„To maksymalne podwyżki, na jakie dziś JSW stać”

„JSW realizuje dialog społeczny i z wielką przykrością oraz rozczarowaniem przyjmuje postawę trzech reprezentatywnych organizacji związkowych, które zapowiadając protesty dążą do eskalacji niepokojów społecznych wśród naszych pracowników” – ocenia Barbara Piontek, prezes Zarządu JSW S.A.

fot. JSW

„Bezpieczeństwo i gwarancja pracy oraz płacy dla naszej Załogi to priorytet całego Zarządu JSW. Dlatego będą podwyżki dla wszystkich pracowników o 3,4% już od lipca 2021 r. To maksymalne podwyżki, na jakie dziś JSW stać. Przedłużyliśmy Załodze także zapewnienie pracy o 10 lat” – zaznacza prezes Barbara Piontek – „Jesteśmy też w toku rozmów ze stroną społeczną JSW. Nie można mówić, że dialogu nie prowadzimy”.

DIALOG SPOŁECZNY I DBAŁOŚĆ O PRACOWNIKÓW

Już 31 marca 2021 r. odbyło się na przykład spotkanie przedstawicieli nowego Zarządu JSW i Reprezentatywnych Organizacji Związkowych (ROZ) w sprawie przedłużenia gwarancji zatrudnienia. Strony z inicjatywy Zarządu JSW podpisały porozumienie zapewniające pracownikom Spółki gwarancje pracy na 10 lat, pomimo że ROZ początkowo wnioskowały o wydłużenie ich jedynie o 5 lat. Treść porozumienia była analogiczna do poprzednio obowiązującej.

JSW starała się w ramach dialogu społecznego wdrożyć nową jakość w kontaktach ze związkami zawodowymi, jakiej w historii Spółki nie było. 5 maja 2021 r. odbyło się pierwsze takie spotkanie, na które zaproszono wszystkie 64 organizacje związkowe działające w JSW. Tematem była zainicjowana przez prezes Barbarę Piontek propozycja kształtowania wynagrodzeń i system premiowy na kolejne lata. Projekty przedyskutowano ze wszystkimi związkami zawodowymi. Spółka utworzyła specjalną skrzynkę e-mail dla związków do przedstawiania uwag i propozycji. Kolejne spotkanie ze wszystkimi związkami w tej sprawie odbyło się 7 czerwca 2021 r. Ponieważ były propozycje zmian, zostały przedstawione nowe projekty porozumienia płacowego i ustalono kolejne spotkanie na 7 lipca 2021 r.

POROZUMIENIE Z 2020 – WERYFIKACJA DOKUMENTU

JSW odbyła też między innymi 5 spotkań z Reprezentatywnymi Organizacjami Związkowymi poświęconych tematowi porozumienia z 2020 r. dotyczącego między innymi wzrostu płac pracowniczych o 4%, którego realizacji domagają się ROZ. 15 czerwca 2021 r. JSW przedstawiła ROZ wyniki raportu prawnego ws. porozumienia z 2020 r., z którego wynika, że istnieją zasadne podstawy do twierdzenia, że porozumienie nie zostało zawarte. Podczas spotkania z ROZ, 15 czerwca, na którym podtrzymano stanowiska, strony podpisały protokół rozbieżności i zwróciły się do Ministra Aktywów Państwowych o wyznaczenie mediatora. Oznacza to, że nadal trwa dialog społeczny, lecz teraz już na II etapie, czyli mediacji.

Mając uzasadnione wątpliwości dotyczące wiarygodności porozumienia dotyczącego między innymi wzrostu płac pracowniczych o 4%, Zarząd JSW S.A., zgodnie z zapowiedziami, już 16 kwietnia 2021 r. powołał Zespół roboczy ds. wyjaśnienia okoliczności prawnych i faktycznych w przedmiocie porozumienia pomiędzy JSW S.A. a Reprezentatywnymi Organizacjami Związkowymi w sprawie wzrostu wynagrodzeń w roku 2020.

Zespół złożony między innymi z radców prawnych i adwokatów z trzech różnych kancelararii prawnych, analizując fakty, ustalił, że porozumienie mogło być jedynie projektowanym dokumentem i nie wywołuje skutków prawnych.

Zespół zarekomendował JSW S.A. wystąpienie do Sądu Powszechnego o ustalenie nieistnienia porozumienia w celu uzyskania jednoznacznego potwierdzenia charakteru prawnego dokumentu oraz wynikających z niego skutków.

„Realizacja obecnie przez Zarząd JSW S.A. porozumienia i wynikających z niego oczekiwań finansowych formułowanych przez Reprezentatywne Organizacje Związkowe – bez jednoznacznego i obiektywnego wyjaśnienia kwestii istnienia i skuteczności prawnej porozumienia – co w okolicznościach sprawy może nastąpić wyłącznie przez niezależny i niezawisły Sąd Powszechny dysponujący ku temu odpowiednim instrumentarium – niesie za sobą istotne ryzyko przypisania Zarządowi odpowiedzialności karnej” – brzmi rekomendacja.

W nawiązaniu do tych rekomendacji Zarząd JSW S.A. rozważa decyzję o skierowaniu sprawy do wyjaśnienia przez właściwy sąd.

JSW stara się budować odpowiedzialny dialog ze stroną społeczną. Grupa JSW wdrożyła konieczny Program Oszczędnościowy, ale jak wielokrotnie podkreślała prezes JSW S.A. Barbara Piontek, wypłaty i miejsca pracy pracowników JSW są mimo to absolutnie niezagrożone. Zarząd JSW S.A. w ramach umowy społecznej przedłużył o kolejne 10 lat gwarancje pracy dla Załogi JSW i zaprogramował podwyżki płac od 1 lipca 2021 r. na poziomie 3,4 %. Współpracy ze stroną społeczną powinna przyświecać troska o dobrą, stabilną przyszłość Spółki oraz bezpieczeństwo jej Pracowników na kolejne dekady.

Dziś bardzo ważny jest stabilny rozwój firmy, który jest możliwy do osiągnięcia poprzez poprawę efektywności organizacyjnej, technologicznej, produkcyjnej i handlowej, otwarcie na globalne szanse, poszukiwanie nowych potencjałów, kontynuowania kluczowych inwestycji oraz dbałość o Załogę, która jest najwyższą i najważniejszą wartością firmy.

JSW jest spółką giełdową, największym europejskim producentem węgla koksowego, czyli surowca wpisanego na listę krytycznych, a więc strategicznych dla rozwoju i konkurencyjności Unii Europejskiej. Dziś nasza Spółka ma realne szanse na dobre wykorzystanie potencjału rynkowego. (źródło: JSW)

 1. Związkowcy się oburzyli bo Pani prezes nie układa się z nimi, żenada. Najpierw wyskoczyli o przedłużenie gwarancji zatrudnien na 5 lat – a pani Prezes sama dała 10 lat gwarancji, potem sama dała podwyżkę 3,4 %, a załoga widzi że związki nic nie robią tylko dbają o swoje stołki.
  Brawo dla Pani Piontek

 2. Na podwyżki ich nie stać ?!
  Ale na rowery , auta elektryczne , drony , pasieki oraz sponsoring ich stać ?!
  Na pierdoły jest ! A na kopalniach narzędzi nawet brak !
  WSTYD !!!

 3. Mam wrażenie, że wielu mieszkańcom Jastrzębia Zdrój żyłoby się lepiej, gdyby zamknięto kopalnie. Te „lenie” poszły by na ich stanowiska (bo wielu tych „leni” jest po studiach, a nie którzy nawet mają doktoraty…. ).
  Stereotyp, że Ryl to tępy chłop już dawno upadł….

 4. W dobie kryzysu to nie powinno być podwyżek. Wiele zakładów boryka się z zwolnieniami a tym lenia którzy pracują 4 g podwyżki. Hańba

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Również warto przeczytać
"Wypadkowo" w Jastrzębiu?
wypadek01
„Kolejne potrącenie. I znowu na skrzyżowaniu ulicy Mazowieckiej, Wielkopolskiej i Śląskiej! Czyżby to miejsce miało przejść wkrótce do niechlubnej tradycji miasta?!” – pytał nasz zaaferowany Czytelnik. Pytał i tym samym...
Czy to realne i możliwe?
IMG_20201207_090527089-1
„Od kilku lat trwa dyskusja na temat przywrócenia linii kolejowej Jastrzębie-Zdrój-Katowice. Miałaby ona powstać na bazie starej, historycznej 'nitki’. Czy to realne i możliwe?” – pyta nasz Czytelnik. „Kolej w...
"Nie chcemy takich wrzodów..."
5e9d3d72
W ostatnim wydaniu gazety „Twoja Spółdzielnia” zająłem się tematem patologii. Patologia z narkotykami w tle. To nie tylko indywidualne zażywanie narkotyków, to również dilowanie, awantury pod wpływem substancji psychotropowych, zagrożenia...
Beton i jeszcze raz beton...
IMG_20221123_130005
„Od kilku lat trwa rewitalizacja Parku Zdrojowego. Wydano miliony złotych. Ale czy efekt końcowy będzie oczekiwany przez mieszkańców?” – zastanawia się nasz Czytelnik. „Już teraz widać, że jest to tak...
Gdzie parkować?
e2ddd999
„Gdzie parkować?” Do kogo tak naprawdę zaadresować to odwieczne pytanie? I czy udzielone odpowiedzi zadowolą jeszcze kogokolwiek? Fakt, że problem ten dotyczy nie tylko naszego miasta, nie stanowi tu zbytniego...
Dlaczego piesi giną na pasach?
35-692857
Gdzie przechodzący przez jezdnię powinien bać się o swoje życie? I to do tego stopnia, żeby w myślach gorączkowo „klepać zdrowaśki”? No cóż, może wydać się to nieco kuriozalne, ale...
Przewiń do góry