JSW: Gwarancja rentownej działalności

„Obecny poziom światowych cen węgla koksowego, surowca kluczowego do produkcji stali, gwarantuje nam rentowną działalność JSW w III kwartale tego roku” – podkreśla Barbara Piontek, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

fot. JSW (D. Lach)

Od pewnego czasu widoczne jest ożywienie sektora stalowego. Po ograniczeniach związanych z COVID-19 przywrócone zostały do pracy pełne zdolności produkcyjne wielkich pieców. Europejscy producenci stali mają pełne portfele zamówień co najmniej do końca roku, a wyroby stalowe notują największe od lat poziomy cen.

Na rynku utrzymuje się wysokie zapotrzebowanie na koks, które w warunkach ograniczonej podaży generuje wysokie relacje cen koksu do węgla koksowego, wpływając na ponadprzeciętne wyniki finansowe zakładów koksowniczych. Do niedawna wyjątkiem na rynku surowcowym był węgiel koksowy, którego ceny utrzymywały się na bardzo niskim poziomie – wbrew wzrostom pozostałych surowców. Powodem tej sytuacji był utrzymujący się zakaz importu węgla australijskiego przez Chiny, który zachwiał równowagę rynkową i spowodował niespotykaną wcześniej dysproporcję cenową pomiędzy węglami australijskimi i amerykańskimi.

Od połowy maja pomimo utrzymującego się impasu chińsko-australijskiego ceny australijskich węgli hard systematycznie rosną osiągając w ostatnich dniach poziom około 200 USD za tonę. Analitycy nie są jednak zgodni co do trwałości takiego trendu, wskazując na zapowiadany wzrost podaży węgli oraz przewidywane ograniczenia produkcji stali w Chinach. Według innych opinii problemy podażowe szybko nie ustąpią i wysokie ceny utrzymają się przez dłuższy czas.

„Zawarte przez JSW kontrakty w pełni pokrywają nasze zdolności produkcyjne, co pozwala wykorzystać cały nasz potencjał. Obecny wzrost cen węgla koksowego i koksu będzie odczuwalny dla nas w trzecim kwartale” – zaznacza prezes Piontek. (źródło: JSW)

Wpisy na temat “JSW: Gwarancja rentownej działalności”

  1. Ty nie dopłacaj do mojej emerytury bo ja sobie place bardzo duże składki ty się staraj płacić swoje większe i nie pisz bzdur ciu…u jeden z drugim

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry