Czeka nas bezrobocie, ubóstwo i odpływ ludności?

Anna Hetman, szefowa Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce i prezydent Jastrzębia-Zdroju, wskazała, że prace nad umową społeczną dla górnictwa trwały kilka miesięcy i od początku brali w nich udział przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych, przedsiębiorstw górniczych oraz związków zawodowych.

„Stowarzyszenie jako reprezentant gmin górniczych zostało doproszone do rozmów nad umową dopiero w lutym 2021 roku, gdy w znacznym stopniu dokument ten był już przygotowany. Podczas kilku spotkań postulaty zgłaszane przez przedstawicieli samorządów nie były brane pod uwagę. W tej sytuacji trudno mówić o poważnym potraktowaniu mieszkańców gmin górniczych” – podkreśla Anna Hetman.

Jak zauważa portal nettg.pl, z perspektywy gmin górniczych chyba najistotniejszy jest III rozdział dokumentu, który niebawem ma zostać podpisany. To w nim jest właśnie mowa o powołaniu specjalnego Funduszu Transformacji Śląska.

Prezydent Hetman dodaje, że za przygotowanie ustawy powołującej wspomniany fundusz ma odpowiadać strona społeczna, którą w tym dokumencie stanowią związki zawodowe. W jej opinii mogą rodzić się obawy o jednostronne spojrzenie na zagadnienie.

„W końcowym rachunku to samorządy górnicze zostaną z problemem transformacji regionu, a nie związki zawodowe. Transformacja to nie tylko zamknięcie kopalni i zabezpieczenie socjalne dla górników, a przede wszystkim zagospodarowanie terenów poprzemysłowych, przyciągnięcie nowych inwestycji zapewniających rozwój, przeorganizowanie dotychczasowego systemu społecznego, przekształcenie gospodarcze regionu. To ostatecznie samorządy poniosą konsekwencje, które niesie transformacja, takie jak bezrobocie, odpływ ludności i ubożenie społeczeństwa” – ocenia szefowa SGGP. (źródło: nettg.pl)

 1. To jest fakt od wielu tak, Pani Prezydent.
  Prosze nie pozorowac dzialan w ramach jakiego zwiazku, tylko przyznac sie odpowiedzialnie do 7-letniego nierobstwa.

 2. To miasto już od 20 lat skazane jest na upadek po pierwsze tym miastem zawsze kreowali się klakierzy i nieudacznicy patrzący tylko na własny swój nos .Biurokracja i branie nieswojej kasy to zawsze tu było i jest nadal szkoda zmarnowanych lat na tanie gadanie puste aby utrzymać się u władzy.Aż szkoda ze tylu młodych ludzi musi lub musiało się wyprowadzić z braku perspektyw i pracy bo niekażdy chce pracować na kopalni gdzie inne zakłady to co ze szkody górnicze pani prezydent i jej świta niepotrafią myśleć inwestor to nie wszystko ale o zarząądzeniu to im daleko miernych polityków mamy niestety niechce się tu wypowiadać bo itak to nic niezmienì szkoda mi tych ludzi co liczą na rozwój ekonomiczny brak kolej brak zakładów pracy ciekawi mnie jedno kiedy będą zblizać się kolejne wybory prezydenckie jak ludzie poraz kolejny dadzą się nabrać na puste słowa i puste obietnice bez pokrycia kto jest mądry ten juz z tąd wyjechał dawno.

 3. Brak wiedzy i niekompetencja aż bije po oczach w tych nieudolnych komentarzach. Zanim naplujesz na rządzących w naszym mieście, napisz co ty zrobiłeś dla swojego środowiska. Anonimowo klepać w klawiaturę potrafi każdy pierwszak. To takie prymitywne. Ciągle źle i źle. To się wyprowadź tam, gdzie jest lepiej. Nikt nie będzie za tobą płakał.
  Teraz już wiem, dlaczego jest tak mało wejść na ten portal. Same malkontenty otumanione nienawiścią.

  1. Nie da się nic zrobić , bo narzucasz swoją ideologię, innym. Co mają robić i myśleć. Klepiąc pod różnymi psełd. jedno i to samo.
   Zawalili od czasu Janeckiego. Bo miastu są potrzebni na stanowisku ludzie, po zarządzaniu i ekonomii, a nie humaniści. Ci ostatni sprawdzają się w dziale kulturalnym. A co z naszymi radnymi. Ludzie bez pomysłów, polotu. Garstka ludzi coś działa. Latami kasa wydawana na 3 planowe rzeczy, zamiast na istotne sprawy. Czyli rozwój lokalnego biznesu. Inne miejsca pracy.

 4. Pani Prezydent tutaj trzeba zorganizować miejsca pracy a nie otwierać nikomu nie potrzebną klasę lotniczą w ZS2. Tym sposobem pozbędzie się Pani młodych z tego miasta, którzy nie przewidują przyszłości na kopalni. To jest straszne że po godzinie 4 rano, po 12 w południe i po 20 wieczorem tłumy autobusów jadą z ludźmi do Czech do pracy z naszego pięknego miasta, bo co mają zrobić ? Za chwile ktoś napisze że są miejsca pracy w Żorach, może i są ale zarobki marne i do tego pełno rządzących się Ukraińców w firmach. Tu w Jastrzębiu potrzeba poważnego inwestora a nie kolejnej pseudo-galeryjki na Podhalańskiej. Czas leci a ludzie przestaną wracać

  1. Spójrzmy prawdzie w oczy, tutaj nie będzie żadnego poważnego inwestora. Nikt o zdrowych zmysłach nie zaryzykuje robić cokolwiek na szkodach górnichych. Ta upadająca osada jest skazana na niebyt. Nie będzie kolei, nie ma uczelni.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry