A patriotyzm?!

Kilka miesięcy temu obchodziliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego. Przed nami, już za kilka dni, Narodowe Święto Niepodległości. A gdzieś w tle – pytanie o patriotyzm. Co tak naprawdę dla nas znaczy? Czy to tylko „wyświechtany” slogan, za którym nic się nie kryje? Postanowiliśmy zapytać o to młodych ludzi. Byliśmy ciekawi, ile jest prawdy w stwierdzeniu, że mają nonszalancki stosunek do przeszłości, a, dajmy na to, bitwa Warszawska z 1920 roku to dla nich prehistoria. Co usłyszeliśmy?

fot. pixabay

Pierwszy młody człowiek, którego zapytaliśmy o tę kwestię, podpiera brodę dłonią, dając sobie czas na znalezienie odpowiednich słów. „Nie ukrywam, że 11 listopada to dla mnie ważna rocznica, budująca tożsamość – moją i moich bliskich” – zaczyna z pewnym patosem.

Po chwili precyzuje, co kryje się pod tymi słowami. „Nie wiem, może klucz do rozwiązania tej zagadki tkwi w domu rodzinnym, gdzie zawsze pielęgnowało się wartości patriotyczne. Zamiast bajek, dziadek opowiadał mi o marszałku Piłsudskim, cudzie nad Wisłą i odwadze polskiego żołnierza. Z kolei moi rówieśnicy podchodzą do tematu nonszalancko, by nie użyć innego sformułowania. No cóż, nie chcę edukować ich na siłę” – pada na koniec.

Nasz kolejny rozmówca, gdy pada pytanie o zbliżające się święto, macha teatralnie ręką. „Mam deal z najlepszym kumplem, że tego dnia przytniemy w Counter Strike’a. Rok temu, też jakoś w listopadzie, bawiliśmy się dobrze, stanowiliśmy niezły tandem, nie chcemy tego zepsuć” – gestykuluje żywo rękoma.

„A patriotyzm?” – próbujemy dopytać. Chwila konsternacji, zapada niezręczna cisza, jednak po chwili słyszymy: „Jeśli mam być szczery, wisi nam to po całej długości, właśnie rozglądam się za dobrymi słuchawkami, to całe nasze zmartwienie” – korytarz, gdzie rozmawiamy z młodzieńcem, wypełnia się gardłowym śmiechem. „Mówisz poważnie?!” – nie ukrywamy swojego zdziwienia. „To tylko kolejny wolny dzień, przynajmniej dla moich rodziców! Wyluzuj, ziomal! Ma być miło i bezstresowo, jeśli wiesz, co mam na myśli?” – odpowiada z łobuzerskim uśmiechem na twarzy.

W chwilę potem rezolutna nastolatka – po tym, jak wygłaszamy tradycyjną formułkę o znaczeniu historii – zauważa z przekąsem, że świat nie potrzebuje „pustych kalorii”, całego tego patosu, niepodległościowych wieczornic. „Nie oszukujmy się, to politykom powinno bardziej zależeć na młodych ludziach, a nie odwrotnie. Dlatego nie ukrywam, że staram się być wybredna, nie mam zamiaru zadowolić się byle wieczorkiem poetyckim czy koncertem niepodległościowych pieśni. Lubię czuć, gdy dorośli zabiegają o moje względy” – mówi zmanierowanym tonem.

Kiedy pytamy o idealną formę celebracji listopadowego święta, dziewczyna waha się przez krótką chwilę. „To jest tak, jak z ofertą operatorów telefonii komórkowej, koniecznie musi być bajeczna i kolorowa. Na pewno jakieś rekonstrukcje, przystojni chłopacy w uniformach komandosów, dobra muza” – wylicza i eksponuje swoje kolorowe tipsy. „Nie mam zamiaru schodzić poniżej pewnego poziomu” – pada na koniec.

„Dla mnie najważniejsza jest przygoda, solidna dawka adrenaliny, czego nigdy nie ukrywałem. Może zdecyduję się, żeby zostać zawodowym żołnierzem, ale nie takim, który grzeje kanapę, zawalony całym stosem papierów. Najlepsza opcja to zahaczyć się na misję zagraniczną, najlepiej w ciepłym kraju, żeby kaska zgadzała się co do złotówki” – młody człowiek przestępuje z nogi na nogę.

„A jeśli chodzi o patriotyzm? Widzisz tu miejsce na miłość do ojczyzny?” – pytamy niepewnie. „Mówiąc szczerze, nie chciałbym przemęczać się jakoś szczególnie w imię umiłowania kraju nad Wisłą (śmiech). Jak zaczną wymagać za dużo, to rezygnuję z takiego interesu. Nigdy nie byłem dobry w te klocki, rozumie pan, wszystkie te podniosłe słowa, więc niech zostanie po staremu. Grunt, żeby kaska zgadzała się co do złotówki, co nie?” – powtarza starą formułkę.

A może, drodzy Czytelnicy, niepotrzebnie wyszliśmy z założenia, że my, Polacy, powinniśmy znać datę 11 listopada 1918 roku, która symbolizuje bardzo ważny dzień? Dzień odzyskania niepodległości po ponad stu latach niewoli? Może dzisiaj wolność i niepodległość, szczególnie dla „pokolenia Tik Toka”, nie ma już tego samego znaczenia? Może bardzo ważne wydarzenia sprzed lat będą odchodzić w niepamięć?

Może, może, może…

  1. Jacy wszyscy obrażeni. Ojczyzna to matka. Odwrócisz się od matki bo ci dała klapsa? A może pogniewasz się bo nie kupiła lizaczka. O patriotyzmie rozprawiają dorośli o umysłach 5 latków. Tego obraził „starszy pan” tamtego ktoś okradł a jeszcze innemu ” zabrali węgiel i wytruli ryby”. Moje wnuki mają więcej pojęcia o patriotyzmie niż te smutne osoby razem wzięte.
    Ciekawostka po uważnym przeczytaniu artykułu. Kiepsko z tą uliczną sondą. Wypowiedź jednego komentatora użyto do dwóch artykułów. Tego co ” hajs musi mu się zgadzać”. Naprawdę nikt więcej nie chce się wypowiadać?

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Również warto przeczytać
"Nie chcemy takich wrzodów..."
5e9d3d72
W ostatnim wydaniu gazety „Twoja Spółdzielnia” zająłem się tematem patologii. Patologia z narkotykami w tle. To nie tylko indywidualne zażywanie narkotyków, to również dilowanie, awantury pod wpływem substancji psychotropowych, zagrożenia...
Beton i jeszcze raz beton...
IMG_20221123_130005
„Od kilku lat trwa rewitalizacja Parku Zdrojowego. Wydano miliony złotych. Ale czy efekt końcowy będzie oczekiwany przez mieszkańców?” – zastanawia się nasz Czytelnik. „Już teraz widać, że jest to tak...
Gdzie parkować?
e2ddd999
„Gdzie parkować?” Do kogo tak naprawdę zaadresować to odwieczne pytanie? I czy udzielone odpowiedzi zadowolą jeszcze kogokolwiek? Fakt, że problem ten dotyczy nie tylko naszego miasta, nie stanowi tu zbytniego...
Dlaczego piesi giną na pasach?
35-692857
Gdzie przechodzący przez jezdnię powinien bać się o swoje życie? I to do tego stopnia, żeby w myślach gorączkowo „klepać zdrowaśki”? No cóż, może wydać się to nieco kuriozalne, ale...
"My, jako policja, służymy ludziom..."
66-709479
„Głównie chodzi o to, żeby mieszkańcy poczuli, że mają wpływ na swoje bezpieczeństwo, a my, jako policja, służymy ludziom…” Te szczególne słowa wybrzmiały swego czasu w sali jastrzębskiego magistratu i...
GSM: Dodatek osłonowy i struktura opłaty
a76044d3
Zgodnie z Ustawą z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym informujemy, że każda osoba prowadząca gospodarstwo jednoosobowe lub tworząc z innymi osobami gospodarstwo wieloosobowe może ubiegać się o...
Przewiń do góry