JSW: Przeniosą pracowników z innych spółek?

Jak czytamy na stronie Związku Zawodowego „Kadra”, „od dnia 31.03.2021 w JSW S.A. na zasadzie porozumienia stron zaczęły obowiązywać na kolejne dziesięć lat gwarancje zatrudnienia. Obejmują one wszystkich pracowników JSW S.A., łącznie z administracją i pracownikami powierzchni”.

fot. JSW

Jakie wnioski można wyciągnąć z zawartych gwarancji? Po pierwsze, zdaniem działaczy związkowych, rządzący zakładają istnienie Jastrzębskiej Spółki Węglowej w okresie minimum dziesięciu lat. Inaczej nie byłoby zgody na ewentualne odszkodowanie. Po drugie, rząd zakłada, że JSW, w przeciwieństwie do PGG, przynosić będzie zyski, stąd zawarte porozumienie stanowi pewną inwestycję.

„JSW S.A. stanowi ostatnią spółkę węglową w Polsce, która ma przed sobą przyszłość. Tym samym stanowi miejsce, w którym warto pracować i zarabiać. Należy oczekiwać w JSW S.A. prób alokacji pracowników pozostałych spółek węglowych na wszelkich szczeblach pracowniczych. Może to nastąpić w formie pojedynczych lub/i masowych przejść. Nie bez przyczyny w poszczególnych kopalniach PGG pracują zespoły mające ocenić możliwość eksploatacji węgla koksowego. Pamiętajmy też o tym, że PGG stanowi o wiele mocniejszy podmiot polityczny niż JSW S.A., z lepszymi kontaktami u rządzących” – to już „po trzecie”.

I wreszcie, po czwarte: „Zarząd udzielając gwarancji w JSW S.A., pomimo trudnych warunków ekonomicznych, wykazał się dużą odwagą i rozwagą”. (źródło: ZZ „Kadra”)

    1. piszesz juz kolejny raz,ze runie;jakoś przez ostatnich 5,6 lat pracownicy dobrowolnie zgadzali się na obnizanie płac,zeby ta spólka dalej istniała,zeby tysiace ludzi mieli prace;kim ty ku.wa jestes?nepotyzm,chciwosc?zauwaz,ze wszedzie tak jest…napierda..cie na zwiazki zawodowe,ze darmozjady,ale gdyby nie one kopalnie dawno temu sprzedane były by chociazby niemcom…zawisc niektórych to…nie wiem nawet,jak to nazwać…

      1. Gdyby nie ZZ oraz szemrane interesy tłustych kotów, kopalnie przynosiłyby duże zyski i funkcjonowałyby na zasadach gospodarki wolnorynkowej bez wiecznych dopłat, na które składa się cała reszta społeczeństwa.

    2. Właśnie o to chodzi aby kopalnie były sprzedane a nie ZLIKWIDOWANE. Jak coś nie przynosi zysku spółce to nie znaczy że ma nie przynosić prywatnemu podmiotowi. Dlaczego Krupiński poszedł na likwidację? Dlaczego nie przeprowadzono Jawnej Licytacji (tak, Licytacji!) a nie jakieś podstawione przetargi. Kapitał nie uznaje narodowości. Co z tego że Kopalnię kupi chińczyk, niemiec czy eskimos? Nikt nie wyda kasy po to aby to zamknąć. A nawet jeśli to państwo pobiera zabezpieczenia na taką możliwość. Rozwiązań jest mnóstwo. Natomiast najgorszym rozwiązaniem jest Spółką Skarbu Kolesiami

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry