JKH GKS Jastrzębie

Faza zasadnicza
I rundaII runda
Zagł. Sosnowiec0:4 (d)1:0 (w)
Podhale N. Targ0:4 (d)1:0 (w)
GKS Katowice1:2 (d)1:2 (w)
Unia Oświęcim0:3 (w)2:3d. (d)
GKS Tychy3:0 (d)4:2 (w)
Cracovia4:7 (w)1:2 (d)
Energa Toruń2:1 (d)6:2 (w)
STS Sanok2:1 (w)0:1k. (d)
III rundaIV runda
Zagł. Sosnowiec7:4 (d)11.12 (w)
Podhale N. Targ8:5 (d)2:1 (w)
GKS Katowice6:0 (d)09.12 (w)
Unia Oświęcim1:0 (w)20.12 (d)
GKS Tychy1:4 (d)03.01 (w)
Cracovia1:2d. (w)06.01 (d)
Energa Toruń8:1 (d)08.01 (w)
STS Sanok4:3d. (w)13.01 (d)
V runda15.01-19.02
Ćwierćfinał22.02-07.03
Półfinał09.03-22.03
Mecze o medale25.03-06.04
1.Unia Oświęcim2660109:56
2.Cracovia265599:61
3.GKS Katowice255378:52
4.GKS Tychy265076:51
5.JKH GKS Jastrzębie254467:55
6.Ciarko STS Sanok263259:78
7.Zagł. Sosnowiec252251:82
8.Energa Toruń241662:107
9.Podhale N. Targ251045:104

„Ta wojna jest niepotrzebna”

Trener Robert Kalaber; Fot. Magdalena Kowolik [jkh.pl]

We wtorek okazało się, że część drużyny JKH GKS Jastrzębie została zakażona koronawirusem. W gronie tych osób znalazł się także trener Robert Kalaber, który pełni zarazem funkcję selekcjonera reprezentacji Polski. Tymczasem w środowisku polskiego hokeja od paru dni trwa ostra dyskusja na temat niedawnego zgrupowania kadry narodowej, gdzie miało dojść do szeregu zakażeń. Kalaber przebywa obecnie na „domowej kwarantannie”, ale jak zapewnia wszystko jest w porządku. W specjalnym wywiadzie dla redakcji sportowej JasNetu słowacki szkoleniowiec mówi o koronawirusie, feralnym zgrupowaniu oraz łączeniu misji reprezentacyjnej z klubową. „Nadgorliwych” od razu uspokajamy wywiad został przeprowadzony drogą telefoniczną.

Jak pan się czuje?
Robert Kalaber – W miarę w porządku, nic groźnego się nie dzieje. Gdyby nie było epidemii koronawirusa, to sądziłbym, iż dotknęło mnie co najwyżej przeziębienie. Dodam, że akurat w okresie letnich przygotowań takie lekkie zachorowanie bywa… normalne. Na zewnątrz jest zwykle ponad dwadzieścia stopni Celsjusza, a my idziemy na lodowisko, gdzie panuje chłód. Do tego dochodzi stały kontakt z klimatyzacją w samochodzie. Dlatego w naszej pracy sierpniowe przeziębienie to taki „stały element” przygotowań. Gdybym nie wiedział, że jest koronawirus, to nie zwróciłbym na to uwagi.

Czyli nie dotknęły pana żadne poważniejsze objawy COVID-19?
Nie. Mogę uspokoić kibiców, że wszystko jest w porządku. Mam nadzieję, że tak pozostanie.

Przejdźmy do feralnego zgrupowania reprezentacji Polski, której jest pan selekcjonerem. Na PZHL wylała się lawina krytyki za niedostateczne zabezpieczenie tego obozu przygotowawczego. Rzeczywiście było aż tak źle pod tym względem?
W moim przekonaniu wcale nie było tak źle, jak mówią o tym niektórzy krytycy. Oczywiście od razu zaznaczę, że rozumiem problemy, z jakimi obecnie borykamy się my wszyscy, a także nasze rodziny i pracodawcy. Uważam jednak, iż powinniśmy ze spokojem podejść do tej sytuacji. Nie wiemy przecież, kto naprawdę mógł być źródłem zakażenia. Wszak nikt nie tylko hokeista nie jest w stanie przewidzieć, gdzie i kiedy mógł zostać zarażony! Co więcej, nikt nie jest w stanie odpowiedzialnie wskazać jednej osoby jako źródła zakażenia! A przecież większość zawodników była w lipcu na wakacjach, także poza Polską. Zauważmy, że w klubach nikt nie robił badań po powrocie z urlopów, a my potem chodziliśmy między ludźmi, spotykaliśmy się w szatniach i jeździliśmy razem autobusem. Myślę, że jeśli ktoś miał jakieś uwagi do zabezpieczenia zgrupowania, to powinien był wtedy o tym mówić. Tymczasem w trakcie obozu nikt nie miał zastrzeżeń, a teraz trwa polowanie na czarownice.

Czyli w pana opinii krytyka wobec PZHL jest nadmierna?
Tak, „nadmierna” to dobre słowo. Powtórzę, że latem w klubach także nie było badań pod kątem obecności koronawirusa. Co więcej, nawet gdyby takie testy zostały wykonane, to przecież już po przyjeździe na zgrupowanie kadry każdy z nas miał kontakt z innymi ludźmi. Razem z masażystami i osobami zajmującymi się organizacją obozu było nas ponad trzydziestu. Musimy w końcu zrozumieć, że każdy zespół prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się z tym problemem. Musielibyśmy całkowicie zrezygnować z uprawiania jakiegokolwiek sportu, aby zachować najsurowsze obostrzenia. Podobne problemy są przecież także w Czechach i na Słowacji, bo drużyny zaczęły ze sobą grać. Problem z COVID-19 polega na tym, że bardzo łatwo go złapać. Dodam, iż przekonywano nas, że przy upałach nie będzie problemu, a przecież podczas zgrupowania w Warszawie było ponad trzydzieści stopni. Ważne jest to, abyśmy spokojnie przetrwali tę epidemię, bo wygląda na to, że… nie ma możliwości, aby nie trzeba było się zmierzyć z koronawirusem.

No właśnie, jak grać w hokeja w takiej sytuacji? Przecież na lodowisku nie zachowacie dystansu.
To jest problem, który należy rozwiązać. Natomiast nie tędy droga, aby teraz obwiniać PZHL o epidemię koronawirusa w polskim hokeju. Wie pan, dlaczego właśnie na obozie reprezentacji doszło do tych zakażeń?

Zamieniam się w słuch.
Odpowiedź jest prosta bo to zgrupowanie było jednym z pierwszych spotkań w środowisku polskiego hokeja po tak długim czasie. W zasadzie do treningów na chwilę obecną powróciły jedynie dwa lub trzy polskie kluby. Kto pierwszy zaczął, ten siłą rzeczy narażony był na większe ryzyko. Najmniej narażeni byli ci, którzy po prostu jeszcze nie byli na lodzie. Wszyscy mamy teraz możliwość wyciągnięcia wniosków na przyszłość. Powtórzę, że zmierzenie się z tym problemem czeka cały polski hokej, a nie tylko kadrowiczów czy JKH GKS Jastrzębie. Być może dało się zrobić coś więcej w kwestiach organizacyjnych, ale przecież na kadrze nikt nie zgłaszał zastrzeżeń. Tymczasem teraz szukamy tego jednego winnego. To niesprawiedliwe. Ta wojna jest niepotrzebna. Epidemia jest faktem i trzeba nauczyć się żyć w tych warunkach.

Wróćmy do Jastrzębia. Ma pan zapewne kontakt z naszymi zawodnikami, którzy także zarazili się koronawirusem. Jak oni się czują?
Tak, jestem w kontakcie ze wszystkimi chłopakami. Z tego, co mi wiadomo, nikt nie ma większych kłopotów ze zdrowiem. Pojawiła się jakaś wyższa temperatura czy ból pleców, ale to wszystko. Gdyby nie COVID-19, nie odnotowalibyśmy żadnych poważniejszych różnic w porównaniu z poprzednimi letnimi okresami przygotowawczymi. Po prostu różnica temperatur między lodowiskiem a środowiskiem zewnętrznym robiła swoje. Przed rokiem z takimi problemami nikt nie poszedłby nawet do lekarza, tylko poleżał przez weekend w łóżku, a w poniedziałek przyszedł na trening. Niemniej, bardzo chciałbym, aby nikomu nie stało się nic złego. Myślę jednak, że czynienie z Jastrzębia jakiegoś ogniska zapalnego nie ma sensu.

Dopytam jeszcze, czy zdrowi zawodnicy trenują normalnie?
Na Lodowisku Jastor przebywać mogą wszyscy zawodnicy, którzy są zdrowi. Nie mogą jednakże korzystać z szatni, które zostały poddane dezynfekcji. Zarazem jednak każdy z nich otrzymał indywidualne rozpiski do przepracowania.

Co będzie dalej? Sezon ma rozpocząć się 11 września, a tymczasem jako JKH GKS Jastrzębie wypadamy na dwa tygodnie z przygotowań. Ten termin jest do utrzymania?
Nie wiem, na razie ciężko to ocenić. Na pewno jednak powinniśmy ruszyć według planów, nawet jeśli nie będziemy przygotowani dokładnie tak, jak byśmy tego chcieli. Uważam, że PZHL bardzo dobrze rozplanował tegoroczny terminarz gier. Zaczynamy bardzo szybko, przed nami rusza chyba jedynie KHL. Dzięki temu zyskujemy czas, aby nadrobić ewentualne zaległości. Powtórzę, że kto pierwszy zacznie, ten ryzykuje najwięcej, a my zwyczajnie musimy zmierzyć się z tym problemem. Musimy! Nie możemy zamknąć się po domach i udawać, że nas ten kłopot nie dotyczy. Trzeba sprawdzić, co jest możliwe w obecnych warunkach. Na tym należy się skupić, a nie na szukaniu jednego faceta, który nieświadomie przyniósł koronawirusa do szatni. Dajmy spokój tej bezsensownej medialnej wojnie.

Zapomnijmy na chwilę o tzw. pandemii. Chciałbym zapytać o pana czysto sportowe wrażenia z pierwszego zgrupowania reprezentacji. Nie ukrywajmy, że na konferencjach prasowych po niektórych meczach ekstraligowych ostro wypowiadał się pan o innych drużynach. Zawodnicy tych ekip są teraz pana podopiecznymi. Nie było kwasów?
Mogę uspokoić, że wszystko jest w porządku (śmiech). Ci, którzy mnie znają, doskonale wiedzą, że u mnie nie ma problemu, jeśli ktoś ciężko pracuje. Wymagam zaangażowania i profesjonalizmu. Najlepsi polscy zawodnicy są do tego przyzwyczajeni, więc dogadujemy się bez kłopotów. Dodam, że na zgrupowanie zaprosiłem także kilku młodszych chłopaków, aby mogli od środka poznać środowisko reprezentacji Polski. Myślę, że nasze spotkanie spełniło wszystkie cele, które sobie postawiłem. Wprawdzie nie rozegraliśmy żadnego sparingu, ale w ostatnich dwóch dniach mieliśmy możliwość zagrać między sobą. Jestem zadowolony z owoców tego zgrupowania.

Na koniec trudna kwestia. Chciałbym zapytać w imieniu jastrzębskich kibiców o to, czy… da pan radę połączyć misję w reprezentacji Polski z pracą w JKH GKS Jastrzębie? Jesteśmy oczywiście dumni, że nasz trener jest też selekcjonerem, ale oba zajęcia są bardzo czasochłonne. Znamy także różne opinie kibiców o działalności PZHL.
Mogę was zapewnić, że wszystko będzie dobrze. Kibice mnie znają i wiedzą, że jeśli coś robię, to tylko i wyłącznie na sto procent! Praca w reprezentacji nie będzie odbywać się „kosztem” Jastrzębia. Podobnie rzecz się ma z moją pomocą dla kolegów ze sztabu trenerskiego Kadry U23, gdzie chcę dzielić się moim doświadczeniem. Uważam, że Kadra U23 to dobry projekt, ponieważ młodsi zawodnicy mają możliwość pogrania w przewagach i osłabieniach, do czego nie mają okazji w klubach. Natomiast co do różnych opinii kibiców o działalności PZHL, to chciałbym zaapelować o jedną rzecz…

Jaką?
Abyśmy potrafili cieszyć się też z tych dobrych rzeczy. Nie chciałbym nikogo obrazić, ale w Polsce ciągle szukamy tego, co się nie udaje i nawet nie staramy się dostrzegać pozytywów. Nie spotkałem się z tym w żadnym innym kraju. Myślę, że gdyby PZHL mocniej zadbał o swój marketing oraz otwartą prezentację wykonywanej przez siebie roboty, to odbiór ze strony kibiców byłby inny. Hokej nie jest w Polsce dyscypliną, w której przelewają się wielkie pieniądze, gdzie pracują tysiące ludzi, a związek to potężna organizacja skupiająca setki bogatych klubów. Jedziemy na tym samym wózku, a często sami sobie robimy „pod górkę”.

Rozgrywki: Ekstraliga hokeja na lodzie
Obiekt: Lodowisko Jastor
Adres: Al. Jana Pawła II 6a
Rok założenia: 1952 (LZS Jastrzębianka), 1961 (Górnik Jastrzębie), 1993 (JKH Czarne)

Prezes: Kazimierz Szynal

Dyrektor sportowy: Leszek Laszkiewicz
Trener: Robert Kalaber (Słowacja)
Asystent trenera: Rafał Bernacki
Kierownik drużyny: Jerzy Błaszczyk

Masażystka: Paulina Szaweł
Asystenci ds. technicznych: Remigiusz Masztakowski, Andrzej Józefowicz

Kadra:
Bramkarze: David Marek (Czechy, nr 1), Patrik Nechvatal (Czechy, nr 7), Oskar Prokop (90)
Obrońcy: Mateusz Bryk (69), Jakub Gimiński (94), Kamil Górny (17), Marcin Horzelski (59), Maris Jass (Łotwa, 3), Arkadiusz Kostek (16), Patryk Matusik (24), Jakub Michałowski (5)
Napastnicy: Marek Hovorka (Słowacja, 25), Dominik Jarosz (98), Martin Kasperlik (Czechy, 82), Łukasz Nalewajka (20), Radosław Nalewajka (22), Dominik Paś (14), Patryk Pelaczyk (8), Zack Phillips (Kanada, 77), Roman Rac (Słowacja, 89), Radosław Sawicki (13), Jan Sołtys (18), Maciej Urbanowicz (92), Kamil Wałęga (21), Kamil Wróbel (15)

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wychowaj syna… z hokejem na lodzie!

Akademia JKH GKS Jastrzębie zaprasza wszystkich chłopców w wieku od czterech do ośmiu lat na zajęcia grupy naborowej, które odbywają się na Lodowisku Jastor

Faza zasadnicza
I rundaII runda
Zagł. Sosnowiec0:4 (d)1:0 (w)
Podhale N. Targ0:4 (d)1:0 (w)
GKS Katowice1:2 (d)1:2 (w)
Unia Oświęcim0:3 (w)2:3d. (d)
GKS Tychy3:0 (d)4:2 (w)
Cracovia4:7 (w)1:2 (d)
Energa Toruń2:1 (d)6:2 (w)
STS Sanok2:1 (w)0:1k. (d)
III rundaIV runda
Zagł. Sosnowiec7:4 (d)11.12 (w)
Podhale N. Targ8:5 (d)2:1 (w)
GKS Katowice6:0 (d)09.12 (w)
Unia Oświęcim1:0 (w)20.12 (d)
GKS Tychy1:4 (d)03.01 (w)
Cracovia1:2d. (w)06.01 (d)
Energa Toruń8:1 (d)08.01 (w)
STS Sanok4:3d. (w)13.01 (d)
V runda15.01-19.02
Ćwierćfinał22.02-07.03
Półfinał09.03-22.03
Mecze o medale25.03-06.04
1.Unia Oświęcim2660109:56
2.Cracovia265599:61
3.GKS Katowice255378:52
4.GKS Tychy265076:51
5.JKH GKS Jastrzębie254467:55
6.Ciarko STS Sanok263259:78
7.Zagł. Sosnowiec252251:82
8.Energa Toruń241662:107
9.Podhale N. Targ251045:104

JKH GKS Jastrzębie

Informacje o klubie

Rok założenia: 1952 (LZS Jastrzębianka), 1961 (Górnik Jastrzębie), 1993 (JKH Czarne)
Barwy: zielono-czarno-żółte
Adres: Lodowisko Jastor, al. Jana Pawła II 6a
Prezes: Kazimierz Szynal
Dyr. sport.: Leszek Laszkiewicz
Trener: Robert Kalaber (Svk)
Sztab: Rafał Bernacki (II trener), Jerzy Błaszczyk (kierownik drużyny), Remigiusz Masztakowski i Andrzej Józefowicz (asystenci ds. technicznych)

Kadra

Bramkarze: Bence Balizs (Hun), Michał Kieler [35], Oskar Prokop [90]
Obrońcy: Mateusz Bryk [69], Kamil Górny [17], Marcin Horzelski [59], Eduards Jansons (Lat), Jauhenij Kamienieu [9], Arkadiusz Kostek [16], Eriks Sevcenko (Lat) [6]
Napastnicy: Jakub Blanik, Raivo Freidenfelds (Lat), Dominik Jarosz [98], Mark Kaleinikovas (Lit), Markus Korkiakoski (Fin),  Łukasz Nalewajka [20], Radosław Nalewajka [22], Vitalijs Pavlovs (Lat) [79], Patryk Pelaczyk [17], Marcin Płachetka, Antons Sinegubovs, Jozef Svec, Maciej Urbanowicz [92]

Przewiń do góry