Jak świętować, to tylko w Bziu!

W sobotę, 3 lipca, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Bziu wraz z zaproszonymi gośćmi świętowali 60. jubileusz powstania koła. Rocznica przypadała w 2020 roku, jednak ze względu na pandemię, świętowanie przesunięto na ten rok.

fot. Marcin Wójcik

W uroczystych obchodach uczestniczyły członkinie i członkowie koła w odświętnych, śląskich strojach ludowych, proboszcz tutejszej parafii – ks. Janusz Rudzki, prezydent Anna Hetman oraz przedstawiciele władzy miejskiej i sołeckiej, a także innych organizacji, w tym zarządów KGW z sąsiednich sołectw. Obchody były niezwykle uroczyste, a organizatorzy zadbali o liczne atrakcje, występy i pokazy artystyczne. Wspominano także bogatą historię KGW.

Koło Gospodyń Wiejskich w Bziu rozpoczęło swoją działalność 30 czerwca 1960 roku. Do organizacji wstąpiło 40 mieszkanek Bzia, a przewodniczącą została sołtys dzielnicy Bzie Górne – Cecylia Malcher.

Obecnie Koło zrzesza 55 członkiń. Przewodniczącą jest Daniela Miech, a w skład Zarządu wchodzą: Anna Gawełczyk oraz Jolanta Domaradzka. Jest to młodsze pokolenie tutejszych gospodyń, jednak do organizacji należą również bardziej doświadczone i zasłużone kobiety, od kilku dekad związane z Kołem, między innymi: Krystyna Matera, Maria Piasecka, Irena Myrczek oraz Irena Polnik.

KGW aktywnie promuje i kultywuje śląskie tradycje i zwyczaje. Panie uczestniczą w korowodach dożynkowych, świętach państwowych i kościelnych, prezentując się w odświętnych strojach ludowych. Biorą udział w miejskim konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo” oraz w jarmarkach wielkanocnych i bożonarodzeniowych, przygotowując tradycyjne dania kuchni śląskiej. Tradycją stały się też coroczne zabawy „babski comber”. Wieloletnim zwyczajem są także coroczne wyjazdy na pielgrzymki do Piekar Śląskich czy na Górę św. Anny.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry