Autobus elektryczny na jastrzębskich drogach

Międzygminna Komunikacja Autobusowa (były PKM Jastrzębie) od niedzieli, 18 kwietnia, testuje autobus elektryczny. Jeszcze przez trzy dni będzie przewoził pasażerów na liniach jastrzębskich i w gminach ościennych. We wtorek autobus elektryczny pojawi się na linii C18, natomiast w środę i czwartek na liniach: C10, C18, C13, C17, S16.

fot. MZK

Pojazdem testowym o długości 8,5 metra może podróżować jednocześnie 65 pasażerów, w tym 23 na miejscach siedzących. W rygorze epidemicznym może to być łącznie 20 osób, przy założeniu, że zajęta jest połowa miejsc siedzących. Autobus wyposażony jest w baterie o pojemności 142 kWh, które wystarczają na pokonanie 140 km.

Testowanie autobusu elektrycznego w Jastrzębiu-Zdroju to element szerszego projektu, który zamierza realizować Międzygminna Komunikacja Autobusowa. Wniosek przedsiębiorstwa, już kilka miesięcy temu, trafił do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach projektu „Zielony Transport Publiczny” jest szansa na pozyskanie środków na zakup pięciu autobusów elektrycznych. Decyzja powinna zapaść do wakacji. Wówczas MKA zapłaci jedynie 15 procent kosztów z możliwością ich spłaty w ramach preferencyjnej pożyczki. Koszt jednego „elektryka” to około 2,5 mln zł.

Niezależnie od wyników konkursu, MKA ogłosiła przetarg na zakup 7 nowych autobusów spalinowych o najwyższym standardzie emisji spalin. Jest szansa, że pojawią się na drogach Jastrzębia-Zdroju już w sierpniu.

Autobus elektryczny – rozkład jazdy

20 kwietnia

C18 – 12.00 z Dworca Arki Bożka i 12.20 z Armii Krajowej WORD

21-22 kwietnia

C10 – 4.55 z Dworca Arki Bożka i 5.20 z KWK Jas-Mos

C18 – 6.25 z Dworca Arki Bożka i 6.45 z Armii Krajowej WORD

C13 – 7.10 z Dworca Arki Bożka i 7.55 z KWK Jas-Mos

C17 – 8.25 z Dworca Arki Bożka i 8.45 z KWK Jas-Mos

S16 – 12.50 z Chlebowa Pętla i 14.10 z KWK Borynia oraz 15.05 z Chlebowa Pętla i 15.51 KWK Borynia

Uwaga! Podana lista może ulec zmianie ze względów technicznych.

(źródło: MZK)

 1. To z waszych podatków , to Wam zabierają połowę wynagrodzenia min na na takie „niezbedne” potrzeby jak elektryczny autobus .

 2. Pojemność akumulatorów podaje się w jednostce „Ah” ewentualnie kAh ale tu na pewno takiej pojemności nie ma.
  A „kWh” to zużycie na przykład energii elektrycznej w domu lub po przeliczeni z „m3” i współczynnika mocy, życie gazu ziemnego na gospodarstwie domowym.

  1. Głupoty piszesz- zerknij do danych wszystkich producentów akumulatorów w samochodach elektrycznych – wszyscy podają w kWh.

   1. Bo ktoś skopiował z błędem i wszyscy to powielają. Nie pierwszy raz.
    Kup sobie akumulator do swojego wieśwagena o pojemności ileś tam kWh po prostu sprzedawca cię wyśmieje z miejsca. A tu to samo to też akumulator tylko że winnej technologii.

 3. „Niezależnie od wyników konkursu, MKA ogłosiła przetarg na zakup 7 nowych autobusów spalinowych o najwyższym standardzie emisji spalin.”

  Gdzie mozna zobaczyc jakiekolwiek informacje o tym przetargu?

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry