Chciał sprzedać wózek. Mógł stracić kilkadziesiąt tysięcy…

Oszuści komunikują się za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Najpierw rozmowa przebiega „normalnie”, jednak potem fałszywy kupujący wysyła sprzedawcy link, który przekierowuje go na witrynę udającą OLX. Ma to być element finalizacji transakcji. Sprzedawca proszony jest o podanie danych z karty płatniczej, na którą mają „podobno” zostać przelane środki ze sprzedaży.

fot. pixabay

To już kolejna próba oszustwa w naszym mieście. W niedzielę jastrzębianin odświeżył na portalu OLX ogłoszenie o sprzedaży wózka i od razu potencjalny nabywca nawiązał z nim kontakt za pośrednictwem wspomnianego komunikatora. „Kupujący”, po krótkiej rozmowie, wysłał link, gdzie miało dojść do finalizacji transakcji. W trakcie wypełniania formularza, gdy trzeba było podać trzy cyfry karty bankomatowej oraz numer pesel, mężczyzna zorientował się, że może to być próba oszustwa. W tym samym czasie dostał SMS-a z banku z prośbą o potwierdzenie transakcji na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jastrzębianin, oczywiście, nie potwierdził tej transakcji i natychmiast zablokował kartę bankomatową. Dzień później miała miejsce analogiczna sytuacja.

„Pamiętaj! Weryfikuj, kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Nie daj się oszukać!” – apelują jastrzębscy policjanci. (źródło: KMP Jastrzębie-Zdrój)

 1. Don Chuan Delamor

  Sa zakladane w „specjanych” bankach badz portalach albo jeszcze przelew na kryptowaluty. Mozliwosci jest wieeeeeele. Wystarczy poszukac w necie.

 2. Ja nie rozumie jednego. Pieniądze przelane są na konkretne konto, czy ono jest z kosmosu że nie idzie dojść kto to ma. Tyle rzeczy potrafią odtworzyć ze skasowanego komputera, namierzyć podkładającego bombę, tylko kto pobrał albo wystawił kredyt na fałszywe nazwisko tego nie idzie zlokalizować.

  1. Takie konta przestępcy zakładają na tzw. słupa, zwykle pijaczka, który za flaszkę założył sobie konto, a operacje na tym koncie wykonuje oszust. I już nie do namierzenia.

  2. Mój sposób na oszustów jest BARDZO PROSTY!!!
   Zawsze sobie drwię z takich złodziejaszków i podaję im zmyślone pesele, numery kart itd.
   Bardzo się denerwują oszuści, jak ktoś inny ich „oszukuje”. Jeden nawet mi groził, ze robię go w balona:-)
   Więcej luzu rodacy, i rozumu.

   1. Poczekaj jak cię kiedyś wyluzują to się będziesz śmiać baranim głosem. A w balona to mogą nawet zrobić tez członkowie rodziny a nie oszuści nie raz sie słyszy o takich przypadkach.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry