Tajemnicze Jastrzębie

Wzmianki o osadnictwie na tym terenie pochodzą z XIII wieku. O Jastrzębiu wspomniano w 1376 roku – pod nazwą Hermannsdorf – ale od 1467 roku zaczęły pojawiać się określenia: Jaskczambie, Giastrzabie, Jastrzębia, Jastrzembie. W latach 1858-1860 na terenie Jastrzębia władze pruskie szukały węgla, a odkryto solankę jodowo-bromową. I tak zaczyna się historia jastrzębskiego uzdrowiska, a od lat 60-tych – miasta węglowego. Tymczasem nasze miasto nadal skrywa wiele tajemnic. Zaś prawdziwa historia jest niemal na wyciągnięcie ręki. Zresztą, zobaczcie sami! (Tekst i zdjęcia: Marek Wróbel)

Urząd Miasta, a właściwie teren, gdzie zbudowano jastrzębski magistrat, to była cegielnia należąca przed wojną do bogatego właściciela ziemskiego. Zburzona w czasie wojny przez wojska sowieckie.
Kościół Rzymskokatolicki p.w. Miłosierdzia Bożego. Kiedyś wydobywano tu glinę do pobliskiej cegielni, dlatego świątynia przy alei Piłsudskiego jest zbudowana w zagłębieniu.
Ponad 100-letnia lipa. Drzewo zasadzono na terenie posiadłości ziemskiej. Obecnie możemy „podziwiać” tutaj bloki mieszkalne przy ulicy Katowickiej, pod którymi znajdują się ruiny posiadłości.
Przy ulicy Północnej płynie niepozorna rzeczka Jastrzębianka. Nagle znika i płynie rurami pod ziemią około 1 kilometra. Oto „perełka” pruskiej techniki na naszym terenie.
„Parking” przy Parku Zdrojowym, kiedyś majątek ziemski. W jego skład wchodziły dom, zabudowania gospodarcze, szopy, stajnia, obora dla krów. Tam kuracjusze mogli za drobną opłatą kupić świeże mleko od krów.
Lodownia, czyli jedna z pierwszych lodówek. Zbudowana z cegieł i przysypana ziemią. W środku znajdował się lód. Przechowywano tam artykuły spożywcze, mięso oraz napoje. Dzisiaj prawie zasypana podczas budowy drogi w kierunku basenu.
Trzy wanny kąpielowe prawdopodobnie z Łazienek I, które zbudowano w XIX wieku. Wyjęte na zewnątrz obiektu, posłużyły jako poręczny murek.
Prawdopodobna lokalizacja drewnianej skoczni narciarskiej wybudowanej w 1929 roku. Pierwsze zawody odbyły się trzy lata później. Znajdowała się na zboczu doliny w Parku Zdrojowym.
Park Zdrojowy. Jedna z dolin imienia Mikołaja, gdzie kuracjusze odbywali spacery w pięknym otoczeniu przyrody.
Willa Józefa Witczaka, współwłaściciela Jastrzębia. Wybudowana w 1937 roku. Znajduje się za Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia. Przepiękny budynek pod względem architektonicznym.

Wpisy na temat “Tajemnicze Jastrzębie”

  1. dżordż lowerboj

   Słuchaj, ja to tylko potrafię krytykować. Co mam do roboty, nudzę się, a moją jedyną rozrywką są głupie komentarze.

 1. Dżordż Lowerboj

  Po co żyć przeszłością w miejscu, gdzie nie ma żadnej przyszłości?

  Dokoła tylko szokdy górnicze, a młodzież z braku perspektyw wyjeżdża stąd i już nie wraca.

  Zero uczelni wyższych, teatru, opery, siedziby NFZ czy ZUS, nie mówiąc już nawet o dworcu kolejowym. Ta osada upada!

 2. Naród który nie zna swojej historii traci swoją tożsamość. Trochę mamy tak w Jastrzębiu, bo rodzice przyjechali ze swoją historią. Dzieci urodziły się w latach 70 za komuny, gdzie historię przekręcano i co dalej. Mam na myśli naszą lokalną historię, której młodzież słabo zna.

 3. A może ktoś napisze o byłej porodówce, obecnie w ruinie. I dlaczego ten prezydent miasta ,który sprzedał zabytek osobie prywatnej nie został jeszcze osądzony?

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Również warto przeczytać
"Nie chcemy takich wrzodów..."
5e9d3d72
W ostatnim wydaniu gazety „Twoja Spółdzielnia” zająłem się tematem patologii. Patologia z narkotykami w tle. To nie tylko indywidualne zażywanie narkotyków, to również dilowanie, awantury pod wpływem substancji psychotropowych, zagrożenia...
Beton i jeszcze raz beton...
IMG_20221123_130005
„Od kilku lat trwa rewitalizacja Parku Zdrojowego. Wydano miliony złotych. Ale czy efekt końcowy będzie oczekiwany przez mieszkańców?” – zastanawia się nasz Czytelnik. „Już teraz widać, że jest to tak...
Gdzie parkować?
e2ddd999
„Gdzie parkować?” Do kogo tak naprawdę zaadresować to odwieczne pytanie? I czy udzielone odpowiedzi zadowolą jeszcze kogokolwiek? Fakt, że problem ten dotyczy nie tylko naszego miasta, nie stanowi tu zbytniego...
Dlaczego piesi giną na pasach?
35-692857
Gdzie przechodzący przez jezdnię powinien bać się o swoje życie? I to do tego stopnia, żeby w myślach gorączkowo „klepać zdrowaśki”? No cóż, może wydać się to nieco kuriozalne, ale...
"My, jako policja, służymy ludziom..."
66-709479
„Głównie chodzi o to, żeby mieszkańcy poczuli, że mają wpływ na swoje bezpieczeństwo, a my, jako policja, służymy ludziom…” Te szczególne słowa wybrzmiały swego czasu w sali jastrzębskiego magistratu i...
A patriotyzm?!
b57fabfc
Kilka miesięcy temu obchodziliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego. Przed nami, już za kilka dni, Narodowe Święto Niepodległości. A gdzieś w tle – pytanie o patriotyzm. Co tak naprawdę dla nas znaczy?...
Przewiń do góry