To ile jest tych Talentów?

Jedna z ekip młodzików Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla (fot. Facebook / Akademia JW)

Sensacyjny debiut 15-letniego Maksymiliana Graniecznego w Lidze Mistrzów i PlusLidze przykuł (i słusznie) uwagę mediów i kibiców do Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla. Libero mistrzowskiej drużyny młodzików (a obecnie – kadetów) jest dowodem, że droga do pierwszego zespołu Jastrzębskiego Węgla jest otwarta. Te drzwi – powiedzmy to sobie szczerze – są bardzo ciasne, ale nie zmienia to faktu, że Luke Reynolds i Leszek Dejewski nie skupiają się jedynie na pierwszej drużynie. A mają w czym wybierać, bo – jak zobaczymy poniżej – Jastrzębski Węgiel to nie tylko PlusLiga i piąta grupa II ligi, gdzie ogrywają się najstarsi juniorzy.

Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla w zakończonym dopiero miesiąc temu sezonie 2019/2020 zdobyła wicemistrzostwo Polski juniorów oraz mistrzostwa Polski kadetów i młodzików. Krótko mówiąc – aktualnie nie ma w Polsce klubu szkolącego młodzież, który mógłby pochwalić się lepszym osiągnięciem. Nie można wykluczyć, że i w obecnym, trudnym sezonie 2020/2021 ten wyczyn uda się nawet poprawić.

Aby jednak zdać sobie sprawę ze skali niedawnego sukcesu, warto wiedzieć, od czego to się wszystko zaczyna. Zanim bowiem zespół juniorów, kadetów lub młodzików zamelduje się w ośmiozespołowym finale mistrzostw Polski, musi przebrnąć przez sito półrocznych rozgrywek wojewódzkich, a następnie awansować do ćwierćfinału ogólnokrajowego. Tu dopiero zaczyna się „zabawa” z ekipami spoza Śląska, gdzie do kolejnych dwóch faz kwalifikują się tylko po dwie najlepsze drużyny z danego turnieju.

Zapraszamy zatem do zapoznania się z aktualną sytuacją na samym początku drogi, której ukoronowaniem wiosną przyszłego roku będą – miejmy nadzieję – kolejne medale mistrzostw Polski. Przeglądając tabele i wyniki warto mieć na uwadze, że i w zmaganiach młodzieży drużyny trafiają na kwarantanny, a mecze rozgrywane są poza wcześniej zaplanowanymi terminami. Dodajmy, że kadrę trenerską Akademii Talentów tworzą: Dariusz Luks, Jakub Dejewski, Dawid Hołda, Grzegorz Kosatka, Marcin Polowczyk i Jakub Radomski.

W rozgrywkach juniorskich (2002 i młodsi) Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla wystawia dwa zespoły, które rywalizują I lidze śląskiej. Nasze drużyny mają za rywali ekipy AZS Stoelzle Częstochowa, Norwid Częstochowa, BBTS Włókniarz Bielsko-Biała, MKS Będzin i… czeski VK Ostrawa, którego wyniki nie są jednak zaliczane do ostatecznej klasyfikacji.

Jastrzębianie rozegrali na razie po cztery mecze. Pierwszy zespół zanotował komplet zwycięstw i tym samym prowadzi w tabeli z dorobkiem 11 pkt., natomiast druga drużyna zwyciężyła raz, pokonując MKS Będzin. Stawką rywalizacji jest awans do styczniowych półfinałów Mistrzostw Śląska (cztery pierwsze drużyny) bez konieczności udziału w ćwierćfinałach (pozostali I-ligowcy i najlepsi II-ligowcy).

Dodajmy przy tym, że do ćwierćfinałów mistrzostw Polski może awansować tylko jedna drużyna reprezentująca dany klub. Oznacza to, że nawet w przypadku zdobycia przez oba nasze zespoły medali mistrzostw Śląska, na szczeblu ogólnokrajowym zagra tylko jedna ekipa.

Kadra juniorów I: Brzoza Tymoteusz, Gemborys Jakub, Jarosiński Filip, Komorowski Marek, Kowalski Wiktor, Kulig Jakub, Kundera Konrad, Nowak Łukasz, Pogoda Tomasz, Połyński Mariusz, Puchcij Denis, Wągiel Dominik, Wójcik Oliver.
Kadra juniorów II: Badowski Wiktor, Czerny Dominik, Dudzik Sebastian, Fedorowicz Mateusz, Gromski Patryk, Haręża Mikołaj, Kania Kacper, Pikuła Aleksander, Siejka Patryk, Styrnol Jakub, Tuz Paweł.

1. AT Jastrzębski Węgiel I
2. AZS Częstochowa
3. Norwid Częstochowa
4. AT Jastrzębski Węgiel II
4
4
3
4
11
8
5
4
4-0
3-1
1-2
1-3
5. BBTS Włókniarz
6. MKS Będzin
7. VK Ostrawa
3
2
2
0
1-2
0-2
Wyniki: https://system.szps.pl/index.php?mode=12&type=7


Podobny system gier i kwalifikacji do mistrzostw Śląska obowiązuje w rozgrywkach kadetów (rocznik 2004 i młodsi), gdzie Jastrzębski Węgiel także wystawia dwie drużyny. Obie walczą na najwyższym poziomie I-ligowym. W tabeli prowadzi pierwsza ekipa „pomarańczowych” z kompletem punktów na koncie. Tu także cztery pierwsze zespoły automatycznie awansują do półfinałów mistrzostw Śląska, a pozostałe dwa będą rywalizować w ćwierćfinale z najlepszymi II-ligowcami. W finałach mogą zagrać obie nasze drużyny, ale do rozgrywek ogólnopolskich przystąpić może tylko jedna.

Co ciekawe, w ekipie kadetów Jastrzębskiego Węgla występuje Filip Popiwczak – brat naszego libero, a także wspomniany wyżej Maksymilian Granieczny.

Kadra kadetów: Abram Aleksander, Brym Patryk, Granieczny Maksymilian, Kapelus Dmytro, Król Kacper, Mystkowski Filip, Niedziela Gracjan, Piksa Aleksander, Rakowski Dominik, Rerych Mikołaj, Strzymszok Kamil, Szymański Wojciech, Wykręt Bartosz, Brzostek Hubert, Cieślik Karol, Czubiński Mikołaj, Dzudzik Wojciech, Gromski Adrian, Jastrzębski Filip, Kisielewicz Kacper, Lewandowski Gabriel, Łukasik Igor, Marek Jakub, Marciniak Kacper, Matusiak Kacper, Popiwczak Filip, Pyzik Patryk, Skulski Wiktor, Stąporek Mikołaj.

1. AT Jastrzębski Węgiel I
2. MKS Będzin
3. AT Jastrzębski Węgiel II
4. AZS Częstochowa
3
3
3
3
9
6
6
4
3-0
2-1
2-1
1-2
5. Norwid Częstochowa
6. Jedynka Jaworzno
3
3
2
0
1-2
0-3
Wyniki: https://system.szps.pl/index.php?mode=12&type=5


Bardziej rozbudowana i skomplikowana jest sytuacja w młodzikach (rocznik 2006 i młodsi), przy czym w tej kategorii wiekowej liczba meczów jest większa z uwagi na fakt, iż spotkania rozgrywa się do dwóch wygranych setów, a za zwycięstwo przyznaje 2 pkt. (za porażkę – 1 pkt., oddanie walkowerem – 0 pkt.). W związku z tym, że wiele spotkań zostało już przełożonych, to tabela rozgrywek jest… co najmniej nieprzystająca do rzeczywistości, bowiem prowadzi w niej MOSM Tychy, który ma 5 pkt. za jedno zwycięstwo i cztery porażki.

Obecnie rozgrywki znajdują się na pierwszym z trzech etapów, których celem jest wyłonienie czterech najlepszych zespołów na finały wojewódzkie. Młodzicy pierwszej drużyny Akademii Talentów grają obecnie w grupie pierwszej z MOSM Tychy, AZS Częstochowa, MKS Będzin, Norwidem Częstochowa, Górnikiem Radlin, Jedynką Jaworzno, Beskidem Skoczów i Volley Rybnik. „Dwójka” Jastrzębskiego Węgla jest natomiast w grupie trzeciej z rezerwami Górnika Radlin i Volley Rybnik.

Kadra młodzików: Biegasiewicz Franciszek, Chromik Bartosz, Cichosz-Dzyga Przemysław, Furtok Franciszek, Glos-Krawczyk Aleksander, Kolekta Michał, Łuczkowski Kacper, Olszowski Miłosz, Paszkowski Michał, Peliński Maksymilian, Pełka Karol, Roman Bruno, Szczyrba Andrzej, Toporowski Kacper, Van Eijk Arie, Wożgin Michał, Balcerzak Mateusz, Czarnecki Michał, Faba Paweł, Gemborys Paweł, Guzy Paweł, Juszczak Patryk, Kufel Jakub, Łapszyński Kamil, Musiolik Bartosz, Oskwarek Filip, Barbosa de Pinho Gabriel, Paszek Adrian, Rudnicki Jonasz, Ryszkiel Karol, Saładajczyk Miłosz, Szczurkowski Jakub, Wojtas Igor, Wychrystenko Wiktor, Żyrek Mikołaj.

Aktualne tabele i wyniki: https://system.szps.pl/index.php?mode=12&type=3

Źródła: Facebook / Akademia JW, system.szps.pl, akademiatalentowjw.pl

Terminarz1. runda2. runda
AZS Częstoch.
Polit.Opolska
MKS II Będzin
Start Namysłów
TKS Tychy
Andrychów
Kęczanin Kęty
Volley Rybnik
Volley Miast. Śl.
1:3 (w)
3:0 (w)
0:3 (d)
3:2 (w)
1:3 (d)
02.01 (w)
0:3 (d)
2:3 (w)
0:3 (d)
1:3 (d)
3:1 (d)
1:3 (w)
3:0 (d)
0:3 (w)
0:3 (d)
0:3 (w)
3:2 (d)
27.02 (w)
Tabela II ligi
1.
2.
3.
4.
Andrychów
Kęczanin
AZS Cz-wa
TKS Tychy
17
17
17
17
44
43
39
33
15:2
15:2
134

11:6
5.
6.
Będzin II
Volley M. Śl.
17
17
33
21
10:7
7:10
7.
8

9.
10.
Volley Rybnik
AT Jastrzębski

Namysłów
Polit. Opolska
17
17
17
17
21
14
6
1
7:10
5:12

2:15
0:17

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kalendarz Kibica

Przewiń do góry