„Bez górnictwa nie ma dobrobytu Śląska”

Z okazji górniczego święta życzenia pracownikom Jastrzębskiej Spółki Węglowej złożył Prezydent RP Andrzej Duda oraz Włodzimierz Hereźniak, prezes Zarządu JSW. Wśród wielu nadesłanych listów są też życzenia i gratulacje od abp Wiktora Skworca, metropolity katowickiego.

fot. J. Żak

„Może zbyt rzadko uświadamiamy sobie, jak ważny jest trud górników dla rozwoju gospodarczego naszego kraju. Nie można też opowiedzieć historii Polski bez opowieści o patriotyzmie górników – o ich oddaniu ojczyźnie (…) Polscy górnicy w wielkim stopniu przyczynili się do zwycięstwa wolności, płacąc nawet cenę własnego życia jak Ci, którzy polegli w kopalni 'Wujek’” – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Jak zauważył autor życzeń, „transformacja energetyczna musi zostać zrealizowana, ale trzeba to uczynić w sposób sprawiedliwy, rozumny, z uwzględnieniem polskich realiów gospodarczych i i interesów pracowniczych”. „Dlatego obok dynamicznie rozwijającego się sektora zielonej energii, podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski jest i w najbliższych dekadach nadal będzie energetyka oparta na węglu” – zapewnił prezydent.

„Takiej Barbórki jeszcze nie było” – to już życzenia prezesa JSW Włodzimierza Hereźniaka – „Mijający rok był jednym z najtrudniejszych w historii polskiego górnictwa. Nie tylko z powodu niskich cen węgla. Nasze kopalnie i Was pracujących w nich górników dotknęła szczególnie bezprecedensowa pandemia. Górnicza solidarność, wytrwałość i dyscyplina pozwoliły nam przetrwać”.

„Otacza nas wiele głosów, które podważają sens istnienia górnictwa. Ale my wiemy, że bez górnictwa nie ma polskiej gospodarki i dobrobytu Śląska” – zauważył prezes Włodzimierz Hereźniak. I zwrócił się bezpośrednio do górniczej braci: „Dziś w imieniu swoim oraz Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej życzę wam dużo zdrowia, spokojnej, bezpiecznej pracy i wszelkiej pomyślności”.

Do tych życzeń przyłączył się także abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki: „W obliczu ciągle realnego zagrożenia zdrowia i życia, zachęcam Was, drodzy Górnicy, do dalszej ufności i modlitwy, także w intencji zmian w górnictwie. Modlicie się w domu, wznosicie modlitwy w kopalni, w cechowniach – w salach zbornych przed obrazem Świętej Barbary, Waszej patronki. Pozdrawiajcie się z wiarą słowami 'Szczęść Boże!’”

Wpisy na temat “„Bez górnictwa nie ma dobrobytu Śląska””

 1. Górnicy dre nuja kasę
  Co z tego że do państwa wpływa kasa jak dopłaca się do wysokich emerytur górniczych do tony węgla i nie rentownych kopalñ. Wlal wylał
  Żaden interes

  1. Pewnie. Najlepiej odnowić, zamknąć, ludzi zwolnić… a potem oddać za bezcen „inwestorowi” zza granicy…
   Bo eksperci brukselscy w tv „mówio”, że węgiel to zło. Jesteśmy wolni jak muchy w słoiku…

   1. Dżordż Lowerboj

    Inwestor z zagranicy pierwsze co by zrobił, to ZZ za bramę i nagle by się okazało, że kopalnia to całkiem zyskowny interes dla właściciela i społeczeństwa.

 2. Technik górnik.

  Górnictwo topi to Miasto. Dobrze jest tylko górnikom. Reszta ma mocno pod górę. Nikt nie zainwestuje tu swoich pieniędzy w cokolwiek dopóki będą kopalnie. Młodzi po studiach nie wrócą, bo do czego? Po studiach można pracować w Lidlu, Biedronce lub innym sklepie i obsługiwać górników i ich żony za 2600 brutto. Jedyna nadzieja to upadek JSW, później 20 lat przemian i może coś się zacznie zmieniać, podobnie jak dziś w Wałbrzychu. Kto nie był polecam odwiedzić.

  1. Taaak, i teraz w Wałbrzychu jest kraina mlekiem i miodem płynąca z pensją podstawową 4tys. na rękę… ekspercie?

   1. Dżordż Lowerboj

    Byłeś? Widziałeś?

    Bronisz górnictwa bo sam pewnie jesteś tłustym kotem z ZZ z wykształceniem niepełnym zawodowym.

    1. Uwaga: nie jestem górnikiem. Mam konkretne wykształcenie i kilka fakultetów. Ale to nie ma nic do rzeczy. To, że ktoś pozwala zz na taką „działalność” też nie jest przypadkiem. W Wałbrzychu nie bylem. Na Madagaskarze też nie. I co z tego? Skoro tam tak dobrze, to droga wolna.

 3. Dzordzu ty chyba mieszkasz w lepiance gdyż masz szkody górnicze ? Lepiankę zbudowałeś dzięki kopalniom ,kopalnie się budowały i domy hanysów się budowały ?

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry