Jastrzębie-Zdrój. Miasto bez rynku i przeszłości?

fot. Marek Wróbel

List Piotra Szeredy, przewodniczącego Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój do Anny Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju:

Szanowna Pani Prezydent,

zapewne zgodzi się Pani ze mną, że toczenie sporów to jedno z ulubionych zajęć Polaków. Szczególnie jeżeli temat dyskusji stanowią treści ideologiczne i kulturowe. Nic więc dziwnego, iż różnica zdań w kwestii wyboru instytucji odpowiedzialnej za sprawowanie opieki nad historią miasta Jastrzębie-Zdrój nadaje debacie miejskiej co raz bardziej wrogiego charakteru.

Przyznaję, inicjatywa stworzenia Instytutu w budynku łaźni po kopalni KWK „Moszczenica” to pomysł nowatorski, mogący stanowić ciekawą propozycję – nie tylko dla mieszkańców, ale też osób przyjezdnych. Wykorzystanie przemysłowej zabudowy, uatrakcyjnienie jej przez nowoczesne rozwiązania techniczne, nadanie zarówno funkcji edukacyjnej, jak i rozrywkowej, stanowiącej jednocześnie miejsce zatrudnienia? Trudno nie przyklasnąć takiej idei. Niestety, Pani Prezydent, czuję się zobowiązany zwrócić Pani uwagę na jedno „ale”…

W tym przypadku „ale jakim kosztem?” Przewrotnie nie chodzi mi o pieniądze, ponieważ, jak obydwoje wiemy, ta inwestycja jest już zabezpieczona pod względem finansowym. Nie rozumiem jednak, dlaczego Pani ambitny projekt ma być realizowany kosztem Muzeum, dokładniej Galerii Historii Miasta? Ta instytucja dla kontrastu usytuowana w uzdrowiskowej części miasta, skupiona na pozyskiwaniu, gromadzeniu, katalogowaniu i zabezpieczaniu dorobku historyczno-kulturalnego ma paść ofiarą opisanego wcześniej, a promowanego przez Panią „nowoczesnego rozwiązania”.

W tym momencie dochodzimy do sedna dyskusji toczącej się w naszym mieście. Czy jako mieszkańcy skłaniamy się bardziej ku przeszłości i tradycji, wybierając Muzeum, czy też przyszłości i nowoczesności popierając Instytut?

Ja wolałbym Panią zapytać, czy jakikolwiek racjonalny wybór w tej sytuacji jest możliwy? Osobiście muszę przyznać słuszność zwolennikom obu instytucji. Jastrzębie Zdrój potrzebuje unowocześnienia i ciekawych propozycji, nie powinno się to jednak odbywać bez poszanowania historii i kultury miasta. Oba przedsięwzięcia mają zupełnie różne funkcje i charaktery działania oraz oddzielne finansowanie. Skąd więc pomysł, by kruszyć o nie kopie?

Szanowna Pani, możemy oczywiście zachłysnąć się duchem nowoczesności, bo tak jest najłatwiej, ale pozwolę sobie przypomnieć, że mamy w tym temacie spore doświadczenie. Zaaferowani rozwojem budownictwa mieszkaniowego zostaliśmy miastem bez rynku, a zmotoryzowanie mieszkańców zupełnie niepotrzebnie kosztowało nas odcięcie od transportu kolejowego. Idąc tą drogą, czy mamy być też miastem bez muzeum? Przecież to właśnie Galeria Historii Miasta jak żadna inna instytucja skupia się na oddaniu jego lokalnego charakteru.

Doceniam chęć unowocześniania, ale nie kosztem podstawowych standardów, do jakich bez wątpienia należy zabezpieczenie historii Jastrzębia-Zdroju naznaczonego, przypomnę tylko, na przykład przez patos zawodu górnika, historię uzdrowiskową czy działalność „Solidarności”.

Próba emocjonalnego zabarwienia dyskusji i nakłanianie mieszkańców do dokonania wyboru jest więc w moim odczuciu niepotrzebną manipulacją. Jastrzębie zasługuje zarówno na swoją przeszłość jak i przyszłość. Rozwój miasta nie powinien być więc traktowany jak konkurs, w którym zwycięzca może być tylko jeden.

Kończąc, życzę powodzenia w Pani pracy nad rozwojem naszego wspaniałego miasta, prosząc jednocześnie, aby był to zawsze zrównoważony rozwój.

Z wyrazami szacunku

Piotr Szereda

  1. Przecież ta galeria ma zostać tylko przeniesiona, a nie likwidowana. To jakaś zła retoryka. O tej galerii mało osób wie, więc nikt płakał nie będzie, a zresztą o co bicie piany? Nikogo nie zwalniają, tylko przenoszą w inne miejsce. Sztuczny hałas.

    1. A dokąd przeniesiona? Do łaźni na Moszczenicy? Przecież teraz jest tam sterta gruzu. Trochę potrwa zanim to odbudują, a GHM ma się wynieść do końca roku. Nie siej wrogiej propagandy.

      1. Należy zrobić wszystko żeby się nie przeniosła, stanowi integralną, tematyczną część parku.Należy ją ulepszyć i rozwinąć. Np. Makieta, odgłosy dawnego parku, orkiestry, jak jest to w innych największych muzeach. Na Moszczenicy niech robią zbiory węgla, historię Solidarności, geologię itd. Kto to w UM wymyślił żeby zmieniać, przenosić? Czyj to pomysł?

    2. Ze strony Urzędu Miasta brak informacji na jak długo Galeria Historii Miasta będzie zamknięta gdyby: 1. wróciła po remoncie Łazienek II to trzy lata, 2. została przeniesiona do budynku Spółka Bracka to pięć lat.

  2. A nie chodziło czasem o etos zawodu górnika ? bo użycie słowa patos, to tak jakby ktoś powiedział ,że coś fizjologom się nawet nie śniło.

  3. W Jastrzębiu na zawarcie związku małżeńskiego decyduje się z roku na rok mniej par. W 2015 roku, ślub konkordatowy zawarło 240 par. Odbyły się też 202 śluby cywilne w Urzędzie Stanu Cywilnego. To może warto znaleźć jedną salę na śluby cywilne, a nie likwidować Galerii Historii Miasta. Warto aby nasza GHM stała się pełnowartościowym muzeum. To nie kosztuje to tylko decyzja administracyjna. A co z nie wykorzystanymi w godzinach dopołudniowych ( godziny zawierania związków małżeńskich) w salami tzw. Domu Zdrojowego w parku?

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Również warto przeczytać
"Nie chcemy takich wrzodów..."
5e9d3d72
W ostatnim wydaniu gazety „Twoja Spółdzielnia” zająłem się tematem patologii. Patologia z narkotykami w tle. To nie tylko indywidualne zażywanie narkotyków, to również dilowanie, awantury pod wpływem substancji psychotropowych, zagrożenia...
Beton i jeszcze raz beton...
IMG_20221123_130005
„Od kilku lat trwa rewitalizacja Parku Zdrojowego. Wydano miliony złotych. Ale czy efekt końcowy będzie oczekiwany przez mieszkańców?” – zastanawia się nasz Czytelnik. „Już teraz widać, że jest to tak...
Gdzie parkować?
e2ddd999
„Gdzie parkować?” Do kogo tak naprawdę zaadresować to odwieczne pytanie? I czy udzielone odpowiedzi zadowolą jeszcze kogokolwiek? Fakt, że problem ten dotyczy nie tylko naszego miasta, nie stanowi tu zbytniego...
Dlaczego piesi giną na pasach?
35-692857
Gdzie przechodzący przez jezdnię powinien bać się o swoje życie? I to do tego stopnia, żeby w myślach gorączkowo „klepać zdrowaśki”? No cóż, może wydać się to nieco kuriozalne, ale...
"My, jako policja, służymy ludziom..."
66-709479
„Głównie chodzi o to, żeby mieszkańcy poczuli, że mają wpływ na swoje bezpieczeństwo, a my, jako policja, służymy ludziom…” Te szczególne słowa wybrzmiały swego czasu w sali jastrzębskiego magistratu i...
A patriotyzm?!
b57fabfc
Kilka miesięcy temu obchodziliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego. Przed nami, już za kilka dni, Narodowe Święto Niepodległości. A gdzieś w tle – pytanie o patriotyzm. Co tak naprawdę dla nas znaczy?...
Przewiń do góry