JSW: Akcja zakończona sukcesem

600 dawców, 190 litrów krwi i 56 litrów osocza – oto wynik dwudniowej, barbórkowej akcji zorganizowanej wspólnie przez JSW oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

Co roku o tej porze górnicy świętują Barbórkę. Pandemia koronawirusa spowodowała jednak, że tłumne biesiady i karczmy piwne nie odbędą się. Zamiast tego górnicy postanowili wziąć udział w akcji oddawania krwi i osocza.

„Na górników zawsze można liczyć, zwłaszcza teraz, w okresie pandemii. Uważam, że warto pomagać chorym i potrzebującym. Przeszedłem koronawirusa i chciałabym mieć jakiś udział w pomocy innym ludziom” – mówi Łukasz Gałuszka, elektryk z Ruchu Borynia.

Dwudniowe przedsięwzięcie zakończyło się ogromnym sukcesem. Zebrano 190 litrów krwi i 56 litrów osocza. W sumie – w przeprowadzonych od lipca tego roku akcjach (włącznie z akcją NSZZ „Solidarność”) uczestniczyło 1658 osób, które oddały 568 litrów krwi oraz 102 litry osocza.

„W związku z obostrzeniami nie możemy Barbórki obchodzić jak co roku, ale dajemy świadectwo naszego zaangażowania i prospołecznej postawy” – podkreśla Artur Dyczko, zastępca prezesa Zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych i szef Sztabu Kryzysowego w Spółce – „Bardzo się cieszę, że jest taki duży odzew na naszą akcję, jak trzeba pomagać, to pomagamy”.

Najważniejszym celem akcji było zebranie jak największej ilości osocza ozdrowieńców, którym pacjenci z ciężkim przebiegiem Covid-19 będą leczeni między innymi w jastrzębskim szpitalu.

„W naszym szpitalu osocze od rekonwalescentów przetaczamy z pozytywnymi efektami już od 28 października. W tym dniu uzyskaliśmy zgodę Komisji Bioetycznej na stosowanie osocza u naszych pacjentów” – wyjaśnia lekarz Barbara Sosna, specjalistka chorób wewnętrznych, przewodnicząca Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Barbórkową akcję oddawania krwi i osocza wsparli parlamentarzyści. Wśród nich Ewa Gawęda, senator RP, a także poseł Grzegorz Matusiak, którzy również oddał „życiodajną” krew. (źródło/fot.: JSW)

Wpisy na temat “JSW: Akcja zakończona sukcesem”

  1. No Jastrzebscy malkontenci jedziemy po górnikach czekam na komentarze cos w stylu ,, przecież to ich psi obowiazek wkoncu zjadaja moje podatki…” albo ,, i tak przeciez mieli dzien wolny za krwiodactwo” no czekamy…

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry