Skandal międzynarodowy w Jastrzębiu?

„Po wielu latach oczekiwań, w dniu 16 lipca, nastąpi oficjalnie odsłonięcie pomnika Henryka Sławika w Szerokiej. Po ustawieniu monumentu pojawiło się wiele krytycznych uwag co do treści napisów na tablicach upamiętniających osobę Henryka Sławika” – tak zaczyna się interpelacja radnego Tadeusza Sławika.

fot. pixabay

Jak zauważa miejski rajca, pod koniec czerwca dotarła do niego korespondencja, skierowana do prezydent Anny Hetman, której autorem był Grzegorz Łubczyk, były ambasador RP na Węgrzech i autor książek poświęconych Henrykowi Sławikowi. Autor pisma podnosi w nim bardzo poważne uwagi dotyczące błędnej treści zapisanej na tablicach.

„Proszę znaleźć stosowne rozwiązanie, być może należy odwołać uroczystość, może zdemontować samą tablicę i poinformować, że zawierała błędne treści i zostanie zamontowana w terminie późniejszym, albo znaleźć inne rozwiązanie. Powyższa sytuacja może być powodem niepotrzebnych dyskusji, a nawet skandalu międzynarodowego” – czytamy w interpelacji.

Co na to miasto?

„Treść tablicy przy pomniku Henryka Sławika w Szerokiej jest obecnie konsultowana z Instytutem Pamięci Narodowej. Projektując tę treść, zgodnie z naszą najlepszą wolą i wiedzą, dotarliśmy do informacji, które, jak się później okazało, wzbudziły wątpliwości Grzegorza Łubczyka. Zgłosił nam on kilka zastrzeżeń. Przyjrzeliśmy się im z uwagą. Okazało się, że niektóre źródła historyczne na temat Henryka Sławika są ze sobą sprzeczne, dlatego postanowiliśmy zaufać w tej sprawie instytucji o najwyższej randze – Instytutowi Pamięci Narodowej. Jesteśmy w stałym kontakcie z Grzegorzem Łubczykiem, którego dokonania i starania na rzecz popularyzowania wiedzy o Henryku Sławiku doceniamy. W związku z trwającymi konsultacjami i tym, że pewne informacje nie zostały jeszcze rozstrzygnięte, do czasu wprowadzenia zmian na tablicy postanowiliśmy zastosować rozwiązanie tymczasowe. Tekst niezawierający spornych informacji zostanie doraźnie naniesiony na tablicę. Po decyzji IPN-u tekst na tablicy zostanie trwale zmieniony” – odpowiada prezydent Anna Hetman.

Przypomnijmy, że Henryk Sławik był organizatorem pomocy polskim uchodźcom, w tym Żydom, którzy znaleźli się na Węgrzech, za co zapłacił najwyższą cenę, zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym. Wyróżniony tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

  1. mieszkaniecJZ

    Jak to jest możliwe, Pani Prezydent Anna Hetman i jej zastępcy wizjonerzy miasta kultury i turystyki nawet takiej sprawy nie potrafią porządnie dopilnować, a odpowiedzialność za swoje zaniedbania zrzucają na innych. Jedynym pomysłem po kilku latach ,,starań i ciężkiej pracy” zarządzających naszym miastem (na dzień przed uroczystym odsłonięciem pamiątkowej tablicy) jest zastosowanie rozwiązanie tymczasowego. ,,Tekst niezawierający spornych informacji zostanie doraźnie naniesiony na tablicę.”Wg oficjalnej strony miasta ,,Za koncepcję całego pomnika odpowiedzialne było Biuro Projektowe A1″-które samo sobie zleciło projekt i samo go zatwierdziło i wystawiło miastu fakturę.-to po nam nasi włodarze ?.
    https://www.jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/uczcijmy-pamiec-jastrzebskiego-bohatera

  2. Ja się niszczy miejscową historię i ludzi ją opisujących, a zabiera się za to jakiś urzędnik bez kompetencji, to tak potem wygląda. Brawo pani prezydent, brawo! Konsultacje z IPN? Wystarczyło zapytać Łubczyka, Białeckich czy Boratyna i skandalu by nie było.

  3. Jak niektórym zachciewa się grzebać i zmieniać historię . Powinna być prawda a nie interesy małej grupki ludzi.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry