Anna Hetman: “Nie mamy się z czego cieszyć”

Ile gminy górnicze – w tym, oczywiście, Jastrzębie-Zdrój – stracą na transformacji energetycznej? Na dekarbonizacji?

Jastrzębska Spółka Węglowa zatrudnia obecnie około 25 tysięcy osób, w tym około 5 tysięcy mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, które liczy niespełna 90 tysięcy mieszkańców. Do tego należy dodać zatrudnionych w firmach okołogórniczych. Nie jesteśmy w stanie sprawdzić, jaki jest udział w podatku z PIT wyłącznie osób związanych z górnictwem. Nadmienię tylko, że w minionym roku Jastrzębie-Zdrój miało ujemny CIT. Pozostają jeszcze opłaty dokonywane przez przedsiębiorstwa górnicze, ale nie są to kwoty duże. To około 20 milionów złotych, a budżet miasta wynosi 500 milionów złotych. Biorąc pod uwagę szkody, jakie wyrządzane są przez wydobycie, a w ślad za tym brak inwestorów zainteresowanych lokowaniem się na zdegradowanych terenach, również z obawy przed wstrząsami, które mogą zakłócić precyzyjną produkcję, to nie mamy się z czego cieszyć” – powiedziała Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju i przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, której słowa cytuje portal nettg.pl. (źródło: nettg.pl)

 1. Dżordż Lowerboj

  Mieszkańcy tej upadającej osady górniczej też nie mają się z czego cieszyć, że mają taką nieudolną panią burmistrz.

  Na nieprzychylne pytania dziennikarzy i krytykę zawsze woła: “Idź zmoczyć gąbkę”.

  Czyżby skrzywienie zawodowe wyniesione ze szkoły?

 2. Miasto Jastrzębie-Zdrój zanotowało za rok 2020 ( w stosunku do 2019 roku) wzrost dochodu ogółem o 75.028 tys. zł. czyli wzrosły o 14.6%. Same dochody własne wzrosły o 6,8% to jest o ponad 19 milionów złotych. Dochody z PIT od osób fizycznych za rok 2020 wzrosły jedynie o 520 tysięcy złotych. Pani prezydent na rok 2020 zaplanowała deficyt wysokości 37.422 tys. złotych ( nie wiedząc, że będzie pandemia), a wynik uzyskany to nadwyżka 1.638 tys. zł. Czyli o pani prezydent przy pandemii uzyskała o 39 milionów złotych lepszy wynik finansowy niż planowała. Samych dotacji od Rządu RP ogółem za cały rok 2020 były większe o 37% procent czyli wyższe o 46 mionów złotych.

 3. Ludzie a wy byscie chcieli zeby w jsw robilo 100% ludzi z jastrzebia? Chyba jestescie pomyleni. W jastrzebiu jest tylko upadajacy jasmos, borynia, i zofiowka, a reszta kopaln to knurow, szczyglowice, budryk i pniowek – z czego pniowek wchłonął wiekszosc załóg z krupińskiego. No i te kopalnie fedruja w zupelnie innych miastach i daja ludzia z tamtych okolic prace, bo watpie zeby jakiejs babce chcialo sie jezdzic z jastrzebia do pracy na lampowni w knurowie (co innego sigowcy bo ich rzucaja jak im pasuje). Ale nie rozumiem roszczeniowosci jastrzebian. Wam sie wydaje ze w jsw powinni robic tylko potomkowie nieudaczników ktorzy tu emigrowali z drewnianej polski 50lat temu? A rdzenni slazacy z pniówka, pszczyny, żor, knurowa, rybnika, szczyglowic,ornontowic, czerwionki, cieszyna, orzesza itd to nie maja prawa pracowac? bo spolka sie nazywa jsw i ma siedzibe w jastrzebiu? To trzeba bylo protestowac gdy kupowano budryk i knurow zeby ludzi ktorzy tam pracowali od zawsze zwolnic i was przyjac bo przeciez wam jastrzebiana sie to poprostu nalezy. Wracajcie na swoje wioski z kad wasze pradziadki tu sie przypałetały i tam dochodzcie swoich roszczen, bo jestescie gorsi od tych co sie zadomowili na terenie palestyny.

  1. Dżordż Lowerboj

   Boshe, widzisz i nie grzmisz?

   Twoja polszczyzna woła o pomstę do nieba!

   Jak wytłumaczysz swoje elementarne braki w wykształceniu?

   W szkołę kamieniami rzucałeś? Miałeś do szkoły pod górkę? A może często chorowałeś?

 4. Zamykać to w ciortu bo tylko same szkody już nie mówię o kwotach odszkodowań wypłacanych dla ludzi gdzie są szkody górnicze

 5. wszelkie zło przez te kopalnie a tylko 5 tys zatrudnionych jastrzębiaków same straty przez te kopalnie zlikwidowac

 6. mieszkaniecJZ

  Pani Prezydent zamiast pisać i narzekać proszę się w końcu wziąć się do roboty. Miała Pani 7 lat, żeby zauważyć że w górnictwie następują zmiany. Mniej pieniędzy na propagandę i autoreklamę, a więcej na realne działanie-przecież to Pani odpowiada za stan tego miasta.

 7. Będzie jeszcze gorzej ,kasy nie będzie jak pozamykają kopalnie ,teraz Lola z PO narzeka OWN nie ukończony ,brak kolei ,Jastrzębie nie ma swojego kina ,przejść się po bocznych ulicach góry śmieci ,brak parkingów ,jar południowy brudny zaniedbany takie są rządy ludzi z PO gdzie zarabiają duże pieniądze i narzekają ,nie jeździć samochodami pod urząd tylko na nóżkach przejść się zobaczyć zaniedbania .

 8. Proponuje kolejne misje gospodarcze do Niemiec.
  Ogloszono wowczas sukces.
  Czy wie Pani Prezydent, ze w miescie partnerskim zakonczono wydobycie w 2018 a edukacje mlodych gornikow zakonczono w 1995 r.?
  W Jastrzebiu pozowala Pani do fotek z cymb…i z JSW podpisujac “list intencyjny” o wartosci papieru toaletowego. Spolka juz wczesniej nie taz absolwentow zawiodla. Ale dla fotki pewnie warto bylo isc dalej w te farse.
  Kto placi za remont wiaduktu na Al. Pilsudskiego – JSW czy mieszkancy? Dzialalnosc gornicza zniszczyla jastrzebska kolej, nigdy tego nie odbudowano. Zanikaja zrodla wody, w tym (szczyci sie Pani uzdrowiskowa historia) naturalnie gazowanego zrodla w poblizu Sanatorium 3 / bylego US / muzeum dzwonkow. Kopalnie niegdys utrzymywaly GCK (w tym kino i rozne kolka zainteresowan), OWN, boiska i kluby sportowe. Teraz utrzymuja g…no, sami siebie nie sa w stanie utrzymac.
  Fajnie bylo zapraszac skompromitowanego dur…a prof. J.Buzka, by pochrzanil o “nowym Jastrzebiu” na konferencji. I co z tych konferencji wyniklo?
  Jak sie ma Jastrzebie do pani Barcelony i Dubaju z marzen?
  7 lat jest Pani prezydentem, jak Pani usprawiedliwia przyspieszajacy upadek? Obejmujac stanowisko, objela Pani sowite wynagrodzenie, ale tez odpowiedzialnosc. Wywiazala sie Pani z niego?

  1. Z tym 2018 to wyskoczyłeś jak hetmanka z taryfy.
   To co jest tam zamknięte to tylko oficjalnie na papierku – ta kopalnia dalej tam fedruje – oczywiście chodzi o niemiecki land.
   A inna sprawa ze Czechom i niemcom przeszkadza nowo budowana kopalnia akurat węgla brunatnego na południu Polski. A niemcy niespełna kilkanaście km od granicy mają taką sama tylko 4 razy większą odkrywkę i ta akurat im nie przeszkadza. Jakoś to dziwne.

 9. No masz rację,tylko te głąby nie dopuszczają do siebie podstawowej prawdy- gdyby nie węgiel to sypialni zwanej Jastrzębie Zdrój nie byłoby na mapie Polski

  1. No rynce opadają kobieta z PO!!I! Mówi,że nie mamy z czego się cieszyć!!
   To PeŁowcy zawsze chcieli likwidacji kopalń a guru tych przemian to JERZY BUZEK z którym tak chętnie się nasza sweet focia fotografowała.
   Obłudy ciąg dalszy.

 10. A według mojej wiedzy, na 99% pewnej, to liczba jastrzębian w Jsw nie jest 5 tys, tylko 4 tys.
  Proszę jeszcze raz zaczerpnąć wiedzy. Najlepsze jest to, że w jastrzębskich kopalniach pracuje więcej SWDziaków, niż jastrzębian.
  Zamykac te kopalnie w p…u. Mamy tylko szkody górnicze a SWD SR SCI SZO, dobrze płatną pracę.

  1. Edek.
   Do Lolo ,słuchaj gdyby nie ci ludzie co przyjechali z całej Polski ,pracować w tych kopalniach ,to ty Lolek siedział byś w swojej lepiance po dzień dzisiejszy ,albo byś zasuwał za granicą żeby mieć to co masz ,i nie każ nikomu wyjeżdżać z twojej ziemi bo ludzie to robią i uciekają z Jastrzębia ,jesteś zatwardziałym człowiekiem trzymasz się swoich zasad ,nie jeden z was trzyma w szafie portret tego z wąsikiem ,trochę szacunku do ludzi bo plujesz jadem ,ludzie przyjechali tutaj za pracą ponad 60 lat temu a ty masz żal do kogo ? Teraz sprzedajesz swoje grunty na dzialeczki budowlane i jesteś bogaty dzięki komu ,twoje myślenie ,myślenie ciemnego wieśniaka ,świat się zmienia ,ludzie nie do tych ludzi należysz ty .

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
Poprzedni
Następny