„Górnictwo będzie z nami do końca ludzkości”

W kopalni Pniówek odbyło się seminarium dotyczące projektu Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Górnictwa. Projekt realizowany pod auspicjami Instytutu Badań Edukacyjnych prowadzi konsorcjum złożone z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej oraz spółka JSW Szkolenie i Górnictwo.

Górnictwo będzie z nami zawsze, aż do końca historii ludzkości na planecie Ziemia albo jeszcze dłużej” (fot. JSW)

Do tej pory w Instytucie Badań Edukacyjnych powstało osiem projektów sektorowych ram kwalifikacji dla: turystyki, bankowości, telekomunikacji, budownictwa, sportu, mody, usług rozwojowych oraz IT. Kolejnym sektorem dla którego zostaną przygotowane sektorowe ramy kwalifikacji jest właśnie górnictwo.

„W imieniu zarządu JSW chcę powiedzieć, że dla nas praca górnika to przede wszystkim praca bezpieczna. Sprawą oczywistą jest wydajność i ekonomia, ale bezpieczeństwo górników leży nam wszystkim najbardziej na sercu. Myślę, że podwyższanie kwalifikacji i stwarzanie coraz lepszych warunków pracy dla naszych górników to nasz zasadniczy cel. Chcemy tego z całego serca i uważamy, że to jedna z najważniejszych rzeczy, które są przed nami” – mówił Włodzimierz Hereźniak, otwierając seminarium prezes Zarządu JSW.

Później głos zabrał prof. Marek Cała, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH, podkreślając, że w ostatnim czasie słyszymy głosy, że „trzeba zamknąć to górnictwo”.

„Pytanie, skoro zamykamy to złe i niewygodne górnictwo, to po co nam sektorowe ramy kwalifikacji dla tego górnictwa. Otóż, na tej sali wszyscy wiemy, że nie zamykamy górnictwa. Częściowo je ograniczamy, natomiast górnictwo będzie z nami zawsze, aż do końca historii ludzkości na planecie Ziemia albo jeszcze dłużej. Dlaczego sektorowe ramy górnictwa? Z trzech zasadniczych powodów. Po pierwsze, górnik technik czy inżynier górnik musi być doskonale wykształconym pracownikiem świadomym ryzyk, które w tej pracy występują. Musi mieć wszelką wiedzę, żeby pracować w sposób bezpieczny. Drugi powód jest taki, że te sektorowe ramy kwalifikacji będą naszą tarczą ochronną podczas procesu deregulacji w górnictwie, do których już różne sfery się przymierzają. Będziemy mieli swoją własną tarczę przeciw temu. Trzeci powód to fakt, że w ciągu najbliższej dekady technik czy inżynier górnik to będą jedne z najbardziej elitarnych zawodów w Polsce” – powiedział profesor Cała.

W ramach projektu prowadzone są konsultacje wśród przedstawicieli branży górniczej. Wykorzystywane są ankiety, wywiady pogłębione i zajęcia warsztatowe. Projekt zakończy się 30 września 2020 roku, a jego efektem będzie utworzenie Sektorowych Ram Kwalifikacji dla Górnictwa.

Na zakończenie seminarium odbył się panel dyskusyjnym, w którym wzięli udział: Adam Mirek, prezes WUG, Artur Dyczko, wiceprezes JSW, prof. Marek Borowski z AGH, Antoni Augustyn, wiceprezes JSW SiG, Andrzej Żurawski i Aleksandra Wojciechowska z Instytutu Badań Edukacyjnych, Andrzej Sączek z Polskiej Grupy Górniczej oraz Piotr Tokarz z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku.

Wszyscy dyskutanci zgodnie uznali, że określenie Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla Górnictwa jest niezbędne.

„Chciałbym, aby Polska stała się kuźnią kształcenia dla światowego górnictwa. Musimy pamiętać o tym, że górnictwo, w jakim przyszło nam pracować, w Europie już nie znajdziemy. Dlatego doświadczenie ludzi, którzy teraz pracują w naszych kopalniach, są wartością samą w sobie. W związku z tym ramy, które tutaj zostały określane, powinny też obejmować wykorzystanie tego potencjału” – powiedział Artur Dyczko, wiceprezes ds. technicznych i operacyjnych JSW.

Wśród ekspertów zaangażowanych w realizację projektu znajdują się reprezentanci AGH, KGHM Polska Miedź, PGNiG, LW Bogdanka, JSW, PGE, JSW Innowacje, GIPH, WUG i GIG.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Również warto przeczytać
"Nie chcemy takich wrzodów..."
5e9d3d72
W ostatnim wydaniu gazety „Twoja Spółdzielnia” zająłem się tematem patologii. Patologia z narkotykami w tle. To nie tylko indywidualne zażywanie narkotyków, to również dilowanie, awantury pod wpływem substancji psychotropowych, zagrożenia...
Beton i jeszcze raz beton...
IMG_20221123_130005
„Od kilku lat trwa rewitalizacja Parku Zdrojowego. Wydano miliony złotych. Ale czy efekt końcowy będzie oczekiwany przez mieszkańców?” – zastanawia się nasz Czytelnik. „Już teraz widać, że jest to tak...
Gdzie parkować?
e2ddd999
„Gdzie parkować?” Do kogo tak naprawdę zaadresować to odwieczne pytanie? I czy udzielone odpowiedzi zadowolą jeszcze kogokolwiek? Fakt, że problem ten dotyczy nie tylko naszego miasta, nie stanowi tu zbytniego...
Dlaczego piesi giną na pasach?
35-692857
Gdzie przechodzący przez jezdnię powinien bać się o swoje życie? I to do tego stopnia, żeby w myślach gorączkowo „klepać zdrowaśki”? No cóż, może wydać się to nieco kuriozalne, ale...
"My, jako policja, służymy ludziom..."
66-709479
„Głównie chodzi o to, żeby mieszkańcy poczuli, że mają wpływ na swoje bezpieczeństwo, a my, jako policja, służymy ludziom…” Te szczególne słowa wybrzmiały swego czasu w sali jastrzębskiego magistratu i...
A patriotyzm?!
b57fabfc
Kilka miesięcy temu obchodziliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego. Przed nami, już za kilka dni, Narodowe Święto Niepodległości. A gdzieś w tle – pytanie o patriotyzm. Co tak naprawdę dla nas znaczy?...
Przewiń do góry