Miasto tłumaczy, dlaczego kierowcy parkują na chodniku

„W imieniu mieszkańców ulicy Wrzosowej od numeru 2 do 38 proszę o zamontowanie dwóch znaków 'Zakaz Parkowania’ na chodniku, który należy do miasta Jastrzębie-Zdrój” – czytamy w interpelacji radnej Małgorzaty Filipowicz.

fot. pixabay

„Auta parkujące na chodniku utrudniają bezpieczny wyjazd spod bloków na drogę główną. Służby odbierające odpady zmieszane, segregowane czy gabaryty mają zablokowany dojazd do placu gospodarczego. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich oraz matki z wózkami dysponują zawężoną powierzchnią do swobodnego poruszania się. Ponadto pojazdy stojące częściowo na chodniku i drodze utrudniają bezpieczny i płynny ruch pojazdów na drodze w obie strony, gdyż parkujące auta zawężają pas ruchu drogowego. Policja nie może interweniować jeśli na chodniku nie ma stosownego oznaczenia” – argumentuje radna.

Co na to jastrzębski magistrat?

„Informuję, że przyczyną parkowania pojazdów na chodniku wzdłuż ulicy jest brak wystarczającej ilości miejsc postojowych przy blokach mieszkalnych. Wprowadzenie zakazów nie rozwiązuje problemu” – odpowiada wiceprezydent Roman Foksowicz.

„Zgodnie z prawem o ruchu drogowym zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem, że szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, iż nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m, a pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni. Wprowadzanie większych ograniczeń jest nieuzasadnione” – czytamy w stanowisku magistratu.

Wpisy na temat “Miasto tłumaczy, dlaczego kierowcy parkują na chodniku”

  1. Wprowadzenie zakazów nie rozwiązuje problemu” – odpowiada wiceprezydent Roman Foksowicz. Ps. Proszę jeszcze raz przeczytać swoja wypowiedź

  2. Z tej wypowiedzi wynika, że nawet nie ma potrzeby co szukać miejsca na parkingu tylko od razu można patkowac na chodniku. MASAKRA

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry