Święta? Boże, ile tutaj kalorii?!

Święta Bożego Narodzenia to czas nie tylko relaksu i spotkań z rodziną, ale również pysznego jedzenia, na które wiele osób czeka z utęsknieniem cały rok. Świąteczne dania bywają jednak dość kaloryczne, o czym w szczególności powinny pamiętać osoby dbające o smukłą linię lub będące na diecie redukcyjnej. Z tego artykułu dowiesz się, ile kalorii mają popularne potrawy wigilijne.

fot. pixabay

Barszcz czerwony z uszkami

Potrawy tej nie może zabraknąć na żadnym stole wigilijnym. Barszcz przyrządzany jest z buraków, które posiadają wiele właściwości prozdrowotnych. Dodatek uszek, czyli charakterystycznych pierożków z nadzieniem grzybowym, jednak znacznie podnosi kaloryczność tej potrawy. W średniej wielkości porcji barszczu z uszkami (280 g) znajduje się około 230 kcal.

Kapusta z grzybami

Świąteczna kapusta z dodatkiem aromatycznych grzybów zalicza się do stosunkowo mało kalorycznych potraw. W standardowej porcji, czyli ok. 200 g tego dania, znajduje się ok. 90 kcal.

Pierogi z grzybami

Zdecydowanie więcej kalorii niż kapusta z grzybami mają pierogi z grzybami. Farsz składa się zwykle z grzybów, które wcześniej zostały podsmażone na tłuszczu, z dodatkiem cebulki. Jeden pieróg zawiera około 85 kcal, co przy 4 sztukach daje już 340 kcal.

Ryba po grecku

To jedno z tradycyjnych dań wigilijnych jest nie tylko pożywne, ale również zdrowe. Ryba przyrządzona jest w towarzystwie warzyw takich jak marchew, pietruszka, seler czy cebula. Jeśli chodzi o kalorie, to porcja 200 g zawiera ok. 200 kcal.

Śledzie w śmietanie lub oleju

Kolejna rybna przekąska wigilijna to śledź, który może być podawany zarówno w zalewie olejowej, jak i w śmietanie. Sam śledź nie jest bardzo kaloryczny ale olej lub śmietana już tak. Danie to praktycznie nie zawiera węglowodanów, lecz głównie tłuszcze i białko. W porcji ok. 100 g śledzia w oleju znajdują się aż ok. 300 kcal. Podobnie będzie w przypadku śledzia w śmietanie.

Karp smażony

To potrawa bogata w tłuszcz. Sam karp należy do tłustych ryb, a użyty do smażenia olej jeszcze zwiększa ilość tego składnika w porcji. Porcja fileta o wadze 130 g dostarcza organizmowi około 240 kcal.

Kompot z suszu

Idealny dodatek do wigilijnej wieczerzy doskonale poprawia trawienie. Kompot przyrządzony jest z suszonych owoców jak gruszki, jabłka, śliwki, dodatkowo dosładzany cukrem lub miodem. W jednej szklance, czyli ok. 200 ml takiego napoju, znajdziemy ok. 200 kcal.

Kutia

Tradycyjna potrawa kuchni ukraińskiej, która często pojawia się na polskim stole wigilijnym. To danie na bazie gotowanej pszenicy, maku, rodzynków, migdałów i miodu, dlatego kaloryczność porcji jest dość wysoka, bo znajdziemy tam aż 550 kcal na 100 g.

Groch z kapustą

Z kolei ta potrawa to danie przyrządzone z gotowanego grochu i kiszonej kapusty zazwyczaj z dodatkiem tłuszczy, np. smalcu. W jednej łyżce stołowej potrawy znajdziemy około 145 kcal.

Keks

Na stole wigilijnym nie może zabraknąć tradycyjnego ciasta, jakim jest keks. Wypiek ten zawiera dużą ilość bakalii, które wpływają na kaloryczność ciasta. Jego niewielka porcja dostarcza aż ok. 400 kcal.

Zupa grzybowa

Zupa grzybowa pojawia się na stole wigilijnym jako zamiennik barszczu lub jako kolejne danie. Czysta, nie zabielana zupa grzybowa jest dość niskokaloryczna, bo ma tylko 30 kcal na 100 g. Natomiast standardowej wielkości porcja podana ze śmietaną i dodatkami w postaci makaronu dostarczy nawet 300 kcal.

Piernik

To aromatyczne ciasto, najczęściej przekładane powidłami i udekorowane polewą czekoladową dostarczy nam w jednej porcji około 215 kcal.

Makowiec

Kolejne tradycyjne ciasto świąteczne również obfituje w kalorie, których najwięcej jest w masie makowo-bakaliowej, a nie zaś w samym cieście (drożdżowym lub biszkoptowym). Jedna porcja makowca o wadze 60 g to około 210 kcal.

Kotlet schabowy i mielony

Kotlety z reguły nie goszczą na wigilijnym stole natomiast są często jedzone podczas świątecznych obiadów. Jeśli chodzi o mięsa podawane najczęściej w pierwszy i drugi dzień świąt, to kotlet schabowy w panierce dostarczy nam ponad 400 kcal, natomiast mielony połowę mniej, bo ok. 200 kcal.

Sałatka jarzynowa

Sałatka jarzynowa wykonana z gotowanej marchewki, groszku i kukurydzy w puszce, ogórków kiszonych, ziemniaków, jajek i majonezu to około 70 kcal w porcji o wadze 100 g. Standardowa porcja waży ok. 200 g, czyli zawiera ok. 140 kcal.

Bigos

To danie wykonane z kapusty kiszonej oraz różnych rodzajów mięs. Porcja bigosu o wadze 200 g dostarcza około 250 kcal.

Nawet 3000 kcal podczas kolacji wigilijnej

Wiedząc już, ile kalorii mają poszczególne dania wigilijne i świąteczne, można łatwiej kontrolować dostarczane podczas wieczerzy kalorie. Podliczmy więc, ile kalorii możemy spożyć podczas tradycyjnej kolacji wigilijnej:

barszcz czerwony z uszkami – 230 kcal
kapusta z grzybami – 90 kcal
pierogi z grzybami (3 szt.) – 255 kcal
ryba po grecku – 200 kcal
porcja śledzi w śmietanie lub oleju – 300 kcal
karp smażony – 240 kcal
kompot z suszu – 200 kcal
porcja kutii – 550 kcal
porcja grochu z kapustą (dwie łyżki) – 290 kcal
porcja keksu – 400 kcal
porcja piernika – 215 kcal


Razem daje nam to prawie 3000 kcal (dokładnie 2970), ale pamiętajmy, że wszystko zależy od naszego umiaru i wielkości porcji. 3000 kcal to już i tak sporo, więcej niż zalecane całodzienne spożycie dla większości ludzi. Nie popadajmy jednak w obsesję i pamiętajmy o tym, że święta Bożego Narodzenia są raz w roku i warto spróbować każdego dania, nawet w niewielkiej porcji.

Źródło: Marcin Piotrowicz/wszystkoojedzeniu.pl

Wpisy na temat “Święta? Boże, ile tutaj kalorii?!”

 1. Gdzie takie Wilije?
  1. Barszcz czerwony z uszkami – nietutejsze. Wschód.
  2. Pierogi z grzybami – nietutejsze.
  3. Ryba po grecku – żart jakiś? nietutejsze.
  4. Kutia – no proszę was! Ukraina tu, czy ściana wschodnia? Przepraszam, jeszcze dolnośląscy repatrianci ze wschodu…
  5. Piernik – bardziej chyba środkowa Polska. Tu piernik, to do moczki, ale on jest specyficzny, nie dojrzewający jak ten z centralnej.
  6. Kotlet schabowy i mielony – no chyba nie na Wigilię? A na Święta to rolada z modrą kapustą i kluskami śląskimi,
  7. A gdzie jest makówka pytam? Bez makówki nie ma Świąt! Tak, jak bez Kevina 🙂
  Zresztą to widać po ilości zakupywanych/zamawianych w piekarniach bułek zwykłych i paryskich przed świętami, mleka i maku. Bakalie to chyba norma…
  “Jak się wkracza między wrony, to się kracze tak jak oni”.
  Oczywiście oprócz kutii (nie potrafię zrozumieć pszenicy z miodem i makiem), pozostałe potrawy jadłem, poważam, ale nie w TE Święta. Na Boga!

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Również warto przeczytać
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?
radiator
Wsłuchuję się w morze informacji codziennie serwowanych w programach informacyjnych. Nawet niedawno (wbrew swoim zasadom) postanowiłem obejrzeć „dziennik telewizyjny” w telewizji rządowej. Byłem nieomal szczęśliwy, ekstaza, rzekłbym „orgazm intelektualny”. Kraj...
Trudny kompromis
PSE
Budowa linii 400 kV Godów – Pawłowice wchodzi w kolejny etap prac. To strategiczna inwestycja dla Śląska. Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. zakończyły prace nad studium wykonalności projektu budowy linii 400...
"Towaaar przywieźli!!!"
b1cbfb2c
Taki obrazek rodzajowy. Była trzecia, może czwarta nad ranem. Za oknem panowały wciąż grudniowe ciemności. Do pokoju, w którym spałem, wkradał się anemiczny snop światła. Wstałem, przetarłem z dziecięcą manierą...
Ile kosztuje magister?
studies-g0a9142017_640
Wpisujemy kilka niepozornych słów. „Pisanie prac magisterskich – Jastrzębie-Zdrój”. Potem machinalnie przyciskamy klawisz „enter”. Zaś efekt naszej zapobiegliwości szybko zostaje wynagrodzony. Ekran komputera wypełniają najpopularniejsze ogłoszenia. „Gotowe prace dyplomowe, eseje...
Czy kolej wróci do Jastrzębia?
IMG_20220810_061634
Aby przyciągnąć turystów z zaborów pruskiego, rosyjskiego i Austro-Węgier do obecnego Jastrzębia-Zdroju (kiedyś Bad Koenigsdorff Jastrzemb), wybudowano kolej i stację kolejową. Dla kolejarzy oraz obsługi pociągów postawiono niedaleko dworca budynek,...
Dzieci to zbędny balast?
boy-g6a0eea0e9_640
Co robią nasze dzieci po szkole? Kto powinien sprawować nad nimi opiekę? Kiedy już szkolny plecak wyląduje niedbale w kącie? W sposób naturalny nasz wybór pada na rodziców. Ci jednak...
Przewiń do góry
radiator
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?