300 drzew odzyskało blask

Pamiętają jeszcze czasy hrabiego Feliksa von Königsdorffa. Drzewa rosnące w Parku Zdrojowym poddano specjalistycznym zabiegom pielęgnacyjnym. W ciągu kilku tygodni firma arborystyczna Dalpinex z Bielska-Białej zadbała o ponad 300 okazałych drzew, które rosną w Parku Zdrojowym. Zostały one skatalogowane, zbadane i zabezpieczone.

fot. UM Jastrzębie-Zdrój

„W ramach prac między innymi usunięto suche gałęzie, które groziły niekontrolowanym upadkiem. Prace prowadzone były na wysokości, jednak bez użycia ciężkiego sprzętu, co zapobiegło zniszczeniu systemu korzeniowego drzew. Fachowcy umiejętnie poradzili sobie z wiekowymi ‘pacjentami’, zabezpieczając drzewa na dwa, może trzy najbliższe sezony. Dzięki temu będą one nadal cieszyć mieszkańców i turystów, którzy chętnie przyjeżdżają do jednego z największych na Śląsku zabytkowych parków. Pielęgnacja drzew rosnących przy parkowych alejkach jest również niezbędna dla bezpieczeństwa osób spacerujących po terenie dawnego uzdrowiska” – informuje jastrzębski magistrat.

 1. Rada ekonomiczna parafii NSPJ

  Drzewa rosnące przed kościołem nie są tymi samymi drzewami, które widzimy na starych pocztówkach ze Zdroju. Te, o których piszecie w komentarzach, dawno temu zostały usunięte – za czasów „władzy ludowej”, kiedy to obecny budynek parafialny był zarządzany przez Dyrekcję Uzdrowiska. Ich miejsce zajęły samosiejki – to właśnie te, które wycięto w ostatnich dniach. W ciągu minionych 30-40 lat doczekały się pokaźnych rozmiarów i były ogławiane w sposób nie mający nic wspólnego z „dbałością o ich stan zdrowotny”. Po każdej większej wichurze (a tych coraz więcej), na chodniku wzdłuż ul. 1 Maja leżały wyłamane, spróchniałe konary – Bogu dziękować, że nikomu nie wyrządziły fizycznej szkody. Ponadto, wielokrotnie prowadzone roboty ziemne związane z prowadzeniem sieci ciepłowniczych, wodno-kanalizacyjnych itp., doprowadziły do znacznych uszkodzeń bryły korzeniowej. Część korzeni zniszczyła sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej, która z tego powodu musi być na nowo wykonana. Zanim Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wydał decyzję zezwalającą na wycinkę drzew, przeprowadził wizję lokalną w terenie. Stwierdzono wówczas, że stan drzew nie pozostawia nadziei na ich „długi żywot” – ich samoistne, niekontrolowane a więc ogromnie niebezpieczne, wyłanianie jest tylko kwestią czasu tj. kilku najbliższych lat. Konieczne jest w tym miejscu podanie do wiadomości, że decyzja na wycinkę jest uwarunkowana wtórnymi nasadzeniami. Mają one nawiązywać do tych z wspomnianych widokówek a więc jak najbardziej uzasadnionymi historycznie. Będzie naprawdę pięknie. Rada ekonomiczna parafii NSPJ bardzo prosi osoby spoza parafii niebędące w temacie generalnych remontów na terenie parafii o niepisanie błędnych oskarżeń oraz o nieobrażanie Proboszcza.
  Pozdrawiamy i życzymy wszystkiego dobrego.

  1. Mam pytanie do Rady Parafialnej: jaka jest przyczyna wycięcia pięknych świerków na ul. Dębowej, po lewej stronie przed bramą główną cmentarza ? To nie były samosiejki, zostały posadzone “za kadencji” proboszcza Pudlika. Czy są jakieś plany co do tego miejsca, czy też wycięto je, bo komuś przeszkadzały?
   Kolejne pytanie: dlaczego na cmentarzu parafialnym w Zdroju zostały wycięte 40 letnie jałowce, będące pod ścisłą ochroną? Tak ogołoconego cmentarza nie ma nigdzie w okolicy bliższej i dalszej. Czyżby lex Szyszko?
   Jeśli chodzi o drzewa przy kościele, to trudno uwierzyć, że były to samosiejki, gdyż rosły w miarę w liniach prostych. Poza tym sam proboszcz wypowiedział się, że były posadzone w czasach komuny, w miejsce wówczas wyciętych zabytkowych drzew.
   Nikt nie chce obrażać księdza proboszcza, ale decyzja o wykarczowaniu placu kościelnego jest bardzo kontrowersyjna i zdaniem wielu mieszkańców Zdroju winna być przemyślana, np. co do tego, żeby wyciąć tylko niektóre drzewa, a pozostawić te, które nie zagrażają instalacjom.

   1. Rada ekonomiczna parafii NSPJ

    Drogi anonimie! Chcemy zaproponować spotkanie, ponieważ nie będziemy się bawić w internecie. Pokażemy wtedy dokumentację i zdjęcia tych pięknych świerków. Na cmentarzu nie zostały wycięte żadne jałowce tylko żywotniki zachodnie (tuje), które również były w złym stanie i zaśmiecały miejsca spoczynku naszych bliskich, a korzenie niszczyły chodniki. Prosimy w godzinach pracy kancelarii umówić się z nami na spotkanie po południu lub wieczorem. Pozdrawiamy.

 2. Artykuł dotyczący przycinki drzew w Parku Zdrojowym wskazuje na to, iż dbamy o przyrodę w tak historycznym i ważnym dla naszego miasta miejscu. Piszemy o “gałązkach” a to co się stało przed kościołem NMP na ulicy 1 maja to nie boję się użyć słowa “SKANDAL”. Wycięto kilkanaście drzew na terenie kościelnym, który należy do zabytkowej części parku i podlega nadzorowi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Moje oburzenie jest bardzo wielkie, gdyż osoby i instytucje tłumaczą wycinkę drzew każdy inaczej i w ten sposób , aby obronić swoje racje. Mówi się tutaj o tym, że drzewa uszkadzały kanalizację i są na to ekspertyzy specjalistycznych firm. Okazuje się również , że drzewa były źle “przycięte” i takie właśnie można wycinać na potęgę. Mówi się o tym, że proboszcz Parafii chciał po prostu “prześwietlić” teren przed kościołem a drzewa nie były takie stare. Obojętnie jaki pretekst wymyślimy, to trzeba się głęboko zastanowić i poszukać innych rozwiązań zanim weźmiemy piłę mechaniczną do ręki. Drzewa przed kościołem rosły zawsze tj. od ponad 100 lat a te ścięte miały nawet ponad 50. To , że jest to teren kościelny nie powinno być argumentem na takie działania, bo wszyscy wiemy co nam grozi, gdybyśmy spróbowali coś wyciąć na swoim terenie. Sytuacja jest skandaliczna, oburzająca a procedura i dokumentacja wycinki powinna być sprawdzona przez uprawnione służby. Czytających ten komentarz proszę o odpowiedź tj. :
  – Księdza Proboszcza – jakim trzeba być człowiekiem, aby po roku obecności na parafii wyrządzić taką szkodę?
  – Parafian – dlaczego w momencie, ogłoszenia o wycince drzew nikt się nie przeciwstawił tej decyzji i ślepo zaufał “ojcu-niszczycielowi”?
  – Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – nie będąc jastrzębianinem wydaje Pan decyzje bez zastanowienia się i nie przystające do nazwy stanowiska, nie zaspokajające potrzebom mieszkańców.
  -Prezydenta Miasta – jaki jest nadzór Urzędu Miasta jako gospodarza ? Wyjaśnienia, że ta sprawa nie leży w kompetencji Urzędu Miasta jest śmieszna.
  Co na to Radni Miasta Jastrzębia-Zdroju ?

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
radiator
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?