Dzisiaj jest: piątek, 29 maja 2020   Imieniny: Maria, Magdalena, Teodozja

więcej ›

WIADOMOŚCI

"To jest śmierdząca sprawa!"

Szkołę Podstawową nr 16 zalało szambo! Tak po prawdzie, szambo to mało powiedziane. Jak relacjonuje nam Dorota Bury, dyrektor jastrzębskiej placówki, szkoła stała się scenografią dla prawdziwego gejzeru fekaliów i deszczówki, zalewającego pomieszczenie gospodarcze w piwnicy budynku, gdzie znajdują się uczniowskie szatnie.

„Po prostu fetor nie do wytrzymania! Już dwukrotnie musieliśmy zamawiać specjalistyczną firmę zajmującą się dezynsekcją z powodu plagi komarów, która opanowała całą szkołę” – denerwuje się nasza rozmówczyni.

Swoje pierwsze kroki pani dyrektor skierowała do jastrzębskiego magistratu z dramatycznym apelem o pomoc. Tam padło zapewnienie, że miasto „wygospodaruje” sumę 80 tys. złotych, aby poradzić sobie ze „śmierdzącym problemem” w czasie wakacji. Tymczasem, niespełna tydzień temu – dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego – urzędnicy zmienili zdanie. „Usłyszałam tylko, że suma, o której wspominano w czerwcu, jest niewystarczająca. Teraz muszę... No, właściwie uczniowie muszą, poczekać na nowy budżet, z którego zostaną wyasygnowane środki na ten cel” – słyszymy.

Nie trzeba chyba dodawać, że sprawą zajęła się Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wodzisławiu Śląskim, a placówce szkolnej w Moszczenicy grożą kary finansowe, w najczarniejszym scenariuszu, na co wskazuje między innymi radny Piotr Szereda, nawet zamknięcie szkoły od 1 września.

Tematem zainteresowali się radni Piotr Szereda i Wojciech Marcol, którzy w stosownej interpelacji wskazują na jeszcze jeden wątek tej sprawy. „Obsługa szkoły z piwnic wypompowuje zawartość szamba na zewnątrz placówki, co jest niezgodne z prawem (…) Pani prezydent, proszę uzmysłowić odpowiedzialnym osobom w Urzędzie Miasta, że taki proceder stanowi wykroczenie, które podlega karze grzywny nawet do 5000 złotych” – podkreślają miejscy rajcy.

„Radzimy sobie, jak możemy, ale ten śmierdzący problem przerasta nasze możliwości” – kończy dyrektor Dorota Bury.

„Wcześniej zgłaszany był problem kanalizacji deszczowej, natomiast teraz dotyczy on kanalizacji sanitarnej. We wtorek i w środę pracownicy Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji sprawdzali, co jest powodem tego stanu rzeczy. Prawdopodobnie jest zator na przyłączu. W czwartek kamerą zostanie prześwietlona kanalizacja w celu ostatecznego wyjaśnienia przyczyn awarii, ewentualnie niewłaściwych podłączeń rur w instalacji wewnętrznej szkoły. Kiedy będzie wiadomo, gdzie leży problem, zostaną podjęte kroki naprawcze. Szkoła wymaga wykonania odprowadzenia wód deszczowych i gruntowych do zlewni rzeki Szotkówki. Inwestycja wiąże się z koniecznością zrobienia projektu i pozyskania uzgodnień i takie będą wykonywane” – wyjaśnia Katarzyna Wołczańska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

Zapytaliśmy w szkole, czy pierwotnie zgłaszano, jakoby problem dotyczył wyłącznie kanalizacji deszczowej, co podkreśla rzeczniczka jastrzębskiego magistratu? W odpowiedzi padło, że władze placówki alarmowały, iż w szkole po prostu śmierdzi i grozi jej zamknięcie. Tym bardziej, że nikt nie posiadał wówczas fachowej wiedzy na temat przyczyn spektakularnej awarii.

„To jest naprawdę śmierdząca sprawa i miasto musi zrobić wszystko, co w jego mocy, żeby poradzić sobie z tym problemem” – podkreśla radny Piotr Szereda.

Tym większa nasza radość, iż możemy poinformować, że sytuacja została opanowana, zaś uczniowie rozpoczną rok szkolny zgodnie z planem.

„Awaria polegała na zatorze na przyłączu kanalizacyjnym. Kanalizacja została udrożniona, piwnice oczyszczone i zdezynfekowane. W najbliższym czasie stary zbiornik, do którego zostały włączone przykanaliki, zostanie zlikwidowany i zastąpiony studnią” – informuje jastrzębski magistrat.

fot. nadesłane

czwartek, 22 sie 2019, informacja własna

KOMENTARZE

 • Moszczyniok | 30/08 godz. 15:26

  Dziwne wszystkich zalewają fekalia moszczenice Warszawa niech wezmą te flagi tęczowe i niech łapią te fekalia a zielony milczą

 • do 604 | 26/08 godz. 07:19

  Jedno i drugie po trochę...

 • | 26/08 godz. 06:04

  @do Piotr Czyli co? 1. Albo pani prezydent wie, co się dzieje w wydziale inwestycyjnym i to akceptuje albo 2. Co gorsza nie wie co tam się dzieje w związku z czym nie panuje nad sprawowaniem urzędu.

 • Dagmara | 25/08 godz. 21:00

  Nie zgadzam sie z tym ,zeby wieszac psy na bylej pani dyrektor.To za jej kadencji powstalo wielofunkcyjne boisko,nowa pani dyrektor tez nie odpowiada za ten stan tylko urzednicy z UM.Gdyby takie zdarzenie mialo miejsce na plebanii to i pieniadze by sie znalazly i awaria szybko by byla usunieta.Zapraszam urzednikow do szkoly,ale kawusia by pewnie w tym smrodzie nie smakowala.

 • słuchacz | 25/08 godz. 12:02

  Jeśli ktoś zorientowany w sprawie, słuchał rozmowy Radia 90 z naczelniczką, to mógł się nieźle zdziwić.
  Ponoć awaria pojawiła się w ostatnim czasie i urzędnicy natychmiast zareagowali...

 • Robert | 25/08 godz. 11:40

  do Kret. Nik adekwatny do treści wypowiedzi.W mieście rządzi ( nierządzi ) PO i Wspólnota Samorządowa. Co widać, słychać i czuć.

 • rodzic | 24/08 godz. 17:48

  w piatek wodociagi przepchaly rure a wczesniej wypompowaly szambo, ciekawe czy na tym sie skonczy naprawa awari? jak zwykle zrobili prowizorke a za 2 tygodnie bedzie to samo szambo. Ale rodzice obserwuja i nie popuszcza tym razem

 • do Piotr | 24/08 godz. 09:29

  Zgadza się. Z tym, że Prezydent ma od tego wydział inwestycji, do którego trafiają pisma z wnioskami o remonty i inwestycje (te adresowane do prezydenta). Czyli faktycznie o wszystkim decyduje pani naczelnik emerytka. Prezydent nawet nie wie o potrzebach remontu, ma pełne zaufanie do wydziału, a ten robi ją w bambuko i kit jej wciska. A po głowie od mieszkańców dostaje prezydent. Po pierwszych wyborach pani prezydent obiecała przewietrzenie urzędu i co? Najgorszy naczelnik nadal króluje na 5 pie więcej »trze.

 • Matka | 23/08 godz. 13:58

  do@Ojciec
  Masz po części rację. Była dyrektorka to była porażka, a utrzymała sie na stołku baaardzo długo. M.in. dlatego, że nie naciskała Urzędu (czyt. swojej koleżanki naczelnik wydz. IKiI) o żadne remonty i inwestycje w szkole. Wszystko było robione byle jak, własnym sumptem, bez żadnego gustu. A szkoda, bo budynek piękny, stary - 84 letni!
  Nowa dyrekcja zaczęła w końcu działać, zaczęło się coś dziać w szkole. Ale starych zaniedbań nie da się naprawić w jeden rok, a UM o szkole w Moszczenic więcej »y w ogóle zapomniał.

 • | 23/08 godz. 13:10

  "skazani na mieszkanie przy czteropasmowej drodze i to w odległości (nasz budynek)15 metrów od ulicy" A mieszkańcy Wrocławskiej, Harcerskiej i Katowickiej już tak mają i jakoś nie narzekają. Wstyd!

 • Piotr | 23/08 godz. 12:52

  Art. 69. fin. publ. obowiązek zapewnienia prawidłowego funkcjonowania kontroli zarządczej ust.1 Zapewnienie funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej należy do obowiązków: pkt 2 wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Dlatego za remont kanalizacji w Szkole SP 16 - odpowiada prezydent miasta. To prezydent miasta rozporządza budżetem i to on wnosi do Rady Miasta wnioski o prowadzenie np. remontów w szkołach. Jak otwieramy szkolę po kapitalnym remoncie to prezydent robi s więcej »obie fotę, jak jest syf to wina dyrektora szkoły.

 • do wpisu 0026 | 23/08 godz. 12:36

  Radny ma obowiązek podejmować tematy, które wskazują mu wyborcy. Brawo p. Szereda, że interesuje się pan szkołą na Moszczenicy ale także starszymi mieszkańcami z ulicy Pomorskiej, którzy zostaną skazani na mieszkanie przy czteropasmowej drodze i to w odległości (nasz budynek)15 metrów od ulicy.

 • Kret | 23/08 godz. 10:36

  I zrobiła się z tego polityczna hucpa.
  Przecież to nie prezydent osobiście nadzoruje takie kwestie, a urząd jako taki.
  No ale jak pracują tam emeryci z mentalem rodem ze złotych czasów PZPR to jest jak jest.
  Teraz zacznie się spychologia, szukanie winnych i dopiero teraz wybije szambo.
  Smutne jest to, że nawet takie sprawy w JZ musimy załatwiać za pomocą mediów. A partyjniakom przypominam tylko, że odpowiadacie przed obywatelami miasta, a nie partyjnymi zwierzchnikami. Macie działać na rz więcej »ecz miasta i rozwoju, a nie na rzecz politycznego kapitału, który zbija się na takich "akcjach".

 • król | 23/08 godz. 09:36

  Ważniejszy dla Hetmanowej był wybieg dla psów za ok. 400 tys. zł, nieznaczna część OWN za ok. 8,5 miliona złotych niż stan i wygląd szkół. Ponadto ważniejsze są pikniki i kiermasze niż zdrowia i życie dzieci. Myśli tak jak opozycja w sejmie.

 • nauczycielka | 23/08 godz. 09:33

  Urzędnicy tak się spieszą jak z remontem kapitalnym SP 17 od 2003 obiecali i robili różne projekty, a zaczęli dopiero 2019 r.

 • rodzic | 23/08 godz. 08:40

  Proszę zobaczyć kto pracuje w tym magitracie. Znaczna częśc to gieriacja. Przejrzałe pryki biorą co miesiąc wielkie emerytury i duże wypłaty z tut. budżetu miasta. Nic nie robią a miasto płynie i jest w ruinie. Szkołę zamkną ale co ich to obchodzi - ważniejsze imprezki i promocja siebie bo za 4. lata wybory.

 • w temacie | 23/08 godz. 07:16

  Podobno dyrektorka już została przesłuchana w tej gówninej sprawie. Ciekawe jaką karę jej wymierzą za ten szum medialny?

 • kolega | 23/08 godz. 06:39

  Mieszkaćy powinni wziąć taczkę i wóz drabiniasty żeby wywieżc prezydenta oraz jego zastępcę odpowiedzialnego za sprawy inwestycji oraz naczelnika oświaty za kompletny brak rozeznaia i nadzoru nad placówkami oświatowymi. Zarabiają wielką kasę z nazych podatków i nic nie robią. Mosty się roozpadają, drogi zastawiają i na czyszczenie deszczówki do wodociągów wielkie kwoty dają i bawią się. Miasto po deszczu zalane teraz zasrane i codziennie zakorkowane!!!!!

 • | 23/08 godz. 00:26

  Szereda masz pole do popisu a nie jakieś niepotrzebne ekrany!

 • Ojciec | 22/08 godz. 21:39

  Wina jest tylko i wyłącznie po stronie byłej wieloletniej Pani dyrektor Masłowskiej. To za jej kadencji szkoła stała się ruiną. Kadra pedagogiczna to jakieś nieporozumienie oczywiście są wyjątki. Ale jeżeli chodzi o stań techniczny szkoły to tylko zasługa tej Pani. Gdzie druga taka szkoła gdzie nir można było korzystać z sali gimnastycznej po lekcjach. Pani dyrektor nie udostępniła bo się zniszczy!!! Można było wynajmować odpłatnie i sala zarobiła by na siebie i może na kanalizację. Jej należy d więcej »obrać się do su.....y.

 • | 22/08 godz. 18:45

  znajac zycie, po glowie dostanie dyrektor mimo ze wydzial iki mial to w swoich kompetencjach. Ale wydzial geriatryczny tak zalatwia sprawy

 • Anna | 22/08 godz. 17:57

  My rodzice czekamy na rozwiązanie problemu konkretne!!!! Bo chodzi o ZDROWIE naszych dzieci. Może dzieci będą uczyły się w urzędzie a urzędnicy w szkole na Moszczenicy posiedza???

 • Sabina | 22/08 godz. 17:26

  I ja mam dziecko od września wysłać do szkoły? Do smrodu? No chyba coś się tym urzędasom pomieszało, prosić sanepid o przesunięcie terminu? To przedłużyć wakacje dla dzieci. Może wozić mamy do centrum bo przecież rodzice innych obowiązków nie mają to mogą jeździć, tylko pytanie gdzie? Skandal to mało powiedziane, 21 wiek a w szkole gówniana sprawa.. no ale przecież Moszczenica to nie centrum Jastrzębia, tam może śmierdzieć bo to obrzeża.

 • moszczenianka nowa | 22/08 godz. 16:35

  Jakies przeklamania sa w wypowiedzi pani rzecznik UM. Sluzby przyjechaly dopiero w czwartek i tylko wypompowaly szambo. Zadnych przeswietlen itp. Znowu na tym się skonczy, a szkola nadal bedzie tonela w szambie.
  Jak rodzice nie wezma sprawy w swoje rece, to nikt nie pomoze, UM umyje rece i zwali wszystko na dyrekcje szkoly

 • mieszkanka | 22/08 godz. 16:33

  Hej! Czy tak przypadkiem od trzech lat dyrekcja szkoły starała się o pieniądze na remont kanalizacji i modernizację izolacji fundamentów. Na ten rok była przyznana kwota bodajże 100 tys złotych. Czy ta inwestycja została zrealizowana.

 • Amen | 22/08 godz. 14:44

  Teraz nagle się obudził nasz urząd, kiedy media poruszyły sprawę? Prawde mówiąc, to nie wina prezydent, tylko wydziału z V piętra, a ściśle jego naczelniczki. Robi w konia wszystkich, prezydentce kit wciska. Rżnie głupa jak mało kto, a Hetmanowa jej ufa...

 • pupil | 22/08 godz. 14:09

  Naczelnik wydziału inwestycji od ok. 10 lat bierze emeryturę i wypłatę z urzędu, więc ,a wszystko w rzici. Wydział edukacji też bele jaki na czele z vel andrzejek. Hetmanowa zajmuje się imprezami na zakończenie lata. Ponad połowa pracowników to ludzie sąsiednich miast i gmin. Nikt z nich nie będzie dbał o ten jastrzębski grajdoł. Wybraliście na prezydenta dyrektorkę z koczkiem więc macie bez przerwy żniwa!!! NIe dość, że w ruinie to teraz w wielkim smrodzie.

 • Mieszkaniec | 22/08 godz. 12:58

  W tej sprawie Niech pani prezydent zwróci się do Euro poszła pana Buzka może on jej pomoże tak ładnie się z nim fotografowała najpierw zniszczył miasto zakłady pracy pozamykał a teraz przyjechał je uzdrowić niech tak jak zamknął kopalnie moszczenice zamknie szkołę w moszczenicy wtedy pewnie będzie zadowolony że takie coś jak Sołectwo Moszczenica już nie istnieje Takich mamy europosłów miasto mieszkańcy wybrali go do Parlamentu Europejskiego wstyd dla miasta ludzie którzy tu mieszkają Pewnie nie więcej »wiedzą co dla miasta jastrzębie-zdrój zrobił Jerzy Buzek zniszczył w jastrzębiu kolej zniszczył kopalnie a teraz jest wielkim nowym inwestorem i myśli że odbuduje to miasto i że to miasto powstanie z kolana już troszeczkę za późno

 • OKO | 22/08 godz. 12:47

  O problemach z kanalizacją w SP 16 w Moszczenicy było wiadomo od trzech lat. W czerwcu tegoż roku Sanepid wydała nakaz usunięcia usterki (wylanie fekali w piwnicy ) do 31 sierpnia 2019 pod groźba zamknięcia placówki szkolnej. Do czasu interwencji Radnych do szkoły z Urzędu Miasta nikt nie zaglądną. Jak się zrobiło w mediach wile halo to okazuje się że winna będzie pani dyrektor. A nie pani naczelnik z inwestycji, która a dzisiaj się pofatygowała osobiści ten smród wyczuć i bajzel obejrzeć. SKAN więcej »DAL pani prezydent.

 • Moszczyniok | 22/08 godz. 11:56

  Jaki sołtys takie Sołectwo Jaki prezydent takie miasto A może ten pan cię zainteresuje co wisi we wsi na każdym płocie ile to on nie zrobił dla miasta jaki to nie jest aktywny jak nie jest go wstyd wisieć na każdym płocie może w końcu zajmie się najgorszym sołectwem w mieście moszczenicy nawet dożynek nie ma gdzie zrobić bo wiata niedokończona wstyd wstyd i wstyd a on rozwiesza się po płotach Sławek twoje Moszczenica wstyd

 • | 22/08 godz. 11:49

  Najaktywniejszemu to pewnie plany pokrzyżowało bo chciał w tej placówce zorganizować kolene dyktando miejskie, a (p)oseł konkurencyjnej opcji politycznej już pewnie wystrugał jakiś baner reklamowy, że zafundował boisko piłkarskie przy PP16 o ile tam jest.

 • Robert | 22/08 godz. 11:42

  Matusiak rzadzi miastem, czy Hetman z najaktywniejszym z PO? Coś Ci się kolego pomieszało w głowie

 • Krzys | 22/08 godz. 10:30

  A co na to poseł Matusiak. Zrobi on coś dla miasta wkoncu ?

 • jasnet.pl | 22/08 godz. 09:23

  Komentarze do tego tekstu zostały wyłączone! Minął okres dodawania komentarzy.

zobacz wszystkie komentarze

zamknij

WIADOMOŚCI

więcej wydarzeń

NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE

KALENDARZ WYDARZEŃ

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Pliki cookie pozwalają na poznanie twoich preferencji na podstawie zachowań w serwisie. Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Poznaj szczegóły i możliwości zmiany ustawień w Polityce Cookies
Zamknij X