… A pamiętacie Ryszarda Dudę?

GKS Jastrzębie wraz ze Stowarzyszeniem “Jastrzębski Sport” rusza z cyklem “Historia godna przypomnienia”, których bohaterami są i będą osoby ważne dla jastrzębskiego futbolu. W pierwszym odcinku o swoim najważniejszym meczu opowiada Ryszard Duda, który w latach 70. był jednym z liderów sensacyjnie spisującego się w Pucharze Polski GKS Jastrzębie, a pod koniec lat 80. wprowadził drużynę do ekstraklasy jako trener. Przez lata szkolił także jastrzębską młodzież.

Pan Ryszard ma za sobą niezwykle barwną przygodę z futbolem, która zawiodła go swego czasu nawet do USA. Duda miał tam okazję m.in. zagrać przeciw Franzowi Beckenbauerowi. Zanim trafił do Jastrzębia strzelał w ekstraklasie bramki dla Stali Rzeszów. Przez starszych kibiców, obecnych na półfinale Pucharu Polski ze Stalą Mielec przed 45 laty, Ryszard Duda został zapamiętany jako zawodnik niezwykle inteligentny piłkarsko, poruszający się po boisku wręcz… dystyngowanie.

Stal Mielec w połowie lat siedemdziesiątych była – powiedzmy to sobie jasno – europejską potęgą. W ekipie dwukrotnego mistrza Polski występowali gracze, którzy w 1974 roku tworzyli kościec “Złotej Jedenastki” Kazimierza Górskiego. W kwietniu 1976 roku na Kasztanowej zagrali Grzegorz Lato, Henryk Kasperczak i Jan Domarski. Stal miała spore szczęście, że udało się jej wygrać wówczas z III-ligowcem 3:2…

Kolejne odcinki cyklu “Historia godna przypomnienia” pojawią się w najbliższym czasie.

Komentarze

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Najnowsze informacje

Zapowiedzi

Galerie zdjęć

Przewiń do góry
Poprzedni
Następny