“4554 niewyciętych drzew”

fot. Aneta Czarnocka-Kanik / UM Jastrzębie-Zdrój

Od kilku lat Jastrzębie realizuje kolejne inwestycje, dzięki którym w naszym mieście jest coraz więcej zielonej energii. Ogniwa fotowoltaiczne dostarczają już ciepło w budynkach Kąpieliska „Zdrój”, pływalni „Laguna” czy Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Kaszubskiej. Ogrzewają również wiele szkół i przedszkoli – to między innymi Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego, Zespoły Szkół nr 5 i 6, Szkoły Podstawowe nr 1, 14, i 17, Publiczne Przedszkola nr 10 i 7. W trakcie jest też montaż instalacji w Szkole Podstawowej nr 18. Ogniwa w tych budynkach dostarczają łącznie 335 megawatogodzin! To zyski w postaci 4554 niewyciętych drzew i redukcja aż 177 ton CO2. Miasto w swoich jednostkach oficjalnie pożegnało się już z „kopciuchami”.

Stopniowe rezygnowanie z „tradycyjnych” źródeł energii jest powodowane nie tylko tym, że ich zasoby są ograniczone. Problemem jest przede wszystkim niszczenie środowiska naturalnego. Podczas spalania paliw kopalnianych dochodzi do emisji dużych ilości tlenku węgla i innych substancji zanieczyszczających powietrze, a to szkodzi nam wszystkim. Wiemy jak uciążliwy i szkodliwy dla naszego zdrowia jest smog. Przez choroby wywoływane zanieczyszczeniem powietrza co roku w Polsce umiera kilkadziesiąt tysięcy osób.

Dzięki skutecznym staraniom o dofinansowanie z Unii Europejskiej miasto inwestuje też w termomodernizację obiektów użyteczności publicznej. To również przekłada się na zmniejszenie tak zwanej niskiej emisji a co za tym idzie poprawia stan środowiska w dłuższej perspektywie. Jednak to nie jedyne plusy – termomodernizacja to również mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną, a co za tym idzie, obniżenie kosztów utrzymania. Poza szkołami w ostatnich latach termomodernizowane były obiekty Ochotniczej Straży Pożarnej i przychodni przy ulicy Komuny Paryskiej oraz oddział Przedszkola nr 11 przy ulicy Niepodległości.

Nie możemy udawać, że problem zanieczyszczenia powietrza nas nie dotyczy. Inwestowanie w zieloną energię to inwestowanie w zdrowie nasze i naszych dzieci. Ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła a nawet termomodernizacja – to w dzisiejszych czasach konieczność. Miasto pod tym względem musi dawać przykład – komentuje prezydent miasta Anna Hetman.

Troska o środowisko to nie tylko inwestycje w budynki użyteczności publicznej, ale też dotacje dla mieszkańców. Dzięki tym środkom mogą oni wymienić stare kotły i zastąpić je energooszczędnymi opalanymi gazem, energią elektryczną lub biomasą. Dotacje można otrzymać też na wspomniane już ogniwa fotowoltaiczne, urządzenia do wytwarzania energii z powietrza czy na pompy ciepła. Warto korzystać z każdej możliwości zadbania o środowisko, w szczególności zaś powietrze, którym wszyscy oddychamy.

Źródło: Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

Wpisy na temat ““4554 niewyciętych drzew””

  1. A ile nieodnawialnych surowców trzeba zużyć, do wyprodukowania tych paneli i wiatraków? A utylizacja akumulatorów z elektryków to na pewno ekologiczna będzie.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Badania prenatalne

Badania Prenatalne NFZ.
Wyliczenie ryzyka możliwości
wystąpienia chorób genetycznych,
wykluczenie wad rozwojowych płodu,
potwierdzenie dobrostanu płodu.

Czytaj więcej »

Skup aut

Skup, złomowanie samochodów.
Gotówka i umowa od ręki.
Dojazd do klienta.
Wieloletnie doświadczenie i profesjonalizm.

Czytaj więcej »

Carte Blanche

Usługi wykończeniowe,
gładzie, malowanie, kafelkowanie
sufity podwieszane, sufity napinane,
panele podłogowe i ścienne,
montaż drzwi i parapetów.
meble na wymiar.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny