Autobusy elektryczne coraz bliżej

Fundusze na zakup już są. Niebawem ruszy procedura przetargowa.

fot. archiwum

W poniedziałek, 5 września, Międzygminny Związek Komunikacyjny podpisał umowę na dotację do zakupu autobusów o napędzie elektrycznym, które pojawią się w pobliskich Żorach. Fundusze pochodzić będą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz miasta Żory. Władze tej miejscowości były inicjatorem złożenia wniosku i zobowiązały się do pokrycia wkładu własnego w wysokości blisko 8 mln 800 tys. zł.

Jedenaście pojazdów niskopodłogowych o długości 12 m zostanie przekazanych miastu Żory. Będą one dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Ponadto, w ramach niniejszego projektu zaplanowano przeprowadzenie szkolenia dla co najmniej 26 kierowców. Całkowity koszt inwestycji, który obejmuje także stworzenie odpowiedniej infrastruktury, to ponad 35 mln zł. Dotacja z NFOŚiGW wyniesie około 26 mln 300 tys. zł, natomiast pożyczka blisko 8 mln 800 tys. zł.

Jest szansa, że nowe autobusy pojawią się z Żorach w przyszłym roku. Procedura przetargowa i proces produkcyjny mogą potrwać łącznie półtora roku. (źródło: MZK Jastrzębie)

Wpisy na temat “Autobusy elektryczne coraz bliżej”

  1. Po pierwsze elektryki obecnie są droższe w eksploatacji niż te na inne paliwa kopalne.
    Po drugie elektryki są BARDZO kosztowne w utylizacji.
    Po trzecie i może najważniejsze. Dlaczego MZK z siedzibą w Jastrzębiu kupuje autobusy tylko dla Żor?

    1. A po co? Przecież to bzdura, ta e-motoryzacja z tonami toksycznych baterii. Fanaberia ojro-faszystów z ich podatkami klimatycznymi…
      Przyszłość to wodór.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry