JSW: Wybuch i sześciu poszkodowanych

Sześciu pracowników zostało poszkodowanych w wybuchu, do którego doszło w przemiałowni węgla na terenie koksowni „Przyjaźń” w Dąbrowie Górniczej.

fot. JSW Koks S.A.

Do zdarzenia doszło w czwartek, 22 września, około godziny 14.20. Wybuch miał miejsce w budynku technologicznym służącym do mielenia węgla. Uszkodzony został także sąsiedni budynek. Poszkodowani uzyskali pomoc medyczną od przybyłych na miejsce zespołów ratowniczych, następnie zostali przetransportowani do szpitali w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Siemianowicach Śląskich, Czeladzi i Katowicach. W budynkach, gdzie doszło do eksplozji, przebywały jedynie osoby poszkodowane.

W akcji ratowniczo-gaśniczej uczestniczyła też straż pożarna. Miejsce zdarzenia jest w tej chwili zabezpieczane przez specjalistyczne służby techniczne. Koksownia „Przyjaźń” w Dąbrowie Górniczej należy do JSW Koks S.A., spółki z Grupy Kapitałowej JSW. (źródło: JSW)

Aktualizacja: Piątek, 23 września

Dwóch z sześciu pracowników poszkodowanych we wczorajszym, 22 września, wypadku w koksowni „Przyjaźń” w Dąbrowie Górniczej zostało już wypisanych ze szpitala. Stan pozostałych jest stabilny, choć jeden pozostaje w stanie śpiączki farmakologicznej. Spośród sześciu poszkodowanych w wybuchu osób, trzy to pracownicy koksowni „Przyjaźń”, pozostali zaś to pracownicy firm zewnętrznych.

W JSW KOKS S.A., do której należy dąbrowska koksownia, powołany został sztab kryzysowy – przewodniczy mu Mariusz Soszyński, wiceprezes Zarządu Spółki ds. produkcji i techniki. Zadaniem sztabu jest koordynacja wszelkich prac związanych ze zdarzeniem. Powołana zostanie również specjalna komisja, której zadaniem będzie ustalenie jego przyczyn. W skład komisji wejdą specjaliści JSW KOKS S.A. oraz eksperci zewnętrzni.

W zakładzie, oprócz trwających czynności, mających wyjaśnić przyczyny wybuchu, trwają również nieprzerwane prace nad odbudową i przywróceniem nominalnych zdolności produkcyjnych koksu. Aktualnie koksownia „Przyjaźń” utrzymuje zredukowany poziom produkcyjny adekwatny do możliwości zabezpieczenia mieszanki węglowej.

Należy nadmienić, iż w strukturach spółki JSW KOKS S.A., poza koksownią „Przyjaźń”, pracują również bez zakłóceń koksownia Radlin oraz koksownia Jadwiga, których potencjał produkcyjny zostanie wykorzystany w większym stopniu. GK JSW posiada również rezerwy koksu zgromadzone zarówno w portach polskich, jak i na innych składowiskach zewnętrznych, co zostanie wykorzystane wraz ze zwiększoną produkcją na wspomnianych koksowniach do realizacji bieżących zobowiązań kontraktowych. (źródło: JSW)

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry