Zdrój zapełni się parkingami?

„Uspokajamy mieszkańców. Budowa placu reprezentacyjnego nie jest równoznaczna z brakiem miejsc do parkowania w Zdroju” – informują magistraccy urzędnicy. Jak zauważają, do Urzędu Miasta napływają petycje mieszkańców zaniepokojonych planowaną w Zdroju budową placu reprezentacyjnego w miejscu obecnie wykorzystywanym jako parking.

„Pragnę Was uspokoić, że powstanie placu reprezentacyjnego nie oznacza, że w Zdroju nie da się już zaparkować samochodu” – zapewnia prezydent Anna Hetman (fot. UM Jastrzębie-Zdrój)

„Teren parkingu, do którego tak przyzwyczajeni są jastrzębianie, de facto jest częścią parku i nigdy ani historycznie, ani w planach architektonicznych nie był przeznaczony do pełnienia takiej funkcji. Naturalne stało się, że wraz z kompleksową modernizacją Parku Zdrojowego, chcemy go uporządkować i przywrócić mu dawny blask. Stąd też plan budowy placu reprezentacyjnego – miejsca przyjaznego mieszkańcom i funkcjonalnego” – czytamy dalej.

„Obecnie jesteśmy na etapie wyłonienia wykonawcy. W ramach zadania zaplanowano przebudowę istniejącej drogi dojazdowej do Domu Zdrojowego, budowę placu wraz z jego odwodnieniem, schodów terenowych, fontann terenowych na skarpie, przebudowę napowietrznej linii telekomunikacyjnej na podziemną, przeniesienie w inną lokalizację istniejącej stacji transformatorowej, budowę siedzisk, wymianę tablicy upamiętniającej miejsce męczeńskiej śmierci 15 więźniów KL Auschwitz-Birkenau, budowę nowoczesnego oświetlenia placu, a także wykonanie nasadzeń nowej roślinności, zgodnie z wytycznymi służb konserwatorskich” – dowiadujemy się.

Budowa placu reprezentacyjnego nie sprawi jednak, że w Zdroju zabraknie miejsc parkingowych. „Pragnę Was uspokoić, że powstanie placu reprezentacyjnego nie oznacza, że w Zdroju nie da się już zaparkować samochodu. Inwestycja będzie realizowana, a w międzyczasie powstaną nowe miejsca postojowe, których lokalizację już zaplanowaliśmy” – zapewnia prezydent Anna Hetman.

„Przy ulicy Witczaka powstaną nowe miejsca parkingowe. Obok nowych budynków TBS-u docelowo powstanie 50 miejsc postojowych, a po stronie parku oraz w rejonie basenu kolejnych ponad 100. Ponadto w dzielnicy Zdrój znajdują się już miejskie parkingi oraz lokalizacje, w których możliwa jest budowa kolejnych miejsc postojowych – w rejonie placu autobusowego przy ul. Broniewskiego oraz w ciągu ulicy 1 Maja. W tych miejscach zostanie stworzone więcej miejsc postojowych, niż znajduje się obecnie na nieutwardzonym parkingu” – pada na koniec. (źródło: UM Jastrzębie-Zdrój)

 1. Mam pytanie. Jak można bezpiecznie dojść pieszo lub co gorsza z wózkiem dziecięcym z Bożej Góry do parku?
  Z ul. Wodzislawskiej brakuje dużego fragmentu chodnika do ul, Witczaka A potem idzie się „slalomem” na zakrętach biegnac z jednej stony ulicy na druga….Tam chodzą i dzieci do szkoły , matki z wózkiem i ludzie starsi i jest to bardzo niebezpieczne.

 2. „de facto jest częścią parku i nigdy ani historycznie ani w planach architektonicznych nie był przeznaczony do pełnienia takiej funkcji”

  Nieprawda. Tam byly stajnie a w czasach powojennych garaze uzdrowiskowych pojazdow.
  W tych stajniach nocowali wiezniowie ewakuowani z Oswiecimia – temu obok stoi pomnik.
  Pani Prezydent, jak zwykle, nie ma pojecia co mowi.

 3. Mieszkam w Zdroju i tych miejsc parkingowych nie wiedzę. Tych 50 miejsc parkingowych których powstało przy tym nowym bloku w Zdroju to dla mieszkańców tego bloku. Przecież gdy podjeżdża się tam do paczkomatu to ciężko zatrzymać się tam na chwilę. Podziwiam optymist Pani prezydent

 4. Plany fajne,ale ciekawe co z tego wyjdzie ?Mam pytanie czy zostanie zabezpieczona zabytkowa latarnia znajdującą się przy remontowanych łazienkach czy zostanie wywieziona na złom ? Czy będą tabliczki przy pozostałościach po uzdrowisku ? Można w ten sposób zrobić ścieżkę przypominającą o fajnej przeszłości uzdrowiska.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry