Pamiętaj o wymianie kotła!

„Na wymianę urządzeń grzewczych można otrzymać nawet 8000 złotych” – poinformował jastrzębski magistrat.

fot. pixabay

Miasto Jastrzębie-Zdrój od lat podejmuje działania na rzecz zwalczania smogu i poprawy jakości powietrza. W tym celu w samym 2020 roku udzieliło ponad 3 miliony złotych dotacji. Od początku bieżącego roku można ubiegać się o środki na wymianę urządzeń grzewczych. Na wymianę „kopciuchów” i montaż urządzeń OZE miasto przeznaczy w tym roku aż 4 miliony złotych.

Do końca tego roku należy wymienić kotły mające więcej niż 10 lat oraz te nieposiadające tabliczki znamionowej. Od stycznia 2022 roku ich użytkowanie będzie niedozwolone. Urządzenie można zastąpić nowym kotłem (na paliwo stałe, co najmniej 5 klasy) lub zastosować inne źródło, takie jak: pompa ciepła, gaz, ogrzewanie elektryczne lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dotacje miasta mogą wynieść od 4000 do 8000 złotych w zależności od wybranego urządzenia grzewczego.

Ponadto:

 • do końca 2023 roku należy wymienić kotły eksploatowane w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji,
 • do końca 2025 roku – kotły eksploatowane w okresie poniżej 5 lat od daty ich produkcji,
 • do końca 2027 roku – kotły spełniające wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 wg normy PN-EN 303-5:2012.

Mieszkańcy mogą ubiegać się o środki na ekologiczne inwestycje także w ramach programu „Czyste Powietrze”. Dofinansowanie można otrzymać nie tylko na wymianę kotła, ale też na termomodernizację domu jednorodzinnego. Wnioski można składać także za pośrednictwem Urzędu Miasta. Co najważniejsze, dofinansowanie można łączyć z dotacją miasta!

Szczegółowych informacji dotyczących możliwości uzyskania dofinansowania udziela Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa pod nr telefonu: 32 4785 326 – program dotacji gminnych oraz 32 4785 219 – program „Czyste powietrze”. (źródło: UM Jastrzębie-Zdrój)

 1. Edek z fabryki kredek

  Nic mnie to nie obchodzi mnie to nie przeszkadza a jak ktos chce to moze mi wymienic ale nie za moje pieniadze takze durne ekolodzy brac sie do roboty zamiast wisiec na drzewach wymieniajcie piece i wszystko w tym temacie od smrodu jeszcze nikt nie umarl a od zimna dwie armie

 2. Wy nie przypominajcie ale bierzcie się do ostrej kontroli każdy wie mówi się o wymianie pięć lat R.M . uchwaliła ustawę o wymianach kopciuchów ciekaw jestem jak sobie poradzicie , masa pieców pozaklasowych jest używanych a gaz na posesjach porasta trawą tam kontrolę w pierwszej kolejności .Jadąc uli. Wspólną do pracy można się udusić od smogu palą nie wiadomo czym , polecam S.M. zainteresować się.

  1. Ani tyle to są podane kwoty maksymalne. Do obliczenia dotacji brany jest dochód na dorosłego członka rodziny z PIT oraz % kwoty ceny końcowej nie więcej niż… Ale tego już magistrat nie powie oficjalnie dopiero w trakcie załatwiania papierologii.
   Inna sprawa że przykładowy Kowalski nie dostanie bo jest na początku listy rezerwowej. A pan Sąsiad radnego co roku dostaje dofinansowanie. Począwszy od wymiany pieca CO poprzez solarny układ grzewczy CWO, ocieplenie, fotowoltaikę na koniec roku 2020 i w obecnym czasie montuje już pompę ciepła. I to wszystko jeden dom sąsiad radnego zawsze zdąży złożyć papiery na czas. A inni są na listach rezerwowych nawet w dniu ogłoszenia naboru.

   1. Proszę nie pisać falszywych informacji, ponieważ do dotacji z budżetu gminy nie bierze się pod uwagę dochodu na członka gospodarstwa domowego. Reszta informacji też mocno naciągana. Proszę się najpierw zapoznać z regulaminem dotacji z urzędu miasta oraz zasadami programu Czyste Powietrze a potem się wypowiadać.

  2. Dom.
   Co Ty pleciesz za głupoty o listach rezerwowych – piłeś nie pisz. Wiem na swoim przykładzie, nie ma żadnych list rezerwowych, trzeba składać wnioski zgodnie z wytycznymi i w oparciu o wytyczony czas. Magistrat bardzo pomocny w zalatwieniu formalności. Nie mnieszaj już ludziom w głowach tylko się doucz nie raz jeszcze – jak pijesz nie pisz.

   1. Do retro to Ty q… nie pija jak piszesz bo ja jestem w trakcie załatwiania tej dotacji i za taką pomoc magistratu to ja pie…le

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry