Nowe miasto? Wystarczył jeden podpis…

Tak, to bezsporny fakt, 30 czerwca 1963 roku Jastrzębie-Zdrój otrzymało prawa miejskie.

fot. UM Jastrzębie-Zdrój

Choć na łamach historii nazwa Jastrzębie pojawia się już w XV wieku, a od XIX wieku było wsią uzdrowiskową, to dopiero w 1963 roku stało się ono pełnoprawnym miastem. 58 lat temu, rok po oddaniu do użytku pierwszej z kopalń, narodziło się oficjalnie Jastrzębie-Zdrój.

Nowe miasto.

„30 czerwca 1963 roku Józef Cyrankiewicz, ówczesny premier, podpisał rozporządzenie, które otworzyło nowy rozdział w jastrzębskiej historii. Już następnego dnia mieszkańcy i przedstawiciele lokalnych władz, a także kuracjusze zebrali się pod budynkiem willi Łucja przy ulicy 1 Maja i rozpoczęli świętowanie. To właśnie tam mieścił się wcześniej Urząd Gminy oraz Narodowa Rada Osiedlowa – a od tego dnia Urząd Miasta. Pierwsza sesja nowej Miejskiej Rady Narodowej odbyła się 18 lipca. Przewodniczącym Prezydium Rady był wtedy Stanisław Serwotka” – czytamy na stronie jastrzębskiego magistratu.

Powstanie Jastrzębia-Zdroju jako miasta było wyjątkowe w skali Polski. Urokliwe uzdrowisko w krótkim czasie przerodziło się w… ośrodek przemysłowy. (źródło: UM Jastrzębie-Zdrój)

Wpisy na temat “Nowe miasto? Wystarczył jeden podpis…”

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry