„To jeden z najlepszych klubów w Europie”

Andrea Gardini już „na pomarańczowo”; fot. Jastrzębski Węgiel

We wtorek włoski szkoleniowiec Andrea Gardini przejął trenerskie stery w Jastrzębskim Węglu. Dawny as reprezentacji Włoch i jeden z członków złotego siatkarskiego pokolenia Italii rozpoczął szóstą włoską epokę w naszym klubie. Gardini nie ukrywa, że uważa Jastrzębski Węgiel za jeden z najlepszych klubów w Europie, a angaż w ekipie „pomarańczowych” jest dla niego nie tylko „pracą”, ale przede wszystkim „szansą”.

Biorąc pod uwagę nie do końca udaną niedawną przygodę Andrei Gardiniego z klubem z Piacenzy (taki już los trenera, że nie zawsze wychodzi), można domniemywać, że nie są to jedynie czcze słowa pod publiczkę. Największe trenerskie sukcesy mierzący ponad dwa metry wzrostu 55-letni Włoch odnosił właśnie w Polsce, gdzie zapewne z radością wraca. O ile jego przygoda z Zaksą Kędzierzyn-Koźle zakończyła się w momencie wywalczenia „tylko” wicemistrzostwa Polski w 2019 roku (wcześniej było złoto), o tyle szkoleniowiec był wyłącznie znakomicie wspominany jako trener Indykpolu AZS Olsztyn. Wszak to właśnie wyniki (czasem ponad stan) osiągane z klubem z Warmii spowodowały, że otrzymał ofertę od hegemona polskiej siatkówki.

Czy Gardini będzie w stanie poukładać nasz zespół, który – i tu już nie ma wątpliwości – znalazł się w pewnym dołku? Na pewno Włoch ma kilka atutów, których nie miał Luke Reynolds. Przede wszystkim, był świetnym siatkarzem, więc nikt nie zarzuci mu teoretyzowania na parkiecie. Po drugie – jest starszy od Australijczyka o całe dwadzieścia lat, a zatem ma przewagę doświadczenia i… wieku nad swoimi nowymi podopiecznymi. Po trzecie – Gardini prowadził już dwa inne polskie kluby oraz był asystentem selekcjonera reprezentacji Polski, którego to doświadczenia nie miał Reynolds. Czy te elementy „odpalą”? Cóż, „wyjdzie w praniu”.

Tymczasem Andrea Gardini udzielił redakcji oficjalnej strony Jastrzębskiego Węgla obszernego wywiadu, w którym zapewnił, że nie jest jego rolą rewolucja w drużynie, która w tym momencie sezonu byłaby nieskuteczna. Poza tym Włoch podzielił się kilkoma swoimi spostrzeżeniami na siatkarską rzeczywistość oraz ujawnił, co najbardziej lubi robić poza siatkówką. Okazuje się, że Gardini jest… spokojną osobą, która uwielbia pracować fizycznie w swoim ogródku nad morzem.

Dlaczego Andrea Gardini objął Jastrzębski Węgiel? – Głównym powodem dla którego zdecydowałem się przyjąć ofertę Jastrzębskiego Węgla, był fakt, że jest to wielki klub, posiadający w tym momencie świetną drużynę i mamy szansę na cudowne zakończenie sezonu. Uważam, że to normalne w życiu trenera, że kiedy otrzymuje taką szansę od jednego z najlepszych klubów w Europie, to musisz z niej skorzystać. Jestem szkoleniowcem, więc moim naturalnym środowiskiem jest hala i bycie blisko drużyny. I kiedy nadarza się okazja na pracę ze znakomitymi zawodnikami w dużym klubie, to to wyzwanie po prostu z przyjemnością podejmuję – przyznał Włoch.

Jak Gardini ocenia swoją nową drużynę? – Rozmawiamy przed moim pierwszym spotkaniem z zespołem, więc za wiele powiedzieć na temat drużyny jeszcze nie mogę. Na bieżąco śledzę mecze PlusLigi i z tego co zaobserwowałem w telewizji, to mogę tylko powtórzyć to, o czym mówiłem wcześniej. Uważam, że jest to naprawdę silny zespół i musimy tylko znaleźć receptę na to, jak osiągać pozytywne rezultaty i stwarzać sobie szanse na osiąganie wielkich celów. Ta drużyna ma wszystko, by walczyć o najwyższe laury w Polsce – nie ukrywa Gardini.

Jaka jest filozofia trenerska nowego szkoleniowca? – W swojej pracy trenerskiej koncentruję się na znajdywaniu klucza do sukcesu. Staram się dotrzeć do zawodników, do drużyny. Po to, by im pomóc. Zarówno pod względem indywidualnym, jak i zespołowym. Musimy wspólne ulepszać swoją grę, by na koniec sezonu osiągnąć to, co zamierzamy. Jeśli znajdę właściwy klucz do zespołu, a udawało mi się to w przeszłości w Zaksie i Olsztynie, możemy dokonać czegoś wielkiego. Pamiętajmy o tym, że każdy zawodnik jest inny, każda drużyna jest inna, dlatego nie zawsze sprawdza się jeden i ten sam system pracy. Tak to nie działa. Trzeba być elastycznym i dostosowywać się do konkretnych sytuacji. Często potrzebne są nowe rozwiązania, by skutecznie dotrzeć do danej drużyny i poprawić jakość zespołu, ale również we współpracy na linii trener-zawodnik, w podnoszeniu indywidualnych umiejętności graczy – wyjaśnił szkoleniowiec.

Czy Gardini miał okazję rozmawiać na temat Jastrzębskiego Węgla ze swoimi włoskimi poprzednikami na stanowisku trenera? – Z nikim w tej kwestii się nie konsultowałem. Tak jak wspominałem, wszystko potoczyło się szybko. Ja zwykle robię to, co podpowiada mi żołądek (śmiech). Podążam swoim tropem. Zwyczajnie skorzystałem z ogromnej szansy. Nie było czasu na rozmowy z kolegami po fachu na ten temat. Dla obu stron – dla klubu i dla mnie – mogą z tego wyniknąć korzyści, więc szybko zdecydowałem się na ten krok. Bez żadnych podpowiedzi z boku – ujawnił.

Zobacz materiał filmowy z pierwszego treningu pod wodzą Andrei Gardiniego:

Źródło: jastrzebskiwegiel.pl

TerminarzI r.II r.
Warta
Resovia
Będzin
ZAKSA
Verva
Skra
Nysa
Trefl
Olsztyn
Katowice
Ślepsk
Czarni
Cuprum
3:2 (w)
3:0 (d)
3:1 (w)
1:3 (w)
2:3 (d)
3:0 (w)
3:0 (d)
3:0 (d)
1:3 (w)
3:0 (d)
3:1 (w)
3:1 (d)
3:0 (d)
1:3 (d)
3:0 (w)
3:1 (d)
1:3 (d)
3:2 (w)
3:2 (d)
1:3 (w)
3:1 (w)
3:2 (d)
3:2 (w)
3:0 (d)
3:0 (w)
05.03 (w)
Liga Mistrzów
Eliminacje
Stroitiel Mińsk
Dyn. Apeldoorn
Fino Kaposvar
Arcada Gałacz
Faza grupowa
Zenit Kazań
ACH Lublana
Berlin RV


3:0 (d)
3:0 (d)
3:0 (w)
3:0 (w)

0:3 (w)
0:3 (w)
0:3 (w)0:3 (w)
0:3 (w)
0:3 (w)
PlusLiga
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
ZAKSA Kędzierzyn
Jastrzębski Węgiel

Trefl Gdańsk
Resovia Rzeszów
Verva Warszawa
Skra Bełchatów
Warta Zawiercie
AZS Olsztyn
24
24
25
25
24
24
23
24
66
53
47
46
45
42
38
31
22:2
19:5
16:9
17:8
16:8
13:11

13:10
10:14
9.
10.
11.
12.
13.
14.
GKS Katowice
Cuprum Lubin
Ślepsk Suwałki
Stal Nysa
Czarni Radom
MKS Będzin
24
24

23
24
25
24
29
28
27
23
22
7
10:14
9:15
9:14
5:19
7:18
2:22

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kalendarz Kibica

Przewiń do góry