Prosił, żeby zerwała pakt z czartem

W czasach wojny trzydziestoletniej w Dolnym Dworze na Pawłowicach rezydował hrabia von Oppersdorf. Jego ród słynął z wielkiej pobożności. Podanie przekazywane z ust do ust głosi, że miał bardzo okrutną żonę o imieniu Weronika. Miała ona za talary zaprzedać duszę diabłu. Klucz do szkatuły ze złotymi monetami nosił za nią mały piesek. Hrabina była niska, koścista, chociaż sprawiała sobie ciągle nowe stroje, nie zaimponowała nikomu, a najbardziej szpecił ją wieczny grymas niezadowolenia na twarzy.

fot. pixabay

Do służby odnosiła się opryskliwie, co też nie dodawało jej uroku. Nigdy nikogo nie obdarzyła dobrym słowem, choć ludzie pracowali dla niej od świtu do nocy. Za drobne uchybienia służba jej posługująca była bita i głodzona. Biada temu, kto stłukł niechcący szklankę lub talerz albo jakieś inne naczynie. Tego pręgierz nie minął! A gdyby, nie daj Boże, krowa, oganiając się od much, wylała dziewce ze skopka udojone mleko, to niechybnie na rozkaz pani zamknięto by nieszczęsną służącą za karę w kunie. Stałaby tam cały dzień o głodzie i chłodzie, czekając na zmiłowanie boskie. Wszyscy schodzili złej hrabinie z drogi, unikali jej jak tylko się dało. Zwłaszcza dzieci uciekały z krzykiem na jej widok. To ją jeszcze bardziej rozwścieczało.

Ksiądz dobrodziej nieraz prosił ją, by zaprzestała paktu z czartem. Ona mu niezmiennie odpowiadała: „To moja sprawa, klecho!” Prości ludzie, dowiedziawszy się o jej ugodzie z diabłem, patrzyli na nią ze zgrozą. Oni obawiali się nawet wymawiać imienia czarta w obawie, by nie miał do nich dostępu, by nie wywiódł ich na zatracenie.

Hrabiny nie odwiedzał nikt z rodzin pańskich mieszkających po sąsiedzku. Nikt do niej nie zaglądał, bo każdemu jej towarzystwo było niemiłe, nikt też nie zapraszał jej do siebie. Okazywano tylko współczucie mężowi.

Wreszcie wybiła godzina jej śmierci, przyjęta z ogromną ulgą przez wszystkich, którzy ją znali. Miała spocząć w grobowcu hrabiów na poświęconej ziemi, na cmentarzu w Pawłowicach Śląskich, ale jak ją tam grzebano, to jakaś tajemna siła wyrzuciła bogatą trumnę z mogiły. Próbowano ją ponownie pogrzebać w grobowcu, ale robiono to kilkakrotnie bez skutku. Włożono zatem trumnę na wóz zaprzężony w cztery czarne woły i pozwolono im ruszyć w stronę, którą same wybiorą. Woły powędrowały na południe i tam potopiły się w bagnach razem z trumną. Niektórzy powiadają, że woły dotarły aż na Morawy, gdzie ślad po nich zaginął.

Tak wyobraźnia prostych ludzi ukarała niegodziwą panią. A teraz zmieńmy temat!

W pierwszej połowie XIX wieku w powolnym procesie chłopi śląscy otrzymali to, o co walczyli. Najpierw uzyskali wolność osobistą, mogąc opuścić wioskę, do której dotąd byli przypisani. W następnej kolejności zostali zwolnieni z roboty pańszczyźnianej, a w końcu doczekali się także uwłaszczenia. Wszystko to nie przebiegało po myśli właścicieli wielkich majątków ziemskich. Próbowali oni w różny sposób opóźnić te sprawy w swoich dworach, by jak najdłużej korzystać z darmowej robocizny chłopów i podatków od nich.

W Szerokiej książę pszczyński też zwlekał z uwłaszczeniem chłopów. Ci mieli jednak swojego orędownika w osobie jednego z nich. Przodek Fabiana Michalskiego, pojętny chłop, opanował dobrze umiejętność czytania i pisania, i dotarł do wydanych przez króla edyktów, zaś zdobyte wiadomości rozpowszechniał wśród swoich ziomków. To nie spodobało się księciu i postanowił wichrzyciela zgładzić.

Którejś nocy nasłani przez księcia ludzie wtargnęli do chałupy światłego chłopa i uprowadzili go w pole pańskie – dość daleko od jego zagrody i tam go zastrzelili. Na skutek interwencji, długotrwałych dochodzeń oraz sądów wdowa i sieroty po nieszczęśniku zostały usatysfakcjonowane w ten sposób, że wykrojono szeroki pas ziemi z pańskiego pola od domu zabitego do miejsca zbrodni i przekazano go poszkodowanym na wieczystą własność.

Za zaległości w odrabianiu pańszczyzny zarządca dworu miał prawo odebrać siodłakom szerockim użytkowaną przez nich ziemię. Szeroczanie nie chcieli za wszelką cenę do tego dopuścić. Mimo uciążliwości odrabiali w tygodniu sześciodniową pańszczyznę. Liczyli na to, że prędzej czy później uzyskają prawo do ziemi – dotąd używanej przez nich w ramach wieczystej dzierżawy. Wiedział też o tym książę pszczyński i nie chcąc tej ziemi stracić, dał polecenie swojemu dzierżawcy, by spędzał ludzi z pola, aby ci zalegali z powinnościami, a tym samym dali powód do konfiskaty ziemi. Dzierżawca robił to osobiście na koniu. Pewien parobek orał pole z synem gospodarza, wtedy przybył znienawidzony dzierżawca i bił ludzi nahajką. Parobek uderzony boleśnie ściągnął oprawcę z konia i tak poturbował, że ten po tygodniu zmarł. Bojąc się kary, przeszedł przez zieloną granicę do zaboru austriackiego.

Podczas uwłaszczenia chłopi z Szerokiej otrzymali jednak pole okrojone. Książę pszczyński zabrał im połowę pola przez nich użytkowanego za pomiary gruntów uwłaszczeniowych.

Autor: Helena Białecka

Wpisy na temat “Prosił, żeby zerwała pakt z czartem”

  1. Wszystkie publikacje autorstwa państwa Heleny i Leona Białeckich nie tylko na temat zdarzeń w Szerokiej ale i najbliższej okolicy powinny być dla współczesnego pokolenia miarą i wskaźnikiem w jak ”dobrych czasach” przyszło nam żyć pomimo wielu niedogodności. Z wyrazami szacunku Piotr Sobik.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Również warto przeczytać
"Wypadkowo" w Jastrzębiu?
wypadek01
„Kolejne potrącenie. I znowu na skrzyżowaniu ulicy Mazowieckiej, Wielkopolskiej i Śląskiej! Czyżby to miejsce miało przejść wkrótce do niechlubnej tradycji miasta?!” – pytał nasz zaaferowany Czytelnik. Pytał i tym samym...
Czy to realne i możliwe?
IMG_20201207_090527089-1
„Od kilku lat trwa dyskusja na temat przywrócenia linii kolejowej Jastrzębie-Zdrój-Katowice. Miałaby ona powstać na bazie starej, historycznej 'nitki’. Czy to realne i możliwe?” – pyta nasz Czytelnik. „Kolej w...
"Nie chcemy takich wrzodów..."
5e9d3d72
W ostatnim wydaniu gazety „Twoja Spółdzielnia” zająłem się tematem patologii. Patologia z narkotykami w tle. To nie tylko indywidualne zażywanie narkotyków, to również dilowanie, awantury pod wpływem substancji psychotropowych, zagrożenia...
Beton i jeszcze raz beton...
IMG_20221123_130005
„Od kilku lat trwa rewitalizacja Parku Zdrojowego. Wydano miliony złotych. Ale czy efekt końcowy będzie oczekiwany przez mieszkańców?” – zastanawia się nasz Czytelnik. „Już teraz widać, że jest to tak...
Gdzie parkować?
e2ddd999
„Gdzie parkować?” Do kogo tak naprawdę zaadresować to odwieczne pytanie? I czy udzielone odpowiedzi zadowolą jeszcze kogokolwiek? Fakt, że problem ten dotyczy nie tylko naszego miasta, nie stanowi tu zbytniego...
Dlaczego piesi giną na pasach?
35-692857
Gdzie przechodzący przez jezdnię powinien bać się o swoje życie? I to do tego stopnia, żeby w myślach gorączkowo „klepać zdrowaśki”? No cóż, może wydać się to nieco kuriozalne, ale...
Przewiń do góry