„Takie zagrożenie nie występuje”

fot. pixabay

„W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego” – czytamy w komunikacie MSWiA.

„Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Polską Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, zaś odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski” – pada w zapewnieniu.

„Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów” – zauważają autorzy komunikatu.

Ps. Skontaktowaliśmy się z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju, następnie Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, wreszcie – z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie poproszono nas o przekazanie pytania drogą mailową, jednym słowem, nie udało nam się aktualnie zweryfikować, jaka ilość wspomnianych tabletek trafiła do jastrzębskiej komendy.

Wpisy na temat “„Takie zagrożenie nie występuje””

  1. cały czas ta elektrownia masakra albo ja rozwala albo ja zostawia kogo to interesuje i tak czy była podłączona do sieci importujemy z Ukrainy ponad 210 MW na h energii bo w polsce brakuje. wystarczy wejsc na http://www.pse.pl nie mowie o Niemczech gdzie pobieramy cały czas 700-1000 MW i nabijamy kasę Merkel

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry