedz jest prosta góra i chęć zysku... kto za to odpowie? zapewne nikt... stare przysłowie mówi "wydobycie ponad życie" i tutaj się zdaniem nie tylko moim ale wszystkich co wiedzieli o rejonie H się sprawdzają...

 • Cesar | 09/05 godz. 19:52

  Brawo brawo panie G

 • Bosman z marynarki wojennej | 09/05 godz. 19:43

  Wojsko na dole z robotami podwodnymi, ja was proszę..., jutro przyleci f16 udrażniać zawalony chodnik rakietami ziemia powietrze.

 • Synek | 09/05 godz. 19:11

  Mi jest szkoda tego naszego Prezesa. Tym Chlop już ledwo godo. Chłopie złoty wyśpij się chodź trocha.

 • G | 09/05 godz. 18:33

  Skończcie już gadać głupoty kto na kopalni pracuje to wie że nie ma szans już żeby zyli trzeba powiedzieć otwarcie. A Nick 1962 mówi prawdę jak jest wiem że komuś to nie pasuje bo chodzi tu o życie ale przebieram się akurat na łaźni z ratownikami i jak usłyszeli ze na zofiowce taplo to się cieszyli ze akcja=kasa i to są fakty, nawet mówili że trzeba wyprasowac koszulę i jechać z resztą jak się paliła ściana to specjalnie przedłuzali żeby była kasa. Powiem tak ratownicy to powinno być chłopy z wy więcej »dobycia i przodków tam sa twarde chlopy a nie goście co sobie pozalatwiali po znajomości do ratownictwa

 • górnik z zofiówki | 09/05 godz. 18:30

  taka jest niestety prawda , ludzie jak hieny liczy sie tylko aby przedłużyć akcje szczególnie ci ratownicy z bytomia żeby nabic kase , bo małe szanse na przeżycie , niepotrzebna ilość zastepów
  zamet , brak organizacji , 70 % ratowników z zofiówki to wystraszone dzieci co są po znajomościach , brać dodatek to tak a jak akcja to to oczy nim z orbit wychodzą lewą reka to bym ich trzech powalił , parodia , prezesowi ozonowi mydla oczy , bo prezes niema pojęcia o górnictwie bo to manager więcej »

 • hajer zofia | 09/05 godz. 18:10

  Pytanie jest zasadnicze- Czy można było uniknąć tej tragedii? Ci którzy pracują na Zofiówce i znają rejon H, znają także odpowiedz na to pytanie. Dlaczego nie mówi się, że dwukrotnie wcześniej dochodziło tam do podobnych zdarzeń, kiedy pierwszy raz byli ranni wstrząs ze znacznie mniejszą siła, potem po raz kolejny na koniec zmiany gdy zaloga opuszczała miejsce pracy i dlatego udało się uniknąć podobnej tragedii. Kto tych ludzi skierował na śmierć znając powyższe realia?

 • Pow wow | 09/05 godz. 15:19

  Mój kolega także znajduje się wśród tych trzech górników Boże spraw aby wszyscy przeżyli tą tragedię wierzę że się uda i cała akcja zakończy się powodzeniem

 • Do zawistnych | 09/05 godz. 15:02

  Ratownicy poszukują górników wchodzą do zniszczonych wyrobisk o przekroju nieraz mniejszym niż 1 m2 narażają własne źycie !!! Jakim trzeba być pustym i ograniczonym człowiekiem aby myśleć że oni specjalnie przedłużają akcję dla kasy?
  Kazdy chce aby ta koszmarna akcja już się zakończyła- oni też są tylko ludźmi!!!

 • Diabelski plan | 09/05 godz. 15:00

  Komisja WUG w sprawie Zofiówki
  Jak czytam nazwiska osób , członków komisji WUG ?????
  Toż to są Ci sami ludzie którzy zawsze na Zofiówce opiniowali plany bezpiecznej eksploatacji rejonu H !!!!
  Ci ludzie powinni być wyłączeni z możliwości wpływania na decyzje komisji !!
  To tak jakby Lisa do kórnika wpuścić żeby porządku pilnował !

 • Zagubiona | 09/05 godz. 13:38

  Moj kolega utknął tam na dole. Jest wsrod tych trzech biednych górnikow. Boze pomóż im. Prosze was wszystkich modlmy sie za nich za tych biednych chłopakow.

 • Eee | 09/05 godz. 13:33

  Nie ma szans najmniejszych by przeżyli

 • | 09/05 godz. 13:31

  do abcd........poprostu rece opadaja na taki wpis ,wez tym popsutym telewizorem pierdyknij sie w leb ,pomys o ludziach iich rodzinach ,co sa pod ziemia ,nawet nie powinienes tego tu komentowac

 • x | 09/05 godz. 13:09

  Po co tu są wszystkie te komentarze pod tekstem? Po co je ludzie tu umieszczają... Kondolencje można umieścić w specjalnym miejscu na tym portalu. Wszystkie te komentarze są zbędne...

 • Do Abcd | 09/05 godz. 12:34

  Kup se nowy ba....e !

 • Abcd | 09/05 godz. 12:15

  Wiem że to nie pora ale co jak w wyniku tąpnięcia spadł mi telewizor i rozbiła się matryca

 • Obserwator do Fredo | 09/05 godz. 11:56

  napisałem że czepiam się Ciebie? Poczytaj wcześniejsze komentarze, m.in. kretyna o nicku 1962 "ratownicy sobie szanują robote akcja = kasa". To do niego m.in. były kierowane moje słowa.

 • obserwatorka | 09/05 godz. 11:50

  Do obserwator ,popieram i szanuje twoj wpis tam stalo sie ogromne nieszczescie a sa tacy co potrafia w cyniczny i bezwzgledny sposob skakac sobie do gardla ,i jeszcze te komentarze o pieniadzach ,popieram DNO,,

 • do_obserwator | 09/05 godz. 11:50

  Zgadzam się dodam jeszcze , że społeczeństwo się może bogaci, ale ubożeje duchowo. Nigdy bym nie pomyślała, że można w obliczu tragedii być tak absurdalnie bezczelnym. A rodzinom wciąż czekającym współczuje, bo tego do końca życia nie zapomną.

 • fredo do obserwator | 09/05 godz. 11:35

  co się czepiasz było pytanie wiec odpowiedzialem

 • Dorota | 09/05 godz. 11:25

  Współczucie dla rodzin.Straszna tragedia.
  Szczególnie te co jeszcze mają nadzieję przeżywają dramat.

 • mac | 09/05 godz. 11:17

  Do ed , który napisał: "tylko po co Ozon kłamie że z wydobytym górnikiem na noszach nie było kontaktu jak potem się okazało że trzeba robić DNA bo go nie można zidentyfikować. Nie mogli odrazu powiedzieć że nie żyje"
  Żeby ogłosić, że ktoś nie żyje, najpierw lekarz musi formalnie stwierdzić zgon.

 • Do obserwator | 09/05 godz. 11:03

  Brawo dziękuje Ci za ten wpis sam miałem coś podobnego wpisac raz jeszcze BRAWO

 • Michał B. | 09/05 godz. 10:55

  Nadzieja umiera ostatnia.

 • Obserwator | 09/05 godz. 10:48

  Czytam te Wasze komentarze od soboty i powiem Wam, że żal mi Was ludzie z jastrzębia. Przecież Wy się sami jesteście w stanie pozabijać. Kłócicie się, obrażacie wzajemnie. Wielce piszecie o uszanowaniu pamięci Górników z Zofiówki, a wylewacie tyle jadu na siebie. Nigdy nie byłem pod ziemią, nie wiem jak tam jest (poza obrazkami które widziałem), ale mam wrażenie, że potrafię dużo bardziej uszanować to co się stało, od połowy "tępych ryli" (bo górnikami większości tutaj się wypowiadających bym ni więcej »e nazwał - określenie Górnik do czegoś zobowiązuje) którzy tak ochoczo się tutaj wypowiadali. Wszystko Wam się nie podoba i do każdego macie pretensje. Już nawet do ratowników się czepiacie,że przedłużają akcje żeby więcej zarobić. Jakim imbecylem trzeba być, żeby takie bzdury wypisywać. DNO

 • Do fredo | 09/05 godz. 10:45

  Niech mają ja im nie zazdroszczę !!

 • fredo | 09/05 godz. 10:32

  ratownik za akcje ratownicza otrzymuje dużo wieksza kase niż za zwykla prace

 • Pytlik | 09/05 godz. 10:31

  Pozostała modlitwa do św.Barbary ! Miej Górników i Ratowników swej opiece .BOŻE NIE ZABIERAJ ICH NA WIECZNĄ SZYCHTE !

 • Pod rozwagę | 09/05 godz. 10:16

  Przyszedł mi do głowy taki pomysł , jak oglądam zdjęcia tych rodzin z dziećmi komunijnymi modlacymi sie i palącymi znicze pod gablotką Związku wycieczkowego , pasibrzuchów ze Zawodowego Solidarność Jedność Sierpień 80 Walcząca Kontra Kadra Konsorcjum Wszystkich Związków JSW i Jedność Górnicza Zawsze z Wami , może by jakąś tablicę pamiatkową , pomnik wystawić i upamiętnić z imienia i nazwiska górników tragicznie zmarłych w naszej kopalni ,nie zapiminając o osobach dozoru .
  Myślę , że zasłuży więcej »li na to !
  Pieniądze wyłozy i pomnik ufunduje dyrekcja kopalni oraz zarząd JSW S.A. ze swoich potężnych wynagrodzeń

 • ed | 09/05 godz. 10:03

  tylko po co Ozon kłamie że z wydobytym górnikiem na noszach nie było kontaktu jak potem się okazało że trzeba robić DNA bo go nie można zidentyfikować. Nie mogli odrazu powiedzieć że nie żyje?

 • | 09/05 godz. 09:53

  Ratownik górniczy dostaje więcej kasy jak jest jakaś akcja? Czy normalną wypłatę, i tak już dużą?

 • Do1962 | 09/05 godz. 09:53

  Aleś ty głupi człowieku!! nie osądzaj nigdy nie byłeś w takich warunkach i gwarantuje ci ze ty nawet byś tam niewszedł a teraz przeproś tych chłopaków

 • 1962 | 09/05 godz. 09:38

  ratownicy sobie szanują robote akcja = kasa

 • Do Zofija | 09/05 godz. 09:26

  Skoro tam jest tak potezny uskok to mozliwe jest fedrowanie w poblizu nie powinno byc jakis filarow od uskoku takie jakie sa obok szybow ?

 • 12623023Bk | 09/05 godz. 07:52

  "gornik wykonuje swoją pracę starannie I dokladnie bo nikt nie podcina sobie galezi na ktorej siedzi.nie licza sie tylko metry tylko bezpieczenstwo."
  Był taki jeden ale poszedł na emeryturę .
  To był mój najlepszy pracownik ,
  dla niego liczyły się i metry i bezpieczeństwo !
  Janusz był synonimem porządnie wykonanej roboty !
  Z Tym człowiekiem, każdy chiał pracować, bo był gwarancją bezpiecznej i wydajnej pracy !
  Janusz to imię, które zawsze kojarzyć mi się będzie z uczciwością , solidnością więcej » i porządnym człowiekiem !

 • marek | 09/05 godz. 05:55

  Do Jaro .A czym myślisz oddychają psy? Przecież musiały być też w maskach. Oj Jaro pomyśl jak coś napiszesz.Współczuję rodzinom zasypanych.

 • Habaz | 09/05 godz. 01:01

  Dlaczego tak się stało? Nie została wybrana ściana w tym rejonie. Pokład nie został odprężony. Waliło w tym rejonie H od dawna każdy to wie kto tam pracował. Ciekawe czy były stosowane strzelania profilaktyczne do odprężenia pokładu? Przodek powinien być prowadzony na strzał, a nie urabiany kombajnem. Być może prokuratura udowodni winę osobą odpowiedzialnym

 • Darek | 08/05 godz. 23:08

  Jak metalowa obudowa potrafi się cała wygiąć podczas zawału to wiadomo co może być
  Ale nadzieja umiera ostatnia

 • Ewa | 08/05 godz. 23:06

  Jutro ich znajdą tak myślę

 • kozik | 08/05 godz. 22:44

  Mam pytanie skoro w wyrobisku stężenie metanu wynosi 60% a z tego co pamiętam 5% metanu wypiera 1% tlenu to czego wy sie spodziewacie Ci ludzie nie żyją i mam nadzieje że odeszli szybko i bez bólu a pismaki nie róbcie ludziom wody z mózgu i nie piszcie że mają sygnał od górników lampa nadaje sygnał ciągle więc czy żyją czy nie to i tak nadaje tylko pomaga w lokalizacji sam pracuję na dole i wiem jak jest wszyscy najeżdżają na ryli ale nikt nie chciał by zostać zasypanym łatwo jest krytykować. C więcej »ześć pamięci zmarłym życzę aby byli cali i zdrowi chociaż sam w to nie wierze kondolencje dla rodzin oby zarząd pomógł tym rodzinom a co do Jaro to psy nie są szkolone do pracy w takich warunkach.

 • ... | 08/05 godz. 21:59

  Do Rodzin: Niech Bóg Wam błogosławi i obdarzy nadzieją i spokojem na lepsze jutro które na pewno nadejdzie .

 • do Jaro | 08/05 godz. 21:33

  Ciekawe ile czasu wytrzymuje aparat ratowniczy dla psa?

 • Zofija | 08/05 godz. 21:30

  I nie chce nic mówić ale kolegów górników świętej pamięci wyrzucilo w powietrze i nie zyli już w 2 sekundzie skoro przenośnik 60 tonowy zdmucho
  o 3m. Ten wstrząs był najsilniejszy w dziejach Europy aż i 100x także zamknąć H bo tam na tej granicy płyt tektonicznych tapalo zawsze co 15 minut

 • Tomek | 08/05 godz. 21:27

  Pozdrawiam wszystkich "górników". Jestem zaskoczony ich "wiedzą". Niestety wasze mądrości są nic nie warte. Przerobiłem na dole 30 lat i nie pozwoliłem żeby robota mnie zabiła. Co innego natura, to potężna siła i potrafi zniszczyć wszystko. Z nią nie wygramy. Mam tylko nadzieję że znajdą tych górników. Górnik to nie samobójca, poza pracą mają swoje życie.Każdego człowieka trzeba szanować!!!

 • Zofija | 08/05 godz. 21:19

  Bo pies by zdechł z braku tlenu i temperatury w 10 minut a poza tym nawet by się tam nie wcisnął , ta płyta tektiniczna z Ełku aż do Jastrzębia gdzie się kończy na zofiowce na H 55 km pod ziemią wycisła spąg do góry taka prawda o której nikt nie gada

 • Jaro | 08/05 godz. 20:55

  Czy psy ratownicze moglyby pomoc w poszukiwaniach zaginionych górników?Dlaczego ich nie bylo ?

 • Ślązak | 08/05 godz. 20:54

  Niech sie nie wypowiadaja osoby ktore nie byly na dole.gornik wykonuje swoja prace starannie I dokladnie bo nikt nie podcina sobie galezi na ktorej siedzi.nie licza sie tylko metry tylko bezpieczenstwo.I nie porownujcie wypadku na drogach z wypadkiem na kopalni.na drodze jest gdzie uciec a na "dole" nie ma pomocy jest sie uwiezionym dopuki nie przyjda ratownicy.mam nadzieje ratownicy uratuja tych 3 gornikow.nadzieja umiera ostatnia

 • JasMosiak | 08/05 godz. 18:09

  Chwała Tym - Którzy odeszli na "wieczną szychtę". Cześć Ich pamięci.

 • Dominika | 08/05 godz. 18:08

  Biedni Górnicy :-( Musiałby się zdarzyć cud...

 • Kasia | 08/05 godz. 17:48

  Wiara i nadzieja umiera ostatnia.Z calego serca wierzę że górnicy żyją.Szczere wyrazy wspólczucia dla rodzin, ktore stracily swoich bliskich.Niech Bóg Was nie opuszcza i ma w swojej opiece.Rodziną czekających na zaginionych życzę oby jak najszybciej mogli zobaczyć swoich bliskich.Wierzę ze żyją!!!Niech Bóg ma Was w swojej opiece!!!

 • Górnik | 08/05 godz. 17:36

  Każdy górnik wie że są minimalne szanse aby oni przeżyli może 1%
  Trzeba modlic sie teraz za ich dusze to nam pozostaje.

 • liberał | 08/05 godz. 16:44

  Czy jakiś dziennikarz zadał pytanie czy przy prowadzeniu akcji zaczęto od razu podawać powietrze do wszystkich rurociągów dostępnych w rejonie? Mianowicie? Odwadnianie, p-poż? Oczywistym jest rurociąg z powietrzem ale są lub powinny być przynajmniej dwa inne którymi powinno się nawet przed rozpoczęciem akcji tłoczyć powietrze do wszystkich możliwych widząc ogrom stężenia metanu

 • Adam | 08/05 godz. 14:42

  Dałem porównanie ile ludzi ginie na drodze. A z tych 72 ofiar dużo było takich na drodze, że ktoś inny przyczynił się do ich śmierci choć jechali prawidłowo. I to są całe rodziny. Każdy sam wybiera sobie zawód i ryzyko z czym on może się wiązać, chcesz mieć 2000 idź do sklepu chcesz mieć 4 czy 5 tys. możesz wybrać górnictwo każdego wybór. Też mi jest żal tych górników i rodzin co na nich czekają, oby wszystko było dobrze.

 • do Andrzej | 08/05 godz. 14:26

  za jakość i sposób wykonanej pracy odpowiedzialny jest przodowy a za kontrolę dozór.

 • Metaniarz | 08/05 godz. 14:15

  Informacja o istnieniu lamp w rejonie nie ma istotnego znaczenia.
  Są one wyposażeniem każdego górnika.
  Istotne, czy w rejonie przebywania górników było dostępne powietrze z rurociągu powietrza sprężonego.
  Tylko to powietrze i możliwość otwarcia jego wypływu do wyrobiska daje szanse na przeżycie. Daj Boże, by tak było.

 • marek | 08/05 godz. 14:11

  Bardzo współczuję rodzinom zmarłych górników .Wielka tragedia.Ale w tym miejscu może nastąpi refleksja? Czy warto ryzykować ludzkim życiem dla węgla? Czy jest to tak opłacalne ,że warto poświęcać młodych ludzi? Pieniądze to nie wszystko !!!

 • NIL | 08/05 godz. 13:39

  Jednak Polacy to dziki naród :(.....nawet taka tragedia w rejonie gdzie mieszkają mało kogo obchodzi. Inne państwa potrafią się w takich chwilach mobilizować a my toczymy pianę.Oby tych co piszą bzdurne komentarze nie spotkała nagła strata "głowy rodziny".

 • Do Adam | 08/05 godz. 13:39

  A wyciągają jeszcze kogoś do tej pory z auta ?!! Skończ błaznować !!

 • do Adama | 08/05 godz. 13:35

  tak tyle zginelo ale to wina ludzi sami siebie zabijamy :) A tu Natura jest i na to nic nie poradzisz

 • do Andrzej z 8.27 | 08/05 godz. 13:31

  Ty bez sztygara nawet kanapki zjeśc nie umiesz.

 • Adam | 08/05 godz. 13:25

  W weekend majowy na Polskich drogach zginęły 72 osoby a 1080 zostało rannych!!!!

 • Janusz | 08/05 godz. 13:08

  Same janusze

 • Ala | 08/05 godz. 12:54

  Tak się fajnie gada jak tragedia nikogo nie dotyczy

 • Do Mario | 08/05 godz. 12:39

  Taki bajki to swoim dziecią opowiadaj!

 • Andrzej | 08/05 godz. 12:27

  Prawda jest taka iż nad kontrolą wykonanej pracy sprawuje dozór na danej zmianie i on jest odpowiedzialny za jakość i sposób wykonywanej pracy.To dozór dzieli, nadzoruje i to on ponosi odpowiedzialność. Czyli sztygar zmianowy, kierownik-nadsztygar, itd.Ale rzeczywistość wygląda inaczej lepiej zjechać przespać, mobingować, a całą odpowiedzialność zrzucić na fizycznych. W myśl zasady przy zdawaniu raport nadsztygarowi : "to zrobiłem ale zaje...i oni"

 • Mario | 08/05 godz. 10:46

  Hmm sami eksperci...podajcie jeszcze swoje dane..jeszcze sie chwalicie ze przepisy lamiecie??!!to ze jedziecie chodnik na odpier..dol to nie wina tylkk dozoru ale samych ludzi..bo kazdy idzie na latwizne..pracujesz w przodku?!tzn ze jestes nalezycie przeszkolony i wiesz co do Ciebie nalezy!!!jestes dorosly i wydawaloby sie odpowiedzialny..!!!a wymowka ze licza sie tylko metry hmm mozna miedzy bajke wsadzic..!!!

 • Do Kolekcjoner | 08/05 godz. 09:32

  Widać że na dole nie byłeś ! A przynajmniej nie w takich warunkach jak obwał !!!

 • Do Nico | 08/05 godz. 09:17

  Zgadzam się dodam jeszcze że liczą się metry a nie jakość wykonania obudowy.

 • tonik | 08/05 godz. 08:38

  Do tego.do owego.do tamtego...dajcie spokój,wypadki były są i będą,czy to na kopalniach czy to na drogach...takie życie..a przepisy zawsze były,są i też będą łamane..czy to na kopalniach czy to na drogach i też nikt i nic tego nie zmieni..taka natura ludzka,a nóż się uda i nic się nie stanie-do czasu...

 • | 08/05 godz. 08:05

  Śmieszą mnie ludzie, którzy swoją wartość budują na tym co posiadają. Ten kto pochował przedwcześnie ukochaną osobę wie , że rzeczy nie są nic warte.

 • Kolekcjoner zegarków | 08/05 godz. 07:20

  O ratownikach górniczych mam swoje zdanie . Popatrzcie na zdjęcia jak oni wyglądają , prawie każdy z brzuchem jak kobieta w 9 miesiącu . Zadyszy sie taki , zapoci , zasapie a tu jeszcze w ciężkich warunkach trzeba wykonać jakąś pracę . Nie od dziś wiadomo że każdy cwaniaczek ciśnie się do ratownictwa jak mucha do gó-na ! Same profity , trocha wylanego potu i zawsze na świeczniku . Wstyd żeby przez 3 dni nie wyciągnąć tych ludzi ! Wstyd mi za nich a gdzie dyrektorzy kopalni? Za nic nie odpowiadaj więcej »ą ???Za mało zarabiają pewnie , zabierzcie pracownikom i przyznajcie sobie premię za akcję wzorowo prowadzoną , medale na Barbórkę n iech Wam przyznają !

 • nico | 08/05 godz. 07:11

  dużo wpływu ma sposób wykonania obudowy chodnikowej....technologia jest taka sama /tania/ jak na poziomach onegdaj 400m, 600m czy 800m pod ziemią...na szybko powrzucane betoniki, troche kamienia i to wszystko...o staranności skręcania elementów obudowy zamilczę...

 • Anonim | 08/05 godz. 07:06

  Nie będzie strajków tylko awanse osób dozoru ! Jak to dawniej bywało !

 • Dejv | 08/05 godz. 04:31

  Witam czy z tragedia mozna polaczyc uskok jastrzebski np. jechali przodek zbyt blisko, wzdlz uskoku czy to calkiem inna bajka ??

 • xyz | 07/05 godz. 22:52

  do ratownik oli ciekawe czy gdyby ktoś z twoich bliskich był uwięziony pod ziemią,czy wypisywałbyś takie rzeczy.

 • Do Ratownik | 07/05 godz. 22:48

  szanse są zawsze polecam poczytać historie o Alojzym Piontku 7 dni w paszczy diabła to zmienisz zdanie, nie zabieraj nadziei tym rodzinom trzeba wierzyć że ktoś jednak żyje mimo wszystko

 • mieszkaniec | 07/05 godz. 22:39

  z tego co sie pisze i mowi przepisy bhp nie są przez nich przestrzegane tak jak przepisy ruchu drogowego co widać jak jadą na kopalnie i z powrotem zero myslenia - oni maja wszystkich gdzies ale wszyscy maja sie przejmowac nimi...a do tragedi krok...

 • Lech | 07/05 godz. 21:50

  Do "ratownik oli" albo coś się zmieniło albo nigdy nie byłeś ratownikiem. Podstawowe przykazanie : Zawsze idziesz po żywych!

 • Anonim | 07/05 godz. 21:31

  Teraz tylko czekać na strajki i podwyżki cen węgla :)

 • Do hiszpana | 07/05 godz. 20:59

  Niestety ale tak to już jej że wszędzie by pozamykano firmy gdybyśmy zaczęli pracować regulaminowo....Niestety tak to już jest.

 • Ratownik oli | 07/05 godz. 20:15

  Po co dsjecie ludziom nadzieje jsk i tak wszyscy wiedza ze gornicy nie zyja.nie mydlcie rodzinom oczu

 • hiszpan | 07/05 godz. 19:08

  ehhhh szkoda chłopów... juz mam kilkanascie lat przepracowanych i jak słyszę ze cos sie zawaliło na kopalni to ciary przechodzą po całym ciele i strach na szychte isc... po 2 tyg nikt w górnictwie nie bedzie pamiętał o tej tragedii i dalej bedą przekręty robić... taka nasza praca górników robimy non stop bez przepisów bhp bo jak bysmy mieli robic według wskazań to by kopalnie pozamykali taka prawda... są urzędy w kopalniach co jakis czas kontrolujące prace górników ale jak idzie Wyższy Urząd Gór więcej »niczy to wszystkie prace są wstrzymane i jest konserwacja maszyn bo nic nie jest sprawne jak byc powinno... to my górnicy szara strefa...

 • | 07/05 godz. 16:54

  Do 20,30 wiem jak to wyglada bo mieszkam w bloku ,ale sa wieksze wartosci w zyciu niz materialne ubezpiecz mieszkanie to nie bedziesz musial sie potem martwic ,przy takim nieszczesciu jak wypadek na kopalni gdzie zgineli ludzie a inni sa uwiezieni pod ziemia to te wpisy sa zenujacei nie na miejscu

 • Jola | 07/05 godz. 16:43

  Gdybys chciał to bys pracował taka prawda i uwierz mi ze nie ma czego zazdroscic.

 • Serafin | 07/05 godz. 16:19

  Strzelania torpedojacego nie ma , najprawdopodobniej walczyli z zagrożeniem metanowym bo na strzelania profilaktyczne wykonane bezpiecznie , potrzeba całej zmiany tzn minimum 6 godzin !

 • Głupi Cl | 07/05 godz. 16:14

  Doczekaliśmy się wolności ! A ja na nich głosowałem !!!!

 • Strzałowy | 07/05 godz. 16:02

  A co uważasz, że moja odpowiedź była niegrzeczna ? Pisz bardziej zrozumiale bo "Masz jakiś problem z rozumowaniem wypowiedzi? " mam problem z rozumowaniem Twojej wypowiedzi ! A tym pytaniem to z pewnością kogoś chciałeś(łaś) zahaczyć .Już kiedyś był taki co się w sejmie tylko grzecznie pytał !Jak się nie znasz to się nie pytaj , co Cię to obchodzi :-) i tak nie zrozumiesz .

 • Kaszanna z pomorskiej | 07/05 godz. 15:47

  mam znajomych na kazdej kopalni i wiadomo że było tompnięcie wyczywalne też na pomorskiej i na dole jest duzo metanu .Ale klatka 69 sie trzyma

 • Kaszanna z pomorskiej | 07/05 godz. 15:43

  ja sie znam na wszystkim zawaliła sie kopalnia w polu wydobywczym H wstrzas był odczuwalny wszedzie

 • Jola | 07/05 godz. 14:58

  Wpis niezgodny z regulaminem!

 • | 07/05 godz. 14:41

  a co oni tam strzelali ktos wie? tam byl przodek na strzal czy strzelanie torpedojace ?

 • do Strzałowy | 07/05 godz. 13:59

  Masz jakiś problem z rozumowaniem wypowiedzi? Grzecznie zapytałem co się dzieje z ładunkami, jak je ponownie podłączą jeśli chodnik jest zawalony i oczekiwałem na grzeczną odpowiedź.

 • judyta | 07/05 godz. 13:47

  co za debile,niewiadomo co z tymi pozostałymi górnikami,oby przeżyli, a te matoły o mieszkania się martwią.Nie mam nic wspólnego z kopalnią ale jestem myślami z cierpiącymi. Wiedzieliście gdzie kupujecie mieszkania czy budujecie domy

 • szambo | 07/05 godz. 13:39

  Waldemord lepej nich się nie wypowiada bo zaraz mu przypomną fikcyjny wypadek i lewy zjazd

 • do Joli | 07/05 godz. 13:36

  Właśnie, że zabraniali przyjąć się do kopalni. Ustawą, która weszła ok.1996r!!! A teraz załatwisz mi pracę na kopalni? Chętnie się zatrudnię!!!

 • Do wpisu 12.30 | 07/05 godz. 13:21

  Zamiast czepiać się tych co wybudowali domy i mają swoje. Weź przestań siedzieć z czteropakiem przy kompie lub cyfrze+ i też sobie wybuduj, zobaczysz jaki to miód.

 • Do wpisu godz.1230 | 07/05 godz. 12:52

  Kup sobie namiot b.....e !

 • | 07/05 godz. 12:47

  Szczęść Boże dla górniczej braci !

 • | 07/05 godz. 12:30

  ci co wyzywaja od imbecyli ludzi ktorzy martwia sie o swoje mieszkania - a maja prawo rowniez! na bank nie mieszkaja w blokach! i nie wiedza jak to wyglada! te wsyrzasy! wybudowali chalupki z piecami ktore pala wszystko i cwaniakuja...

 • | 07/05 godz. 12:05

  Do Eryk ,,,,,co za kretyn z ciebie ,tam ludzie zgineli ,inni pod ziemia ciagle nie wiadomo czy zyja a ty o mieszkaniach no dla mnie jestes przykladem najwiekszego imbecyla jakiego kiedykolwiek nosila ziemia,,,,do do jastrebianin,owszem gina ludzie ale zawsze mja jakos szanse a pod ziemia jaka maja szanse gornicy na ucieczke?wspolczuje rodzina

 • Jola | 07/05 godz. 11:44

  Jak wy niektorzy mozecie najezdzac na gornikow a mieszkacie na slasku. Niech zjedzie jeden z drugim i potem sie wypowiada. Nikt wam nie zabroni pracowac na kopalni jak taki miod płynacy!!!# Sami sie przekonajcie jak tam jest a potem wypisujcie komentarze. Wstyd ze mieszkacie na slasku.

 • do mieszkaniec | 07/05 godz. 11:41

  tak , zlaoba miesieczna i wolne , tak powinno byc

 • Lech | 07/05 godz. 11:34

  Paweł ale jak patrzyłem na tablicę świetlną to metry mieliście na minusie . A jeszcze ten minus 1000 m z 2017 roku !!!!! o którym "mało kto wiedział " ???!!!

 • Bolec | 07/05 godz. 11:24

  Cudu nie będzie !

 • do jastrzębianin z 7.27 | 07/05 godz. 11:24

  Zrozum mały czlowieczku, że śmierć to jest śmierć niezależnie czy ktoś jest w pracy, czy jedzie na urlop, nad wodę czy na zakupy. Dla rodziny strata bliskiej osoby jest tak samo bolesna, nie zależnie od okoliczności.

 • Szok | 07/05 godz. 11:18

  To okolice os Barbary Ul Turystyczna Jasna Szkolna ? Jak tam wyglada sytuacja
  Glebokie wyrazy wspolczucia dla Rodzin
  Szkoda chlopcow Szacunek dla Ratownikow

 • ot | 07/05 godz. 11:16

  jak kopia pod miastem pod blokami to niczego dobrego sie spodziewac nie można, bedzie katastrofa jak te bloki runa i bedzie trupow ale setki.a wszystko przez pazernosc kopalni!

 • geo | 07/05 godz. 10:33

  Zawał nastąpił w okolicach ogródków działkowych Zacisze

 • Michał B. | 07/05 godz. 10:25

  Niech bóg ma was w opiece bracia górnicy. Głębokie wyrazy współczucia dla rodzin zmarłych górników. dla nas zawsze pozostaniecie wielcy.

 • ed | 07/05 godz. 09:57

  Jak ci 3 górników przeżyją będzie cud.

 • Sol | 07/05 godz. 09:46

  Co fachowcy nie mówili że regipsy będą pękać?

 • mamcia | 07/05 godz. 09:32

  ja również byłam z 10-letnim synem pod zofiówką, ale za wczasu wytłumaczyłam synowi jak ma się zachować. Dla dziecka to jest może i atrakcja, zobaczyć kamery, stacje telewizyjne wszystkie, prezydenta i dziennikarzy, wozy satelitarne... ale jednak tam zginęli ludzie a kolejni czekają na ratunek. Wytłumaczyłam synowi, że ma zachować powagę, żadnego śmiania się, żartów i wygłupów. Jak rodzice nie wychowają to potem mamy taką młodzież jaką mamy.

 • Magda | 07/05 godz. 09:13

  Nie mam już nikogo pracującego na kopalni ale smutno mi bardzo oglądałam wczoraj i śledziłam relacje w telewizji
  Wyrazy współczucia dla rodzin

 • MAX | 07/05 godz. 09:07

  W sobote zginoł strażak osp i jakos żadna telewizja o tym czały czas nie mówi

 • anna | 07/05 godz. 08:30

  Na drogach ludzie którzy giną nie są w pracy (w 99,9%)i przeważnie przez własną głupotę bądź innych kierowców.

 • Adan | 07/05 godz. 08:27

  Każdy kto jest cwaniaczkiem-hejterem, niech przyjdzie dzisiaj pod bramę kopalni i wyrazi opinię.Zobaczymy gdzie Wasza odwaga?

 • Ola | 07/05 godz. 07:53

  To ta kopalnia co ja likwiduja ?

 • eryk | 07/05 godz. 07:51

  spoko jeszcze kilka takich tąpnięć i mieszkania będą w jastzębiu połowe tańsze, bo to co się teraz dzieje to przesada. Komuna dała za darmo a teraz tylko ciągnąć kasę do spółdzielni i pośredników, końca nie widać.

 • Mały las | 07/05 godz. 07:33

  Barania Góra bo ta nazwa wzięła się od inżyniera z przygotowania produkcji z Zofiówki dzięki zastosowaniu kamienia , który się lasował na powietrzu , utleniał , wiadukty z niego usypane obniżały swoją wysokość i Zofiówka musiała je 3 razy przebudowywać - dlatego Barania Góra .

 • jastrzebianin | 07/05 godz. 07:27

  Dlaczego ciągle porównujecie ofiary wypadków drogowych do ludzi którzy zgineli w pracy
  Z tych 61 osób co zgineło na drodze odlicz tych którzy wykonywali zawód kierowcy w tym czasie reszta jechala dla relaksu nad wode od rodziny.....

 • Strzałowy | 07/05 godz. 07:27

  Kolego w dziale strzelniczym na Zofiówce pracuje nie bele kto !
  Na pewno po otwarciu i przewietrzeniu chodnika , podłączą przodek do linii strzałowej ze stanowiskiem strzałowym na przekopie F koł poz 900 , a biorąc pod uwagę doskonałą jakość wykonanej roboty przez strzałowego jak również najlepszą jakość środków strzałowych zarówno polskiego emulinitu jak i czeskich zapalników , odpalą przodek bez problemu i w całości !
  Nad tym nie trzeba się zastanawiać , to jest normalny tryb postępowania więcej » w naszej pracy ! Chciałeś komuś dowalić tym wpisem ?

 • do_Onaaa | 07/05 godz. 07:24

  Niestety ale już dzieci od przedszkola są bardzo złośliwe, niedobre i złe.

 • Do koko | 07/05 godz. 07:23

  Ile jest milionów aut?! A ile górników? Szkoda mi ciebie jesteś malutkim człowieczkiem !!

 • xxx | 07/05 godz. 06:38

  Ciekawe czy zdążyli użyć aparatów ucieczkowych i czy w ogóle zadziałały, niestety KA-60 mają skłonność nie zadziałać

 • mieszkaniec Gagarina | 07/05 godz. 06:10

  Ja bym się wstydził pisać takie głupoty jak co po niektórzy że ściany im po pękały życie górników jest ważniejsze teraz nie wasze ściany na domach ja na Gagarina też to czułem ale się nie będę wypowiadał o czymś o czym nie mam pojęcia.

 • Kolega | 07/05 godz. 04:30

  Mam pytanie. Podobno wycofywano załogę przed strzelaniem. Ładunki wybuchowe zostały w całości w skałach. Jak sobie z nimi poradzą?

 • ktoś | 07/05 godz. 00:34

  Do Ani rejon ten jest gdzieś w okolicach lasu Kyndra , jadąc drogą do Błysku jest skręt na działki , prrzejdź się tam w kierunku wschodnim przez las i zibaczysz jakie tam są szkody górnicze w lesie , będzie widać zapadliska .

 • Onaaaa | 07/05 godz. 00:29

  Do wszystkich tych którzy porównuja e te wszystkie wypadki samochodowe itp do tej tragedi Najwyraźniej nikt z was oraz członków waszych rodzin nie pracuje na kopani wiec w du... Byłeś gów.. Widziałeś NIE WYPOWIDAJ SIE !!! Jastrzebie to górnicze miasto jesli nie potrafisz solidaryzować sie z wiekszością to Won z tad poprostu tu nie pasujesz Zamieszkaj sobie w Warszawce i poklikaj sobie na komputerku Zamknąć kopalnie? Ciekawe z czego byś żył id.... W tym rejonie bez kopani wszyscy leżymy i kawiczy więcej »my bez względu na zawód chyba ze był byś komornikiem Bardzo irytuje mnie ta znieczulica społeczna my ludzie jesteśmy okropni jako dzieci uczono nas być dobrymi ludźmi z wiekiem sie zatracamy Boże miej ich wszystkich w swej opiece Jednocze sie w smutku z rodzinami Boze miej ich w opiece

 • Koko | 06/05 godz. 23:41

  Ilu ludzi dziennie ginie.na drogach nie z winy kierujacego a ilu w kopalniach. Sami sobie taka prace za dobre pieniadze wzieli.

 • | 06/05 godz. 23:22

  Byście się wstydzili wszyscy, wylewać pomyje jedni na drugich w obliczu tragedii jaką jest śmierć tych ludzi ....
  Jeden z drugim puknijcie się w swe puste makówki i może chwila zadumy...pokój ich duszom

 • | 06/05 godz. 23:04

  a gdzie jest ta barania góra????

 • | 06/05 godz. 23:03

  Paweł madrze napisałes- tez tak mysle.

 • Luk | 06/05 godz. 22:15

  do "Ania i Mieszkanka"- Rejon "H" jest w okolicach baraniej góry a bziem rejon duży i bardzo niebezpieczny wysokie pokłady węgla metanu do groma co zresztą teraz widać przy każdym wstrząsie ile go "wypływa" - wiem bo pracowałem w rejonie H - na H2, H2a i H3 - miodu nie było i nie będzie. Wyrazy współczucia dla rodzin. Trzymajcie się chłopy SZCZĘŚĆ BOŻE

 • Wiki | 06/05 godz. 22:05

  Szczere kondolencje dla rodzin poszkodowanych/mój mąż też pracuje na kopalni i niewyobrażam sobie jakby miało mnie to spotkać /większość z was wypisuje tutaj głupoty przytrzymcie języki bo nie wiecie co was może w życiu spotkać /

 • Jaga | 06/05 godz. 21:59

  Straszna tragedia,zginęli koledzy męża. Taka śmierć jest okropna,ludzie piszą w wielu komentarzach że o "górniczych wypadkach" jest zawsze głośno.Pomyślcie,Oni wołają o pomoc i nikt ich nie słyszy,nie mają natychmiastowej pomocy jak w innych przypadkach -112 i jest ambulans z lekarzem i ratownikami. Górnik tkwi pod ziemią wiele godzin,w ciemności i bez powietrza.I choć"bracia ratownicy" śpieszą z pomocą jest już za późno. Szczęść Boże wszystkim górnikom.

 • Bolo | 06/05 godz. 21:28

  Rejon H jak dobrze kojarze jest na wysokosci zalanych dzialek na granicznej

 • Byly ryl | 06/05 godz. 21:19

  I gdzie sa ci hejterzy co becza ze górnik ma dodatkowe przywileje idz jeden z drugim zjedz na miejsce tych co zostali na wiecznej szychcie.górnik to nie tylko przywileje ale i ryzyko. Szczesc boze dla calej Górniczej braci. Kondolencje dla Rodzin tej wielkiej tragedi

 • Do gornicy | 06/05 godz. 21:18

  Wyznacz sobie linie z zofiowki pod szyb na Bziu to mniej więcej połowa tego las przy osiedlu Barbary tam będzie H m/w

 • Paweł | 06/05 godz. 21:16

  Winny jest tylko jeden. Ten kto zlecił pracę w dzień wolny, sobotę. Robię na dole już 13 lat i widzę co się teraz dzieje. Maszyny i ludzie nie mają czasu na odpoczynek. To rodzi błędy, a ich, natura nie wybacza. Tak samo górotwór mógł mieć czas na odprężenie w dni wolne. Może gdyby nie fedrowano to mieli byśmy zawał w pustym wyrobisku Ale nie. Liczą się tylko metry.
  I stało się.

 • Jerzy | 06/05 godz. 21:03

  Wczoraj (05.05.2018 w godz. popołudniowych) jak oglądałem bezpośrednie relacje w telewizji z pod bramy głównej kopalni to myślałem, że wyjdę z siebie ponieważ tu tragedia i powaga zdarzenia, a tu młode osoby (smarkacze)zachowywali się jak w cyrku tj. śmiejąc się, podskakując,kręcąc się na rowerach, wymachując rękami, tańcząc i robiąc głupie miny - i to wszystko na oczach całej Polski. Co prawda podobnie zachowywały się starzy i głupi faceci, razem do kupy pozostało tylko nazwać ich zwykłym bydłe więcej »m. Brak słów co ci idioci przynieśli wstydu naszemu miastu i jego mieszkańcom. Trudno nie wspomnieć o beznadziejnej i tępej ochronie na tej bramie, która nie reagowała na te wybryki pod ich nosem, i mam nadzieje, że z czasem i z tego JSW wyciągnie jakieś konsekwencje.

 • | 06/05 godz. 20:11

  zamknąć kopalnie...nie było by już takich tragedii

 • Ivo75 | 06/05 godz. 20:03

  Módlmy się żeby przeżyli

 • xxx | 06/05 godz. 20:00

  Czy wiadomo kto został i zginął? Czy zjazdy odbywają się na dół wydobycie itp??

 • mieszkanka | 06/05 godz. 19:48

  Do Luk ! Bardzo dziękuję na moje pytanie. Jestem przerażona, bo z tego co zrozumiałam Luk miał na myśli Bożą Górę przy dawnej KWK "Jastrzębie"... ! Gdzie Bzie, a gdzie Bogoczowiec ? Czyli rejon "H"
  przebiega wzdłuż naszego całego Jastrzębia. Dlaczego więc nikt nie chce napisać, gdzie było epicentrum. Niewątpliwie wielu z nas by poszerzyło to pogląd na teren działania pełnych poświęcenia
  ratowników i odległość z "Bazy" do poszukiwanych górników.

 • | 06/05 godz. 19:47

  No tak Morawieckiemu wszystkich 50 osób z wypadków samochodowych ciężko byłoby odwiedzić, a do górniczków łatwiej i szybciej no i słupeczki w sądażach podskoczą, tylko że w górnictwie to nic nie zmieni, ewentualnie akcje polecą na łeb na szyje, PS jestem za PiS-em ;)

 • Jojejo | 06/05 godz. 19:27

  To straszne co się wydarzyło. Patrzą na rodziny czekające na informacje....po prostu łzy same cisną się do oczu. Mam nadzieję że pisowski rząd nie zostawi ich bez pomocy

 • Do ja | 06/05 godz. 19:27

  Trzeba jeździć autobusem lub pociągiem ! Szczęść Boże dla braci górniczej !!

 • Jojejo | 06/05 godz. 19:25

  Na początku wyraz współczucia dla rodziny zmarłych.
  Może nie zabrzmi to ładnie ale nasōwa się pytanie- czy rodziny tragicznie zmarłych też dostaną takie odszkodowania i renty jak rodziny po ofiarach katastrofy smoleńskiej??

 • jastrzebianka | 06/05 godz. 19:23

  czytam i zastanawiam się jak w obliczu takiej tragedi można wypisywać takie głupoty jak niektórzy tu pisza czyzby zyce dla niektórych, było nic nie warte ,przecież w tej chwili nic nie jest ważniejsze od tego strasznego wypadku ,ludzie współczujcie tym gornikom i ich rodzinom Nikt nie zasluguje na taka smierc lacze się z rodzinami wszystkich gornikow z tej strasznej tragedi .bardzo wszystkim wspolczuje,w takiej chwili wypsisywanie o rzeczach innych i porównywanie innych wypadkow jest nie na mi więcej »ejscu każdy wypadek to tragedia i trzeba tylko wspolczuc,

 • mirela | 06/05 godz. 19:16

  wyrazy głebokiego wspólczucia dla rodzin poszkodowanych ......Ludzie módlmy sie aby reszta załogi przezyła a nie oceniajmy tego ze na drogach zgineło 50 osób co sie porobiło z tym naszym narodem do czego to porównANIE NA DRODZE LUDZIE PODEJMUJA WŁASNE DECYZJE A GÓRNIK MUSI ISC DO PRACY I KAZDEGO DNIA STYŁU GŁOWY WIE ZE MOZE SIE WSZYSTKJO ZDAZYC ....znieczulica okropna az wstyd czytac takie komentarze .............

 • | 06/05 godz. 19:09

  to nasz szpital? tacy wszyscy mili i uczynni... a bo kamery sa... psycholog wszystko jak trzeba...

 • Jsz | 06/05 godz. 19:09

  Osoby, które nie mają pojęcia co się dzieje na dole niech się nie wypowiadają.... Łącze się w bólu z rodzinami...

 • gornicy | 06/05 godz. 19:06

  gornicy z zofiowki gdzie jest rejon H MOZECIE NAPISAC? na jakim terenie?

 • Do Ja | 06/05 godz. 19:05

  Ile milionów jest aut a ile górników !? I ile jeździ po pijaku ?!

 • | 06/05 godz. 19:05

  Szkoda tych górników ale zobaczcie też ile w ten majowy weekend na drogach ludzi zgineło :(

 • Do ja | 06/05 godz. 18:39

  A ilu z tych 50-ciu było w pracy?
  Myśląc twoim tokiem rozumowania ze 100 dzisiaj umarło z zatrucia alkoholowego i też nikt o tym nie trąbi.

 • .............. | 06/05 godz. 18:26

  Do lASEK.dYREKTORA NIE DOPUSZCZAJĄ DO GŁOSU.Tylko PrezesJSW się wypowiada.Trochę to dziwne,ze finansista zna się na górnictwie,ratownictwie itd......Tylko on i nikt więcej.Dla mnie dziwna trochę sprawa.

 • Norbi | 06/05 godz. 18:23

  Trzeba liczyć na cud i modlić się o tych 3 pozostałych tam górników.

 • Ja | 06/05 godz. 17:19

  I około 50 osób dzis zgineło ba drogach.. hałasu nie ma..

 • Ania | 06/05 godz. 17:19

  Wyrazy współczucia dla Rodzin niech Bóg ukoi choć troszkę ich ból Krakowska trzyma kciuki za pozostałych Św. Barbaro miej ich w opiece

 • Lasek | 06/05 godz. 17:13

  Gdzie dyrektorzy kopalni ???!!!!
  Uciekli ?!
  Czy oni nie mają żadnej odpowiedzialności , jak powiedział bolec po awansie na derektora , teraz to już nie mam żadnej odpowiedzialności !Zero odpowiedzialności a kasy ciągle za mało !!!!!

 • do NIL | 06/05 godz. 17:12

  JSW to spółka skarbu państwa a ,kto jest właścicielem, Państwo czyli Rząd.TO KTO MIAŁ PRZYJECHAĆ DE..LU. ŻENADA

 • aga | 06/05 godz. 17:08

  Módlmy się za zmarłych górników i oby pozostali przeżyli musiało być strasznie mieszkam na kurpiowskiej blokiem kołysało przez 10 sekund okropne mieszkam tu 50 lat i tak nigdy nie było.

 • Leszek | 06/05 godz. 17:08

  Śmierć tych górników jest gorsza niż bunkier śmierci w Oświęcimiu !
  Temperatura pierwotna skał w tym rejonie to ponad 46 stopni C . Brak przepływu powietrza to temperatura wzrasta gwałtownie i wilgotność około 100 procent . Jeżeli tylr metanu to tlenu około15% może mniej .Nie piszę o możliwości poruszania się pod zawaliskiem ale jak najbardziej powołanie komisji do zbadania przyczyn tej tragedii,jest koniecznie potrzebne .Jeżeli będziecie szukać fachowców do komisji to tylko na AGH to tam g więcej »łównie opracowywano projekty bezpiecznej eksploatacji rejonu H pokład 409/3 i 409/4 !

 • Luk | 06/05 godz. 16:43

  Rejon H jest w okolicach baraniej gory a bziem to jest duzy rejon

 • Do ani | 06/05 godz. 16:21

  Wpis niezgodny z regulaminem!

 • q | 06/05 godz. 15:55

  to jak nazwiesz wkładanie czujnika do lutni samobójco z przygotówek po wpisie widać gdzie pracujesz

 • mieszkanka | 06/05 godz. 15:53

  Do Ania. Ja podobnie jak, Ty jestem zainteresowana pod jaką ulicą jest ten rejon"H" i dziwię się, że nikt jeszcze tego konkretnie nie napisał?????
  Do JASMOS. Bardzo chcę, aby CI, którzy są jeszcze pod ziemią przeżyli, łączę się myślami z ich rodzinami, wyrażam smutek i składam kondolencje rodzinie która już wie,że ich najbliższego nie ma z nimi.
  Ale nadal bardzo interesuje mnie, gdzie jest ten rejon "H", może odpowiedzą nam na to "Jop" lub "Luk', którym ten rejon znają i niezbyt dobrze im się więcej »kojarzy!

 • Mieszkaniec | 06/05 godz. 15:48

  Żałoba 3 dniowa powinna być od poniedziałku

 • Do NIL | 06/05 godz. 15:40

  A kto miał przyjechać.Kijowski z Kasprzakiem czy ober Tusk?

 • Paweł | 06/05 godz. 15:15

  A gdyby premier czy prezydent nie przyjechali to tacy jak NIL pierwsi by o to mieli pretensje.

 • do md | 06/05 godz. 14:55

  Człowieku czego się nawąchałeś że takie farmazony piszesz! Życie dla nich nie ma wartości? O sobie chyba piszesz ... jest dużo równie niebezpiecznych zawodów, w których ludzie pracują bo chcą lub lubią a nie dlatego żeby świadomie narażać życie! Nadzieja umiera ostatnia - aby ktoś przeżył!!!

 • Eee | 06/05 godz. 14:06

  Czy te osoby są z j bia

 • NIL | 06/05 godz. 13:54

  A "władza" leci jak do plastra miodu......idzie się pokazać jaka to bobra ta "władza". Prezydent, premier, a prezes też przyjedzie ?

 • dozór | 06/05 godz. 13:47

  Wpis niezgodny z regulaminem!

 • md | 06/05 godz. 13:46

  niech każda pani która ma męża który pracuje na przygotówkach zapyta go czy codziennie świadomie powtarzam świadomie naraża swoje życie, przewiesza czujniki , zakleja, podkłada urządzenia itd bo to codzienność widzą tylko metry życie dla nich nie ma wartości. za miesiąc nikt nie bedzie o tej tragedii nie bedzie pamietał...

 • JASMOS | 06/05 godz. 13:37

  Ania nie przeginaj pod jaką ulicą był to wstrząs.
  Czy to takie ważne.
  Jak chłopaki nie wiadomo czy przeżyją.
  Ochłoń dziewucho.

 • Rafal pniowek | 06/05 godz. 13:08

  Moze zamiast latac przed tymi kamerami te laski z tel skacza jak pajace zapalmy dzis znicz o godzinie 18 zmarlemu naszemu koledze przed brama kopalni jedna jest brac gornicza .... współczuję rodzinie:(

 • Lolo | 06/05 godz. 13:02

  Gdzies w obszarze ulicy wielkopolskiej

 • Baha . | 06/05 godz. 12:45

  Nadzieja umiera ostatnia . Do końca trzeba wierzyc ze uda sie ich uratować. Dokladnie tego samego dnia 5 maja 2011 w Suszcu na Krupińskim zapalil sie metan . Zginąl górnik i dwóch ratowników górniczych . Wielu cięźko poparzonych . Takie tragedie na dlugo pozostaja w sercach braci górniczej . Szczęść Boźe .

 • | 06/05 godz. 12:36

  Partia H rejon Baraniej gorki

 • | 06/05 godz. 12:24

  ludzie trzeba walczyc o zamkniecie tego rejonu H ! na zawsze! tam gina ludzie przez ten rejon my wszyscy nie bedziemy mieli gdzie mieszkac! a nie wiadomo czy tez zyc...

 • Barbara | 06/05 godz. 12:24

  Szczesc Boze Gornikom!Wieczny spoczynek zmarlemu i szczere kondolencje rodzinie!Mieszkam w Stockholmie ale jestem z Jastrzebia a moj tata cale zycie przepracowal w Jas-Mos wiec calym sercem jestem z rodzinami bo wiem co przezywaja.Jest nadzieja,Ona umiera ostatnia!Szczesc Boze!Modlimy sie za poszukiwanych!

 • Ania | 06/05 godz. 12:02

  W jakim rejonie byl ten wstrzas? Chodzi mi o to, pod jaka ulica w Jastrzebiu jest ten odcinek H ? Dziękuje za odpowiedz

 • Barbara | 06/05 godz. 11:59

  Szczesc Boze wszystkim gornikom.Zmarlemu Wieczny spoczynek a rodzinom szczere kondolencje.Mieszkam w Stockholmie ale jestem z Jastrzebia a moj tata cale zycie przepracowal w "Jas-Mosie"wiec wiem co przezywaja rodziny i naprawde bardzo im wspolczuje.Ale jest jeszcze nadzieja!

 • D. A. R. A. D. | 06/05 godz. 11:52

  Wpis niezgodny z regulaminem!

 • Górnik | 06/05 godz. 11:42

  Jak czytam że ktoś powołuje komisje to mnie pusty śmiech zbiera !
  Biedny ten nasz kraj , okradany przez byle szmaciorza !

 • Bolec | 06/05 godz. 11:40

  Prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek zapowiedział powołanie komisji, która ma wyjaśnić przyczyny i okoliczności wypadku. To teraz "specjaliści" różnej maści będą się tuczyć na tragedii górników . Sami nie zdajecie sobie ludzie sprawy ile praca takiej komisji kosztuje !!!! Przecież jest OUG i WUG instytucje państwowego nadzoru , które za to biorą grube pieniądze z budżetu !!!!Cały Wasz zysk górnicy wypracowany pójdzie taraz na opłacenie "specjalistów" i prace komisji ! A w komisji będą więcej »brać udział ci sami ludzie , którzy wcześniej opracowywali plany bezpiecznego prowadzenia robót w tym rejonie kopalni !!!!!Oto cała nasza kochana POLSKA ! Ustalenie komisjii będzie takie: Wystąpienie wstrząsu było wpisane w ryzyko pracy górników i niestety nie dało się tego przewidzieć . Natura zwy

 • Oddaj złodzieju górnikom pieniądze | 06/05 godz. 11:29

  Wpis niezgodny z regulaminem!

 • Boryniok | 06/05 godz. 11:18

  Szczęść Boże. Wieczny odpoczynek.

 • do gornik | 06/05 godz. 10:58

  Wpis niezgodny z regulaminem!

 • Madi | 06/05 godz. 10:55

  Nie zrozumie ten ktory tego nie przezył

 • Do marcinkiewicz | 06/05 godz. 10:45

  Wpis niezgodny z regulaminem!

 • Habaz | 06/05 godz. 10:44

  Do Marcinkiewicz. Na drodze więcej ludzi ginie przez debilizm innych ludzi, alkohol narkotyki i prędkość. W górnictwie są różne przyczyny śmierci ludzi. Matka natura jest jedną z nich. Mądrzejsze by było z Twojej strony porównanie dotyczące trzęsienia ziemi, huraganu i innych

 • 1G32RSF6DGE | 06/05 godz. 09:33

  Wpis niezgodny z regulaminem!

 • on | 06/05 godz. 09:30

  do marcinkiewicz. To fakt,że generalnie na drogach ginie więcej niz na kopalni. Siła natury pokazuje,ze z nią nie ma żartów i jest ślilniejsza od ludzi i maszyn.

 • Do górnika | 06/05 godz. 09:20

  A tobie o co chodzi?
  Taka sytuacja a ty wyskakujesz z hejterami.....
  Właśnie przez takich podpuszczaczy jak ty często ludzie mają złe zdanie o górnika.
  W tym momencie wszyscy trzymają kciuki o zdrowie tych 5 górników.

 • Luk | 06/05 godz. 08:59

  Pamietam jak dzis jak 4 lata temu uciekalem z rojonu H w Boze Cialo gdy doszlo do wstrzasu... Niczego ich to nie nauczylo

 • marcinkiewicz | 06/05 godz. 08:32

  po ile tona?
  na drogach tez ludzie giną i nikt larma nie podsnosi

 • do mamcia | 06/05 godz. 08:31

  Ty to serio ? Przecież ten przodek nie znajduje się pod szybem. Do rejonu w którym tąpnięcie miało największe skutki, trzeba przejść kilka kilometrów od szybu. Chyba nawet dalej od kopalni, niż Twój Bogoczowiec

 • Jop | 06/05 godz. 07:56

  Ludzie który człowiek pozwolił ponownie otworzyć rejon H !!! poseł Matusiak może wie kto ponownie na to zezwolił !!!

 • górnik | 06/05 godz. 07:55

  I gdzie te hejterzy co na górników najeżdzają?

 • Magda | 06/05 godz. 07:00

  Św. Barbaro miej ich w swojej opiece, chłopaki musicie dać radę!!! Wracajcie do nas cali i zdrowi....

 • Ryl | 06/05 godz. 06:38

  Morawiecki : rząd robi wszystko... chyba ratownicy robią wszystko, rząd co najwyżej może wesprzeć rodziny górników,kopalnie.

 • jastrzębianka | 06/05 godz. 06:37

  Czekam na dobre wiadomości,że wszyscy cali i zdrowi wrócili do swoich domów

 • Michał B. | 06/05 godz. 04:50

  Straszna tragedia. Jesteśmy z wami bracia górnicy.

 • Urodzony w miescie | 06/05 godz. 03:13

  Musi powstać projekt technologiczno-naukowy angażujący najważniejszych naukowców z Polska opracowujacych technologie węglowe, coś na zasadzie doliny.. Węglowej, musi powstać szybko, muszą jastrzębianie wystąpić do władz miasta o stworzenie tego projektu uzyskanie od rządu środków i sponsorow. Musi powstać z węgla małej ilości produkt który zrewolucjonizuje świat w całości.. Musi to centrum powstać szybko. Tylko ludzie musza zjednoczyć się aby projekt powstał. To jest przyszłość innej nie macie więcej ».... Teraz jest premier w poniedziałek ten kto ma dostęp do władz miasta zarezerwować spotkanie z prezydentem, biore pod uwagę wstawienie się na to spotkanie.

 • dav | 06/05 godz. 00:51

  jestem z wami caly GZL jestem z wami :(

 • Lukasz | 06/05 godz. 00:51

  Jestem teraz ciekaw gdzie są Ci wszyscy hejterzy, którzy tak bardzo zazdroszczą nam tych pieniędzy, które rzekomo zarabiamy na kopalni. Nigdy nie życzę im by byli w takiej sytuacji, w jakiej są rodziny górników zakopanych pod ziemia ale nich postawią się w ich sytuacji i pomyślą czy te niby tak ogromne pieniądze są warte życia człowieka ? Jak tak dalej myślą to zapraszamy na dół !!! Niech Święta Barbara pomoże górnikom zobaczyć światło dzienne !

 • | 06/05 godz. 00:19

  niestety ale te bloki maja swoja wytrzymalosc i ...swoje lata ok 50... a te zelbetony to podziurawione co jeden generalny remont kazdego nowego lokatora- scianki nosne wyrzucone,,,

 • Jojo | 06/05 godz. 00:10

  Trzymajcie się tam na dole!

 • mieszkaniec Gagarina | 05/05 godz. 23:53

  Wpis niezgodny z regulaminem!

 • Do mamcia | 05/05 godz. 23:39

  To się wyprowadź,trzyma cię tu ktoś na siłę?
  Módlmy się wszyscy o zdrowie naszych górniczych braci!

 • Antonio | 05/05 godz. 23:29

  Wy sie kur*** swoimi starymi budami zajmujecie a tu chodzi o 5 dobrych ludzi!!!!!!

 • Śmierdzący śleper | 05/05 godz. 23:16

  Wszyscy górnicy żyją, nawiązaliśmy z nimi kontakt - miał około godz. 16.30 powiedzieć dyrektor kopalni Zofiówka do rodzin oczekujących na informacje na temat górników.
  Obyś Waldek mioł racja !
  Ale tys juz dużo godoł ale nie zawsze prowda !

 • ... | 05/05 godz. 23:13

  Tąpnięcia i wstrząsy były już od kilku tygodni !!!

 • Seba | 05/05 godz. 22:52

  Św. Barbaro módl się za nimi. Oddział GRP5. Wszelki duch...

 • mamcia | 05/05 godz. 22:16

  na Bogoczowcu także było to odczuwalne, a jak to daleko od Zofiówki! nie wyobrażam sobie, jak musiało bujać blokami na Zofiówce i w okolicach!!! masakra, strach żyć na tym Śląsku:(

 • Mazo | 05/05 godz. 22:14

  Te bloki przeżyją jeszcze wszystkich jak tu piszemy. Żelbetowe uzbrojona konstrukcja wiele zniesie

 • | 05/05 godz. 22:10

  Ludzie pomyslcie o tych co tam pod ziemia sa uwiezieni, a nie lamentujecie, bo wam mieszkanie sie zatrzeslo!!! Jestem pelna wiary, ze gornicy zostana odnalezieni cali i zdrowi.

 • KoalA | 05/05 godz. 22:01

  Jaja sobie robicie co poszecie o wódce itp.... to je powazna sprawa cwaniaki to są ludzie !!!!! Teraz trzymajmy kciuki i sie módlmy a nie piszmy ze mi sie wodka prawie wylala!!!

 • ak | 05/05 godz. 21:52

  ciekawe skąd byli górnicy z SIG ze spółek związkowych czy prywatnych

 • hary | 05/05 godz. 21:39

  w żorach też poczułem

 • | 05/05 godz. 21:01

  Tyle godzin . Nie ma szans już .

 • Górnik z Boryni | 05/05 godz. 20:12

  Trzymamy za Was kciuki, cała Borynia dacie rady !!!!!

 • Łukasz | 05/05 godz. 19:22

  Ludzie nie ogarniam Was tutaj niewiadomo co się dzieje z tymi chłopami pod ziemią a Wy narzekacie że Wam się dziura w ścianie zrobiła żal mi Was
  zero empatii szkoda godać..Mam nadzieje że znajdą tych chłopów całych i zdrowych.

 • Aned | 05/05 godz. 18:55

  Trzymam kciuki za pozostałych górników. .

 • Dark | 05/05 godz. 18:24

  Na Turystycznej też zatrzęsło jak nigdy, ale najważniejsze żeby górnikom nic się nie stało ...

 • | 05/05 godz. 17:13

  Tak, to jest jak sie ingeruję w nature. To tak jest. Aby kiedys nie było gorzej. Ziemia sie broni.

 • | 05/05 godz. 17:12

  na Pomorskiej nawet odczuło się wstrząs, to musiał byc dupny. Dobrze,ze chałpy nie popękały.

 • Metal | 05/05 godz. 16:57

  cd. Wydłużali chodnik podścianowy do granicy bezpieczeństwa urabiania ściany, przekraczając ją. Mogę opowiadać o tym cały dzień... Zawsze winnych było brak. Ekspert Markowski się wypowiada po telewizjach, tylko w jego czasach ściany były wybierane na niższych poziomach, teraz sięga się prawie do tysiąca i powyżej, na zawał.. A im głębiej, tym więcej metanu, panie Markowski..

 • | 05/05 godz. 16:56

  Na Ruchu Oporu zatrzęśło bardzo mocno. Trzymamy kciuki za pozostałych pięciu. Nadzieja umiera ostatnia.

 • Metal | 05/05 godz. 16:56

  Pracowałem prawie 30 lat na kopalni w przodku i ścianie. W ścianie są przypadki trudne nie do przewidzenia, że może tąpać w podścianowym, nadścianowym chodniku, czym głębiej tym gorzej. W dawnych czasach wypełniali zamułką i utrzymywali strop, obecnie robi się na zawał, im głębiej, tym gorzej, robią się pustki i powodują tąpnięcia. To jest niezależne od ludzi. Górotwór robi swoje.. A w przodku byli pazerni, chcieli wziąć za dużo węgla do wybierania ściany i jechali po linii uskoku lub w pobliżu. więcej » I nastąpiła tragedia. Szkoda ludzi w chodniku drążonym do ściany w podścianowym. Na mojej kopalni były dwa takie przypadki, że byli pazerni na węgiel i zakończyły się tragedią, ludzie poginęli, ale tego tak nie nagłaśniali na Polskę... cdn

 • | 05/05 godz. 16:47

  Na Ruchu Oporu też nami zabujało. Mieszkam 38 lat w Jastrzębiu ale coś takiego przeżyłam po raz pierwszy.Trzymamy kciuki za pozostałych pięciu górników.

 • ds | 05/05 godz. 15:56

  Na Wielkopolskiej blok 105 mocno się kołysał.Czegoś takiego jeszcze nie było Myślałem ,ze za chwilę coś zacznie pękać

 • InSight | 05/05 godz. 15:39

  Śpię sobie po nocce i nagle domem zatrzęsło, takie szarpnięcie, aż się obudziłem. Patrze która godzina, 11:38 (jeśli czegoś w swoim zaspaniu nie pomyliłem). Domek jednorodzinny w Pawłowicach, teren pod którym nie ma jeszcze wydobycia! Pierwszy wstrząs w tym rejonie, nie pamiętam, by kiedyś coś takiego miało tu miejsce. Musiało się nieźle pod ziemią zakotłować.

 • Robercik | 05/05 godz. 15:25

  łosz pierona na Boryni też zachybotało

 • jasnet.pl | 16/05 godz. 11:30

  Komentarze do tego tekstu zostały wyłączone! Minął okres dodawania komentarzy.

zobacz wszystkie komentarze

zamknij

WIADOMOŚCI

więcej wydarzeń

NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE

KALENDARZ WYDARZEŃ

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Pliki cookie pozwalają na poznanie twoich preferencji na podstawie zachowań w serwisie. Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Poznaj szczegóły i możliwości zmiany ustawień w Polityce Cookies
Zamknij X