Wynagrodzenie w górnictwie to ponad 11 tysięcy

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w lutym bieżącego roku przeciętne wynagrodzenie w sektorze wydobywania węgla kamiennego i brunatnego wyniosło 11096,55 zł. To efekt wypłaty nagród rocznych, czyli tak zwanych czternastek, co nie zmienia faktu, że górnicze wynagrodzenia należą do jednych najwyższych w sektorze przedsiębiorstw.

fot. pixabay

Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że w styczniu przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze wydobycia węgla kamiennego i brunatnego wyniosło ponad 7195 zł, w lutym było to wspomniane 11096 zł, a w marcu 7955 zł.

W przypadku ostatniego grudniowego wynagrodzenia ta przeciętna kwota była jeszcze wyższa od wypłaty lutowej i wyniosła 18779,53 zł brutto.

„Taka wysokość zarobków sprawia, że górnicze wynagrodzenia od lata znajdują się wśród najwyższych w kraju w sektorze przedsiębiorstw. Dla przykładu średnie miesięczne górnicze wynagrodzenie w pierwszym kwartale br. wyniosło 8749 zł brutto. W tym roku więcej 'zarobili’ na przykład pracownicy sektora wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (8775 zł), pracownicy sektora produkcji wyrobów faramaceutycznych (8777 zł) i pracownicy branży informacyjnej i komunikacyjnej (10002 zł)” – podaje portal nettg.pl.

Warto również dodać, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku wyniosło odpowiednio 5536,8 zł, 5568,82 zł i 5929,05 zł. (źródło: nettg.pl)

 1. Szczałowy z pszodka

  Znowu nieprawdę podają.

  Jakie 11 000zł?

  Ja dostałem 17 000zł i to na rękę, więc piszcie chociaż tak, jak jest.

  Owszem, dwie soboty przepracowałem.

   1. Malinowy łoś

    Zapomnieliście jeszcze o 13 i 15 , poza tym coś tu chyba nie tak bo ostatnio pisaliście o 18 tys. Więc nagle z 18 na 11 zeszło? A no przeca te 13 i 15 robią swoje.

 2. Znowu jasnet szczuje na górników. Żenujący poziom pseudo dziennikarstwa… Jak już podajecie kwoty brutto to napiszcie też kwoty netto. Bo przeciętny wyborca pisu nie widzi różnicy i myśli że Górnik na rękę tyle dostaje. Ale zarobki netto nie wywołają takiego oburzenia jak kwoty brutto, nikt nie będzie wtedy pluł na górników A wam przecież o to chodzi.

  1. Ty zono górnika nie JasNet ale w całej Polsce wiedza ile górnik zarabia za te niecałe 8 g pracy ile dostają przywilejów Typowa żona górnika która nie wlicza 14, węgla i kartek do pensji. Ty kobieto jak byś nie wiedziała, to wszytsko wlicza się do pensji bo to jest przychód. Więc nie ględź tu głodnych kawałków. Już mam dosyć tych górników i to jak drenują państwo z kasy i ile musimy do ich emerytur oraz do nierentownych kopalń dopłacać.

  2. Jeszcze jedno Joanna kolega płaci na ZZ 1% mies netto i ta kwota jest 103 zł.To sobie policz ile zarabia swoja makówką

  3. Artykuł, celowo jest tak napisany, aby wzbudzać w reszcie społeczeństwa zazdrość i jednocześnie nienawiść do górników, a potem nie ma się co dziwić, że jest nagonka i hejt z każdej strony

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry