„Psy z uprzężami niemal jak dla konia…”

Obecnie w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Jastrzębiu-Zdroju przebywa 30-40 psów. Jak wygląda nasz stosunek do czworonogów? I dla jakich psów zima jest najbardziej dotkliwa?

fot. pixabay

„Zdarza się, że z peryferii wciąż przyjeżdżają do nas psy z łańcuchami, z uprzężami niemal jak dla konia. Na szczęście – coraz rzadziej. Ostatnio przyjechał do nas biedaczek z kawałkiem łańcucha na szyi, z sierścią w fatalnym stanie… Mam jednak wrażenie, że świadomość w naszym mieście wzrosła. Ludzie dbają o swoje psy. Zdarza się, że ktoś znajdzie psa i postanawia przechować go u siebie do czasu odnalezienia właścicieli, a do schroniska dzwoni tylko po to, żeby zostawić do siebie numer telefonu. Tym sposobem kilka psów odnalazło się, nie trafiając do schroniskowych boksów” – zauważa Iwona Jaszke, pracownica jastrzębskiego schroniska.

„Zima to problem z opieką nad psami bardzo zaniedbanymi. Trafił do nas psiak, który ma całkowicie sfilcowaną sierść. Trzeba byłoby go ogolić, doprowadzić tę sierść do porządku. Teraz jednak tego zrobić nie możemy, bo, po prostu, będzie marzł. Mamy też takiego fajnego, domowego amstaffa, jest fantastyczny dla ludzi. Niestety, musieliśmy go ulokować w zewnętrznym kojcu. To nie są dla niego dobre warunki. Nawet najlepsze schronisko nie jest w stanie ich zapewnić” – ocenia pani Iwona. (źródło: UM Jastrzębie-Zdrój)

 1. Dopóki trzymanie psów nie zostanie wysoko opodatkowane, dopóty schroniska będą pełne. Nie każdy ,,musi”
  mieć psa, pies to nie zabawka.
  Pies to przyjaciel, to członek rodziny ,tam gdzie ludzie świadomie podejmują taki wybór. Taki wybór jest kosztowny, opieka weterynaryjna, czas poświęcony psu, on ma swoje potrzeby inne niż nasze, kolidujące z naszymi a więc jakieś poświęcenie z naszej strony.
  Można tu jeszcze trochę wymieniać,
  kto jest na to przygotowany?

 2. Takich wsioków co trzymaja psa przy budzie i na łańcuchu to bym uwiązał na ten łańcuch i przez tydzień żarcia nie dał. A jeszcze ani wody co to za ludzie. Jak widzę psa w małym kojcu co tylko skacze na budę i nigdzie wiece lub na łańcuchu to od razu zgłaszam do odpowiednich organów. Serce się kraje jak ludzie traktują zwierzeta to nei ludzie to odczłowieczenie.

  1. Jestem za mądrym trzymaniem psów w domach bez łańcuchów z dużym kocem. Nie masz warunków nie masz psa. Tak samo jak na łańcuchu nie powinno się dużych psów trzymać w mieszkaniach na blokach a szczególnie tych które potrzebują dużo ruchu. Taki pies się tylko męczy a najczęściej spacer z psem trwa 3 min na pierwszy pobliski trawnik. Pies ma mieć pieski życie z wolnością ruchowa i przestrzenna a nie klitki w blokach.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry