JSW: Wiedza, która ratuje życie

Coraz więcej chętnych do udziału w bezpłatnym szkoleniu JSW z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Do tej pory zgłosiło się już prawie 300 chętnych, a ponad 80 osób zostało przeszkolonych. Akcja organizowana przez JSW Szkolenie i Górnictwo, spółkę z Grupy Kapitałowej JSW, potrwa do końca czerwca.

fot. JSW/M. Paszek

„Realizujemy bezpłatne szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla wszystkich chętnych pracowników GK JSW i mieszkańców naszego regionu, bo zdrowie i bezpieczeństwo są dla nas najważniejsze” – podkreśla Barbara Piontek, prezes Zarządu JSW SA – „To nowoczesny projekt edukacyjny. Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy odbywają się z wykorzystaniem technologii VR, czyli Wirtualnej Rzeczywistości”.

„Specjalna aplikacja połączona jest z fantomem szkoleniowym. W ten sposób każdy uczestnik w wirtualnej rzeczywistości poznaje i ćwiczy procedury ratunkowe, na przykład masaż serca” – wyjaśnia Grzegorz Jaromin, który w JSW SiG nadzoruje projekt – „Nad kursantem czuwa wirtualny instruktor, który nie tylko tłumaczy i objaśnia, ale każdą poznaną procedurę nakazuje powtarzać do czasu jej prawidłowego wykonania. Dodatkową zaletą aplikacji VR jest realne odtworzenie warunków, w jakich odbywa się akcja ratunkowa”.

Do akcji przyłączają się także szkoły. „Bardzo nam zależy na placówkach oświatowych. Podczas szkolenia młodzi ludzie nie tylko poznają zasady pierwszej pomocy, ale także kształtujemy w nich odruch niesienia bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi w potrzebie” – tłumaczy Aldona Urbanek z JSW SiG.

Dla uczniów technologia VR to wyjątkowa atrakcja. Zdaniem nauczycieli młodzież uwielbia nowinki technologiczne. Dzięki nim szybciej i dokładniej przyswaja wiedzę oraz umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. „Było bardzo ciekawie, to po prostu niesamowite doświadczenie. Takie szkolenie jest o wiele lepsze niż lekcje w klasie z podręcznikami. Dzięki tej aplikacji możemy zobaczyć i przećwiczyć wszystko to, co będzie nam potrzebne, by komuś uratować życie” – mówi Michalina Kubińska, uczennica szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 20 w Jastrzębiu-Zdroju.

Bezpłatne szkolenia JSW z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone są do końca czerwca, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00, a także w soboty i w niedziele od 10.00 do 16.00. (źródło: JSW)

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry