Będą odprawy pieniężne dla górników

Najwięcej kontrowersji, ze względu na dalsze losy beneficjentów, wywołała jednorazowa odprawa bezwarunkowa

Zgodnie z deklaracją wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia, złożoną 14 stycznia w TVP Info, pracownicy odchodzący z kopalń węgla energetycznego w procesie restrukturyzacji otrzymają odprawy pieniężne. Ci, którym do emerytury brakuje cztery lata i mniej, podczas świadczenia przedemerytalnego otrzymywaliby 80 procent wynagrodzenia. Wysokość odpraw i zasady korzystania z tego i pozostałych instrumentów mają zostać wypracowane podczas rozmów ze stroną społeczną.

O całej sprawie pisze portal nettg.pl.

Jak przypomina serwis, pakiet osłon socjalnych wykorzystywany był nieraz jako narzędzie służące zmniejszeniu zatrudnienia. Najbardziej spektakularnie zaistniał w latach 1998-2002 w trakcie reformy górnictwa sygnowanej nazwiskami wicepremiera Janusza Steinhoffa i prof. Andrzeja Karbownika.

Wówczas najwięcej kontrowersji, ze względu na dalsze losy beneficjentów, wywołała jednorazowa odprawa bezwarunkowa. Jej wysokość wynosiła średnio 37,5 tys. zł. Instrument ten przysługiwał pracownikom zatrudnionym pod ziemią, nieuprawnionym do urlopu górniczego, którzy posiadali przynajmniej 5-letni staż pracy w kopalni. Do stażu zaliczano służbę wojskową. Górnik po skorzystaniu z odprawy nie miał prawa powrotu do kopalni.

Górniczy Pakiet Socjalny z lat 1998-2002 kosztował niemal 5,4 mld zł. Aż 3,7 mld zł wyłożył na jego realizację budżet państwa. (źródło: nettg.pl)

 1. Każdy kto zazdrości górnikowi niech zakosztuje tego miodu a co do ekologi u nie jednego z krytyków gumowce górnicze były palone w piecu o ekologi najwięcej wie i działa w jej poprawieniu pan Trzaskowski a odczuła to Wisła i Baltyk

 2. Dżordż Lowerboj

  Zaorać te fabryki smrodu. A górników przebranżowić. Tylko, że wtedy runie ich świat, ponieważ będą musieli przystosować się do o wiele cięższej pracy. Życie.

  1. Chyba nie wiesz o czym piszesz . Uwierz mi – górników nie wystraszysz ciężką pracą. Pracuję w firmie górniczej 18 lat. Wcześniej przez 12 lat pracowałem na budowach. Praca po 10 godzin i w słońcu i w deszczu. Zjedź na dół i przepracuj 6 godzin w zapyleniu, temperaturze i wysokiej wilgotności. Wtedy możesz sobie porównywać. A nie na zdalnym nauczaniu przy kompie.Apropo lekcje odrobiłeś?

  2. Dżordż, a gdzie ty zasmakowałeś ciężkiej pracy, o wiele cięższej niż praca górnika na dole na ścianie, albo w przodku? Ty zawistny nierobie, smarujesz tylko zawistne wpisy na wszystkie tematy, jakie się pojawiają. Ubliżasz wszystkim obecnym i byłym górnikom, którzy pracują lub pracowali na dole 800, 1000 m pod ziemią. Więc nie wytężaj swoich zwojów za mocno, bo i tak nie masz ich za dużo.

   1. Dżordż Lowerboj

    Ja już dawno stąd wyjechałem. Miałem dość wiecznie roszczeniowych ryli. Pensyjki, barbórki, odprawy. A kto po was posprząta? Środowisko naturalne zdegradowane do granic możliwości. Nie widzicie nic poza swoim paskiem od wypłaty. Mit uczciwego ciężko pracującego górnika już danwo upadł. Polscy górnicy to słabeusze. Na emeryturę po 25 latach pracy. W takich Czechach na przykład górnicy muszą pracować do 65 roku życia na powierzchni, będąc wcześniej pod ziemią. I co? Czesi zamykają definitywnie swokje kopalnie, bo mają więcej rozumu. Jesteście wiecznie roszczeniowi i niewykształceni. Amen.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Badania prenatalne

Badania Prenatalne NFZ.
Wyliczenie ryzyka możliwości
wystąpienia chorób genetycznych,
wykluczenie wad rozwojowych płodu,
potwierdzenie dobrostanu płodu.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny